Kateri kabel potegiti ?

Karakala

Fizikalc
3. okt 2007
2.381
56
48
Republika Prlekija
Hello !

Kateri kabel bi priporočali, da potegnem iz modema: 1. do TV-ja 2. do računalnika 3. do ruterja in potem iz ruterja še v 3 sobe? FTP, UTP, STP ? Katere kategorije?
Gledal sem na tej strani...... zmeda, kaj je teh kablov.... http://www.techtrade.si/dept.asp?dept_id=90

Ali se lahko optični kabel potegne direkt v hišo do modema, brez omarice na hiši?
 
Nazadnje urejeno:

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
V osnovi je cat5e "dovolj" dober. Nisi povedal, kakšne so tvoje zahteve, željena konfiguracija mreže (100Mbps, 1gbps, ...?), zaključki (patch panel, vtičnice na steni,... ?

Sam imam izvedeno takole:
optika (telekom) mi pride v flat, direktno. Na tej lokaciji imam zmontirano:
- optično dozo (kabel -> optična vtičnica)
- modem-router (bela škatla), na katerega na eni strani pride optika, na drugi strani je gigabit switch, oddaja pa tudi Wifi.
Od tu so pa potem razpeljani utp kabli po stanovanju; na lokacijah so vtičnice na steni (TEM čatež, simpl za montažo btw), pri switchu imam samo s konektorji zaključene kable.

lp
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Cat5e je za gigabitno mrežo dovolj, navadni UTP (neoklopljen) bo povsem dovolj.

STP, FTP itd. je treba pravilno zaključiti na konektorjih in vtičnici, ni pa potrebe, da bi se posameznik hecal s tem...
 

Karakala

Fizikalc
3. okt 2007
2.381
56
48
Republika Prlekija
Torej gre optični kabel direkt v hišo in v npr. kabinet, kjer mora biti doza - optična vtičnica - (katera konkretno?) ? V to optično vtičnico se potem priklopi modem iz katerega grejo potem utp oz. ftp kabli v posamezno sobo, kjer mislim imeti vtičnice - spet katere konkretno ?
Ftp kabel je bolj izoliran ne? kaj pa potem pomeni trdi /mehki, kaj je razlika? Kupil bi kabel na metre. Potem potrebujem še konektorje ne? Če je izoliran, ga potem ne moti kako el. magnetno sevanje?

Zakaj sem pisal, katere konkretno - ker jih moram nabaviti v kratkem in nimam pojma katere...

hvala
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Optični kabel običajno napelje operater brezplačno v hišo do mesta, kjer bo modem (CPE enota), tudi če gre za dodatnih 10 ali 20 m. Kabel (LX oz. single mode optični kabel) operater zaključi z moškim SC-PC ali LC-PC (odvisno od operaterja) konektorjem, in ne z žensko vtičnico (oz. ženskim konektorjem na optičnem patch panelu) - vsaj pri "hišnih" uporabnikih ne.

Tam se opt. kabel všteka direktno v operaterjev modem, od modema naprej pa pelješ UTP kable.

(Še to: zelo so v modi (pre)majhne elektro omarice, ki jih za kom. opremo vgrajujejo klinčevi štromarji, ki mislijo, da je štrom roba za vse dobra. Bodi pameten in kupi kaj večjega oz. zrihtaj kakšno večjo polico, kjer boš a) delal kot človek in b) se oprema ne bo pregrevala.)

Ftp kabel pomeni, da je vsaka parica ovita še v svojo folijo, ampak za običajnega uporabnika večje razlike ne bo, tudi če bo v bližini kaj od štroma.

Trda žila kabla pomeni to, da bo kabel lažje vleči po ceveh, je pa dobro kupiti tudi UTP konektorje in vtičnice za ustrezni tip kabla (trdi/mehki).

Kabel se običajno kupi na kolutu oz. ti ga odrežejo X metrov. Poskusi se zmeniti, če ti lahko za vikend dajo cel kolut (185 m kabla v kosu), ti ga porabiš kolikor je treba ostalega pa vrneš.
zmaga.gif
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Optični kabel gre direktno v hišo, ga pripeljejo telekomovci. Prav tako ti optično dozo prinesejo in namestijo telekomovci. Tudi modem/router ti prinesejo in namestijo telekomovci. Šele od tu dalje se lahko sam zmišljuješ...

Meni osebno je ljubši mehki kabel, se pa iz meritev ne spomnem, koliko je razlike mehki vs. trdi, kar se tiče signala.

Vtičnice... zidaš hišo iz nule? Obnavljaš? Štukaš in hočeš neki na hitro dodat? Precej zavisi od tega, kaj boš potreboval in kako je obstoječe stanje...
Moj predlog je, da si kupiš utp vtičnice znotraj stikalne tehnike, kot jo sicer uporabljaš. Meni se najbolj dopade TEM čatež (pa še slo firma je
smile-1.gif
), greš v merkurja in si pogledaš celo linijo. Imajo koncept z moduli, ergo, jst imam v 4Modulni dozi vtičnico in 2x UTP. Tako potem sestavljaš, recimo, za TVjem boš rabil več vtičnic in vzameš recimo 7M dozo in daš eno ozemljeno vtičnico, 3 evro vtičnice (brez ozemljitve) in 2 UTPja, enega za net, enega da SiolBOX (primer).

Spet, delalo bo marsikaj, še vedno pa zgleda ne veš čisto, kaj hočeš? Je želja po gigabitni mreži ali morda kaj več?

lp
Peter
 

Karakala

Fizikalc
3. okt 2007
2.381
56
48
Republika Prlekija
Hvala.
Gre se za novogradnjo. Potegnil sem požirke iz kabineta v dnevno sobo, kjer bo tv, (namestil dozo). Potem iz kabineta v zgornje nadstropje na hodnik, kjer sem naredil eno dozo za ruter..-potem sem iz te doze potegnil požirke v otroški sobi in spalnico, kjer sem vgradil doze.
V dnevni sobi, če hočem imeti priklopljen tv na net in siolBox moram potegniti dva ftp kabla, če prav razumem. Kupi se potem vtičnica, ki ima dva plac za dva kabla, ne?
Želja je hiter optični internet.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Najbolje je, da imaš vso opremo na eni lokaciji in ne pozabi na vtičnico ali dve za napajanje. Načeloma bi bilo res "bolje" porabit nekaj več kabla in imeti vse kable zvlečene v "kabinet", torej, iz dnevne, otroških, spalnice. V tem kabinetu pride router (to ti ponavadi prinese že telko) vezan na switch (kupi gigabitnega z ustreznim številom portov), če želiš pa imeti "boljši" signal po hiši, pa daš v zgornjem nadstropju še en access point (po tvoje lokacija "router"), da ti bolje lovi wifi.

Glede na napisano... vseeno je, kak kabel potegneš
grin1.gif

(za kaj? Nekje cenovno sprejemljiv je internet paket je 20/20 ali max 100/10, to pa dosežeš tudi na poceni utp kablu. Vsaj to. Najverjetneje, če boš lepo zaključil konektorje, pa tudi 10x več, tako da domača mreža navzven gledano, ne bo ozko grlo
smile-1.gif
).


lp
 

Karakala

Fizikalc
3. okt 2007
2.381
56
48
Republika Prlekija
Hvala za info.Mi lahko še dole potrdiš oz negiraš, da vem če potegnem 2 utp kabla v vsako sobo :
"V dnevni sobi, če hočem imeti priklopljen tv na net in siolBox moram potegniti dva ftp kabla, če prav razumem. Kupi se potem vtičnica, ki ima dva plac za dva kabla, ne? "

hvala obema !
 
Nazadnje urejeno:

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Hja, ČE boš imel IPTV načeloma rabiš extra kabel. (jaz recimo se temu upiram, za to imam raje televizijo po klasične koaksialnem kablu, ampak odloči se sam. Je pa ceneje potegnit en kabel preveč, kot pa po tem kopat omete, ker ti zmanjka cevi). Za siolbox rabiš svoj kabel, za tv (če hočeš imeti na TVju internet, youtube,...) svojega. Torej ja, dva kabla.

Kot rečeno, odvisno za kater program stikalne tehnike se boš odločil; načeloma so modul sistemi sestavljivi in narediš povsem poljubno. Primer modularne vtičnice:

KM36PW_vticnica_tel_KS_RJ11_6-4_1M.jpg
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Citat:
Uporabnik Karakala pravi:
Hvala za info.Mi lahko še dole potrdiš oz negiraš, da vem če potegnem 2 utp kabla v vsako sobo :
"V dnevni sobi, če hočem imeti priklopljen tv na net in siolBox moram potegniti dva ftp kabla, če prav razumem. Kupi se potem vtičnica, ki ima dva plac za dva kabla, ne? "

hvala obema !

Če boš imel po 2 kabla v vsaki sobi ti bo na navadnih routerjih hitro zmanjkalo portov. Če imaš 4 vtičnice z 2 priključkoma ti bo že 8-portni switch premalo (en port gre namreč za uplink).

Da ne boš naredil takšne napake kot en znanec, ki ima 8 UTP kablov potegnjenih v navadno elektro omarico, kjer je zraven še napeljava za CATV in tudi kabelski modem. Not smo komaj spravili 8-portni switch, ki pa seveda ne pokrije čisto vseh priključkov.
 

Karakala

Fizikalc
3. okt 2007
2.381
56
48
Republika Prlekija
Ja če bo v kabinetu telekomov modem, ki ima 4 porte, če se ne motim, gre potem iz enega kabel v nadstropje v switch, iz drugega v računalnik v kabinetu, iz dveh pa potem v dnevno sobo. Potem pa iz switcha dalje v 3 sobe po 2 je 6.
drži?
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Zgoraj potem potrebuješ 8-portni switch, 6 ti jih gre za vtičnice, en za uplink do modema, en port pa bo prost. Porabiš ga lahko recimo za kak dodatni WIFI AP, da bo zgoraj boljši wireless signal (med nadstropji navadno precej slabo vleče, saj je plata vmes relativno debela in vsebuje tudi precej kovine).
 

Karakala

Fizikalc
3. okt 2007
2.381
56
48
Republika Prlekija
Nazadnje urejeno:

ThorZEN

Fizikalc
18. avg 2007
2.303
32
48
Kar poceni ja, kvaliteta bo verjetno OK, lahko pa ga za ziher prej stestiraš, 100m kabla, PC na vsako stran, stisneš konektorja in sprobaš prenose, "kmečka pamet" varianta.

Vleči obvezno po dva kabla, da ne boš obžaloval čez par let. Jaz sem vse kable vlekel kar v pisarno in se nisem ubadal z el. omarico, ki je itak premala. Tukaj pa ni problemov s prostorom za 16 portni 1Gbit switch na steni. Btw, reče se bužirka.
 

Mirko

Fizikalc
24. jul 2007
1.021
52
48
UTP boš vlekel po božirkah? To bi pa rad videl
smile-1.gif
Za doma bo verjetno vsak kabel dober, glej le, da ga ne vlečeš preveč blizu elektrike in da pravilno po barvah namestiš konektor.
 

Karakala

Fizikalc
3. okt 2007
2.381
56
48
Republika Prlekija
vem, da bi blo ftp lažje, vendar se baje na ftp drugače namešča konektorje oz. težje al pač neko jamranje je blo s strani telekomovega delavca.....
pa utp trdi je verjetno trdnejši kot utp mehki in lažje za vlečt po božirkah?

Vidim, da imajo nekateri prevodnik baker nekateri baker/aluminij. kaj je boljše oz. kaj je finta?

kaj bi vzel raje kat 6 ? so za ta kabel kaki posebni konektorji ali vtičnice?

Kateri kabel je lažje vlečti po božirkah? trdi ali mehki?
 
Nazadnje urejeno: