Konec vožnje z gotovino po Ljubljani

stieber

čebinar
1. sep 2007
17.258
3
36
Murgle
Citat:
Uporabnik keber pravi:
Citat:
Uporabnik stieber pravi:
Zasledil pa sem tudi, da je tale naša kartica dokaj zastarel sistem s kar visoko možnostjo zlorabe. Tko pravjo.
.. branjevke na tržnici.
bonk.gif


Seveda je možnost zlorabe, ravno ene toliko kot žetona ali pa evrskega kovanca, kar kartica nadomešča. A lahko še s kako bolj prozorno argumentacijo prideš ven?

In seveda dobroimetje na kartici je nujno samo v višini ene vožnje ane, veleum?
confused-1.gif
ni čudno, da je slovenija tam, kjer je, če imamo takšne volilce, kot si ti...
 

stieber

čebinar
1. sep 2007
17.258
3
36
Murgle
Citat:
Uporabnik AfterEight pravi:
Naj me kdo popravi, če se motim. Je trenutno dovoljeno vstopati na avtobus pri vseh vratih? Glede na to, da bi se lahko poštempljal z urbano ali moneto, tudi pri zadnjih vratih, ni potrebe za gužvanje zgolj mimo voznika ...

Ne, tega pa jasno niso uredili, se je preveč mudilo z uvedbo te superkartice...in potem smo izvedeli, da so pa baje mogoče zlorabe pri plačevanju z gotovino, ker folk ne plača. Odkar pomnim, je ljudstvo goljufalo pri vseh oblikah plačila, pa lepo skačejo gor na zadnjih vratih tudi na veliko, če se inšpektor pojavi, pa hop dol, saj ne more ravno ukleniti mulca...in pri super 90 minutni možnosti vožnje sem pa bral, da so dojeli, da se jim to ne splača najbolj in da razmišljajo o podražitvi busa...
rolleyes-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

stieber

čebinar
1. sep 2007
17.258
3
36
Murgle
Kdorkoli bo nasledil župana, za katerega so predpisi, recimo gradbeno dovoljenje, nepotrebna ovira, bo zagotovo odličen župan. Vsaj v primerjavi z današnjo situacijo.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Citat:
Uporabnik stieber pravi:
In seveda dobroimetje na kartici je nujno samo v višini ene vožnje ane, veleum?
confused-1.gif
ni čudno, da je slovenija tam, kjer je, če imamo takšne volilce, kot si ti...
Kekec, kako bi pa ti rešil? Aja, saj res, ko si šel na trolo, si imel v denarnici natančno en evro, ker drugače bi te zlorabili ...
Pa mobi kartice in telefonske kartice, gotovo si imel vedno gor samo za en klic, kajne?
Pa daj še kak boljši primer iz tujine. Aja, da ga ni, praviš?
tongue-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

erikson

Guru
25. avg 2007
21.427
5.415
113
Citat:
Uporabnik stieber pravi:
erikson, za začetek vstopanje pri vseh vratih, saj se že vsaj kakih 25 let dogaja, da je v konici nepopisna vrsta za vstop na bus, ki čaka na postaji fuuul dolgo, pa še vsi ne uspejo priti gor, v zadnje delu busa je pa v resnici še precej prostora. Zanič je tudi to, da ni možnosti plačevanja z gotovino, kar sem že omenil. In seveda, zakaj moraš dati za kartico 2 €, če si turist pa prideš za 2 dni v Lj? Naj dajo 5 € pa dobiš nazaj keš ko jo vrneš...res škoda še dodatne plastike, da jo folk meče stran.
V konici je tudi avtobusov več in pač počakaš naslednjega (pogledaš na wbus, kdaj pride). Kolikokrat v zadnjem letu se ti je zgodilo, da nisi mogel priti gor in na kateri progi / postaji?

Zaradi tistih par tujcev, ki hodijo na avtobus, tudi ne vem če bi kritiziral kartico Urbana (tudi ko grem jaz v tujino, se prilagodim lokalnim pravilom). Na EuroTestu (primerjava javnega prevoza v evropskih mestih) so sicer kartico pohvalili:

Strengths

- Public transport smartcard available; information on ticket machines also in English; tickets can be bought using a mobile phone
- Bus trips through the entire city for 80 cents and hence very cheap at the time of testing
- Short transfer distances, lifts provided at the central station; all the stops tested accessible
- Line maps and area maps at most of the stops tested
- Dedicated seats often provided on buses for passengers unable to stand for long periods of time (for example, the disabled, older people, pregnant women)


Sicer se pa strinjam z vstopanjem na vseh vratih, sedaj so sicer namestili dodatne čitalce kartic na levi strani, vendar bi jih res lahko na vseh vratih in pač večkratne kontrole in visoke kazni. Ampak se bojim, da bo potem opozicija spet napadala Jankoviča, da nadleguje potnike na avtobusih, če bi bilo teh kontrol preveč in bi bile kazni visoke.
 

stieber

čebinar
1. sep 2007
17.258
3
36
Murgle
Point je v tem, da je na busu sicer prostor, ampak zaradi vstopanja pri sprednjih vratih bus stoji dolgo na postaji, pa še vsi ne pridejo gor, Meni se k sreči ni dogajalo to kaj dosti, postajo naprej pa tam čakajočim precejkrat...povsem po nepotrebnem.
 

AfterEight

Fizikalc
16. sep 2007
1.217
0
36
Jap, vstopanje zgolj pri sprednjih vratih je bedarija, če se že gremo takšen način plačevanja. S pogostejšimi kontrolami in višjimi kaznimi bi se ljudje že sprijaznili. Če je že panika zaradi protesta volilcev, pač to narediš kmalu po volitvah, tako da do naslednjih vsi pozabijo.
 

GSMobil

Fizikalc
6. jan 2008
2.499
4
38
Tisti, ki misli, da lahko med kontrolo uide skozi zadnja vrata se je zmotil. Ravno zadnjič sem sedel čisto spredaj, ko je prišla kontrola in sem lepo slišal kontrolorja, ko je vozniku rekel "dej mi prosim blokiri vsa zadnja vrata za neki časa".
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.103
743
113
imaš prav, jaz sem vedno gledal samo vrednost točke in št. kvadratov, nisem pa se poglabljal v to, kako se določi število točk.
 

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.459
1.837
113
na temni strani lune
ksz...

Za vse ki jim je urbana predraga in jo uporabijo samo 1x do 2x letno, kartico lahko skupaj z originalnim računom vrnete na Turistično informacijskem centru, kjer vam bodo povnili denar za nakup.

Tako da "turisti" ne bodo oškodovani.
 

Benady

Fizikalc
20. jul 2007
6.825
1
38
Kupil Urbano včeraj na avtomatu pri Mercatorju v Šiški, šala mala, edino na koncu nisem vedel kam točno prislonit
smile-1.gif
pa je šlo potem tudi to
 

LaUros

Pripravnik
13. feb 2008
327
0
16
Ljubljana
Ne, nikoli imel in nikoli ne bom.

Bottom line je, da se lahko zbirajo samo podatki, ki so potrebni in anonimni, ostalo jih pa ne briga.
 

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.459
1.837
113
na temni strani lune
Potem ne uporabljaš nobene bančne kartice, telefoniraš z mobi, halo ali izi kartico, kupljeno na keš na petrolu, katero seveda zamenjaš 1x do 2x mesečno zaradi sledenja ipd., plačo dobivaš na roke, po ulici hodiš z kapuco in sončnimi špegli na glavi, voziš neregistriran avto, ipd., surfaš samo na javnih lokacijah preko proxy serverjev z hudim kriptiranjem, bajto skrivaš pod maskirno mrežo (google slika z satelitov), potomstva ne prijaviš (kaj majo "oni" za vedet kdo je komu fotr), uporabljaš tako imenovani tin hat, ....

A morda še kako skrbiš za anonimnost????
 

Tenforest

Majstr
3. sep 2007
5.659
499
83
41
povsod malo
Mah ene daje paranoja nazadnje te pa lahko tudi preko IP, ki ga pustiš tukaj na alterju izsledijo
evil.gif

on topic.
Mene te kartice spravljajo ob živce cela denarnica jih je polna 6 bančnih, zdravstvena, osebna, vozniška, službena, službena za hrano&kavo, službena na drugi lokaciji, za računalnik, za digitalne podpise, od turistične zveze, sim kartica, 4 vip kartice za lokale/diskače, baby center, mercator, tuš, a zdej naj pa še urbano notr tlačm
jezen.gif
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Pač jo imaš v žepu, ki je najbližje površini denarnice. Meni na avtobusih normalno dela, medtem ko jo je na Urbanomatih za polnjenje treba odstranit.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Zazna jo, samo jo moraš ali imeti prislonjeno malenkost dlje časa ali pa jo daš na vrh kartic (ali dno, odvisno kako prisloniš denarnico). Pa če imaš v denarnici pol kile kovancev, tudi ne prime dobro. Mi je pa res trapasto, da niso vgradili močnejšega čitalca, vsaka firma ima za evidentiranje prisotnosti zaposlenih precej močnejšega.
 

LaUros

Pripravnik
13. feb 2008
327
0
16
Ljubljana
Cisto vsaka stvar, ki si jo nastel, ima zadaj (vsaj) kup pravilnikov, kaj lahko z mojimi podatki delajo in kaj ne. Banke, trgovine, mobilni operater, firma, ki mi daje placo, javno upravo, itd... nadzorujejo zakoni in v primeri krsitve osebnih podatkov tudi konkretne sankcije.

Ce pa ne locis med prostovoljnim (FB) dajanjem osebnih podatkov ali med podatki, ki jih nekdo NE rabi, zgolj imel bi jih za neke _neznane_ namene, potem hebiga.

Nisem proti zbiranju in analizi podatkov, ampak v vecini primerov je dovolj anonimen podatek. M@ rabi podatke za racun, firma za placo nakazat... kaj qurca rabi LPP moj ime/priimek in _vse_ moje poti po Ljubljani?