Konec premikanja ure

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
33.001
5.715
113
blizu močvirne prestolnice
ksz

Preklapljanje na 'poletni ali zimski čas' je odkrito zajebavanje ljudi. Zaradi tega zajebavanja imajo ljudje še eno skrb več in še eno tegobo več :nigladek: , nekateri pa to še celo odobravate.

Danes luči gorijo tudi opoldne, ko sonce najbolj sije. Čemu torej preklapljati med časovi? Tako kot je nekdo zgoraj napisal - kapitalistu je pa interes delovni čas od 9h do 17h. Na ta način delavcu zjebeš dan in ne more razmišljati še o kakem drugem zaslužku postrani - delavec je tvoj.

Kmet bo pa še vedno šel krave poštimat ob 4h zjutraj, pa če se Bruselj s svojo trapasto uro na trepalnice postavi. Kmeta in njegove krave boli kjuratz za poletni delovni čas.

Mi, moja delavnica, smo pred prbl. 20. leti šli na delovni čas od 5:30 do 13:30. Ko je treba, se pa naprej dela, bmk, če je delo nedokončano. Na začetku sem mislil, da bomo to izvajali samo preko poletja ko je vroče, pa je potem zadeva postala kar stalna skozi celo leto. Zaradi mene mi lahko fantje hodijo na šiht opolnoči, če je delo opravljeno, je to - to.

Tako da, poletni čas je čisto zajebavanje ljudi, z edinim razlogom, da nam ne bi bilo niti na tej temi preveč lepo.
Tako je, dan se začne z jutrom. Popoldan pa si lahko z družino, nekateri fušajo ali popivajo. Tako pa zjutraj spijo začnejo med osmo in deveto, pridejo po četrti, kosila ne kuhajo, otroc so reveži.
 
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Premakneš delovni čas za isti učinek...

In ravno zato je premikanje ure “pametno”.

Pred industrijsko dobo je človek sam prilagajal začetek delovnega dne - poleti prej in opravil težko delo še v hladu, pozimi pa pozneje, ker se po temi pač težko zunaj dela (no - pa pozimi tudi ni kaj veliko zunaj za delati).
In ker je pač težko, da bi res vsa podjetja premaknila delovni čas in ker bi potem tudi javni prevoz moral spreminjati (ali pa ne - in s tem povzročil še večji kaos) delovni čas, je pač najbolj elegantna rešitev “skupaj” premakniti začetek delovnega časa - ergo poletni / zimski čas. A je to nekaterim sedaj “prezahtevni”, “nezdravo” itd - pač je treba razjahati kar je delovalo.
In ja - tudi mene spomladi kak teden malo “ura daje”, a je to mala cena za potem “normalno uro” skozi večji del leta.

Pa ne spet, da ne “sonce v zenitu opoldan” “prava ura” - razdelitev dneva, ure itd. je vse neka vrsta dogovora - bolj je pomembno zakaj tak dogovor. In sem spet pri kmetu in njegovem delovnem času, kar je pa dandanes skoraj popolnoma nepomebno, ker nas pač 90% dela v “industriji” in je za dobro delovanje le-te potrebno začeti ob istem času.
In tu “zahvala” Francozom in njihovimi spori z Angleži in posledično “obstanku” v našem časovnem pasu - potem so se pa Nemci njim prilagodili in od takrat se začetek delovnega dne v centralni Evropi vedno bolj premika k 8:00 ozr. sedaj že 9:00 - premik ure je to vsaj nekak omilil.
Pa preden pozabim - verjetno se vas še nekaj spomni, da je v rajnki Jugi bil običajen delovnik 06:00 - 14:00 - in za takega bi bolj pasal “zimski čas” - a dajmo malo pogledat kdaj se danes začne z delom.

Za konec - ker je premikanje ure očitno preteklost - upam, da vsaj še enkrat prestavimo in ostanemo na “poletnem času”.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Za konec - ker je premikanje ure očitno preteklost - upam, da vsaj še enkrat prestavimo in ostanemo na “poletnem času”.

Stroka se žal nagiba k zimskemu času, saj je to naš osnovni timezone...

Karkoli se bo izbralo, ne bo pasalo nikomur. Trenutno imamo "najboljše obeh svetov" - pozimi je zjutraj prej svetlo, poleti pa zvečer dlje svetlo.

90% ur se itak samih prestavi, telo se pa v roku enega dneva navadi. Tako da res ni izgovorov ;)
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Stroka se žal nagiba k zimskemu času, saj je to naš osnovni timezone...

Karkoli se bo izbralo, ne bo pasalo nikomur. Trenutno imamo "najboljše obeh svetov" - pozimi je zjutraj prej svetlo, poleti pa zvečer dlje svetlo.

90% ur se itak samih prestavi, telo se pa v roku enega dneva navadi. Tako da res ni izgovorov ;)

Od naše “stroke” je do sedaj prišlo le, da je to naša “naravna” ura - precej strokovno ....

Mimogrede - katera stroka pa je za časovne pasove in ure odgovorna? Geografski urar? Ali urni geograf?

To trenutno je spet politična farsa in to na osnovi neke ankete.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Zato, ker za razliko od “stroke” včasih poleti grem že okrog 5:00 na pot in mi bo, če bomo res ostali na zimskem času, malo čudno, ko bo ob taki uri že beli dan (sončni vzhod bo v Ljubljani okrog 4:15, zarja že pol ure prej, beli dan pa malo po 5:00) ob 8:00 pa bo kugla že tako sekala, da bi že prvi mrzli pir pasal.
 

map

Guru
6. jul 2008
7.789
1.927
113
najrajš na babi
Zato, ker za razliko od “stroke” včasih poleti grem že okrog 5:00 na pot in mi bo, če bomo res ostali na zimskem času, malo čudno, ko bo ob taki uri že beli dan (sončni vzhod bo v Ljubljani okrog 4:15, zarja že pol ure prej, beli dan pa malo po 5:00) ob 8:00 pa bo kugla že tako sekala, da bi že prvi mrzli pir pasal.
Mrzu pir vedno paše, neglede na uro :nazdravje:
 
  • Všeč mi je
Reactions: gr69 in Gavran

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.926
4.981
113
Meni je edina in samo edina edina stvar relevantna. Koliko svetlega dne mi ostane ko pridem domov iz šihta. Da lahko pokosim okol bajte, gremo na kolo, brcamo žogo, mečemo na koš. Vse ostalo je voda na mlin nekoga drugega, za katerega me prav nič ne briga. Stroka pa tukaj nima kaj odločat, ker nima nobnih argumentov.
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Po pravici je čist vseeno. Ker poliijska ura je do 6h .
Dost heca. Pac se bomo pragodili z urniki.
To jokanje da zjutraj spite do 8 h .
Ja greš pa zvecer prej spat. Pa kofe ne ob 5h ampak ob 4h.
Ampak tu se vidi kako nas vozijo.dajo kost za glodat in takoj dva pola.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.329
5.362
113
Samo res, taka brezvezarija... Kakor bo, ali ostane kot je ali se spremeni je popolnoma vseeno za slehernika. Na telefonu uro nastimas za zjutraj in te prav zbudi, ker se sem prestavi. Popoldne je kakor je, vsak dan gledamo kako se spreminja pa gruntamo: joj kok je dolg dan ali pa joj kok gre zdej že hitro sonce zadaj. Vsak dan je drugace, ne 2x letno. Pa nobeden ni zaradi tega pretirano notranje zmešan.

To eni prav iščejo zadeve, da jih do kraja zakomplicirajo in si dajo ful enega dela s tem. A res ni drugega za počet (trenutni situacijo pustimo ob strani...)
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.396
485
83
43
Še vedno Rdeči revirji
Daj prosim odgovori, zakaj pri vragu ti je zimski čas boljši? Res ne najdem ma niti enega pametnega razloga.

Pred prehodom na zimski čas sem že ene 14 dni prej precej zj... Ko preidemo na zimski čas, naraven čas za naše geografsko območje, sem čisto drug. Potem je pa še eno mučenje 14 dni po prehodu na poletni čas. Tisto je manj problematično. Zimski čas je boljši, kjer je precej dober približek naravnemu času.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Pred prehodom na zimski čas sem že ene 14 dni prej precej zj... Ko preidemo na zimski čas, naraven čas za naše geografsko območje, sem čisto drug. Potem je pa še eno mučenje 14 dni po prehodu na poletni čas. Tisto je manj problematično. Zimski čas je boljši, kjer je precej dober približek naravnemu času.
A naravni čas sploh obstaja? Katetega pa živali uporabljajo? Poletnega ali zimskega?
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.978
9.094
113
39
MB
Pred prehodom na zimski čas sem že ene 14 dni prej precej zj... Ko preidemo na zimski čas, naraven čas za naše geografsko območje, sem čisto drug. Potem je pa še eno mučenje 14 dni po prehodu na poletni čas. Tisto je manj problematično. Zimski čas je boljši, kjer je precej dober približek naravnemu času.

ti si tak woke, da mas raje zimski cas zato ker nisi rasist :D

14 dni prej ze, daj no ... napisi da se tvoje telo ze zdaj boji spomladanskega premika pa da nemores funkcionirat sploh:D
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.926
4.981
113
Pred prehodom na zimski čas sem že ene 14 dni prej precej zj... Ko preidemo na zimski čas, naraven čas za naše geografsko območje, sem čisto drug. Potem je pa še eno mučenje 14 dni po prehodu na poletni čas. Tisto je manj problematično. Zimski čas je boljši, kjer je precej dober približek naravnemu času.
Sem si kar mislil. Brez enega argumenta.