Končno realna slika standarda

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Citat:
Uporabnik kozarec pravi:
@tisti, ki so vam izginili sorodniki - pobarajte svoje sosede. Znajo kaj vedeti, zakaj je prav ta in ta sorodnik odletel. Ugotovitve znajo biti prav zanimive (in v ničemer povezane z neko ideologijo - kot lepo kažejo primeri ubitih partizanov)

In kakšne ugotovitve bi misliš da jaz zvedel za moje 4 pobite stare strice? Pometane v brezna? Sploh ker niso bili edini pobiti v vasi?
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Citat:
Uporabnik kozarec pravi:
V prvi polovici 80ih let smo mi - običajna ljubljanska familija brez prepustnic - iz trsta domov pripeljali kopalniške ploščice.
Nihče ni težil z nobenim pologom denarja.
Da bi bile zaprte meje, se tudi ne spomnim.
Ker me ni nihče moril z nekim teženjem.
Pa nismo "gladko prošli skozi" zato, ker bi švercali (za vsak primer vseeno napišem, ker kaj pa vem, kaj se bo kdo zdaj namislil).

Nekak mi je hecno, kako se s takimi govoricami poizkuša spremeniti zgodovino, ko je pa okoli vendar kup ljudi, ki smo omenjena leta v živo videli in jih živeli.

Podobna je tistemu pranju možganov, da so tudi cerkev zatirali - pa se pobrigaj, koliko je stara Plečnikova bežigrajska cerkev, kdaj je bila zgrajena (sredi najtežjih komunističnih časov) in kje so jo postavili (direkt nasproti ene izmed največjih JNA vojašnic), pa šele potem govoriči, kako hudo je baje bilo....
smirk-1.gif


@tisti, ki so vam izginili sorodniki - pobarajte svoje sosede. Znajo kaj vedeti, zakaj je prav ta in ta sorodnik odletel. Ugotovitve znajo biti prav zanimive (in v ničemer povezane z neko ideologijo - kot lepo kažejo primeri ubitih partizanov).

Pa lep pozdrav od punce, ki je v letih od 1980 do 1988 redno brala berila pri maši, pa ji nikoli ni nihče nič naredil (otroškega zafrkavanja v vrtcu in OŠ, ki je tudi danes prisotno, ne štejem kot nek blazno resen pritisk).

Spreminjati zgodovino? Dobro se pozanimaj kako je bilo mogoče prečkati mejo v letih 1982-85, za leto 1984 iz lastnih izkušenj vem, da je bilo treba plačati depozit. Očitno si bila v tistih letih še otročé, vprašaj starše.

Glede zatiranja Cerkve, malo se pozanimaj kdo je gradil HE Medvode, ugotovi število podrtih cerkva na Kočevskem, ugotovi, ali se je bilo možno vernikom vpisati na učiteljišče v 50-ih itd. Zgodovina se ni začela leta 1980!
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
In obvezna oddaja kot temelj povojne ekonomije tudi ni za pozabiti.
17758-icon_confused.gif
 

mitja

Pripravnik
29. jul 2007
430
0
16
veliko teh vaših bolj premožnih ljudi je na papirjih prikazana kot srednji sloj.....kaj hočeš naredit nekemu privatniku, ki si nakazuje 800€ plače, ima pa v lasti par bajt, katere so seveda pisane na družinske člane....
na koncu izpade da komaj pride iz meseca v mesec......vozi pa se v najboljšem avtu, in živi v vili....
to dopušča država...in po eni strani jim čestitam da se znajdejo.....
 

ForeignBreed

Pripravnik
17. avg 2007
712
0
16
Bačka Palanka
v prvi polovici 80 al 90 ih, ker v prvi polovici 80 so bile meje za taksne stvari kot jih ti opisuješ zaprte, dalo se je čez spravit stvari če je bila trgovina čez mejo zmenjena s cariniki, da so jim pustili, na črno prepeljat stvari.

Moj foter je v tistem cajtu plačal v trstu eno mašino za rezat navoje (dal je tolk kot je bil nov yugo), pa mu jo je tip (italijan) prepeljal čez našo mejo, moj foter pa bil takrat čist presran ko je mašino v škatlah peljal v Lj...bal se je namreč da bi ga kdo ustavil in bi moral obrazložit od kje mu roba ...
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Kaj naj rečem - očitno smo bili tako zelo simpatični, da teh problemov nismo imeli.

Seveda je bilo kup cerkva podrtih, ampak zakaj npr. nihče ni podrl Stolnice, ali jo vsaj zapečatil in prepovedal maše v njej?

Ker je bila tako dobro skrita in je niso našli?
17758-icon_confused.gif



@keber - da to silno pogosto ni bila ideološka čistka, ampak žlahtna medsebojna sosedska ljubezen.
 
Nazadnje urejeno:

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
BTW - Smo pa imeli v grdem komunizmu "parne-neparne" dneve.

Ampak, hudiča, kako to, da je nekaj podobnega danes mogoče najti tik za našo zahodno mejo?
17758-icon_confused.gif
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Če je bilo tako super, zakaj pa smo potem po živila hodili čez mejo?
17758-icon_confused.gif
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Je bilo super in ni bilo super.

Ne vem - jaz na tole gledam precej drugače.

Ena medijsko znana oseba je nekoč po seminarju razlagala: "Zadnjič sem videla, kako sedaj proizvajalci čevljev totalno po meri naredijo obutev. In jaz krvavo rabim ene nove čevlje. Dobre. Imam tudi dovolj denarja in res mi ni problem plačat. Problem je samo v tem, da preprosto ne najdem pametnega časa, da bi ta denar zapravila."

Zame je dvig standarda, ko se to zgodi brez žrtev na drugih straneh.
Tu pa žrtve so - veliko ljudi trepeta za službe, norme se dvigujejo, dela se čedalje več, rakava obolenja naraščajo (ok, tu je veliko razlogov zakaj, ampak dnevno "sekiranje" ne pomaga preveč pri teh zadevah),...

Nekak je meni osebno vseeno, da imam 25 sort različnih kav - če moram pa za ta luksuz plačati s tem, da se čedalje bolj nori, da so pritiski na delovnem mestu,.... Raje imam eno kavo (ali še to ne), pa več mirnega življenja.
 

ChaoRen

Fizikalc
21. jul 2007
5.409
0
36
124
Citat:
Uporabnik stieber pravi:
Citat:
Uporabnik elo pravi:
za globalizacijo in njene produkte si že slišal, a?

zanimivo bi bilo videti še primerjavo med recimo številom bolezni ki nastanejo zaradi stresa v času socializma in danes...

ter številom ur na delovnem mestu nekoč in danes.

ter številom deklet in žena ki so takoj po šolanju dobile službo nekoč in danes, ne glede na njihovo opredeljevanje do družine in otrok.


l.p.

V socializmu je bil dovolj velik stres že to, da si lahko v vsakem trenutku izginil...

Eh, jaz poznam navadnega človeka, ki je izginil pred tremi leti. Kaj si torej želel povedat?
 

HrabiaMol

Fizikalc
28. jul 2007
1.400
1
38
Citat:
Uporabnik stieber pravi:
Citat:
Uporabnik elo pravi:
za globalizacijo in njene produkte si že slišal, a?

zanimivo bi bilo videti še primerjavo med recimo številom bolezni ki nastanejo zaradi stresa v času socializma in danes...

ter številom ur na delovnem mestu nekoč in danes.

ter številom deklet in žena ki so takoj po šolanju dobile službo nekoč in danes, ne glede na njihovo opredeljevanje do družine in otrok.


l.p.

V socializmu je bil dovolj velik stres že to, da si lahko v vsakem trenutku izginil...

Danes imaš v najbolj demokratični državi Ameriki tudi precej šanse da izgineš v vsakem trenutku..
 

torek

Pripravnik
28. okt 2007
269
0
16
... res lahko izgineš tudi v ZDA. V Slo pa je po vojni "izginilo" ca 3% prebivalstva - si predstavljaš da danes izgine toliko ljudi (ja, to je 60.000) in si nihče ne upa niti vprašati kje so ? Za povrh se od tistih ki so imeli kaj zraven nihče nič ne spomni in nič ne ve, zelo natančno pa "vedo" kako je kdo s kom kolaboriral. Vsi imajo "spominsko luknjo" tam okrog poletja 1945. Pa ne mislite da kolaboracijo zagovarjam!
 

stieber

čebinar
1. sep 2007
17.258
3
36
Murgle
Citat:
Uporabnik ChaoRen pravi:
Citat:
Uporabnik stieber pravi:
Citat:
Uporabnik elo pravi:
za globalizacijo in njene produkte si že slišal, a?

zanimivo bi bilo videti še primerjavo med recimo številom bolezni ki nastanejo zaradi stresa v času socializma in danes...

ter številom ur na delovnem mestu nekoč in danes.

ter številom deklet in žena ki so takoj po šolanju dobile službo nekoč in danes, ne glede na njihovo opredeljevanje do družine in otrok.


l.p.

V socializmu je bil dovolj velik stres že to, da si lahko v vsakem trenutku izginil...

Eh, jaz poznam navadnega človeka, ki je izginil pred tremi leti. Kaj si torej želel povedat?

Da lahko danes tule gor mirno napišem kakšno čez vlado, pa bom jutri še vedno tule, ne pa v gulagu ali v kakem breznu zaradi mojega zapisa.
 

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Citat:
Uporabnik NigelM pravi:
Glede zatiranja Cerkve, malo se pozanimaj kdo je gradil HE Medvode, ugotovi število podrtih cerkva na Kočevskem, ugotovi, ali se je bilo možno vernikom vpisati na učiteljišče v 50-ih itd. Zgodovina se ni začela leta 1980!

Normalno, da jih niso pustil zraven, če so pa na bežigrajskem stadionu pozdravlal Hitlerja. To, da je bil trenutni papa v hitlerjevi mladini, ti vse pove. Špekuliral so, da bo Hitlerju uspel in bojo na strani zmagovalcev kreiral našo podobo...
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Punca, očitno ti spomin ne dela najbolje...
Se ne spomniš depozita (zaprta meja), kjer si moraal položiti kavcijo za prehod meje (pa ne glih 500 DEM) temveč 1500DIN; nekje v začetku 80 let (mislim da 82 leta)... Pa Milke Planinc...
Švercanje; kakor si imel srečo; ko so moji starši hoteli pripeljati kitaro zame (leta 1980) iz Gorice so jo lepo zacarinili. So pa zato zdomci lahko na veliko dovažali zahodne potrošniške dobrine in šoferji v mednarodnem transportu...
 

Kasius

Hugo Boss Opanæiæ
15. dec 2007
4.061
0
36
Pri tvoji
Slovenija je zelo draga država za življenje.

Jaz živim v Mariboru, plača nad slovenskim povprečjem, poleg delam še en honorarni šiht...skratka, pošteno telovadim, da mi nekako gre in da si lahko privoščim tudi kakšne počitnice, kaj prišparam..

Kako živi nekdo, ki živi in dela v Ljubljani (ki je dražja) in ima 600 eurov plače (ali še manj),pa mi sploh ni jasno.Najbrž se taki res bolj PREŽIVLJAJO.
 
Nazadnje urejeno: