KLIMA - NAKUP

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Moja Micka greje do zunanje temperature -20 stopinj. Poleti gre voda po cevki, pozimi pač kaplja od dna. Za delovanje pri takih temperaturah mora imeti grelno žico.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.387
1.008
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
No dobro da sem vprašal, vem za drugič
smile-1.gif


A so kakšne klime, takšne bolj "high tech" ki imajo recimo grelne žičke že vgrajene in potem same odtaljujejo ko je potrebno?

Ja večina najvišjih modelov, ki je posebej prilagojena ogrevanju skozi celo zimo.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.387
1.008
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik bizi pravi:
Moja Micka greje do zunanje temperature -20 stopinj. Poleti gre voda po cevki, pozimi pač kaplja od dna. Za delovanje pri takih temperaturah mora imeti grelno žico.

Za delovanje nič ne rabi grelne žice... Pride pa grelna žica prav, ko je recimo veliko vlage v zraku ali pa ko sneži in je vmes 14 dni skupaj pod -10. Takrat grelec odtali dno zunanje enote.

S samim delovanjem klime kot take pa grelec nima neke blazne veze. Klima bo brez njega delovala tudi pri -25.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.391
6.553
113
Potem za naše kraje itak nima smisla z grelcem, ne vem kdaj je nazadnje snežilo 14 dni zapored in bilo pod -10, če sploh kdaj
smile-1.gif
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.387
1.008
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Potem za naše kraje itak nima smisla z grelcem, ne vem kdaj je nazadnje snežilo 14 dni zapored in bilo pod -10, če sploh kdaj
smile-1.gif

drugi "problem" je... za varčno ogrevanje preko cele zime rabil dobro klimo. In dobre klime, ki so prilagojene ogrevanju imajo vse že gretje dna.
Recimo za primer pri mitsubishiju imaš dva modela FHx5ve in FHx5vehz Oznaka FH pomeni TOP model. Končnice pa, da je ena prilagojena za gretje do -15 in druga do -25. Ja ona do -25 ima grelec dna prva pa ne. Vendar ni razlika samo v tem. Je tudi kompresor drugačen, elektronika malenkost navita, regulacija drugačna,... v praksi da druga tudi pri -10 dosti več od sebe kot prva. Tudi cenovna razlika je 200€+.

Ja imaš pa tudi modele, kje je samo razlika v grelcu. Če boš grel in če je razlike 50€ vzameš tisto z grelcem, ne boš pa dosti profitiral s tem.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.391
6.553
113
Bom videl, nestrpno se pričakuje račun za elektriko za prvi "kurilni" mesec lanskega leta, december, pa da vidimo koliko je bilo manj glede na lansko leto
wink-1.gif
 

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
Če si vzel kolikor toliko dobro klimo, potem se bo poznalo. Jaz imam v lokalu kjer ogrevam izključno s klimo top Micko, ki greje do zunanje temperature -25 stopinj, v drugem lokalu, kjer imam možnost ogrevanja na centralno, pa vstopni model micke, ki naj bi baje ogrevala do -10 ...
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.391
6.553
113
Se pozna ja, cca 40% manj je bilo decembra, kar konkretna cifra!

Eno vprašanje na hiterco, koliko max notranjih enot se lahko montira na eno zunanjo? Saj vem, da se v tem primeru moč porazdeli, ampak itak pri nas ni potrebe, da klime vedno laufajo na polno, pa tudi lepše se zrak meša, če bi recimo imel notranjo v vsaki sobi, kot pa eno notranjo v dnevni, potem pa bi moral imeti vse vrate odprte in ne vem kaj še vse, da bi sploh zrak prišel do sob, če sploh bi.
 

luciano

Guru
3. okt 2011
1.812
815
113
MB
S čim si pa ogreval pred klimo in kaj to pomeni 40%?

Ker, če si pred tem plačal cca 300€, potem pa 180€ je to vseeno dosti.( hipotetično ).

Pa tudi jaz se zanimam za multi split enoto, ki bi morala tudi služit ogrevanju. ( 3. prostori ).
 
Nazadnje urejeno:

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.391
6.553
113
Plin je bil prej, pa tudi zelo varčen režim uporabe, samo dnevni prostor se je ogrevalo, spalnico in ostalo zelo redko. Tako se tudi počne zdaj z klimo.

decembra 2014 je bilo za plin in elektriko nekje 80€, decembra 2015 pa za oboje 53. Plin se uporablja za sanitarno vodo, tako da pač nek strošek je vedno prisoten kar se tega tiče, cca 12€ oz 9 kubikov mesečno.

Sem našel da micke ponujajo split enote za 2 do 8 enot, tako da to je to, kar sem želel izvedeti, opcija torej obstaja
wink-1.gif


Kaj pa kakšni "termostati", ki bi potem te enote avtomatsko kontrolirali, ker hodit po sobah in klikat na daljinec tudi ni ravno komot
wink-1.gif
 

luciano

Guru
3. okt 2011
1.812
815
113
MB
Pravo vprašanje za našega strokovnjaka, čeprav mislim, da to ni ravno nek problem.
Nastaviš temperaturo in klima dela sama.( pa še daljince imaš rezervne, če se ti kakšen pokvari )
wink-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.391
6.553
113
To je res ja, ampak bolj me zanima časovno nastavljanje, ponoči xy temp, podnevi xy temp, zjutraj xy, zvečer xy, ipd...pač kakšne so opcije za avtomatiko, da seveda ne zaidemo v neke blazne stroške, da ti mine
wink-1.gif


Mogoče pride potem kakšna avtomatizacija naprav v poštev, kaj takega: https://en.wikipedia.org/wiki/Insteon ?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.373
5.889
113
pri taščici
Tiste zunanje enote na katere lahko obesis vec notranjih enot so drugacne od enojnih. Tako da pozabi da bos ti na klasicno solo zunanjo enoto priklopil vec notranjih. Ali se motim? Ne glede na to kako bos ti malo obremenjeval notranje enote.
Konpa kupis eno zunanjo in vec notranjih pa skoraj ni nic ceneje od locenih klim. Da ne govorim, da si ja mrzlem ce ti crkne zunanja. Ce imas locene sisteme je nemogoce da bi ti vse naekrat crknile. Razen ce jih prenapetost udari.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.814
113
Bo Igi pokomentiral...naša mici ima tedenski timer kjer lahko za vsak dan nastaviš boga in pol. Žal pa še nisem raziskoval.

Cenovno si npr. z eno zunanjo in dvema notranjima tam tam kot z dvema ločenima enotama. Zato se skoraj vedno priporoča ena/ ena opcijo saj je optimalno prpravljena zunanja enoti notranji. V primeru okvare imas tako polovico grelcev še na razpolago.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.391
6.553
113
To je res ja, ampak na kakšnih blokih verjetno ne moreš kar tako šibati zunanjih enot, ker verjetno ne bi bilo všeč sosedom, da imaš celo galerijo tega po stenah.

Za začetek sem računal da bi se potrebovalo vsaj 3 notranje enote, v vsaki spalnici eno in pa v dnevni, ampak to v spalnicah bi bilo sila redko v uporabi, zato razmišljam da bi ena zunanja vse ladala. Itak je še vedno not ogrevanje na plin, če crkne. Opcija pa je tudi kamin...

no ja...bo treba strokovnjaka pobarat, zaenkrat so me samo zanimale opcije, da se lahko malo načrtuje
wink-1.gif
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.387
1.008
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
To je res ja, ampak na kakšnih blokih verjetno ne moreš kar tako šibati zunanjih enot, ker verjetno ne bi bilo všeč sosedom, da imaš celo galerijo tega po stenah.

Za začetek sem računal da bi se potrebovalo vsaj 3 notranje enote, v vsaki spalnici eno in pa v dnevni, ampak to v spalnicah bi bilo sila redko v uporabi, zato razmišljam da bi ena zunanja vse ladala. Itak je še vedno not ogrevanje na plin, če crkne. Opcija pa je tudi kamin...

no ja...bo treba strokovnjaka pobarat, zaenkrat so me samo zanimale opcije, da se lahko malo načrtuje
wink-1.gif

VSe kar si napisal je izvedljivo brez težav. Pač zunanja enota, ki omogoča priklop več enot in notranje enote s tedenskim tajmerjem. Dodaš še WIFI module in vse nastavljaš preko pametnega telefona
wink-1.gif
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.391
6.553
113
Dajte mi še to povedat...notranje klime z filtri, predvsem aktivno oglje, ipd, ki kao odstrani vonjave. Je to uporabno al bolj tak tak?

Namreč v manjših stanovanjih je velik problem, ko je kuhinja in dnevna vse v enem prostor in še to majhen, pod 30 kvadratov, potem pa gre človek kuhat in smrdi cel dan še prostor. Pa četudi se zrači ni to to. Zato razmišljam če bi mogoče kaka klima to lahko uredila s primernim filtrom? oziroma pač v takih primerih prezračim stanovanje + vklopim klimo samo na ventilator, da "puca" luft?
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.387
1.008
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Dajte mi še to povedat...notranje klime z filtri, predvsem aktivno oglje, ipd, ki kao odstrani vonjave. Je to uporabno al bolj tak tak?

Namreč v manjših stanovanjih je velik problem, ko je kuhinja in dnevna vse v enem prostor in še to majhen, pod 30 kvadratov, potem pa gre človek kuhat in smrdi cel dan še prostor. Pa četudi se zrači ni to to. Zato razmišljam če bi mogoče kaka klima to lahko uredila s primernim filtrom? oziroma pač v takih primerih prezračim stanovanje + vklopim klimo samo na ventilator, da "puca" luft?

Hja... ogljeni filter je velik cca. 0,5x5x25cm. Pa še to je neke vrste mrežica z naparjenim ogljem... ne vem kaj naj rečem da bo prav
redface-1.gif


Klime imajo tudi ionizatorje, pa plazma filtre, pa... Vse skupaj sigurno POMAGA. Da bi pričakoval popolno odpravo neprijetnega vonja s temi dodatki.... jst se nebi zanašal na to
wink-1.gif
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.391
6.553
113
No kul, po eni strani ok, vsaj ni treba zmetat toliko več €, da bi imel te fancy filtre.

Kakšna je razlika v ceni (samo razlike ne točne cene na opcije) med:

- zunanjo split enoto za 2 notranji enoti in 2 notranji enoti z montažo vsega.
- zunanjo split enoto za 3 notranje enote in trenutno samo 2 notranji enoti zmontirani? ()

Seveda imam v mislih najcenejše mitshubishi klime, gre se za manjše prostore, tako da potrebe po fancy modelih ni. Trenutno je v uporabi klima MSZ-HJ35VA pa je čisto dovolj, še predobra
wink-1.gif