Kateri dron ,quadcopter za hobby kupiti ?

Brp500

Pripravnik
15. jul 2016
86
33
18
Sem pa zelo pozitivno presenečen nad posnetki. Močan veter, le na začetku sem letel proti soncu (čakam filtre za kamero) in, ko sem se obrnil je izpadlo super. V minuti je pripravljen za vzlet, majhen in dovolj zmogljiv.
Za moje potrebe več kot dovolj
Mavic Mini
 
  • Všeč mi je
Reactions: koliko

Brp500

Pripravnik
15. jul 2016
86
33
18
Programiran je tako, da v NFZ sploh ne deluje. Vrže ti opozorilo, da si v NFZ, se odpre potrditveno obvestilo, potrdiš okence a brez efekta. Na YT sem vse pregledal in naj bi to z novim firemvare spremenili. Tudi z njihove strani sem dobil tako obvestilo (beri nekaj postov nazaj)
Za obdelavo uporabljam program Filmora
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.271
2.267
113
Ja, ja razmem No fly zone. Kolikokrat se ti je zgodilo, da je blokiral, si bil v coni, ali ze imas grif, kje si.
 

Brp500

Pripravnik
15. jul 2016
86
33
18
Doma sem v Modri coni. Poznam okolico in se pač zapeljem izven plavega področja. Danes sem improviziral ter ga poizkusil pretentati. Oblepil sem ga z nekaj sloji alu folje ter na telefonu izklopil GPS. Dvignil sem ga a mi je po kakšni minuti javil, da sem v NFZ coni ter javil, da se pripravlja za pristanek in pričel z odštevanjem 90 sekund. Izklopil sem odštevanje a se je spustil na pol metra. Levo, desno, naprej, nazaj, obrati vse deluje-dvig pa ne! Podstavil sem nogo, da bi senzorji dvignili dron a ne reagira.
Štiri krat sem ga izklopil in ponovno vklopil, poletel, da sem naredil dvominutni posnetek lastne bajte. Bomo videli, kaj bo potem, ko pride nova obljubljena posodobitev
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Zelo neumno početje... Razen če želiš izgubiti dron, pol pa kar
 

Brp500

Pripravnik
15. jul 2016
86
33
18
Zelo neumno početje... Razen če želiš izgubiti dron, pol pa kar
Zakaj? Da ga dvignem 10 metrov in naredim dvajset metrski krog v vidnem polju okrog hiše kjer ni prav nobenih ovir pa res ne vem, kaj bi se lahko zgodilo. Niti meja dvorišča nisem zapustil saj sem hotel posneti le lasten objekt. Drugo je, če bi na tak način letel nekam daleč
 
I

Izbrisan uporabnik 474

DJI se v osnovi zanaša na GPS. Za višino, smer, return to Take off point itd. Naslednji v vrsti je kompas, ki pomaga GPS-u. Oba si z svojo folijo motil, vendar očitno ne dovolj. Ko odpovesta oba, dron preklopi v ATT mode oziroma attitude hold - z notranjimi giroskopi skuša obdržat naklon, v katerem si ga pustil. Ta nači je priljubljen med racing droni, nikakor pa ne na DJI ali ostalih video dronih.

Če na telefonu izklopiš GPS, potem se ti zelo hitro zgodi, da ob pritisku funkcije Return Home (in ne Return to Take off) dron lepo odleti pa-pa, ker sploh nima tvoje lokacije. Imaš številne primere tega.

Z drugimi besedami - vseeno je, če ti narediš 10m nad tlemi in v vidnem polju 20m krog, ker ko se mu bo čez alu folijo odfookalo, bo dron šel. Pa mu lahko samo mahaš. Teh primerov ni malo, pravzaprav jih je zelo veliko - folk ne počaka na zadostno število satelitov (min 7,8) ali pa ne naredijo re-kalibracje kompasa in/ali giroskopov, ko jih dron na to opozarja.

Glede modre cone - to označuje 5km pas od referenčne točke letališča in tam tako ali tako sploh ne smeš leteti (razen v posebnih primerih). In čisto možno je, da unlock DJI-u da Agencija za letalski promet na osnovi njihovega zahtevka.

Zato še enkrat - letenje z folijo oblepljenim dronom, ki se hudo močno zanaša na GPS in kompas v neposredni bližini letališča, je zelo neodgovorno, neumno in nevarno početje. In to prihaja iz ust nekoga, ki se mu 90% pravil z droni in UAV letali zdi čista bedarija in jih redno kršim, ampak NFZ pa dosledno spoštujem...
 

Brp500

Pripravnik
15. jul 2016
86
33
18
Hvala za pojasnilo. To mi pojasni zakaj mi je skočil pred dvema tednoma v steno. Letel sem in mi je pošla baterija. Zamenjam baterijo odložim dron na streho avta vklopim dron daljinca in takoj v zrak. Moral bi se dvigniti na 1,2 m in čakati nadaljne komande. Takoj, ko se je dvigil iz podlage je skočil v desno v steno zraven avta. Gledal sem komande in samo slišim praskanje po steni. Ojojojj! To je torej bil krivo-oziroma sem bil kriv sam

PS.
Upam, da bo to letališče že enkrat dokončno propadlo. Ne samo jaz ampak vsa daljna okolica si to želi.
NFZ bo sicer vedno ostala zaradi športnega letališča, a veliko letališče je eno veliko sra..e. Na letališču letalo pristane ali vzleti. Tukaj se pa že precej let izvajajo šolski vadbeni poleti, kjer letalo takoj po dvigu ali nizkem preletu ostro zavije z polnimi obrati motorev in samo kroži. Na vsake štiri minute nam je nad glavo.

Kako pa je urejeno letenje z temi poceni Aliexpres varijantami dronov v NFZ ??? Prej nisem bil nikoli pozoren, sedaj pa opažam, da je, kar nekaj tega redno v zraku nad vasjo. Če si prav razlagam imajo nekatere znamke tovarniško vgrajene omejitve nekatere pa ne? Tudi domača izdelava je potem open?
 
Nazadnje urejeno:

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.518
266
113
jest sm še tukaj vpisan


in je veliko primerov o crashih. Vedno je človeška napaka. Tudi tvoj problem je že bil opisan - polet v stran v steno... dej v search Crash, pa si preberi kaj vse folk počne. tko da se naučiš, kaj ti ne smeš počet.

res ga ne seri z alu folijo in podobno. Sej zadeva ni bila tok pocen, da ti je vseeno zanjo?!

da ne govorimo o tem, da ko ga odnese, nekje tudi pade na tla, in lahko komu na glavo pade...

Povprašaj na Agenciji za letalstvo kako je s temi dovolilnicami okoli letališč. Mislm, da boš tam dobil najbolj natančen odgovor in tudi možne rešitve.
 

Brp500

Pripravnik
15. jul 2016
86
33
18
Ni problema. Moj namen letenja je, da na mojih moto potovanjih naredim kak panoramski posnetek, katerega kombiniram z športno kamero. Trenutno se ne vozim in imam namen, da se naučim čimbolje upravljati z dronom, da bom v sezoni pripravljen.
NFZ me ovira pri vadbenih poletih le toliko, da moram sesti v avto in se zapeljati izven cone. Doma sem na samem in prav nobene škode ne bi bilo, če bi bil omejen na 20 metrov višine, da bi lahko izvedel, kak vadbeni polet-če ga že izvajajo nekateri v bližini, kateri že sedaj prosto letijo po vasi in bodo tudi ob sprejetju nove zakonodaje, saj za nekatere ni pravil, zakonov in predpisov.
Aliexpres bo vedno aktualen.
Bolj bomo nasrkali tisti, kateri hočemo uradno, prijavljeno in registrirano.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.518
266
113
jah jebat ga. taka so pravila igre.

verjamem da je zoprno, sam raje se vsedi v avto, greš na kakšno lepo mesto, in poleg vadbe narediš še kakšno lepo slikco.

Bi moral pa prov preverit, ker opozorila o NFZ sem že dobil, samo sem lahko letel - TNP recimo. Ocitno nisem bil nikoli v taki coni, kjer sploh ne pusti letet.

Tisti dron iz Alija bo opravil še 3 lete, pa bo šel v omaro.
 

Brp500

Pripravnik
15. jul 2016
86
33
18
Upam. Čeprav dvomim. V bližini je zraslo veliko stanovanjsko naselje. Mestni priseljenci z nevzgojenimi najstniki kateri povzročajo povsod težave so glavni na vasi. Ravno v to naselje tudi letijo droni nazaj.
Sedaj, ko so prazniki moram izkoristiti dopust in vsak trenutek lepega vremena, da malo poletim. Natančno vem, kje najdem tiste zanimive osamljene kraje, da jih obiščem
 

matej_

Guru
25. okt 2007
2.029
569
113
PS.
Upam, da bo to letališče že enkrat dokončno propadlo. Ne samo jaz ampak vsa daljna okolica si to želi.
NFZ bo sicer vedno ostala zaradi športnega letališča, a veliko letališče je eno veliko sra..e. Na letališču letalo pristane ali vzleti. Tukaj se pa že precej let izvajajo šolski vadbeni poleti, kjer letalo takoj po dvigu ali nizkem preletu ostro zavije z polnimi obrati motorev in samo kroži. Na vsake štiri minute nam je nad glavo.

Kako pa je urejeno letenje z temi poceni Aliexpres varijantami dronov v NFZ ??? Prej nisem bil nikoli pozoren, sedaj pa opažam, da je, kar nekaj tega redno v zraku nad vasjo. Če si prav razlagam imajo nekatere znamke tovarniško vgrajene omejitve nekatere pa ne? Tudi domača izdelava je potem open?

Jaz ti samo dobronamerno želim povedat, da se ne hecat in letet v teh NFZ. Pod nobenim pogojem. Z nobenim dronom. Ker bo enkrat veliko sranje, boste pa jokali, da sj nismo hotli.
Zaradi čedalje več incidentov so uvedli te NFZ pa izpite za drone, če bi uporabniki bili malo bolj razumski, pa bi se sami izogibali teh območij in leteli odgovorno bi bilo za vse nas in vas dosti lažje. Ker pred uvedbo teh pravil in izpitov s strani agencije je bilo tega sranja tolko, da glava peče, število se je samo povečevalo, od snemanja sosed, do poskusov snemanja letal v pristaku od blizu, nizko letenje nad množico ljudi, etc.. (poglej kaj je blo pri hirscherju v slalomu v italiji 2015. za mišjo dlako).
Pa da ne boš mislil, da so ljudje veseli, ko vidijo dron nad sabo. Vsi se počutijo ogroženega, če ne druga zaradi posega v intimni prostor - snemanje.

Glede letališča pa no comment. važno da sosedu crkne krava - tipično slovensko razmišljanje. sam tk, kot se ti želiš naučit letel z dronom, se morajo tudi piloti nekje naučit pristat pa vzletat ampak ti lahko greš na katerikoli (svoj) travnik, pilot pa rabi točno določen prostor, ki se imenuje letališče.
 

Brp500

Pripravnik
15. jul 2016
86
33
18
No, no! Zdj sem napaden, kot, da sem kriminalec. Da sem preletel dvorišče še nisem za Goli otok. Sosede lažje posnamem z Canonom in super teleobjektivom, ker z njim lahko na veliko razdaljo dlake preštevam na nogi
Ok, za letališče pa ne vem, kako bi bili sami zadovoljni, če vam cel dan na štiri minute preletava nad glavo Airbus. Ne, to ni nikoli bilo letališče ampak pralnica denarja.

Sami posnetki v urbanem okolju bodo vedno pogostejši zaradi poplave športnih kamer, telefoni imajo že vrhunske kamere, avto kamere... vse to je na dosegu vsakega najstnika. Marsikaj se že sedaj najde na socijalnih omrežjih in vedno več bo tega. Kako se bo to zajezilo??? Nemogoče. Tudi z novo uredbo o brezpilotnikih bomo na slabšem samo registrirani piloti. Tisti na črno bodo vzleteli, pospravili in odšli. Enako, kot vožnja v naravnem okolju z motornimi vozili. Enduro, cross niso registrirani in so jih polne hoste, pa so vsi proti, razen takrat, ko rastejo gobe in so gozdovi polni avtomobilov.
Če ni tožnika ni sodnika...
 

matej_

Guru
25. okt 2007
2.029
569
113
nisem mislil, da bi kogarkoli napadal.
jaz ti samo tebi in ostalim zelim povedati n na kaj je potrebno biti previden.
ker prijav je bilo veliko, zdej se je k sreci to malo umirilo. verjetno ker so uvedli te NFZje in uredba.
ja se strinjam, uredba ni dobra. bi lahlo bila dosti boljsa.
potrebno je pac imeti zdravo kmecko logiko, kje leteti in kaj snemati. noben ni rekel, da bos ravno ti delu bedarije, ampak moj post je letel na vse uporabnike dronov.

ce karikiram noben ne bo tezil, ce bos letel z dronom in snemal travnik in pa okolje. kker so pa nekje ljudje je pa stvar drugacna.
en je letel z dronom nad zalivom pa plazo kjer smo se kopali. starega so skoraj fentali, pa je blo to na hrvaskem, kjer se nimajo take uredbe kot pri nas. en je letel nad sosedo katera je bila na svojem vrtu, so policaji hudo rabuko naredli. piloti ki letijo (tudi na mariborskem letaliscu) so zelo pozorni in obcutljivi, ce vidijo kaksen dron, policaji se pa zelo hitro odzovejo na prijavo. itn.

glede letalisca pa, kaj ste pricakovali, da bojo sam zajci pa lisice skakali okol? tam je od leta 1976, nikoli ni zares zazivelo, zaradi nesposobnih ljudi oz. drzave, katera ne pusti da se razvije, ko pa pridejo se piloti solat, ker je lega ena boljsih za solanje je pa vse narobe. jaz sem se tudi preselil v blizino regionalne zeleznice kjer vozijo stare gomulke pa fiati od pol 5ih dalje do pol 11ih zvecer. pa se nimam namena bunit, ker zeleznica je bila prej tu, preden sem se jaz sem preselil.
 

Tenforest

Majstr
3. sep 2007
5.654
498
83
41
povsod malo
Tale NFZ od DJI je čudn. Športnih letališč ni v tem seznamu NFZ.
Letos poleti sem bil na Bledu in sem prvič v življenju videl letalsko nesrečo med droni samo počilo je en je padel kot kamen na potko ob jezeru drugi je pa še nekaj časa letal sem ter tja potem pa je padel v jezero. Tega drona na potki pa kar nekaj časa ni nihče pobral.
 

Brp500

Pripravnik
15. jul 2016
86
33
18
Ne vem no!
Na DJI fly si lahko vklopiš ali izklopiš prikaz majhnih letališč. Jaz imam vse vklopljeno in mi jih tudi prikazuje.
Včeraj sem letel v tretji sivi coni. Maximalna dovoljena višina je 60 metrov. Se je mini ustavil na 59 m višine. Meni je fino, da ne rabim razmišljat, kaj lahko in kaj ne, ker je prednastavlljen tako, da sam razmišlja In te enostavno ne pusti v prekršek

 
  • Všeč mi je
Reactions: koliko

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.518
266
113
hja, jest sm tud zanc hotu letet pr koolegu, pa mi javi NFZ... Nic jasno... nekje v pm, pa kr NFZ.

pol smo ugotovil da je v okolici neko staro vojasko strelisce ki ne obratuje vec.

uglavnem, moral sem se "registrirat" , dobil eno kodo po sms in sem lahko letel...
 

Brp500

Pripravnik
15. jul 2016
86
33
18
DJI pravi tako:

elf-unlock on Mavic Mini Drone is going to be available on 30th December 2019. It is not a rumor but also not confirmed by the DJI officially but it will be available on the 30th of December 2019.
I know there are lots of users who love DJI drones (quadcopter) and some of them die heart fans of DJI. Recently DJI launched a Mavic Mini Quadcopter which is very small in size and weight, lightweight is the main feature of this drone. According to the weight, it considered a toy drone but works as a professional Drone.
This small and cheap, DJI’s Mavic Mini may remove lots of the barriers that have long prohibited most people from getting into drones. This Mini Drone is as small as a smartphone after folding and you get 30 minutes of flight time, 4km HD video transmission withholding a three-axis gimbal and this mini drone can give you video resolution up to 2.7K. This drone available in Market in different Price but DJI official announced $399 while its fly more combo package is at $599 if you buy this drone so my recommendation is to buy DJI Mavic mini combo.

It weighs is just 249g, this number is not by accidentally. Drones that weigh more than 250g will have to be registered with the Civil Aviation and you will hand over your personal details with a small fee.

Even in a seaside lot of Youtuber have been tested its performance in windy conditions, I personally found that the Mavic Mini performed just like DJI’s bigger and expensive drone. While it is not able to record 4K but still produces quality HD videos.

However DJI’s app does not allow to fly the Mavic Mini in certain locations because of the GEO zone system, this actually based on international standards and not able to fly near the airports. If you want to fly you have to go 4 km away from the airports.
Self-unlock on Mavic Mini Drone on 30th December 2019
In some other DJI drone, you are able to register yourself on the DJI website and enjoy the flight of the drone but this registration is not available on Mavic mine. DJI officially announced that after a software update in late December will enable Mavic Mini owners to fly within such zones through a self-unlocking procedure on the app. You will be able to self-unlock this device from the 30th of December 2019. And requires a verified DJI account and also need to verify through a mobile phone number in every 24 hours. The user will receive a text message to unlock Mavic mini-drone through a code.