Kegging

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
Citat:
Uporabnik zoki pravi:
Edini problem je da je gor števec za pretok in ne tlak. Tak, da na pamet nastavljaš vrednosti in ko se ti peni je hudič ugotovit v katero smer vrtet.
Gori je merilnik tlaka (manometer) s skalo za pretoke. Enostavno zamenjaš z manometrom, ki ima skalo v barih. Na hitro se da zadevo porihtat. Na vsakem manometru ne glede na skalo piše od 0-10 bar recimo. Zdeliš skalo na 10 delov in imaš približno.
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Zanima me pa še to. Razumem kaj dela nepovratni ventil vendar, če sod pred priklopom na bombo prej odzračiš, ne bi smel imeti problema s tlakom. Ali to početje ni ravno smiselno? raztopljeni plin ne bo šel ven iz piva, edino plin iz zgornjega dela. Ali se motim?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.848
3.868
113
Nepovratni ventil je predvsem varovalka pred tem da ti potegne pivo v co2 linijo oz. pred tem da imaš večje izpuste plina iz piva po CO2 liniji (recimo v primeru da imaš na isti regulatro priključenih več kegov). Je pa keg zamišljen da deluje tudi brez tega.

V osnovi torej ni potrebno nič izpuščat pritiska če/ko priklopiš CO2 linijo. CO2 cevka je nad nivojem piva in tlak se bo hitro izravnal tako da se pivo ne bo spenilo in ga ne bo potegnilo v linijo.
 

zoki

Pripravnik
23. sep 2007
264
5
18
Citat:
Uporabnik bluefossil pravi:
@zoki, a na tvojem "mini" je pa tlačni manometer?
Da. @kalbo, kak pa se da to zamenjat, da na koncu še vredu dela?
smile-1.gif
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Torej, glede na to, da bom trenutno hkrati imel na pipi le eno pivo, ne rabim nepovratnega ventila?

Zanima me še kako polnite kege? S pomočjo avtosifona ali kar preko CO2 ventila s pomočjo gravitacije? ali to ni preveč dobra ideja?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.848
3.868
113
Ne rabiš, pozoren moraš bit edino pri prisilni karbonizaciji ali pa ko preneaš pivo. V takih mprimerih lahko pritisk naraste in se pivo speni ter potegne v linijo.

Glede polnjenja lahko polneš preko cevke (sifon/cevka na pipico) tako da jo daš konec na dno kega ali pa preko ventila za PIVO (ne za CO2). Tisti za pivo ima cevko do dna in ti pivo toči z dna navzgor. Sicer pa če dobro prepihaš keg s co2jjem pred točenjem piva je itak vseeno kako polniš ker je možnost za oksidacijo minimalna.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Jaz protipovratni ventil uporabljam za namen, ki ga je napisal Utiševalec. Že prvič, ko sem priklopil CO2 na keg, se mi je zgodilo, da mi je pivo butnilo v CO2 linijo, ker je bil pritisk v kegu večji kot v CO2 liniji, saj le-te nisem še odprl. Vsaj mislim, da je bil to razlog, če prav razumem zadevo
smile-1.gif
Začetniška napaka. Še dobro, da je bilo v tem primeru mnogo preveč CO2 linije, saj se mi je mudilo sporbat, in tako pivo ni prišlo niti blizu jeklenke. Sem pa cev vseeno moral čistiti. To se ti pa zgodi ne glede na to, koliko kegov imaš priklopljenih, tudi če samo enega.

Jaz keg filam kar preko avtosifona.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
Citat:
Uporabnik zoki pravi:
Citat:
Uporabnik bluefossil pravi:
@zoki, a na tvojem "mini" je pa tlačni manometer?
Da. @kalbo, kak pa se da to zamenjat, da na koncu še vredu dela?
smile-1.gif
Odšravfaš starega ven in novega not, še prej pa malo poviješ s teflonom.
 

reflex

Pripravnik
23. feb 2016
191
9
18
Drugače se pa za cca 50€ dobi regulacijski ventil ki je namenjen prav za točenje piva. In ima prave monometre.
 

reflex

Pripravnik
23. feb 2016
191
9
18
Seveda,
gospa Alenka RB Trading
tel: 041389689
Imajo vse v zvezi točenja piva, vina,...
 

reflex

Pripravnik
23. feb 2016
191
9
18
Aja...na spletu mislim da jih ni. Se pokliče in pove želje. So zelo prijazni😉
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
še eno, morda malo banalno vprašanje. na kakšen tlak nabijete keg, ko ga napolnite ter kakšen imate okvirni tlak za potisni plin, ko točite?
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Citat:
Uporabnik bluefossil pravi:
še eno, morda malo banalno vprašanje. na kakšen tlak nabijete keg, ko ga napolnite ter kakšen imate okvirni tlak za potisni plin, ko točite?

Jaz ko ga napolnem nabijem na 3.5 bara, s tem da dam 60g cukra na sodček. Če dam več se mi peni. Točilni pritisk imam ponavadi okrog 0.6 bara, kar znese, mislim da okrog 2.0 Co2 na 8 stopinjah, kar se mi zdi popolnoma dovolj za pivo, sploh če ga spiješ večje količine, da te ne napihuje
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Citat:
Uporabnik bluefossil pravi:
še eno, morda malo banalno vprašanje. na kakšen tlak nabijete keg, ko ga napolnite ter kakšen imate okvirni tlak za potisni plin, ko točite?

Odvisno od temperature kjer hraniš pivo. Tudi na forumu so objavljene tabele temperatura/pritisk.

Jaz načeloma karboniziram naravno tudi v kegu. Dodam ves cuker in nabijem na 1 bar. Ko je pivo karbonizirano, ga dam v keezer, ki ga imam nastavljenega na 9C, priklopim na CO2 in vzdržujem pritisk okoli 1 bara.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.848
3.868
113
Še moj nasvet glede na to da omenjaš avtomat za točenje.

Avtomat ima to dobro/slabo lastnost da ti hladi pivo v pipi, medtem ko je pivo v sodu toplejše. Pritisk piva bo jasno odvisen samo od te temperature v sodu. Pri uporabi avtomata se ponavadi pivo ne daje v hladilnik kar pomeni da je izpostavljeno zunanjim vplivom temperature. V praksi pomeni da imaš en dan 10C drug dan 15C, tretji dan ko ga daš v kuhinjo pa 25C.

Ker je nesmisleno nonstop prilagajat pritisk stopnji karbonizacije je pr avtomamatu najbolje pivo na CO2 prikjučit samo med točenjem, vmes imaš CO2 linijo izkjučeno (kar prepreči previsoko karbonacijo če bi se recimo pivo shladilo). Ko točiš najbiješ nek visok pritisk ki je zagotovo višji od tistega v pivu v vseh pogojih, recimo nabiješ 3 bar. Sam avtomat ima v sebi 15m dokaj tanke linije in to že precej balansira pritisk, potem imaš pa še regulator na pipi ki ga po potrebi zapreš. Tudi če keg neseš na žur ga tam prikjučiš na nek visok pritisk in veselo točiš. Karbonacije v tem času ko bo pivo podvrženo "previsokemu" pritisku ne bo nič nabralo, točenje pa bo bolj enostavno in enakomerno.

Skratka brezveze se je ukvarjat s tabelcami ko točiš preko avtomata, ker boš moral ves čas merit temperaturo piva in prilagajat prititisk. Če daš zadosti velikega se pivo NE BO penilo, pe pa bo pritisk premahjen se bo pivo zagotovo penilo. Seveda za preprečevanje penjenja je potrebno linijo prej "preluftat" (regulator pretoka na pipici odprt na max, pipa odprta na max in stočiš kozarec ali dva pene/piva v takem načinu da v liniji ni več mehurčkov) in poskrbet da se cev vedno dviguje oz. da nima "zračnih" žepkov.