Končno realna slika standarda

01481

cifra
15. maj 2007
5.306
0
36
67
Ljubljana
>>> sliko socialnega stanja

Sliko tega prikazuje tudi siva ekonimija, vrednostni papirji ...

Drugače se pa strinjam, da je statistika eksaktna veda in se ne more poigravati z njo vsak, ki ima 5 minut časa in postavljati svojih kriterijev.

So včasih rekli, da 100 ljudi je svinjsko pečenko, 1000 pa zelje brez mesa, povprečje je pa segedin.
write.gif
 

Don_Corleone

THE GODfather
3. sep 2007
5.638
0
36
38
zaradi takšnega sranja, sem se pripravljen odpovedat dobivanju bonov, samo zato da jih ****** bogatuni ne bodo dobivali. meni bodo vzel ves keš ki ga imam, a tisti ki majo pa polno keša, pa dobivajo bone, štipendije...
bonk.gif


pri bonih, štipendijah, socialni pomoči... bi morali nujno uvest neko preiskavo in ukint določene stvari, ker tako sranje se ne sme nadaljevat.

podobno sranje sem slišal od nekoga. cigan vozi skoraj nov audi A8, doma ima baje okoli 1mio € vredno hišo in se veselo hvali kako doma nihče nima niti malo delovne dobe
crazy1.gif


bom jz k**** še živel pošteno
jezen.gif
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.933
1.094
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik Don_Corleone pravi:
prvo sem imel napisano 5000€, potem sem pa spremenil v 3000, ker je že 3000€ veliko denarja ( skoraj 750.000 bivših SIT). in nima ravno vsak 3000+ plače.
Plačo nad 3 jurje ima veliko slovencev (precej več, kot si ti predstavljaš), tudi nad 5 jurjev jih je precej. In povprečje "kvarijo" ti, ne pa tistih res malo ekstremno veliko plačanih (ki jih je, ugiban, le nekaj 100 - v statistiko namreč štejejo le izplačane plače, torej razni sp-ji in podobno niso všteti) ...
 

GSMobil

Fizikalc
6. jan 2008
2.499
4
38
Omenil bi eno reč... leta 1985 so dvema sosedoma ponujali stanovanje (trisobno) za takratnih 6 tisoč mark. Nista ga kupili. Leto, dve nazaj sta ga pa. Žal za krepkih 50 tisoč €... Nekaj je že res, da se je v starih časih dalo lažje in ceneje pridit do določenih stvari, je pa res bilo vse po "cigansko"... mi je stari oče pravil, da so šli kdaj na hrvatijo na morje, pa so plačali s čeki, od tega je blo veliko, če sta dva čeka prišla v Slovenijo, ostalo je blo pa pozabljeno, danes takih "cigo" for ni več
smile-1.gif
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.939
5.014
113
Citat:
Uporabnik torek pravi:
Kakorkoli obračate, velika velika večina Slovencev si danes lahko privošči več materialnih dobrin kot v časih svetlega socializma. In seveda, takrat smo jedli samo prvovrstno doma pridelano hrano iz naših neonesnaženih polj.... blablabla
Nekdo je rekel da je imel njegov oče kot kovinar leta 1988 800 EUR plače - nekaj tu ne štima. Povprečna plača je bila takrat ca.240 EUR - kateri kovinar je takrat zaslužil 3x povprečne plače ???
In lepo prosim ne pišite da ste "kupili stanovanja" po J.zakonu. Ste pač nekaj malega plačali (kolikor vem manj od tržne cene v 80tih letih) in DOBILI stanovanje.

Glede povprečij - tu ni kaj, matematika ne laže. In če drži podatek da 60% prejema podpovprečno plačo (torej jo 40% prejema nadpovprečno), 3% minimalno, si upam trditi da višina plač ni zelo zelo neenakomerno razporejena.
Tistih ekstremno visokih plač (10 kEUR +) je v SLO po mojem kvečjemu 1000. Gre za nekaj top manegerjev, top zdravnikov, odvetnikov,... ampak teh po številu ni zelo veliko. In če verjamete ali ne teh 1000 plač ne vpliva dosti na povprečje v katerem je 800.000 ljudi. Tudi če bi odbili 1000 najvišjih plač bi povprečje bilo kvečjemu za kak % nižje.

Ma daj ne bluzi.

Tud moj foter je bil šlosar v takratni Metalni in vem da je domov prinesel 700-800 eur. Ne bit pametni če ste se še takrat igrli v peskovniku. Pa o 230 eur povprečne plače, kje si pa to najdel.
Kar pa s tiče Jazbinškovega zakona, pa ta sploh ni poanta tega posta. Jazbinškov zakon je bil enkrat!! In smo ga lahko izkoristili samo enkrat. Vi pa se pogovarjate, kot da se je to dogajalo skozi vso zgodovino bivše juge in da je Jazbinškov zakon bil privilegij vsakega Slovenca.

To da danes živimo nevemkako bolje, kot pred leti je tudi bosa. Primerjava cene nakupa Golfa je tudi bosa. Golf v Jugoslaviji je bil privilegij. Danes ga ima vsak kmet. Koliko je v Jugoslaviji stal bencin, elektrika, najmenina za stanovanja itd. Tudi tega ne vejamem da je kruh danes cenejši. Še posebej ne ob zadnji podražitvi.
Res pa je da si včasih lahko v trgovini kupil 2 vrsti kruha, pa si tega pojedel z večjim užitkom, kot danes poješ npr. polnozrnati z xy kosmiči.
 

kloshar

Ciganæe
26. jul 2007
5.998
0
36
Citat:
Uporabnik Don_Corleone pravi:
dokler bodo računali povprečno plačo tako, da bodo dali skupaj ljudi z 400€ in ljudi z 10.000€ plače, toliko časa tale "povprečna" plača ni realna
smirk-1.gif

Tukaj se pa strinjam s tabo. Aritmetična sredina je v tem primeru premalo reprezentativna!!
 

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.396
485
83
43
Še vedno Rdeči revirji
Se ne morem popolnoma strinjat s tabo. Sam si na koncu svojega posta napisal kako se da statistiko zlorabit. Podatek o slovenski povprečni plači je navadna zloraba statistike.

Sprašujem zakaj se nebi plače uprav (zaposlenih po individualni pogodbi) šle v posebno povprečje. Če imajo posebne pogodbe o zaposlitvi, naj gredo še njihove plače v posebno povprečje.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Citat:
Uporabnik MrDaco pravi:
Ma daj ne bluzi.

Tud moj foter je bil šlosar v takratni Metalni in vem da je domov prinesel 700-800 eur. Ne bit pametni če ste se še takrat igrli v peskovniku. Pa o 230 eur povprečne plače, kje si pa to najdel.

Čudno. Za dve plače od tvojega fotra si takrat dobil najboljši možni televizor na trgu (japonski, se razume), z eno pa zelo dober televizor, prav tako iz uvoza. In zdaj ti trdiš, da je lahko vsak šlosar z dvema plačama kupil najbolši možni TV. Kolikor se pa jaz spomnim, takrat je imelo hudimano malo ljudi kaj boljši TV kot gorenje ali iskro (barve so bile že luksuz). Nekaj mi tule ne štima.
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.743
2.100
113
preveri ceno nafte na svetovnem trgu takrat in jo primerjaj z današnjo in jasno ti bo zakaj je bila cena v jugoslaviji kot ti omenjaš ampak ta cena nima nobene veze z jugoslavijo in njenim obstojem to je cena ki je takrat bila aktualna...

o šlosarju ki ima 1500 takratnih mark bi pa tut jest rad slišal ja... če je bil v iraku jih je zaslužil drugače pa se na glavo postavi... ker si postavil šlosarja na vrh plačilne lestvice in btw jazbinškova stanovanja niso bil na voljo vsem... tisti ki so želeli imeti nekaj svojega so zdavnaj prej kupili po vsej verjetnosti s kreditom drugi so bili pač v socialnih stanovanjih in slednji so dobili to priložnost da kupijo za ta mali denar... zdej mi pa povej kako ste bili v socialnem stanovanju medtem ko je imel foter 1500 mark plače...
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.939
5.014
113
Res je tudi da je fotr tud naredil precej nadur . Takrat to ni blo težko. Nismo pa imeli socialnega stanovanja, ampak smo imeli Metalniško stanovanje, ali pač, saj itak isto sranje. Tako je pač bilo v tistih časih. Nova Vas, S23 in podobna naselja so se gradila večinoma za takratne delavce TAMA, MTT-ja, Metalne, Boris Kidričevega. Ko je pa Metalna šla v franže, in je Jazbinšek zasedel svoj stolček, smo pač odkupili stanovanje.

Kakorkoli takrat nam ni šlo slabo. Nebom rekel da mi sedaj gre kaj slabše, samo vmes sem diplomiral na faksu, dobil službo itd. Pa vseeno živim dokaj povprečno življenje. V 7 letih službe sem kupil avto, in skupaj z punco uredil stanovanje v njenem stanovanju.
 

mhmm

GIFtedALTER 08
22. jul 2007
2.370
0
36
Citat:
Uporabnik MrDaco pravi:

. Koliko je v Jugoslaviji stal bencin, elektrika, najmenina za stanovanja itd.
1.- kriza, boni, 30 litrov na mesec
2.- kriza, redukcije, smo se "igrali" NNNP (nič nas ne sme presenetiti)
3.- večne najemnine, nakup možen šele po l. 91.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.939
5.014
113
Ko je bila kriza z boni, je bila po vsem svetu. A niso takrat ene države pipice zaprle in enostavno ni bilo nafte.

Da so pa najemnine bile visoke, mi pa noben nebo rekel. Kdaj so pa bile višje če ne danes? Kdaj v jugi bi kdo bil pripravljen za eno garsonjero plačat 200-300 eur.
 

V_power

Fizikalc
15. sep 2007
1.935
0
36
Ljubljana
Citat:
Uporabnik torek pravi:
to da si leta 91 kupil v centru LJ stanovanje za 20.000 DEM je pa bosa. Stanovanje za kupit je tudi v socializmu bilo drago. Dostopnejša je bila samogradnja z obilo sive ekonomije in krediti ki jih je pojedla inflacije + nizke stanarine s katerimi lastnik ne bi niti vzdrževal stanovanja.
Če pa misliš odkupe stanovanj po t.i. jazbinškovem zakonu - ti odkupi pač niso imeli kaj dosti veze z realno ceno. Prava svinjarija je bila da je nekdo najprej 20 let plačeval simbolično najemnino in potem za 20.000 DEM še kupil to stanovanje. Plačal je 10 ali 20% realne cene, ostalo je plačala "država" oz. vsi skupaj oz. je bilo vgrajeno v YU dolgove in (zaradi premalo vlaganja) nekonkurenčno gospodarstvo.
Sicer pa mislim da tudi v najbogatejših državah na svetu s povprečno plačo ne moreš zlepa našparati 114m2 velikega stanovanja v centru prestolnice.


Citat:
Jazbinškov zakon je imel nekaj pozitivnih in nekaj negativnih posledic. Glavna pozitivna posledica je bila, da so ljudje za majhen denar prišli do lastnih nepremičnin. Nizke cene naj bi nekako opravičevalo dejstvo, da so bila stanovanja zgrajena z družbenim prispevkom, torej tudi s prispevkom ljudi, ki so ta stanovanja uporabljali. Na ta način je država podarila državljanom lastnino, ki je osnova kapitalizma. S tem jih je materialno pripravila na novo družbeno ureditev.
http://www.slonep.net/subareas.html?lev0=1&lev1=3&lang=&lev2=101&lev3=2610

Citat:
Mnogi od njih so izkoristili ugodnosti, ki jih je ponujal stanovanjski zakon, sprejet leta 1991, oziroma tako imenovani Jazbinškov zakon, in se odločili za nakup družbenega stanovanja, mnogi pa so si jih pridobili celo več, čeprav brez stanovanjske pravice.
Za primer naj navedemo stanovanje v izmeri 114 kvadratnih metrov v središču Ljubljane, ki je takrat stalo 16.200 nemških mark (DEM), kar je okrog 7.100 evrov, medtem ko bi za isto stanovanje v letu 2008 morali odšteli najmanj okrog 460 tisoč evrov.

http://www.demokracija.si/index.php?sekcija=clanki&clanek=1380
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.323
944
113
Titograd
Citat:
Uporabnik MrDaco pravi:
Ko je bila kriza z boni, je bila po vsem svetu. A niso takrat ene države pipice zaprle in enostavno ni bilo nafte.

Da so pa najemnine bile visoke, mi pa noben nebo rekel. Kdaj so pa bile višje če ne danes? Kdaj v jugi bi kdo bil pripravljen za eno garsonjero plačat 200-300 eur.

Ja seveda, zato pa so hodili v Avstrijo tankat ne, ko so mimogrede ajnkaufali?pa par-nepar registrske, si mel avto pa si se lahko vsak drug dan na bus vsedo.Foter je imel Golfa 1 pa je bil car, večina folka se je vozla z kragujevškim šrotom. Res lepa ta bivša skupna država, dala nam je 20 let zaostanka za razvitim svetom ki ga lovimo kot zmešani.
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Tastar je dobil izpisek plac (nekaj najboljsih ali kako se racuna penzija nevem) in je imel 800+ EUR takrat place. Je pa to preracunano seveda iz dinarjev.

Vem, da smo vedno kupovali nove avtomobile brez pufa, hodili na morje za 14 dni... Danes novega avta nebo foter nikoli videl, na morje gre za 7 dni pa se to gleda kje je najceneje... Tako da denar je bil.
Se ce pogledamo priseljence, vsi so v SLO kupili stanovanja in skoraj vsi so si naredili bajte v BIH, hrvaski, mekedoniji... Kdo jo lahko danes naredi? Pa se stanovanje kupi. Nihce
smirk-1.gif

LP
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Citat:
Uporabnik Viper_XxL pravi:
Citat:
Uporabnik MrDaco pravi:
Ko je bila kriza z boni, je bila po vsem svetu. A niso takrat ene države pipice zaprle in enostavno ni bilo nafte.

Da so pa najemnine bile visoke, mi pa noben nebo rekel. Kdaj so pa bile višje če ne danes? Kdaj v jugi bi kdo bil pripravljen za eno garsonjero plačat 200-300 eur.

Ja seveda, zato pa so hodili v Avstrijo tankat ne, ko so mimogrede ajnkaufali?pa par-nepar registrske, si mel avto pa si se lahko vsak drug dan na bus vsedo.Foter je imel Golfa 1 pa je bil car, večina folka se je vozla z kragujevškim šrotom. Res lepa ta bivša skupna država, dala nam je 20 let zaostanka za razvitim svetom ki ga lovimo kot zmešani.

Pa še to samo tisti z maloobmejnimi. Ostali žalujoči bi morali za prehod meje položiti 500 DEM t.i. depozita, ki se je vrnil po enem letu - preračunano v dinarje. Po enem letu je od tistih 500 DEM bore malo ostalo v dinarjih. Veliko se vas spominja nakupovanja čez mejo, spomnite se še, kako je bilo prvi polovici 80-ih, ko je bila meja zaprta, da ne govorim o tem, kako so nabornikom pobirali (oz. neizdajali) potne liste....
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
V prvi polovici 80ih let smo mi - običajna ljubljanska familija brez prepustnic - iz trsta domov pripeljali kopalniške ploščice.
Nihče ni težil z nobenim pologom denarja.
Da bi bile zaprte meje, se tudi ne spomnim.
Ker me ni nihče moril z nekim teženjem.
Pa nismo "gladko prošli skozi" zato, ker bi švercali (za vsak primer vseeno napišem, ker kaj pa vem, kaj se bo kdo zdaj namislil).

Nekak mi je hecno, kako se s takimi govoricami poizkuša spremeniti zgodovino, ko je pa okoli vendar kup ljudi, ki smo omenjena leta v živo videli in jih živeli.

Podobna je tistemu pranju možganov, da so tudi cerkev zatirali - pa se pobrigaj, koliko je stara Plečnikova bežigrajska cerkev, kdaj je bila zgrajena (sredi najtežjih komunističnih časov) in kje so jo postavili (direkt nasproti ene izmed največjih JNA vojašnic), pa šele potem govoriči, kako hudo je baje bilo....
smirk-1.gif


@tisti, ki so vam izginili sorodniki - pobarajte svoje sosede. Znajo kaj vedeti, zakaj je prav ta in ta sorodnik odletel. Ugotovitve znajo biti prav zanimive (in v ničemer povezane z neko ideologijo - kot lepo kažejo primeri ubitih partizanov).

Pa lep pozdrav od punce, ki je v letih od 1980 do 1988 redno brala berila pri maši, pa ji nikoli ni nihče nič naredil (otroškega zafrkavanja v vrtcu in OŠ, ki je tudi danes prisotno, ne štejem kot nek blazno resen pritisk).