katero motorno olje

packon

Pripravnik
7. maj 2015
37
1
8
V uporabniških navodilih Kia Ceed letnik 2014 so napisana dvoje olj, ki ju na spletu ne najdem.
Helix ultra AH-E 5W-30
Helix ultra 5W-40

V navodilih na istem listu piše še Razvrstitev: API Service SL ali SM, ACEA A5 ali novejši.
API in ACEA sta standarda.
SL in SM sta klasifikacija olj. Zadnja po klasifikaciji je SN, ki je glede na to da je najnovejše verjetno tudi najboljše.
Če prav razumem moram iskati olje 5W-30/40 SM oziroma A5

Kia ima od prejšnjega lastnika prevoženih 250000 km.
Pri meni je zelo malo v uporabi -na leto prevozim do 5000 km.
Zanima me kakšno motorno olje naj natočim da ga ne bo treba menjati že čez 12 mesecev.
Vozim se po lokalnih cestah, na avtocesto grem mogoče 1krat v Ljubljano in ne čez 130 km/h.
Na koliko časa bi moral zamenjati motorno olje glede na opisan način vožnje?
Je sintetično olje trajnejše?
Je za Kio Ceed za naše podnebje bolje izbrati 5W-30 ali 5W-40?
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.754
5.380
113
Jaz bi ga menjal na 10.000km.....to je pri tebi potem na, 2leti.

Predvidevam da je avto že izven garancije in da olje menjaš sam/ali pa pri popoldancu...

Ker delaš veliko kratkih fur bi se držal sintetike....

Tko da ali 5w30 ACEA C3 /VW 504/507 /MB 229.51/BMW LL-04

Ali pa 5w40 ACEA A3/B4/MB229.5/BMW LL-01

Kar dobiš ceneje (najbrž bo to 5w40)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gamero

map

Guru
6. jul 2008
7.779
1.919
113
najrajš na babi
Jest z mojo staro opelico bencincem delam tudi okoli 5k km. Olje menjam vsako leto. Zakaj? Zato ker je poceni 4l Elf5-40 za bencinca je 17 EUR. Vsako leto ga peljem k mehaniku pred tehičnim, da ga pregleda, kako ročno naštela, da se ne zahebavam tam na tehničnem. Sproti zamenja še olje, oljni kabinski in zračni filter. Če je samo to za rihtat je cena okol 50-60 EUR za material in delo. Potem pa vsako 2 leto še bencin filter, vsako 4 svečke, tu pa tam še klinasti. Vglavnem zadeva je poceni. Se ne splača šparat, če ne drugega ga vsaj tako pred tehničnem k mehankarju peleš, da vidi če je avto OK ali j kak stabilizatorček, končnik ali pa kej drugega za menjat.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Drugače Shell Helix dobiš povsod, ne vem kaj ti gledaš. Še dokaj poceni olje je to.

Pa sem skoraj prepričan da če gre za bencinarja, da je priporočilo olje tipa 5W20, to korejci (in japonci) priporočajo uradno za vsa vozila že 15 let (ekologija pa to). Druga stvar je kaj se uradno noter toči. Neuradno pa karkoli na trgu kar je 5W30 ali 5W40 je dobro in ne more bit nič narobe zaradi tega pri takih kilometrini.
 

fonza12

Pripravnik
1. sep 2014
129
23
18
spufana država
Ko bo olje zamenjano pa še malo s malo pirom zaliješ, da bo dalj časa luštno trajalo :). Po tem se ne boš tako zelo sekiral glede olja.


P.S.
Pa da nauš slučajno pir z oljem zmešal :eek:. Pir raje v sebe zlij ;)...he,he...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

fonza12

Pripravnik
1. sep 2014
129
23
18
spufana država
Drugač pa če je benciner ti jaz priporočam olje:
Če boš izbral Elf SXR ga komot menjaš na 2 leti!

Če je pa dizl pa:
Pri dizlnu je pa menjava od 1 leta do največ 1,5 leta obvezna - ne glede kaj boš izbral!

Pa le s pirom dobr zalij:p.
 
Nazadnje urejeno:

packon

Pripravnik
7. maj 2015
37
1
8
Najcenejšga iz lidla...
Tega ate toči v Opla 1.7 dti že nekaj let.

Bencinar je. Tudi kratkih fur ne delam. Jutri po treh tednih odpelem iz garaže in prevozim 70 km.
Te dni sem dobil sintetičnega. Po oznakah se zdi da ne ustreza pa ga bom zamenjal.

Raje kar 5W-30
 

map

Guru
6. jul 2008
7.779
1.919
113
najrajš na babi
Za 4 litre tega si dal 30 funtov. Ne ga srat. Predvidevam da imaš NA bencinarja. Na mimovrste imaš Elf 5-40 sintetiko za 15, 5 EUR za 4l, v prvi avtoštacuni je pa mogoče 2 EUR dražji. Eni res znate zakomplicirat, svaka vam čast.

 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
V uporabniških navodilih Kia Ceed letnik 2014 so napisana dvoje olj, ki ju na spletu ne najdem.
Helix ultra AH-E 5W-30
Helix ultra 5W-40

V navodilih na istem listu piše še Razvrstitev: API Service SL ali SM, ACEA A5 ali novejši.
API in ACEA sta standarda.
SL in SM sta klasifikacija olj. Zadnja po klasifikaciji je SN, ki je glede na to da je najnovejše verjetno tudi najboljše.
Če prav razumem moram iskati olje 5W-30/40 SM oziroma A5

Kia ima od prejšnjega lastnika prevoženih 250000 km.
Pri meni je zelo malo v uporabi -na leto prevozim do 5000 km.
Zanima me kakšno motorno olje naj natočim da ga ne bo treba menjati že čez 12 mesecev.
Vozim se po lokalnih cestah, na avtocesto grem mogoče 1krat v Ljubljano in ne čez 130 km/h.
Na koliko časa bi moral zamenjati motorno olje glede na opisan način vožnje?
Je sintetično olje trajnejše?
Je za Kio Ceed za naše podnebje bolje izbrati 5W-30 ali 5W-40?
Tankaj kar je dosedanji lastnik.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.753
113
pri taščici
Tega ate toči v Opla 1.7 dti že nekaj let.

Bencinar je. Tudi kratkih fur ne delam. Jutri po treh tednih odpelem iz garaže in prevozim 70 km.
Te dni sem dobil sintetičnega. Po oznakah se zdi da ne ustreza pa ga bom zamenjal.

Raje kar 5W-30
V dti jaz tablami kar gm dexox olje. Tistih par evrov več na dve leti me ne bo pobralo.
Prej ko smo še več vozil menjal vsako leto, sedaj na dve. Zaenkrat ni težav z motorjem, pa je star 17 let in ima 1/4 mio prevoženih ;)
 

packon

Pripravnik
7. maj 2015
37
1
8
Katere stvari vplivajo na kvarnost motornega olja poleg kovinskih delcev ki pridejo v olje med delovanjem motorja?
Gre zraven tudi za oksidacijo olja ob prisotnosti zraka?

Če bi z novim oljem prevozil samo 10 km, bi bilo olje čez 3 leta še vedno dobro?


Nazadnje me zanima še če ima olje rok trajanja. Če embalažo načneš čez 10 let bo olje še dobro?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Bolj kot oksidacija je problem vlaga in vezava vlage. Olja imajo aditive, ki omogočajo vezavo vlage in omogočajo ustrezno delovanje olja kljub temu da je v njem določen delež vlage. Dejansko če nič ne voziš oz. vsake 3 dni uporabliš avto za 5 min je to smrt za olje kar se tiče vlage. T.i. majoneza na pokovčku je recimo dober indikator kdaj se v olju nabira vlaga/voda.

Pod črto pa samo sintetično olje ne razpada (vsaj ne v dobi par let), razpadajo pa dodatki ki so v olju in preprečujejo to in ono. Menjava olja na 1x leto je tudi pri kratkih vožnjah in malo km zelo priporočljiva. V bistvu precej bolj priporočljiva je menjava kot pa pri nekomu ki dela 500km po AC v enem kosu. Tako olje je tudi po 50k km boljše kot pa pri nekomu ki gre vsak dan samo v gostilno, pa potem do trgovine in nazaj in ne naklepa niti 5k km na leto.

Je pa poo drugi strani res da če delaš 5k km na leto bo v 10 letih prej avto razpadel kot pa bo motor crknil zaradi olja. Tako da iz tega stališča je za neke neproblematične motorje vseeno če olja 10 let ne zamenjaš ker boš itak avto prej peljal na odpad kot pa bo bilo zaradi olja kaj narobe.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mac77

packon

Pripravnik
7. maj 2015
37
1
8
Dejansko če nič ne voziš oz. vsake 3 dni uporabliš avto za 5 min je to smrt za olje kar se tiče vlage.
Če se nič ne voziš potem tudi vlaga ne prehaja mimo batov v olje.


Mimogrede, v četrtek se bo olje kot je na linku v hoferju dobilo za 33€
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Glede na to da motor sam po sebi ima oddušek na zunanji zrak se vsak dan preko njega menja nekaj zraka (recimo čez dan na soncu ima motor lahko 50+C in zvečer lahko pade temperatura za par 10C brez problema, to ustvarja menjavo zraka). Ta zrak vsebuje neko količino vlage in posledično se ta lahko izloči v olje. Ni nič kritičnega ker kot rečeno tistih par kapljic kondenza se veže na aditive ki stabilizirajo vlago in ko se olje segreje ta vlaga izpari. Če pa dolgo časa ne rabiš vozila oz. sledijo kratke vožnje se pa vlaga samo nabira in sčasom dobiš zanič olje.

Če je olje v zaprti kantici je jasno druga stvar, tam ne propada tako hitro ker ni menjave zraka tudi če kantica ni popolnoma polna.
 

RoMeX

Guru
20. feb 2008
2.279
761
113
To je to. Na koncu si za razliko do premium olja privoščiš še gajbo pira. Winwin situacija, fuck yeah.. :D
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony