Kdaj kolesar mora uporabiti kolesarsko stezo

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Ta primer
https://www.dnevnik.si/1042892605

Bi kolesarka res morala biti na kolesarski stezi, tudi če se je peljala s hitrostjo nad 25km/h?
Kolesarka je vozila ob desnem robu vozišča, na njeni levi strani cestišča pa je kolesarska steza.
 
Nazadnje urejeno:

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
Od kod tebi, da je hitrost na kolesarski stezi omejena na 25 km/h??

In ja - načeloma se kolesar mora vedno peljati po kolesarski, če je ta na razpolago.
Načeloma zato, ker v redkih primerih ne more priti brez prekrška na kolesarsko stezo - ampak tisto je potem kaj je bilo prej: kura ali jajce ...
 
13. jul 2011
2.677
625
113
Tisto, čemur pri nas rečemo "kolesarska steza", je velikokrat dejansko le za kolesarje rezerviran (pre)ozek del pločnika. Po taki "kolesarski stezi" često hodijo pešci in parkirajo avtomobili. Veliko je robnikov, klančin in nemogočih kotov. Za nameček pa še pogosto nevarno vključevanje na cesto.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Jap, moja napaka. Vidim, da so vmes popravili besedilo v zakonu. Prej je bilo v zakonu tako napisano, da lahko kolesariš na njej le do 25km/h. Na podlagi tega so razni rekreativci in ostali bolj hitri lahko uporabljali cestišče tudi polek kolesarske steze. Sedaj so zakon popravili, da se 25km/h nanaša le na mopede, kolesarji pa bi naj tako morali biti vsi na kolesarski stezi ne glede na hitrost.
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.382
957
113
Obišči stran
Jap, moja napaka. Vidim, da so vmes popravili besedilo v zakonu. Prej je bilo v zakonu tako napisano, da lahko kolesariš na njej le do 25km/h. Na podlagi tega so razni rekreativci in ostali bolj hitri lahko uporabljali cestišče tudi polek kolesarske steze. Sedaj so zakon popravili, da se 25km/h nanaša le na mopede, kolesarji pa bi naj tako morali biti vsi na kolesarski stezi ne glede na hitrost.

In kaj tu ni logičnega? Sej tudi avto ne vozi po kolesarski, če je zraven cesta. No, se najde kak patron, ampak če je sreča naleti na može v plavem...

Če je kolesarska, se vozi po kolesarski. Kar pa je problem tako ali tako samo za cestne Pantanije.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
No ja - nekatera od tista skropucal, katerim pravijo kolesarskih steze, so nevarne za vse - kolesarjem, pešce, lastnike, ki prihajajo iz iz/uvozov in nenazadnje voznikom avtov, ker nikoli ne vedo, kdaj bo koga skeglalo in se bo skipal na cesto.
Zato pa jaz, ko grem “brcat” izberem smeri, kjer kolesarskih ni, kjer je manj prometa in čimprej na makadam in v hrib.
Ko mam pa tisto gonilo s tankimi gumami pa ravno tako - samo vstran od naselij in kolesarskih. Če že - stisnem zobe in počasi ...

Žalostno je, da se pa tega problema (neuporabne kolesarske) vse premalo zavedajo in se bistveno premalo naredi, da se zadeva uredi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: krko

guardy

Guru
3. avg 2007
8.382
957
113
Obišči stran
No ja - nekatera od tista skropucal, katerim pravijo kolesarskih steze, so nevarne za vse - kolesarjem, pešce, lastnike, ki prihajajo iz iz/uvozov in nenazadnje voznikom avtov, ker nikoli ne vedo, kdaj bo koga skeglalo in se bo skipal na cesto.
Zato pa jaz, ko grem “brcat” izberem smeri, kjer kolesarskih ni, kjer je manj prometa in čimprej na makadam in v hrib.
Ko mam pa tisto gonilo s tankimi gumami pa ravno tako - samo vstran od naselij in kolesarskih. Če že - stisnem zobe in počasi ...

Žalostno je, da se pa tega problema (neuporabne kolesarske) vse premalo zavedajo in se bistveno premalo naredi, da se zadeva uredi.

Se strinjam. Ampak take so tudi marsikatere ceste... Nevarne za vse...

Tudi sam kolesarim, pa če je kolesarska grem po njej. Tudi če je tako "fuk*****" da je vsake 2m en izvoz.
 
  • Všeč mi je
Reactions: 8888 in koliko

kajote

Fizikalc
11. dec 2007
368
162
43
če želiš večje razdalje delat po kolesarskih poteh, ki so speljane po pločnikih.. no go.. ker vsak dovoz od hiše - gor - dol.. neužitno in nemogoče peljati sploh y malo večjo hitrostjo..
tole sranje ko so po pločnikih naredili "kao kolesarske steze" je kvečjemu za nedeljske kolesarje.. od doma do soseda... za ostalo neuporabno, nevarno, utrujajoče...
 

naliM

Majstr
26. sep 2007
1.376
213
63
Jaz res ne vem, zakaj pajkičarji jokate nad kolesarskimi stezami: dajte razumet, da je vaša vožnja rekreacija in da lovljenje povprečij in sekund tudi s kolesom ne spada na cesto in kolesarske steze. Bodite srečni, da kolesarske steze obstajajo, da se po njih lahko pripeljete do želene lokacije za rekreiranje in vam pri tem policisti ne težijo zaradi pomanjklive opreme.
Če jaz želim na vožnjo z motorjem, ki, mimogrede, prav tako (ne)ustreza zahtevam za vključitev v promet, kot večina koles za rekreacijo, ga moram naložiti na prikolico ali v kombi, čeprav bi se z veseljem peljal tja po cesti. A se ne smem, ker po zakonu nisem opremljen za promet.
Če bi (hipotetično) želel z avtom in slick gumami drgniti cesto na Pohorje, bi me tudi motiili uvozi do hiš, pa traktorji, pešci in kolesarji, zaradi katerih bi moral (o, groza!) zmanjšati hitrost. Pa se nad tem pritožujemo? Ne, tam se na ta način sploh ne vozimo, čeprav bi bila lokacija primerna.

Tako da, dajte se cestni kolesarji enkrat zbuditi. Zavedajte se, da vam že z vožnjo po kolesarski tolerirajo več, kot ostalim sorodnim rekreativcem.
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.324
666
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
In zakaj je treba po taki kolesarski stezi, ki je “zguncana“, nujno vozit vec kot 25 km/h? Ce je hitrost omejena, je prav, da tudi kolesar placa globo, ce jo preseze... Tudi z avtom se lahko peljemo hitreje, kot je omejitev na cesti... Enako velja za recimo za smer voznje... in za ignoriranje luci na semaforjih... ;)
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.101
3.395
113
Jaz res ne vem, zakaj pajkičarji jokate nad kolesarskimi stezami: dajte razumet, da je vaša vožnja rekreacija in da lovljenje povprečij in sekund tudi s kolesom ne spada na cesto in kolesarske steze. Bodite srečni, da kolesarske steze obstajajo, da se po njih lahko pripeljete do želene lokacije za rekreiranje in vam pri tem policisti ne težijo zaradi pomanjklive opreme.
Če jaz želim na vožnjo z motorjem, ki, mimogrede, prav tako (ne)ustreza zahtevam za vključitev v promet, kot večina koles za rekreacijo, ga moram naložiti na prikolico ali v kombi, čeprav bi se z veseljem peljal tja po cesti. A se ne smem, ker po zakonu nisem opremljen za promet.
Če bi (hipotetično) želel z avtom in slick gumami drgniti cesto na Pohorje, bi me tudi motiili uvozi do hiš, pa traktorji, pešci in kolesarji, zaradi katerih bi moral (o, groza!) zmanjšati hitrost. Pa se nad tem pritožujemo? Ne, tam se na ta način sploh ne vozimo, čeprav bi bila lokacija primerna.

Tako da, dajte se cestni kolesarji enkrat zbuditi. Zavedajte se, da vam že z vožnjo po kolesarski tolerirajo več, kot ostalim sorodnim rekreativcem.
Tako nekako.
Kolesarske steze, kakršnekoli že so, so narejene za premikanje s kolesom od točke A do točke B.
Na njih je potrebno upoštevati prometne predpise, ki veljajo za vožnjo po njih.
Enako kot ceste na katerih veljajo prometni predpisi, hitrostne omejitve za vožnjo avtomobilov.
Seveda se tudi z avtomobili lahko po cestah vozi bistveno hitreje in z neupoštevanjem prometnih predpisov - organiziraš dirko, prijaviš prireditev, zapora ceste, prva pomoč, gasilci (oz. vse kar je pač potrebno) in gasssaaa....
.
Za kolesarje velja enako. Če hočete na javnih cestah dirkati, neupoštevati prometne predpise (ne-voziti po kolesarski stezi, kjer le-ta je)... ...organizirajte dirko, spremljevalna vozila, zapore cest (oz. kar je pač za tako prireditev potrebno) in pičite po mili volji.
.
Ne razumem, kaj tukaj ni jasno?:sprasujemse:
 
  • Všeč mi je
Reactions: D_K in 2CV
I

Izbrisan uporabnik 474

Pri nas so med dvema krajema naredili tako. Potegnili nov asfalt, nekokiko razširili cesto, naredili pločnik (prej ga ni bilo). In na novo cestišče umestili kolesarsko stezo, lepo označeno in vse. A misliš da se Pantaniji vozijo po njej? Pozabi, ker je recimo vsakih 200m odtočni jašek. Je bolj udobno vozit malo bolj levo, pri tem pa veselo kazat fakića vsakemu, ki si mu upa potrobit... Tudi jaz recimo z rikšo in oteoci zadaj ne upam vozit po tej stezi, medten ko po mestu, kjer so steze na pločniku, s tem nimam težav... Pa še en absurd - prej je bila omejitev na cesti 70 km/h - zdaj je zaradi kolesarske steze omejena na 30km/h - med dvema krajema, brez hiš ob poti. Samo čakamo, kdaj bo prvi policaj se odločil radar postavit - po moje ga lokalci na vile napiknejo...
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.462
9.154
113
Zelo lepo razvidno stanje v Sloveniji. Eni na tej strani, drugi na drugi, pa fakiča en drugemu. Malo razmišljanja o drugih pa seveda nikjer.
Včeraj mi je en na zame nepreglednem ovinku ustavil in me spustil naprej, čeprav je imel popolno prednost. Pri nas znanstvena fantastika, bi mi lepo še fakiča pokazal ali pa srepo naprej mimo mene gledal.
Malo se v ogledalo poglejte.
 
  • Všeč mi je
Reactions: krko

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.468
804
113
In kaj ima Pantani veze s tem, da kolesarsko stezo slabo naredijo? Kjer so na cesti ležeči policaji, na (istonivojski) kolesarski pa ne, ne ugibaj 2x, da avti ne naredijo obvoza, če se le da. S tem, da zaradi lukenj na cesti avti praviloma ne predrejo gum in ne zvijejo obročev.
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.469
2.325
113
Pri nas bi se vsi pobili, če bi blo kaj takega....

DSC06852-e1538242035313-768x1024.jpg
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.834
1.062
113
www.adriamedia.si
Ta primer
https://www.dnevnik.si/1042892605

Bi kolesarka res morala biti na kolesarski stezi, tudi če se je peljala s hitrostjo nad 25km/h?
Kolesarka je vozila ob desnem robu vozišča, na njeni levi strani cestišča pa je kolesarska steza.
Predvsem je blesavo, da so zaradi povzročitve nesreče ovadili le voznico, kolesarke pa ne. Ker sta bili obe na mestu, kjer ne bi smeli biti.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.462
9.154
113
Seveda, saj je ona zapeljala na njen pas in se ji zložila na havbo, a ne?
Kolesarka bo dobila kazen in to je po zakonu.
A če bi tam bil namesto kolesarke avto, bi bilo pa dovolj, da je le ta pijana, ki je zapeljala na drugi pas, povzročiteljica? Ali bi tudi ta bil kriv, ker je bil tam?
 

Thrivial

Majstr
19. avg 2007
3.746
255
83
Res me zanima, zakaj je treba kolesarsko delat v nivoju pločnika in ne v nivoju ceste.

Če ne drugega, je bolj varno za kolesarje, če so dvignjeni tistih 15 - 20 cm od vozišča, ker noben avto ne more niti ponesreči zaviti vanje. Ni pa da iz take steze potem objaviš na instagramu #FeelingRogla, ja...
 
  • Všeč mi je
Reactions: c0ck4m0u53