Konec premikanja ure

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
Da rešimo dilemo ...

Tehnično je zimski čas za nas najbolj pravilen ker je UTC+1. Če ima zemlja 12 pasovnih časov je potem 15. (180/12=15) poldnevnik nosilec tega časovnega pasu, ki teče glej no glej ravno skozi sredino slovenije. Tak čas je bil v uporabi tudi pred uvedbo premikanja ure, zato se ga nekateri (starejši) ljudje spominjajo kot "pravi čas".

Vse ostalo nima veze s pravilnostjo takega časa. Skratka ni nobenega naravnega ali družbenega dejavnika ki bi fiksiral ta čas kot pravi.

Glede evrope je bistveno če se časovne pasove poenoti ali ne. Ker države v GMT+2 (vsaj severne, ko jebe Grčijo, Bolgarijo, Romunijo) so za zimski čas, to pomeni da če mi "vzamemo" letnega in tako tudi ostala EU ki ima sedaj GMT+1 potem smo vsi na istem pasu. Če se bo pa jug odločil za en čas, sever za drugi, vzhod za tretji bomo imeli pa še večjo zmešnjavo in je vseeno katera zelenjava smo mi v tej mineštri.
ampak jih nima 12 zato je poletni edini pravilni:evil:
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.394
4.393
113
49
Na sončni strani ALP
ampak jih nima 12 zato je poletni edini pravilni:evil:

Kekec... :bonk:

time-zones-full.jpg
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Francija ga biksa. In to iz golega principa, da je kontra Angliji :valjamse: .
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Bo kar Francija tista. Ok, sej Španija tudi, toda v tem primeru je Francija bolj vplivna (ali očitna).
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Dajte mi nekaj lepo po kmečko razložit:
- tudi če bi se EU razbila na tri ali štiri časovne pasove (v tem trenutku je facto že v treh), kakšen vpliv bi to imelo na življenje?

Pa ne mi zdaj o tem da eni še spijo med tem ko bi drugi že radi poslovali z njimi! Kako za boga NY z LA posluje - prilagodijo se!

V zadnjih letih sem velikokrat šel z avtom čez časovno mejo - ja in kaj? - edini kar sem moral pazit, da pridem pravočasno do "muzejev", ker jih prav tako ob 17h zaprejo, meni pa so na meji eno uro "ukradli".
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ja. Ravno urniki so problem. Namesto da bi se intenzivno delalo tistih 8 ur (ali kolikor jih pač realno izpade iz enega osemurnega šihta), jih bo potemtakem ostalo samo še kakih 5, ter za njimi tiste realne tri, ki naj bi bile efektivne.

Kaj ko bi namesto zezanja okoli poletno - zimskih časov raje šli debatirat, kako bi bilo, če bi pri nas uzakonili brezdelje? Zabušancijo? :norec:
 

membrain

Majstr
4. jun 2014
2.863
283
83
Dajte mi nekaj lepo po kmečko razložit:
- tudi če bi se EU razbila na tri ali štiri časovne pasove (v tem trenutku je facto že v treh), kakšen vpliv bi to imelo na življenje?

Pa ne mi zdaj o tem da eni še spijo med tem ko bi drugi že radi poslovali z njimi! Kako za boga NY z LA posluje - prilagodijo se!.
Nobenih. zaradi različnih pasov. Velike pa, ali se bo ura premikala ali se ne bo.

To so nam samo vrgli kosti, zaradi katerih se sedaj kregamo.
So pametni, ko so nam vrgli kost (zimski ali poletni čas) so dosegli kar so hoteli, in mi se kregamo okol tega, eni so stopili na zimsko, drugi na poletno stran, tretjo opcijo (premikanje ure) so pa tako eliminirali.
In ni pomembno, ali bo zimski ali poletni čas, to se bo korigiralo s spremembami delovnega časa, Pomembno je, ali se bo ura spreminjala ali ne.
Najbolj naravno (od teh opcij) je, da se ura premika. Tisočletja so ljudje vstajali poleti bolj zgodaj.

Namen ukinitve premikanja je pa v tem, da boš najbolj produktivni čas (ko je svetlo) prebil v službi. Da ti zjebejo prosti čas in popoldansko fušanje. Pa ste večinoma nasedli, očitno imate radi pozimi dopoldan temno, ali pa poleti ob 4 zjutraj svetlo - ena od teh možnosti pač bo, če se ura ne bo premikala.

Neumnost je že to, da želite vse poenotiti, pa sonce na švedskem niti približno ne vzhaja/zahaja tako kot v grčiji.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ker - mene že tisto vrže iz tira in sem še nekaj dni jezen na tisto, - ko moram namreč 2 x na leto prestavljat cagre po kpl. okolici, potem pa mi še po dveh tednih moja draga s prstom kaže na neko uro, ki (je menda sicer precej pomembna zanjo (? :norec: ) , ... itd.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.964
3.761
113
Ljubljana
hmpg.net
Ker je EU enoten gospodarski prostor in ker v večjem delu uporabljamo enoten plačilni promet, katere ure bi bile potem "obratovalne ure" tega plačilnega prometa?

Pri vseh teh vprašanjih ni težava, kdaj vstane kdo, bolj so pomembne druge.
Recimo kdaj je neka transakcija (pravna, finančna...) potrjena. Ker če je ura zamujena, se šteje naslednji dan. Zato so mednarodne pogodbe glede izvrševanja komplicirano napisane, da ja ne bi kdo razpravljal o veljavnem času.
 

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.396
485
83
43
Še vedno Rdeči revirji
.

Dobra slika, ki pokaže kdo ga biksa glede časa. To so Francozi, Španci in Benelux. Ti bi morali biti po naravni legi v UTC+0. Pri nas bi moral obveljati pa zimski čas oziroma UTC+1, to je najbolj naravno. Potem imamo pa še dve opciji, če hočemo "enotni EU čas" in sicer UTC+1:30 ali UTC+0:30. Začuda pa ne vem kako lahko v ZDA funkcionirajo s 6 časovnimi pasovi ali pa Rusi s 7 pasovi.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
V ZDA funkcionirajo tako da imajo samo dva neuradna časovna pasova (zahodno obalni in vzhodno obalni), ostali redki redneki vmes se pa temu prilagajajo. Ta dva pasova sta pa tako ekonomsko neodvisna da imata dokaj malo interakcije in stvar deluje.

Enako je v rusiji kjer so pasovi precej ekonomsko vezani po regijah, s tem da edina močna regije je "moskva" ostali so "ko jih jebe" in se večino ravnajo po moskovskem času (kar pač pomeni da recimo državni uradi in firme z Jakutska ki delajo z Moskvo enostavno delajo po moskovskem času).

Za lažje razumevanje zakaj nekje 4 ali 7 časovnih pasov ni problem, v EU pa bil s 3mi katastrofa, je tu karta gostote prebivalstva:
World-population-distribution-shades-of-red-indicate-population-density-from.png


In ja če imaš 3 pasove na gospodarsko močnem območju (EU) potem imaš 2h (delno) mrtvega časa ali po domače povedano "skupaj" delaš lahko samo 6h namesto 8h. Prilagoditve urnikov niso možne če imaš +- offsete v istem področju (recimo si nemec ki dela z angleži in finci, kako boš prilagodil urnik?).
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Če je komu slučajno "ušlo" - ker se namreč kar pridno vrtite v krog.

In zato je premikanje ure še najboljša rešitev.

In sem za to, da ostane kot je - torej zimski/letni čas - pa čeprav sam ne prenašam najbolje tisti "skok" / "šok" konec marca.

In ta "anketa", ki je sprožila idejo ukinitve zimski/letni, je še en dokaz več, da se take stvari ne sprašuje rajo, ampak se poskuša s poljudnimi prispevki razložiti zakaj so določene stvari kot so (a kaj ko tega potem itak spet razume samo 10% "raje" ...).

Pa še nekaj - Evropo "iebe", ker je umetno razširila pas GMT+1 - in to zato, da sta Španija, Francija in Benelux tudi v "naši" coni (predvsem, da niso v enaki coni kot GB).

In ravno iz Francije je prihajal trend premikanja pričetka delovnega časa na poznejše ure - kar sedaj vedno bolj povzroča težave, ker se drugi poskušamo "poenotiti", kar pa seveda ne gre. Bo treba končno razumeti, da bo v Evropi pač samo 5 ur efektivnega časa za "live" komunikacijo - torej nekje med 10:00 in 15:00, ker so pač takšne časovne razlike od enega konca na drugi konec.

europe_time_zones.gif


Pa še nekaj - na bruhanje mi gre ko slišim "pravilen" čas - "pravilen" je lahko samo toliko, da je astronomski poldan (sonce v zenitu), ki pač pri nas več ali manj "točno" ob 12:00.
Kar pa z "pravilnostjo" uporabnosti / prijaznosti / "biološkosti" (biološko pravilen čas ja - tudi ta izjava je padla s strani stroke in to celo na nacionalnem radiju :bonk:) nima nobene veze. Tisto kar je bolj pomembno je, kdaj se začnejo delovniki, pa seveda koliko je svetlega dne.
In ker je poleti pač več ur svetlo, se tudi ljudje (ozr. bolj ali manj vsa živa bitja) prej zbujajo - in kaj je potem bolj normalno, kot da se poleti zbudim eno-dve uri prej in začnem prej migati. In ravno to smo ujeli z prestavljanjem ure - da se "vsi" prej spravimo iz postelje brez, da bi morali "delovni čas" spreminjati. Žal pa ne gre drugače kot da se enkrat/dvakrat na leto za kakšne 2-3 dni ziebe bioritem ljudem.
Dalo bi se drugače - vrnemo se na začetek sistema, ki je prinesel delitev dneva na 24 ur - ampak v njegovi prvotni, surovi obliki.
Egipčani so namreč dan razdelil na 10 "ur" - temu so dodali še dve "uri" za vsako somrak (zjutraj in zvečer), nočne ure so pa merili z nekimi ozvezdji in ravno tako delili na 12 "ur". Samo pri njih pač "ure" niso bile enako dolge - poleti so bila dnevne daljše kot nočne (roko na srce ne pretirano veliko, ker so pač bližje ekvatorju).

Aja - osebno me zaenkrat še BK. V trenutni službi lahko delovnik premikam precej po svoje - bom pa sigurno nekajkrat naletel na kako "mino", kjer bo sestanek ob sicer še vedno normalnih 15:00, a bo za mene vseeno "prepozno", ker imam običajno od konca delovnika in do tema kaj bolj pametnega početi.
Bom pa pizdakal, če bodo naši brezjajčni EU poslanci res dovolili, da vsaka članica zase določa "časovni pas" - EU je v treh "1 urnih / 60 minutnih" pasovih (se razteza čez več kot 45 zemljepisnih širin). Je pa res, da to mogoče lahko spremenijo s kakšno dobro direktivo.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Utisevalec

Kaj ti pomaga enaki časovni pas, če pa Španci začnejo ob 9:00 (ali celo pozneje), spizdijo na siesto in potem nadaljujejo ob 16:00 pa delajo do 20:00?

Še enkrat - obrni tako ali drugače - dejansko imamo max 5 ur na dan, kjer je možna efektivna komunikacija (dvosmerna / live) - pa mi računali čas tako ali drugače.

Za proizvodne obrate je pa vseeno - če so količkaj "normalni" itak delajo v 2 ali celo 3 smenah. Logistika pa se tudi zna dovolj dobro prilagodit, da "odmike" od svetlega dela dneva zna ujeti. Je pa vsem lažje, da imamo enaki čas na urah - ni treba vedno preračunavati v katerem "pasu" si ravno (ni samo težava v ljudeh - računalniški sistemi (ja vem UTC) znajo biti "nerodni").
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Bom napisal z veliko: V EU ŽE IMAMO 3 (Z BESEDO TRI) ČASOVNE PASOVE!!!

In samo Evropejci smo taki brezdelneži, da nimamo že pol leta kaj bolj pametnega počet kot se pričkat o premikanju ure dvakrat letno. V zadnjih par letih je premikanje ure ukinilo kar nekaj držav in glej ga hudiča - ni se jim ekonomija nič bolj sesula, pa folk umira približno z enako hitrostjo kot prej! :bonk:
2560px-DaylightSaving-World-Subdivisions.png


Modra barva predstavlja države kjer upoštevajo poletni čas. Oranžna barva predstavlja države, ki so včasih upoštevale poletni čas. Rdeča barva predstavlja države, ki ne upoštevajo poletnega časa
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.101
742
113
Ker je EU enoten gospodarski prostor in ker v večjem delu uporabljamo enoten plačilni promet, katere ure bi bile potem "obratovalne ure" tega plačilnega prometa?
....
mene bolj zanima, zakaj bi sploh morale biti obratovalne ure? če plačam preko paypal, je transakcija izvedena še isto minut, ne glede na to, katera ura ali dan v tednu je. če preko moje spletne banke v petek ob 16:05 naredim UPN nalog, bo transakcija izvedena šele v ponedeljek ob 10:40 :bonk:
a to pomeni da na moji banki nekdo na roke sprocesira mojo transkacijo, ali zakaj to traja toliko časa?
 
  • Všeč mi je
Reactions: 8888

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Tako je, na roke to procesirajo, pa kljub temu ne moreš preklicat napačne transakcije, ki je vzeta v plačilni promet in še ni opravljena. Sem ravno zadnjič nekaj zeznil in preveč nakazal v tujino pa takoj klical na banko pa je že bilo prepozno - itak je bilo potem komaj čez dve uri naprej nakazano.
Kot praviš - obratovalni čas in plačilni čas je en navaden blef!
 

Thrivial

Majstr
19. avg 2007
3.746
255
83
Ker - mene že tisto vrže iz tira in sem še nekaj dni jezen na tisto, - ko moram namreč 2 x na leto prestavljat cagre po kpl. okolici

Razmisli o kakšni meditaciji, jogi ali psihoterapiji, če te taka malenkost vrže iz tira.

Če ne bo delovalo, pa do psihiatra in ti bo predpisal kakšen helex, da boš lažje preživel v tem krutem svetu.