Konec premikanja ure

13. jul 2011
2.677
625
113
3. Ura naj bo usklajena s soncem, sonce v zenitu ~ urni kazalec tudi, na številčnici =12
Hočeš reči, da naj bo v Ljubljani poldan 10 minut prej kot v Kopru in pol ure prej kot v Milanu?

Kroženje zemlje je naravni proces, merjenje časa, ure, minute, kdaj je začetek, kdaj sredina in kdaj konec dneva ter kdaj je kje sonce v zenitu, je pa človeška pogruntavščina, ki se sicer močno ozira na omenjene naravne procese, pa vendar je naša pogruntavščina in kot taka stvar dogovora.
 
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.929
4.990
113
Naj bo zimiski čas skozi, drugače bom imel kar nekaj mesecev težkih. Že ene dva tedna me daje ura. Beri, komaj čakam, da gremo na zimski čas. Tale poletni čas je v tem delu leta popolna katastrofa. Kapitalistom bo treba pa enkrat povedat, da je normalen delovnik od 7 do 15, za ostalo bodo morali plačevat dodatke.
Daj prosim odgovori, zakaj pri vragu ti je zimski čas boljši? Res ne najdem ma niti enega pametnega razloga.
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.396
4.393
113
49
Na sončni strani ALP
Ampak v resnici sta pri nas v veljavi samo:
- Central European Time
- Central European Summer Time
ni zimskega časa. In "normalen" je pri nas CET,

Res je. Ni "zimskega" časa, ker to je CET (UTC+1). Poletni (daylight saving time DST) pa je umetna pogruntavščina (UTC+2). Ta čas so vpeljali z namenom izkoriščanja dnevne svetlobe, oziroma, da ljudje ne bi spali, medtem ko sije Sonce.
 
Nazadnje urejeno:
19. jul 2007
2.762
1.493
113
Kroženje zemlje je naravni proces, merjenje časa, ure, minute, kdaj je začetek, kdaj sredina in kdaj konec dneva ter kdaj je kje sonce v zenitu, je pa človeška pogruntavščina, ki se sicer močno ozira na omenjene naravne procese, pa vendar je naša pogruntavščina in kot taka stvar dogovora.

Povsem drži, in dogovor, da je sredi časovnega pasu sonce v zenitu ob 12.00 je vrhunski dogovor, ki mu drugi dogovori ne pridejo niti blizu.

To, da bi časovni pas prestavljal tako, da bi enemu Jožetu ustrezal prihod v službo, je debilizem brez primere.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.852
113
pri taščici
Tole paše sem notri
 

Priponke

  • received_793669948116557.jpeg
    received_793669948116557.jpeg
    70,1 KB · Ogledi: 117
  • Všeč mi je
Reactions: novaa in Cash

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.929
4.990
113
Res je. Ni "zimskega" časa, ker to je CET (UTC+1). Poletni (daylight saving time DST) pa je umetna pogruntavščina (UTC+2). Ta čas so vpeljali z namenom izkoriščanja dnevne svetlobe, oziroma, da ljudje ne bi spali, medtem ko sije Sonce.
Kdaj v zimskem času ljudje spijo ko zunaj sije sonce? Razsvetli me. Pa še vedno bom govoril o zimskem in letnem času, ker si pri tolikoletnem spreminjanju časa te izraze lahko privoščimo.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.852
113
pri taščici
Mene tudi ne. Verjamem pa, da nekdo, ki ima ustaljen urnik (jaz ga nimam), bolj občuti spremembo.
Ampak 2x letno za eno uro? Kaj pa nekdo, ki se redno, recimo mesečno, vozi med Londonom in Parizom?
Po časovnem pasu sta res eno uro narazen, po sončni uri pa praktično nič.
Bistvena večja razlika je če bi letel na relaciji Paris Praga ali podobno.
Si v istem časovnem pasu, noči ti pa kar nekaj zmanjka.... Če greš iz Pariza v Prago.
 
13. jul 2011
2.677
625
113
Saj to no stvar, ki se tiče zgolj dva milijona Slovencev.
Hočem samo reči, če je za ljudi stresno premikanje 2x letno, kako je šele tistemu, ki premika 10x, 15x ali 20x letno.
 
13. jul 2011
2.677
625
113
Po časovnem pasu sta res eno uro narazen, po sončni uri pa praktično nič.
Bistvena večja razlika je če bi letel na relaciji Paris Praga ali podobno.
Si v istem časovnem pasu, noči ti pa kar nekaj zmanjka.... Če greš iz Pariza v Prago.

Saj tudi med danes in jutri ne bo razlike po soncu. Razlika bo samo na cagru, povsem isto kot med Londonom in Parizom.
To kar bomo storili jutri ob 3:00 je isto kot bi storil danes, če bi stopil npr. iz Španije na Portugalsko, iz Finske na Švedsko, iz Litve na Poljsko...
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

ksz

Preklapljanje na 'poletni ali zimski čas' je odkrito zajebavanje ljudi. Zaradi tega zajebavanja imajo ljudje še eno skrb več in še eno tegobo več :nigladek: , nekateri pa to še celo odobravate.

Danes luči gorijo tudi opoldne, ko sonce najbolj sije. Čemu torej preklapljati med časovi? Tako kot je nekdo zgoraj napisal - kapitalistu je pa interes delovni čas od 9h do 17h. Na ta način delavcu zjebeš dan in ne more razmišljati še o kakem drugem zaslužku postrani - delavec je tvoj.

Kmet bo pa še vedno šel krave poštimat ob 4h zjutraj, pa če se Bruselj s svojo trapasto uro na trepalnice postavi. Kmeta in njegove krave boli kjuratz za poletni delovni čas.

Mi, moja delavnica, smo pred prbl. 20. leti šli na delovni čas od 5:30 do 13:30. Ko je treba, se pa naprej dela, bmk, če je delo nedokončano. Na začetku sem mislil, da bomo to izvajali samo preko poletja ko je vroče, pa je potem zadeva postala kar stalna skozi celo leto. Zaradi mene mi lahko fantje hodijo na šiht opolnoči, če je delo opravljeno, je to - to.

Tako da, poletni čas je čisto zajebavanje ljudi, z edinim razlogom, da nam ne bi bilo niti na tej temi preveč lepo.
 
Nazadnje uredil moderator:

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
KSZ: Osnovni problem ukinitve premikanja ure, je da se države EU kao ne moremo dogovoriti za enoten čas, ki ga mimogrede že sedaj nimamo. In zakaj za vraga bi bil tak bau-bau, če bi pač (primera radi) morali premakniti uro za eno uro, če bi šli iz Slovenije na Madžarsko, ali pa v Italijo? Edino kar moraš ob takih prehodih mej pazit je, da nisi prezgodaj ali prepozno pred trgovino/muzejem/...
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77