Kegging

varilec

Pripravnik
14. nov 2017
57
14
8
Definitivno prekarbonirano, sploh s toliko sladkorja.. Jaz bi nekajkrat pretresel keg in vsakič spustil pritisk ven, da se malo razkarbonira. Potem bi pa na 5 stopinjah nastavil na cca 0,7 bara pa čim daljšo cevjo, ki jo pri točenju po možnosti držiš navzgor (ne v isti višini kot keg - skratka, da ima čim več upora, da ven priteče).
Jaz osebno, ko karboniram keg s sladkorjem, to delam navadno nekje s 60g dekstroze - je pa res, da to še redko delam, navadno delam "force carb". Če se mi mudi, ohladim na nekje 4 stopinje in pustim na 2 bara za cca 36 ur. Če pa se ne mudi, pa lepo ohladim na točilno temperaturo (pri meni je ta 4-5 stopinj) in nastavim pritisk glede na tale kalkulator: https://www.brewersfriend.com/keg-carbonation-calculator/ - ponavadi 0,7 bara .. traja dober teden ampak vedno je potem brezhibno za točiti od začetka do konca - s tem enakim pritiskom.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Brrane

Brrane

Pripravnik
17. nov 2017
69
3
8
Maribor
Najlepša hvala obema za odgovor. Torej kalkulator računa za steklenice. Za keg dam cca slabo 1/2 do 1/2 izračunanega. Katero temperaturo pa vpišem? Temp. primarne fermentacije, temp. karbonacije ali točenja ? In še to, na koliko litrova daješ 60g dekstroze? Predvidevam, da na okoli 30L, kot sprašujem.
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Jaz imam corny sodček 19 litrov. Pravzaprav karbonizacijski sladkor v sodih ni tako važen in ni potrebe po računanju. Bolje dati nekaj manj sladkorja da nimaš kakšnih problemov s penjenjem in naknadno povečaš stopnjo co2 če je premalo, ali pa enostavno že v štartu prisilno karboniziraš na željeno stopnjo, pač glede na tabelo nastaviš temp in pritisk in pustiš pri miru 10-14 dni. Seveda je pa možno da se ti peni tudi zaradi česa drugega.
 

Brrane

Pripravnik
17. nov 2017
69
3
8
Maribor
Pretakanje CO2 iz jeklenke v jeklenko
Spet imam vprašanje. Imam 2 CO2 jeklenki. Ena 10kg in ena 2 kg. V začetku sem imel namen, da bom manjšo uporabljal za točenje, veliko pa za karbonizacijo, prepihavanje ipd. Sedaj pa ju uporabljam za ravno obratne namene, to pa zato, ker mi v hladilnik gre velika bomba in samo 1 keg, zraven tamale pa 2 kega:). To je vse ok, dokler ne dam tamale polniti. Cena za10kg je enaka kot 2kg - 17€.

Sedaj me zanima, ali kdo pretaka iz jeklenke v jeklenko in kakšne so izkušnje, kaj je potrebno paziti? Je to dovolj varno in dovoljeno? Varez in Amazon na spletu prodajajo cevi za pretakanje. Pri Messerju pa to odsvetujejo. Če jeklenka od koder se toči nima deep tube jo je potrebno obrniti na glavo?
 

Wofk

Pripravnik
18. jan 2014
182
0
16
Prodam nekaj sodckov jaz ce koga zanima, mozna dostava v Ljubljano v zacetku tedna
 

varilec

Pripravnik
14. nov 2017
57
14
8
uf malo zadnje tedne nisem spremljal foruma, pa vidim, da se sodčki spet prodajajo.. zainteresiran bi bil za 2 - ima še kdo kje kaj na voljo ali sem že prepozen?
 

jaka1980

Pripravnik
8. jun 2016
231
6
18
Zdravo,ali ima kdo kaksno sliko kako pretakati iz fermentorja v keg sodcek z co2."zaprt sistem" zanima me postopek da iu cevi odstranis kisik z pomocjo co2.
 

varilec

Pripravnik
14. nov 2017
57
14
8
jaz imam takole.. ni ravno 100% zaprt sistem, nisem pa še nikoli imel problema s kako oksidacijo ali čem podobnim. Keg, ko ga sčistim, nafilam s co2 (nizek pritisk, nima smisla pretiravati), ko priključim priključek s cevjo na fermentor, itak ta pritisk CO2 iz kega ven iz cevi spiha ves zrak, nato odprem pipico na fermentorju, da se začne pretakati in na vrhu na kegu varnostni ventil, da lahko višek spodrine ven.

Co2 je težji od zraka, zato ostane na dnu kega in ko pretakaš ga spodriva ven čez varnostni ventil. Tudi če na koncu odpreš pokrov kega, je nad pivom še vedno "megla" od co2, tako da pomoje kaj dosti zraka ne pride notri.

vmes imam na cevi še "bouncer" pretočni filter, da mi pobere razne večje usedline ali ostanke dryhopa in podobno
 

Priponke

  • IMG_20210425_204120.jpg
    IMG_20210425_204120.jpg
    360,2 KB · Ogledi: 179

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.347
8.710
113
Manj kompliciraš bolje je. Še nikol nisem uporabljal nobenih filtrov in podobne navlake.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.347
8.710
113
Keg nafilam normalno skozi pokrov. Prej gre skozi najprej oksi potem starsan. Ko priklopim co2 mal prepiham skozi ventilček in to je to.
 

jaka1980

Pripravnik
8. jun 2016
231
6
18
Hvala za odg. Imam pa se eno vprasanje ali je zelo velika razlika za točenje pive stout ali pale ale ce bi ga tocili z dusikom ali co2?