Kmet - davčni pavšalist

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.386
5.896
113
pri taščici
Se kmetu splača biti davčni pavšalist.
Koliko je papirologije, kakšni so stroški
Skratka je več + ali -. Letnih dohodkov ni veliko. par kE
 

Vrsho

Pripravnik
28. jan 2008
633
4
16
41
Šentvid pri Ljubljani
Obišči stran
Ravno prejšnji teden mi je mati omenila, da kmet lahko postane prostovoljni zavezanec za DDV. Nevem točno, kako se temu pravilno reče a mislim, da se razumemo.

Skratka po pridobivanju informacij na DURS-u in Kmetijsko - gozdarski zbornici sva naredila par približnih izračunov in ugotovila, da se splača postati prostovoljni zavezanec za DDV, če imaš recimo vsako leto kakšno večjo investicijo (nakup kakšnega stroja ali podobno).

Do izpolnitve vloge, da postanemo zavezanci nas loči le še vprašanje, kako je s subvencijami. Kakor je meni znano tam ni nobenega DDV-ja zato naj to ne bi imelo veze...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.386
5.896
113
pri taščici
Ja samo ko si enkrat ddv zavezanec, moraš potem biti najmanj 5 let. Vsaj včasih je bilo tako.

DDV zavezanec me ne zanima-preveč birokracije, kaj posebnega denarja pa tudi ne bomo obrnil
Kot pavšalist lahko uradno izdaš račun (nekateri ga pač hočejo imet). Kolikor sem se pozanimal pa s tem nimaš preveč birkoracije (blok "Račun" in ob koncu leta podaš zbirnik računov na DURS.) Ne vem pa kako je s kakimi davki (Radodarnosti Bajuka ne verjamem nič)
 

Vrsho

Pripravnik
28. jan 2008
633
4
16
41
Šentvid pri Ljubljani
Obišči stran
Ja moraš biti 5 let, nevem pa kako je s tem, če prenehaš z dejavnostjo kmetijstva...

Kakorkoli, birokracije smo v družini navajeni tako da teh par papirjev ne bo velik problem. Če pa bodo investicije še naprej take kot so sedaj, se nam bo odločitev za zavezanca DDV kar izplačala...
 

roCkY

Majstr
2. sep 2007
2.472
362
83
Če izstopiš iz sistema plačaš sorazmeren delež DDV glede na amortizacijsko dobo za osnovna sredstva. Ta je določena.

Kakšne stavbe in ureditve dvorišča in podobno znajo bit kar finančno zoprne ob izstopu zaradi relativno dolge amortizacijske dobe. No s tem se bomo ubadali, če iz kakega razloga do tega pride. Sicer pa se tudi prazne napovedi lahko oddaja...
Če je v zadnjem obdobju bilo kaj sprememb pa ne vem.

Samega dela z vodenjem knjig prejetih in izdanih računov pa ni veliko.