priklop optičnega modema in napeljava kabla

batou

Zelenc'
2. apr 2010
8
0
1
Aja, še to sm se spomnil. Omenjeno je bilo, naj ne vzamemo prve ponudbe, ki jo dobimo, ampak naj preučimo katera je najboljša - tako da je bilo mišljeno da bo več operaterjev. Zakaj še nobenega ni, pa ne vem. Mogoče nimajo interesa?
smile-1.gif
 

Ucko

Zelenc'
6. okt 2010
1
0
1
Ker se pri nas (okolica Postojne) končuje polaganje optike, so tudi k nam prišli fantje iz Terra-in (podobno kot pri @burgy -ju) in za vrarjenje in položitev nekaj metrov optičnega kabla po hiši narčunali nekaj čez 100e. Zato me zanima, kako si burgy ti na koncu rešil to situacijo?
 

Seba81

Majstr
25. avg 2009
2.034
118
63
Doma
Obujam temo;
tudi v mojem koncu se obeta optika, pa ravno letos sem se obvezal pri aa1. Prvo kar me zanima, je kaj naredijo operaterji v tem primeru z vezavo? na njihovi strani glede optike za fizične osebe nič ne najdem, naj bi bilo pa odprto omrežje...
Če prav razumem tole, je to fertik za plug&play cena?:
Celotno investicijo izgradnje omrežja financira RuNe sam. Gospodinjstva in pravne osebe, ki želijo imeti zgrajen priključek do konca, bodo plačale zgolj strošek priključnine, ki znaša 150,00 EUR in zajema stroške inštalacije optičnega priključka v hiši, vključno z inštalacijo modema.
Kakšen kabel gre potem iz modema naprej do tv in računalnikov-utp?
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.832
729
113
www.jernej.org
To je (oz. bo) OŠO optika. Tukaj se morajo potem še operaterji z upravljalcem omrežja zmeniti, predej lahko začnejo ponujati storitve preko tega. Niti ni nujno, da bodo sploh vsi operaterji ponujali pakete. Pa tudi cene ter paketi niso nujno isti kot na drugih omrežjih.

Kar se tiče interne mreže (od modema naprej), je popolnoma isto kot pri xDSL, hibridnem internetu in drugih... torej UTP. Lahko pa tudi optika, če imaš switche/routerje, ki imajo to znajo... ampak do računalnika in STB-ja bo pa moral navaden UTP.
 

Seba81

Majstr
25. avg 2009
2.034
118
63
Doma
Ok, hvala. Dobil info, da naj bi aa1 prešel na optiko takoj ko je to možno, tudi strošek priklopa naj bi nekako povrnili...Bomo videli kdaj bo sploh začetek/zaključek izgradnje in predaja v uporabo.
 

SvetIdej

Majstr
20. dec 2011
3.959
321
83
www.svetidej.com
Pri nas je optiko izgradil Telekom. Konec junija 2017 sem podpisal pogodbo (takoj ko je bilo možno). Včeraj so mi jo priklopili. Strošek za izgradnjo priključka do hiše, napeljava po hiši, povrnitev v prejšnje stanje: 0 eur.

Pri OŠO se pa plača od A do Ž. Ponavadi med 150 in 250 eur. Razen če ponudnik potem kaj povrne ...

RuNe se mi zdi samo financira z EU denarjem... Še vedno pa lahko gradi Telekom ali T-2. V naši občini za RuNe priključke gradi T-2. Vsaj zdi se mi, da gre preko RuNe-a (razen če se je RuNe tistim prikjučkom odpovedal).
 
Nazadnje urejeno:

Alex

Fizikalc
21. jul 2007
938
91
28
Ljubljana
Obujam temo;
tudi v mojem koncu se obeta optika, pa ravno letos sem se obvezal pri aa1. Prvo kar me zanima, je kaj naredijo operaterji v tem primeru z vezavo? na njihovi strani glede optike za fizične osebe nič ne najdem, naj bi bilo pa odprto omrežje...
Če prav razumem tole, je to fertik za plug&play cena?:
Celotno investicijo izgradnje omrežja financira RuNe sam. Gospodinjstva in pravne osebe, ki želijo imeti zgrajen priključek do konca, bodo plačale zgolj strošek priključnine, ki znaša 150,00 EUR in zajema stroške inštalacije optičnega priključka v hiši, vključno z inštalacijo modema.
Kakšen kabel gre potem iz modema naprej do tv in računalnikov-utp?

Tudi pri nas se gradi OŠO optika.

Najprej priletijo Telekomovi posredniki kot zajec na boben in "silijo" čim hitrejši priklop na optiko, ki da bo edino možen le preko njih.
Čez kakšen mesec se je javil tudi T-2, ki je poslal aneks za preklop obstoječega uporabnika na optiko.
Sosed ima A1, ki pa ni poslal nobenega aneksa, niti na HD nimajo nič informacij glede optike.

Čakam na preklop, čeprav mi T2 pošilja SMS, da sem že priklopljen in imam vključen internet 100/20. Bravo. Modem imam še vedno isti, optičnega kabla še niti v radiju 500m ni, oni pa da imam vključen optični paket. :)
 

dune

Fizikalc
26. maj 2014
1.432
39
48
Konec junija 2017 sem podpisal pogodbo
Jaz sem jo maja 2017. Potem pa eno leto ne duha ne sluha od njih. Pred par tedni me pa kličejo, seveda dopoldan v službo, da pridejo priklapljat. Si mislim, fajn, končno. Pol pa pošljejo dva šiptarja, ki sta priklopila cevi ob cesti (od ceste do hiše že imam cev), ter omarco pri hiši. Sedaj pa spet ne duha ne sluha ni več od njih. Tisti paket, ki je na pogodbi sploh ne tržijo več :bonk:
 

SvetIdej

Majstr
20. dec 2011
3.959
321
83
www.svetidej.com
Pri nas so začeli po vasi kopati v januarju. Do maja potem ni bilo ne duha ne sluha. V maju so v cevi položili optiko. Pred edim tednom je GVO napeljal optiko po hiši, ta torek pa priključili v onrežje.

Jaz sem imel podpisano pogodbo za TopSolo, vklopili so mi nov paket Solo.