Klima

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Mi smo dali pred poletjem Teslo iz Jagrove reklame not, 349 brez oz. 539 € z montažo in vključenim wifi - hčera pravi, da dela odlično.

Edit: ob njihovi montaži je 5 let garancije oz. 2+3 jamstva.
 
Nazadnje urejeno:

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.065
1.272
113
Mi smo zmontirali iz nuje kar enga nizkocenovnika z ionizatorjem. Za to kar je namenjen, dela odlicno.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.374
1.002
113
Celje
Obišči stran
Lahko bi sicer dal micko LN not, pa ne bi bilo debate, ampak vseeno raje grem 50x na kosilo v jack n joe za to razliko v denarju ;)

Mah veš kako je... Eni kupijo najcenejši pralni stroj za 159,99, drugi pa prisegajo edino na Miele. Enim je hladilnik brez elektronske regulacije za 199€ več kot dovolj, drugi pravijo, da če ni Liebherr se pivo iz njega ne da piti. Včasih se nas je 5 peljalo na morje z Yugo 45, danes pa brez karavana z dvopodročno klimo in strešnim kovčkom ne gre... In eni so zadovoljni z osnovnim cliom in se dejansko pripeljejo iz A do B. Eni pa imajo raje malce udobnosti, usnjene masažne sedeže, avtomatski menjalnik, radarski tempomat...

Podobno pa je pri klimah. Tudi one 20+ let stare čisto korektno hladijo. V bistvu bodo še naslednjih x let hladile. ker na njih nima kaj crkniti. Kompresor in ventilator se pač vrtita. Novejše klime z veliko regulacije so pa OBČUTNO tišje, OBČUTNO manj energije porabijo, OBČUTNO manj hladno pihajo, ko enkrat ohladijo prostor. Tudi ogrevajo CELO zimo in to ZELO racionalno.

Ampak če tega ne potrebuješ, pač vzameš nekaj cenejšega. V prostoru bo vseeno prijetno hladno.

Mene osebno pač moti hrup. Tudi hrup s katerim me posiljujejo sosedje s poceni klimami :)
In ko te stranka mori, da je mislila, da bo pa vseeno tišje in da kaj bi lahko naredili, ali pa ko je zunaj 14 dni -10 stopinj in se jim klima s katero itak "nikoli ne bodo greli" ustavi njih pa zebe panično kliče, da kaj naj naredijo. Ali pa ko po 3 letih nekaj crkne in pač za noname klimo ni rezervnih delov več za dobiti in jim prodajalec noče priznati podaljšane garancije ker pač niso vsako leto naredili servisa za 75€ pri točno določenem izvajalcu...

Enkrat prideš do točke in ugotoviš, da raje priporočaš in prodajaš in montiraš malce dražje klime in vse zgoraj naštete možnosti zmanjšaš na minimum. Znebiti se jih pa itak ne moreš. Ker vsaka stvar se lahko pokvari oziroma vedno lahko najdeš zadevo, ki te bo motila.

In še primer iz prejšnjega tedna. Kolega sam nabavil klimo. Ne rabi on Daikin, Mitsubishi. Itak ima ona Gorenje za 349€ tudi inverter in to je vse isto. Samo nihče mu ni povedal da je razlika med inverter in "inverter". Oziroma je kasneje, ko sem mu jo zmontiral sam ugotovil. Smo se ob zagonu samo spogledali. Sem prvi trenutek tudi sam trznil, ker tako glasne zunanje enote že res dolgo nisem videl. Je tudi poklical njihov servis in so baje ugotovili, da je to pač to.

Dejstvo je, da dražje stvari niso enake najcenejšim. Kaj je upravičena razlika pa vsak pri sebi oceni.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.342
5.856
113
pri taščici
Na Pss je nekdo pisal o zasoljenih cenah neke elektronike za Micke. Cena nekih 600 evrov, pa baje kar pogosta okvara pri 5+ let starih GE mickah. Kaj veš o tem. Ker da daš za nadomestni del 2/3 klime je....
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.374
1.002
113
Celje
Obišči stran
Na Pss je nekdo pisal o zasoljenih cenah neke elektronike za Micke. Cena nekih 600 evrov, pa baje kar pogosta okvara pri 5+ let starih GE mickah. Kaj veš o tem. Ker da daš za nadomestni del 2/3 klime je....

Vem, da v zadnjih 9 letih nisem menjal nobene elektronike zunanje enote, ki je res izredno draga. Pa ne zato, ker bi bilo predrago, ampak zato, ker ni bilo okvar. Je pa res, da jaz ne prodam tisoče enot. Nazadnje ko sem preverjal za neko stranko, ki je imela direkten udar strele je bila dobrih 300€. In ja potem prištej diagnostiko in menjavo (je kar precej dela, sploh če si kje na lestvi) in ni več prav ugodno.

Notranja elektronika pa je pri večini modelov razdeljena na dva dela. In del ki dejansko občasno crkne je napajalni, ki ima gor prenapetostno zaščito, ki jo odbije. Nova elektronika je hitro na 100€. Strošek popravila pa nekaj 10€ ;). Samo to redki počnejo.

za 600 ti pa itak že skor celo klimo menjam :)

Pri rezervnih delih sem imel bolj v mislih kakšne motorčke, loputice, filtre in senzorje. Pa še to lahko na prste ene roke preštejem okvare.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.347
6.541
113
Razmišljam, da se poči ena micka LN v spodnjo etažo, dnevni prostor (drugje spodaj itak ni potrebna) in potem vidim sezono, dve, kako bo vse skupaj zgledalo še za zgornjo etažo.
Potem pa, če se izkaže potreba, se zgoraj naredi ena kanalska in pač v vsako sobo cevi, drugače res ne vem kako bi se skombiniralo za več prostorov hkrati.

igi, imaš kak dober deal za LN?
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.347
6.541
113
Tole samo našel: https://www.mojmojster.net/clanek/869/vrste_in_cena_klima_naprav

Cena za stensko split klimatsko napravo
Okvirna cena za split klimatsko napravo z zunanjo in eno notranjo enoto z močjo hlajenja in gretja do 4 kW., vključno z montažo, je 900€.

Cena za kasetno klimatsko napravo
Okvirna cena stropne klimatske naprave z eno notranjo in zunanjo enoto, z kasetno vgradnjo in z 4 smermi izpuha ter grelno ali hladilno močjo do 2,5 kW, skupaj z montažo, je 1600€.

Cena za talno klimatsko napravo
Okvirna cena talne klimatske naprave z zunanjo in notranjo enoto do 2,5 kW grelne ali hladilne moči, skupaj z montažo, je 1500€.

Verjetno kanalska podobna kot kasetna, najdražja montaža :/
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.446
4.546
113
Tole bo očitni epp za uporabnika igi, ampak si mojster zasluži.

Pred časom sem imel velike težave s starimi cevmi za klime, ki sem jih dal montirati naknadno. Na kratko, cevi so nekje puščale, oz. takrat še nisem bil 100% ali puščajo cevi, stiki ali kaj tretjega. Mojster, ki mi je montiral klime ni želel iskati napake. Ni niti preveril tesnosti sistema, ampak samo zmontiral in šel. Sistem pa je po par urah spustil.
Kao ni časa, itak je krivo puščanje nekje, s tem se pa ne bo ukvarjal.

Preklical sem mnoge klima mojstre, uvoznika klim, pa dobil vedno enak odgovor. Da ni časa, da ni mogoče najti napak, da bi bilo najbolje vse narediti na novo, itd. A ker nisem dejansko vedel, katera cev pušča, kje iskati, kaj je ok in se lahko zveže, itd., sem ostal na suhem.

Skratka nihče ni želel niti priti pogledat stanja in narediti natančno diagnostiko, da vsaj točno vem pri čem sem in se potem menimo naprej o rešitvi. Pa plačilo ni bilo problem.

Nato se spomnim na igija, kontaktiram in kljub oddaljenosti se je odločil priti pogledat. Cel ljubi dan je iskal puščanje, menjal vse stike in kontakte, vmes našel eno luknjo, jo s težavami popravil, na koncu pa žal moral priznati poraz, saj je cev puščala še nekje drugje na nedostopnem mestu.

Na koncu mi je zvezal vsaj eno klimo, katera je po testu imela dobre cevi, za rešitev druge smo se dogovorili v nekaj dnevih in potem je prišel prestaviti in na novo zmontirati tudi to. Montaža natančna, čista in primer zaključen. Ostane mi le še nekaj malarije za steno, kjer je bila problematična klima prej.

Težko najdeš mojstre, ki se zavzamejo za problem, ki so ga ustvarili drugi in mislim, da si zaslužijo vsaj tako javno pohvalo.
 

DOHC

Majstr
4. sep 2007
1.856
350
83
Ma kdo kakšne izkušnje s to klimo?

Mitsubishi Elect. MSZ-SF35VE3 / MUZ-SF35VE
Kupu bi jo itak drugje k jo majo cenejš

Uporabljala se bo v 70m2 stanovanju čist pod streho v 5. nadstropju. Se mi pa gre sam za hlajenje. Z montažo vred bi rad pršu direkt na jurja, neki ful več nebi dajal, še rajš kej mejn, bi blo to izvedljivo? Nebi mel pa zdj neke cheap klime k mi bo sam dve sobe ohladila. Iščem pa klimo k je na tišji strani, ma wifi, dobr hladi in je zanesljiva.
 

urby20

Majstr
14. jul 2010
3.031
316
83
Goriska
Ma kdo kakšne izkušnje s to klimo?

Mitsubishi Elect. MSZ-SF35VE3 / MUZ-SF35VE
Kupu bi jo itak drugje k jo majo cenejš

Uporabljala se bo v 70m2 stanovanju čist pod streho v 5. nadstropju. Se mi pa gre sam za hlajenje. Z montažo vred bi rad pršu direkt na jurja, neki ful več nebi dajal, še rajš kej mejn, bi blo to izvedljivo? Nebi mel pa zdj neke cheap klime k mi bo sam dve sobe ohladila. Iščem pa klimo k je na tišji strani, ma wifi, dobr hladi in je zanesljiva.

Jaz imam tole iz spodnje povezave in je super, lepo hladi mansardo 90m2, imamo pa bolj odprte prostore.

Pomoje tudi tale iz tvoje ni dosti slabša, če sploh je kaj slabša...

https://www.mimovrste.com/stenske-k...nZkwJPVFG4-8pB1gczVsSZxVTyXfNHYoaAhAUEALw_wcB
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.347
6.541
113
Še ena pohvala FH modelu, tudi čez zimo se lahko brez problema grejemo samo z njim. Sicer stanovanje 70 kvadratov, ampak dovolj zgovoren podatek, tudi pri -25 ni problema.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.374
1.002
113
Celje
Obišči stran
Ma kdo kakšne izkušnje s to klimo?

Mitsubishi Elect. MSZ-SF35VE3 / MUZ-SF35VE
Kupu bi jo itak drugje k jo majo cenejš

Uporabljala se bo v 70m2 stanovanju čist pod streho v 5. nadstropju. Se mi pa gre sam za hlajenje. Z montažo vred bi rad pršu direkt na jurja, neki ful več nebi dajal, še rajš kej mejn, bi blo to izvedljivo? Nebi mel pa zdj neke cheap klime k mi bo sam dve sobe ohladila. Iščem pa klimo k je na tišji strani, ma wifi, dobr hladi in je zanesljiva.

Mogoče poglej še MSZ-AP35VG / MUZ-AP35VG. Je nadomestek modela SF, ki se umika.

Je po ceniku manj kot 50€ razlike (v praksi jo bo pa verjetno malenkost več, ker SF je v odprodaji). Ima pa AP model loputice levo/desno na motorni pogon, ima kakšen + več pri energijski učinkovitosti, novi plin R32 zaradi katerega bo kasnejše vzdrževanje načeloma cenejše in še kakšna malenkost je drugačna.
 

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.819
204
63
Slovenija
ve kdo, kje se dobi samo izolacija zunanjih bakrenih cevi, ki gredo iz notranje v zunanjo enoto? Izgleda da se je nek glodalec igral pri nas ...