Katero kolo

Steve

Guru
13. avg 2007
9.654
1.576
113
Jaz pa 3x10 za 2500€, leta 2015. 5 let kasneje 1x12 za enak denar. In tako bo pri tem cenovnem razredu. Gre v zgodovino, tako kot 26 colska kolesa na mtb. Danes je to še samo na budget in otroških kolesih
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.104
3.397
113
Smem še eno "strokovno" ugotovitev/vprašanje?
Kaj zdaj imajo vsa kolesa samo še disk zavore?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.305
5.832
113
pri taščici
Ja, ker so dražje, ker je dražje vzdrževanje. Primejo pa lahko slabše od gumic. Vsaj sodeč kakšne težave z diski imajo eni na alterju..
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

slojanez

Pripravnik
23. nov 2011
30
9
8
Sem na hitro pogledal te linke, prvo kaj v oko pade:
Giant ima spredaj 3 zobnike. To je totalno out. Kriminal, da še to sploh prodajajo na peciklu za jurja. Canyon ima manj prestav, ampak več prestav ni noben plus, ker se jih veliko podvaja. V letu 2021 gledaš samo 1x10, 11 ali 12

Garancija pri peciklu za 1k€ in lokalni mojster ne pomeni nič, ker si ne predstavljam kaj bi sploh lahko šlo narobe. Če gre kaka komponenta v rit, ti jo bo canyon že menjal, za šrauf zategnit in menjalnik nastavit pa je vsak pecikl mehanik ok.

Pri canyonu velja da dobiš več za isti denar, ker so online prodajalec in mislim da je v tem primeru tudi tako.

Glede velikosti pa se boš moral dobro izmerit in po potrebi posevetovat z suportom
Tale trditev sploh ne drži, sploh če ne ves kaj dotični vozi. 1x je za gorce in teren, za treking in cesto pa se vedno imaš 2x, brez problema 3x. Ne vem če kdo res ni sposoben obvladovati 2x sistema, ki se izkaze pri hitrejši vožnji na ravnini in navzdol. Ali pa vrtiš kot hrček, se posebej če imaš 11 najmanjši na kaseti. Tako da kar poprek ni za trdit. Je pa moderno in in in razpon je enak ali večji, samo v katerem območju (kadenci) razpon rabiš. Marketing pa dela in veliko primerih je smer ok, ne pa splošno in povsod.
pa sam vozim 1x na gorcu in 3x na potovalnem hardtailu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85 in Pepe

mr_

Guru
20. sep 2007
8.929
2.413
113
Meni pa 1x11 ne pokrije vsega. Kaksenkrat bi šel hitreje dol in po ravnem. Če bi dal malo ožje gume pa bi nujno moral dat spredaj 2x. Domnevam. Oz. naj bi bila opcija za 3 zobe večja sajba. Kolk se to pozna?
 

slojanez

Pripravnik
23. nov 2011
30
9
8
Meni pa 1x11 ne pokrije vsega. Kaksenkrat bi šel hitreje dol in po ravnem. Če bi dal malo ožje gume pa bi nujno moral dat spredaj 2x. Domnevam. Oz. naj bi bila opcija za 3 zobe večja sajba. Kolk se to pozna?
das notri obstoječo in željeno konfiguracijo in primerjaš
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
Ja, ker so dražje, ker je dražje vzdrževanje. Primejo pa lahko slabše od gumic. Vsaj sodeč kakšne težave z diski imajo eni na alterju..
Ja veš kak je. Smo le na alterju. in če je treba delat primerjavo z gumicami je treba top robo gumic primerjat z najbolj kurčevimi diski kaj obstajajo, 10 kilometerskim spustom in 150 kilskim dedom in potem vsem razlagat kak so gumice boljše. Če pa primerjaš nek rang, ki si zasluži ime bremza in imaš svoji vižnji primerno velikost diska je ni gumice, ki prime bolje.

Ajde Kalbo daj mi razloži zaj kak nimam pojma.
 
  • Haha
  • Všeč mi je
Reactions: map in Pepe

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.305
5.832
113
pri taščici
Ja veš kak je. Smo le na alterju. in če je treba delat primerjavo z gumicami je treba top robo gumic primerjat z najbolj kurčevimi diski kaj obstajajo, 10 kilometerskim spustom in 150 kilskim dedom in potem vsem razlagat kak so gumice boljše. Če pa primerjaš nek rang, ki si zasluži ime bremza in imaš svoji vižnji primerno velikost diska je ni gumice, ki prime bolje.

Ajde Kalbo daj mi razloži zaj kak nimam pojma.
Za rekreativno kolesarjenje se mi zdijo gumice čisto ok. Kupujem jih na AE za par evrov.
In ja po 5km klancu večkrat peljejo 100kg desca. Hitrost lahko pride do 80kmh, če "spustim".
Diski na zajlo vemo kako delujejo. Bolj ali manj čudno.
Diski na hidravliko pa spet zahtevajo nekaj namenskega orodja. Če ne drugega za odzracit baje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Zebdi in Pepe

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.208
4.689
113
Za gumice še nisem slišal, da bi kdo menjaval na povsem novem kolesu, ko se je dvakrat rekreativno spustil z bližnjega hriba, za diske pa je že zgodilo.
Ampak seveda verniki napredka bodo sedaj udarili.
Aja, pa še to moram napisati: vozil sem imel kolo, ki je bilo 2x12. Sodeč po pisanju "strokovnjakov" tukaj, se spredaj ena šajba odstrani? Sposojeno je bilo sedaj že žal od pokojne ženske, ki je prevozila krepko več kot marsikateri ded na leto.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.208
4.689
113
Nekomu pa ni mamca noseka obrisala in je slabe volje. Da vidimo, če se prepozna ...
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Se en glas za 2x, razen ce res ves za kaj rabis. Preveliki razmaki za konsistenco, vcasih premajhna top hitrost.

Pri diskih pa je poglavitno, da jih najprej pravilno "vpeljes". Potem jih lahko pa ze vedno zakuris. Za gumice tezko recem, ker jih nisem vozil ze vec kot 10 let.
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.570
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
Za gumice še nisem slišal, da bi kdo menjaval na povsem novem kolesu, ko se je dvakrat rekreativno spustil z bližnjega hriba, za diske pa je že zgodilo.
Ampak seveda verniki napredka bodo sedaj udarili.
Aja, pa še to moram napisati: vozil sem imel kolo, ki je bilo 2x12. Sodeč po pisanju "strokovnjakov" tukaj, se spredaj ena šajba odstrani? Sposojeno je bilo sedaj že žal od pokojne ženske, ki je prevozila krepko več kot marsikateri ded na leto.
idealka trenutno za trekking je trenutno 2x10, nekateri imajo celo 2x11. za MTB je 1x12, za cestna pa podobno, kot na trekkingu, 2x10, 2x11, edino prednji zobniki so obcutno vecji.

sam sem pri sebi ugotovil, da sem vecino casa vozil, ko sem se imel 3x9, na 2. zobniku cez celoten rang zadnje kasete in mi je bilo vrh glave, edino v hude klance sem dal na najmanjsega, z drugim zobnikom mi v najtezjem prenosu ni zmanjkalo do cca. 35 km/h, kar se mi zdi, da je vrh glave. zdaj mi na 1x12 ne zmanjka enako, nekje do 38km/h, se pozna tist en zobec (32x10 vs 32x11).

v bistvu, pomemben je razpon oz. razmerje zobnikov, pa veckrat se celo prekrivajo prestave ... ;)

kar se tice zavor - solidne disk zavore bodo vedno boljse kot solidne gumice ... sploh ko se enkrat zmoci zadeva. slabe disk zavore (mehanske in razne third party hideavljicne) so isti smorn, oz. znajo gumice res biti boljsa izbira, po drugi strani pa tudi najboljse “gumice” in najboljse disk zavore, ker so v bistvu, kot XTR menjalnik, niso namenjene ravno amaterski uporabi (dragi materiali in drazje vzdrzevanje, gumice naceloma niti niso vec gumice, ker na karbonske wheelsete z gumicam je kot bi hotel s putrom zavirat).
 
  • Všeč mi je
Reactions: chili

Zebdi

Fizikalc
11. dec 2017
434
137
43
Baje ja. Mogoče nebi bilo slabo če ne diskutiraš o stvareh o katerih več kot očitno nimaš pojma
Ker zavoro lahko odzračiš z istim orodjem, ki ga imaš za nastavljanje gumic, a?

Sicer pa takole - vozil sem XT v-brake, potem Maguro hs-22 in kasneje hs-33, sedaj pa imam Maguro MT5. Moči so imele vse zavore dovolj, med njimi sta mi pa najbolj ustrezali hs22/33. V mokrem sem dal gor greenfrog gumice in ni bilo nikoli problema. Zračit je ni bilo potrebno, gumice so bile zamenjane v minuti (poleg tega, da so zdržale precej dlje kot ploščice pri diskih). MT5 je sicer ok, je pa dražja za vzdrževanje. XT je bil bolj zoprn za nastavljat, pa blokiral je hitreje kot hs.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe in Hanzi

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.316
949
113
Ah, preveč se poglabljate v razmerja. Malo več kondicije, pa vas nobeno razmerje ne bo zjebalo... :zmaga:

Krivi zmeraj drugi, samo vampek ne... :evil:
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.654
1.576
113
V letu 2021 vi razglabljate o gumicah na vbrejkih crkujem od smeha:valjamse::valjamse::valjamse:
Zanimivo koliko problemov imate retroti z odzračevanjem bremz ki jih nimate :) jaz sem jih v 17 letih točno 0x. Vse kar je potrebno z njimi naredit, naredi mehanik na letnem servisu. Jaz samo ploščice menjavam.
Zanimivo kje retroti sploh najdete te zgodovinske relikte. Jaz sem zadnjič iskal avid vbrejke za moj 20 star treking...pozabi, so jih že davno nehali delat
 
  • Haha
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe in ales85