Kateri dron ,quadcopter za hobby kupiti ?

XXXL

Guru
9. sep 2007
7.336
760
113
Testiral dron danes, opazil nove cone, kjer je letenje omejeno oziroma prepovedano... Prej tega ni bilo...
IMG_20210109_105956.jpg
 

yamahafazer

Fizikalc
15. mar 2010
1.597
68
48
Jaz mam info, da je treba operatorja drona registrirat in online tecaj naredit, tudi za minija, ker ima kamero. Vse je v ceni 40 eur. To me niti tako ne moti, hujsa je nova uredba, ki zelo omejuje letenje dronov - npr. letenje max 120 m od operatorja drona
 

XXXL

Guru
9. sep 2007
7.336
760
113
Ravno na sivem vogalu se mi je dron ustavil, kasneje sem videl, da je tam max višina 150m, jaz sem bil pa nekje na 300...
IMG_20210109_110612.jpg
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
mah, bodimo pošteni...a bo inšpektor z metrom za dronom letal? al bo imel pooblastilo, da sme brez tvojega privoljenja (heh) poglerdat v tvoj telefon in pogledat razdaljo? in tudi vsak normalen operater bo letel nekje, ki se ne bo izpostavljal...
kaj pa moram recimo storiti, če imam air2 ali težje? je ta tečaj za 40 eur dovolj?
 

urby20

Majstr
14. jul 2010
3.031
316
83
Goriska
mah, bodimo pošteni...a bo inšpektor z metrom za dronom letal? al bo imel pooblastilo, da sme brez tvojega privoljenja (heh) poglerdat v tvoj telefon in pogledat razdaljo? in tudi vsak normalen operater bo letel nekje, ki se ne bo izpostavljal...
kaj pa moram recimo storiti, če imam air2 ali težje? je ta tečaj za 40 eur dovolj?

V kratkem bo treba za drone tezje od 500g opraviti se izpit A2, cena bo baje 32€, bo pa potrebno izpit opravljati direknto pri CAA, teoreticni del+prakticni del.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Po moji info ne bo tako... Z A2 boš lahko letal tudi nad ljudmi in naselji, potrebno bo opraviti tudi praktični izpit, če pa ne boš želel nad poseljenim območjem in ljudmi, pa boš v A3.
 
  • Všeč mi je
Reactions: urby20

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
še malo raziskujem pravila...a ste tisto "obvezno" nalepko nalepili na drona ali ne? ali je ta že nalimana?
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
še malo raziskujem pravila...a ste tisto "obvezno" nalepko nalepili na drona ali ne? ali je ta že nalimana?
Jaz sem reg. številko EASA sprintal na nalepko in nalimal na bočni del Mini 2-ja. Zraven sem dodal še telefonsko GSM, če se slučajno izgubi. (4 cm x 0,6 cm).
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
Jaz mam info, da je treba operatorja drona registrirat in online tecaj naredit, tudi za minija, ker ima kamero. Vse je v ceni 40 eur. To me niti tako ne moti, hujsa je nova uredba, ki zelo omejuje letenje dronov - npr. letenje max 120 m od operatorja drona
Kdo pa ti je to povedal? V pravu se temu reče objava pravnih aktov preko ustnega izročila (od ust do ušes). :)
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
hehe, na kakšni razdalji pa ne vidiš več minija? 100, 150, 200m? torej je tistih max 150 metrov čisto po zakonu :) glede na tisti del, ko moraš imeti dron ves čas v vidnem polju.
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.342
676
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Jaz mam info, da je treba operatorja drona registrirat in online tecaj naredit, tudi za minija, ker ima kamero. Vse je v ceni 40 eur. To me niti tako ne moti, hujsa je nova uredba, ki zelo omejuje letenje dronov - npr. letenje max 120 m od operatorja drona


Za minija se moras samo registrirat ... ni pa obvezno opravljanje tecaja in izpita ... samo priporocljivo... Itak pa je brezplacno oz. vkljuceno v ceni registracije ... Letenje pa je dovoljeno na najvisji visini 120 od tal ... na dolcoenih podrocjih pa tudi manj (50 metrov)... in ne 120 metrov od operaterja. V daljavo je omejeno z vidnostjo... torej dron moras imeti "na oceh" :) ...
 
  • Všeč mi je
Reactions: yamahafazer

XXXL

Guru
9. sep 2007
7.336
760
113
Te omejitve v aplikaciji drona niso nujno pravilne ... ampak bolj kot orientacija ... V Sloveniji je merodajen zemljevid geografskih obmocji tukaj >> uas-geo.caa.si
Težko dopovem DJI dronu, da lahko recimo v kraju Podbrezje leti višje od 150m... po tem zemljevidu tam ni nič posebnega, DJI ima pa tam že območje (zaradi Brnika) kjer letenje višje od 150m ni dovoljeno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jekleni

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.342
676
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
To je res... ampak se tudi da ... Moras pa "odklenit" omejitev ( https://www.dji.com/si/flysafe/self-unlock ) ... Saj bodo verjetno pocasi tudi to odpravili, ko bodo podatke sinhronizirali s podatki lokalnih agencij za nadzor zracnega prometa ... Samo EU ze tako dolgo "packa" tole novo uredbo, da so verjetno raje pocakali, da se zadeva skristalizira ... Prav zaradi tega tudi se noben dron nima oznak, ki jih predvideva nova uredba, ker zadeve niso bile dorecene in so se spreminjale ...

Po zemljevidu pa linku uas-geo.caa.si na tej lokaciji ni omejitev ... razen pozidana obmocja...

Notification_Center.png



Aja... z novo uredbo je pa itak omejitev visine na 120 metrov in ne vec na 150 metrov, kot je bilo prej ... :D
 
Nazadnje urejeno:

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
To je res... ampak se tudi da ... Moras pa "odklenit" omejitev ( https://www.dji.com/si/flysafe/self-unlock ) ... Saj bodo verjetno pocasi tudi to odpravili, ko bodo podatke sinhronizirali s podatki lokalnih agencij za nadzor zracnega prometa ... Samo EU ze tako dolgo "packa" tole novo uredbo, da so verjetno raje pocakali, da se zadeva skristalizira ... Prav zaradi tega tudi se noben dron nima oznak, ki jih predvideva nova uredba, ker zadeve niso bile dorecene in so se spreminjale ...

Po zemljevidu pa linku uas-geo.caa.si na tej lokaciji ni omejitev ... razen pozidana obmocja...

Poglej priponko 40693


Aja... z novo uredbo je pa itak omejitev visine na 120 metrov in ne vec na 150 metrov, kot je bilo prej ... :D
Gor, višje pa letajo avioni. :)
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
Ali je treba let najaviti 12 ur prej ali zgolj obvestiti agencijo?
Nova zakonodaja zahteva zgolj dejanje "obvesti agencijo". Sem se spomnil, ko je Janez utemeljeval "najavo leta" z dejstvom, da obstoja tudi "poročilo o letu" je treba vedeti, da ima vsak od teh pojmov svoj pomen:

1. Najava leta. Predhodna najava ni zahtevana. Če bi bila, bi bil to posebej določeno v Uredbi ali kakem drugem predpisu. Uredba tudi ne pooblašča Agencijo, da si izmisli nek obrazec, ki bi vseboval tudi druge dodatne obveznosti pri najavi (12 ur pred letom, priloga soglasja lastnikov, vpis serijske številke drona itd)
2. "obvesti agencijo". Dovolj je kratko obvestilo agenciji, ki vsebuje podatke operaterja, s katerim dronom in kje bo ali je letel. Definicija ne določa točnega časa, kdaj je treba agencijo obvestiti. Smiselno je takrat, ko izveš da boš letel ali po letu. Npr. ko prideš domov jih obvestiš. Soglasja lastnikov kot priloga "po zakonu" niso predvidena. Operater se mora zavedati tega.
3. Poročilo o letu. Po končanem letu sledi podrobno poročilo. Podatki operaterja, naročnik, datum. Ta termin obstoja na vseh področjim življenja, tudi v letalstvu. Ponavadi je zahteva po tem poročilu posebej določena.
Uredba določa zgolj dejanje po drugi točki tega mojega pisanja (2. "obvesti agencijo". ).
Operaterji brezpilotnih letalnikov smo že sicer izpostavljeni krtikam, češ letijo kakor si zaželijo. Z 31.12.2020 je začela veljati nova zakonodaja, tako evropkska kot slovenska. Namen je bl jasen. Končati z dosedanjo prakso, pa sedaj ni važno, ali je bila dobra ali ne. Vse, razen, kar je določeno v prehodnih določbah (tega ni veliko) je prenehalo veljati. Vse se postavlja na novo. Sedaj je točno definirano, kdo, kdaj in kje sme leteti. Določeni so pogoji in tudi kazni za kršitve določb.
Operaterji brezpilotnih letalnikov imajo svoje dolžnosti, omejitve. Tudi Agencija je dobila svoje dolžnosti in pooblastila. Določena pooblastila so dobili tudi policaji in redarji.
Nihče pa ni dobil pooblastilo, da dejanje "obvesti agencijo" razširi kar tako po domače, kakor se komu zdi. Določi neke dodatne obveznosti, roke, pogoje. Agencija je namreč dolžna spoštovati naš pravni red. V primeru prekoračitve pooblastil bo njeno dejanje podvrženo presoji pristojnih organov, lahko je tudi kaznovana v primeru kršitev, kot tudi odgovorna oseba. Naj odgovorna osebe preveri, ali je webmaster sploh prebral uredbo o...
Vsekakor pa bom preveril, ali so članice sploh dobile pooblastilo, da lokalno predpišejo "obvesti agencijo o letu".
-----------------------
Prosim, za čimveč mnenj, da bomo vedeli, pri čem smo.
1f642.png