UTP kabli po sobi

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Kabel je superioren brezžičnemu prenosu, tako da za moje pojme vsekakor kabel do vsake naprave iz centralne lokacije, če le gre. Še posebaj, če ravno prenavljaš, kasneje karkoli vlečt bo bistveno težje.

Sicer pa popolnoma odvisno od potreb. Za visenje na fejsu in youtubeu bo tudi poceni wireless čez glavo, če le nimaš 10 sosedov, ki se gnetejo na tistih treh neprekrivajočih kanalih, ki so ti na voljo na 2.4Ghz. Pri streamanju 1080p z malo višjim bitrateom pa se lahko hitro zatakne, če nimaš dovolj čistega spektra in malo boljše opreme, ampak recimo da tudi to danes ni tak problem (s primerno opremo na 5Ghz ali če živiš sredi ničesar).

Drugače pa je danes gigabit ethernet relativno poceni (10/40/100 Giga je druga zgodba
cool-1.gif
) in za neko približno resno zadevo minimum.

Jaz imam bistveno več prometa interno po mreži kot v in iz zunanjega sveta, kar je tudi nekak logično. Fotke so vedno večje, HD video posnetki, backupi, itd. in ravno pri teh zadevah se precej pozna razlika med žičnim in brezžičnim prenosom.
 

matejm1994

Fizikalc
1. jan 2009
1.119
2
38
A ve kdo za katero trgovino, kjer imajo te kable in konektorje najceneje? Ljubljana, Kranj, Nova gorica ali pa kje vmes
smile-1.gif

Torej, UTP cat5e kabel, nekaj priključkov, konektorjev, in pa še kabel za kabelsko televizijo (koksialni) in 2 utikača za kabelsko. ? Ali naj pogledam kar v Merkur?

Edit: Pa po možnosti še te UTP klešče al kaj so že za konektorje dati skupaj.
 
Nazadnje urejeno:

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
Kable se zaključi na vtičnici in panelu. Uporabi "Keystone" vtičnice.
Med vtičnico in napravo daš tovarniški "patch" kabel ustrezne dolžine.
Profi oprema in ne rabiš nobenega posebnega orodja.

Na zalogo puščaj samo prazne cevi do doze. Če boš imel potrebo si boš potegnil kabel.
Vsekakor si najprej izriši in napiši, kaj bi rad priklopil in šele nato po nakupih.

Obvezno se drži standardov!
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.735
2.102
113
Obstajajo moduli za katere ne potrebujes klesc pa se zelo enostavni za vgradnjo. Povej koliko cesa rabis pa ti pripravim
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
Tech trade, elektro watt itd.


Unmu k na doma full prometa. Slike si res vedno vecje, vsak dan jih naredis nekaj giga in imas premalo casa za backup, a ne?
 

Tony_Clifton

Fizikalc
18. okt 2014
1.635
1
36
Citat:
Uporabnik Steve pravi:
jap, en faking steker z 2 priklopoma je takoj 20€, s tem da to ne mores sam priklapljat, ker nimas orodja....

O čem točno sanjaš? Kakšno posebno orodje? Praktično vsak proizvajalec stikal, vtilnic itd ima v programu tudi RJ-45 vtičnice. Še nisem videl take, da bi potreboval posebno orodje.
 

matejm1994

Fizikalc
1. jan 2009
1.119
2
38
Okej, torej danes sem še 1x zmeril in to. Rabil bi cca. 70 metrov kabla. Tako da če ga kupim v paketu kjer ga je 100, bi moglo biti dovolj. Potem pa bi rabil še cca. 30 metrov koksialnega kabla - za kabelsko televizijo (saj tukaj je take ane, da gre lahko en kabel na več vtičnic? ).
Torej, če bi kupoval v TechTrade... Rabil bi vse tole, če sem še kaj pozabil, prosim povejte:
- UTP CAT6, ampak se mi zdi da se ne splača.
- RJ45 Konektor, 10 komadov bo zaenkrat dovolj. Lahk obi še kakega več, če kakega uničim :D
- Vtičnica z dvema priklopoma: dve taki rabim. Saj to gresta do sem dva kabla, ane?
- podometne vtičnice. Kaka je razlika, ker tu je cena 5x manjša!
- Potem še 1 switch in router. Bomo pa tudi sedaj menjali internet iz Siola na kabelsko, zato še ne vem točno kaj bo kabelski operater prinesel. Mogoče bo treba samo switch.
- Koksialne kabel, 30m, ki pa ga nimajo na spletni strani, oz. vsaj dobil ga nisem. Je pa to tale, ane? kabel

saj, zgoraj sem dal le nekaj linkov ki sem iskal. Če dobim kje cenejše bom kupil drugje. Bom šel malo tudi pogledat po Merkur in podobnih trgovinah, preden bom šel dokončno iskat.
 

matejm1994

Fizikalc
1. jan 2009
1.119
2
38
Ja, ker delamo ubistvu več sob, ne samo eno, in ena bo bolj za elektroniko, zato malo več priključkov. Konektorje pa zato, ker so kabli cenejši + sam odrežeš kolikor rabiš + sigurno lažje spraviš skozi cev.
 

woowek

Tajkun 08
7. sep 2007
693
1
18
Kabel "zvežeš" v patch panel v omarici in "zvežeš" na vtičnici v sobi. Tuki ne rabiš konektorjev.

Nato pa kupiš narejene kable, ki jih boš iz patch panela povezal v switch, router...
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
kabel ima parno število koncev. al si štel dovodnega brez enega konca?
pa 9 lukenj in 10 vtičev..tut to kaže da si nekaj mogoče pozabil.
 

matejm1994

Fizikalc
1. jan 2009
1.119
2
38
Okej. Ta sistem mi je zdaj nov zame. kaj je prednost da povežem v patch panel (ki spet stane €€)?
Jaz sem mislil da bi to priklopil direkt na switch. Kaj ubistvu rabim potem vse, če želim imeti pa patch panel?
 
Nazadnje urejeno:

woowek

Tajkun 08
7. sep 2007
693
1
18
Sem prebral celo temo in sedaj vidim, da je to za domačo uporabo.

Nerabiš potem patch panela. Na enem koncu narediš konektor, ki ga daš v switch. Na drugem pa zvežeš na vtičnico in je to to.
 

matejm1994

Fizikalc
1. jan 2009
1.119
2
38
Aja... pa res. Na to sploh nisem pomislil do tega tvojega sporočila.
smile-1.gif
Ja, bo treba najti neko rešitev za to. Kablov ne bom kar iz stene ven puščal.
Hvala
smile-1.gif
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Citat:
Uporabnik matejm1994 pravi:
Aja... pa res. Na to sploh nisem pomislil do tega tvojega sporočila.
smile-1.gif
Ja, bo treba najti neko rešitev za to. Kablov ne bom kar iz stene ven puščal.
Hvala
smile-1.gif

Potem si tudi na drugi strani omisli patch panel. Zadeva ni pretirano draga, je pa bolj higienično (beri: pregledno) in po standardu. Pa še konektorjev in klešč ne boš potreboval.
 

matejm1994

Fizikalc
1. jan 2009
1.119
2
38
Nevem, če vzamem patch panel, bi torej rabil še posebno omaro, al se to direkt v steno lahko da?
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
To boš težko dal v steno, ker je zadeva precej globoka. Idealno bi seveda bila omara, ampak mogoče si lahko omisliš kako custom ohišje - recimo kak kos pohištva ipd. Ali pa da uporabiš samo rack stojalo.
 

matejm1994

Fizikalc
1. jan 2009
1.119
2
38
Aha, no bom premislil kako bom naredil. Ker to bi potem ziher bilo še 100€ vse skupaj. Verjamem pa, da je boljše kot direkt v switch.