Katere tablete proti glavobolu

Ira

Pripravnik
30. jul 2010
112
0
16
Jaz imam precej mocne glavobole, ki kaj hitro preidejo v migreno in mi je vsak korak/premik muka, ne morem gledat, vrti se mi, slabo mi je, skratka za pop***. In ce mi ze pri menstrualnih tezavah ne pomaga noben aspirin/lekadol/naprosin/nalgesin, mi pri glavobolu tudi ne. Tako sem na recept dobila ketonal forte in v 2, 3 letih sem porabila cca 1 dozo (steklenicko), pa vmes si ga se kdo drug sposodi. Veliko? Bo najbrz Jernej povedal.

P.S.: Kaj je zdaj z lekadolom - je rakotvoren? Ce ja, kako je to lahko edina stvar, ki jo lahko jemljejo nosecnice?
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Ja, kaj pa naj. Zdi se mi, da v zadnjem času vsako temo zasmetijo (reality, ali pa kak drug pacient) z nekimi alter-zablodami in nevmesnimi provokacijami. Lekadol povzroča raka... ja, seveda. Ne vem no... vsaj v tem podforumu bi se lahko vzdrževal nek nivo pisanja ter informacij (Modi?). Podforum "Spam kotiček" je tam z namenom. Use it!

Aspirin je tako ali tako brezvezno zdravilo v smislu protivnetnega in protibolečinskega delovanja. Zastarelo in škodljivo (želodec, velik vpliv na manjše strjevanje krvi). Edina pametna (pa še to samo zaradi njegove cene) aplikacija je kontrola strjevanja krvi pri srčnih bolnikih.

Kar se tiče preobčutljivosti - res, astmatiki so/ste v večjem procentu nagnjeni k preobčutljivosti na salicilate. Zakaj, ti žal ne znam povedati. Ni pa to prava alergija in vsekakor se nimaš za bati anafilaktičnega šoka. Slednji je seveda mogoč pri celem spektru snovi, ampak tovrstni pojavi so (na srečo) zelo redki.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Kaj pa tarčna zdravila proti migrenam, kot npr. triptani (Imigran, Relpax)?

Od take doze Ketonala ti ne bo hudega... Če je želodec ok, potem ni panike.

Lekadol načeloma ni na A listi kar se tiče nosečnosti, vendar se ga vseeno predpisuje, ker naj bi bil najmanj škodljiv za plod.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.863
3.891
113
Hvala za razlago in uspešno prepričevanje zagovornikov nefizikalnih pojavov tudi v tej temi!

Sicer pa glede rakotvornosti (kancerogenosti) razčistimo za vedno. Ogromno snovi je rakotvornih, torej da so take da POVEČUJEJO TVEGANJE za nastanke raka. Dejansko VSAKA stvar, ki pride v organizem LAHKO povzroči spremembe strukture celic, ki vodijo v nekontrolirano razraščanje tkiva (rak). Če nič iz okolja ne prejmeš je možnost za raka najmanjša -> tako da svetujem vsem, da se zabubite v vakuum in ne konzumirate nič - vključno z zrakom. Sicer če ne živiš tudi raka ne moreš fasat, čeprav bojda v mikrovalovki lahko nastanejo v pogreti hrani rakave celice (in če tako hrano ješ dobiš še ti raka)!
shocked-1.gif
 

Mirage

Pripravnik
30. nov 2007
223
10
18
Me je zanimalo pa sem poiskal mehanizem preobčutljivost pri astmi
cool-1.gif
:

Citat:
NSAID-induced reactions appear to be caused by the inhibition of cyclooxygenase-1 (Cox-1); this in turn activates the lipoxygenase pathway, which eventually increases the release of cysteinyl leukotrienes (Cys-LTs) that induces bronchospasm and nasal obstruction. With regard to the metabolism of arachidonic acid (AA) in NSAID-intolerant asthmatic patients, the following changes have been observed: 1) A low production of prostaglandin E2, seemingly due to Deficient Cox-2 regulation; 2) an increased expression of leukotriene-C4 synthase; and 3) a reduced production of metabolites (lipoxins) released through the transcellular metabolism of AA. NSAID-intolerant asthmatics have higher basal levels of Cys-LT than NSAID-tolerant asthmatics. Moreover, Cys-LT levels in NSAID-intolerant asthmatics increase remarkably following NSAID provocation testing. There has been no explanation to date that connects all these findings, although an anomaly in the regulation of Cox-2 is probably accountable.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

zmaga.gif


Ja, saj to je fora. Ljudje tarnajo zaradi karcinogenosti Lekadola, obenem pa po možnosti kadijo (ali pa so kdaj izpostavljeni cigaretnemu dimu), enkrat na leto letijo z letalom, se poleti sončijo, pozimi manj zračijo stanovanje in vozijo Hondo Civic brez airbagov - kar so v smislu patološke paranoje veliko bolj nevarne stvari.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Metabolizem arahidonske kisline... to bi se pa res lahko spomnil
redface-1.gif
.

Zdaj naj samo še kdo pride z idejo, da astmatikom za glavobol dajat selektivne COX2.
smirk-1.gif
 

Ira

Pripravnik
30. jul 2010
112
0
16
Nisem se poskusila z nobenimi trugimi tabletami, namenjenimi izkljucno migreni - ker do predlani niti nisem vedela, da je to migrena. Od srednje sole naprej sem veckrat omenila te glavobole svoji solski zdravnici, pa mi nikoli niso omenjali migrene itd, samo kaksne tablete sem dobila, pomagalo pa nic. Zdaj imam priblizno 10 let za menstrualne tezave ketonal, kot recemo, v 2-3 letih pospravim eno dozo za menstro, glavobole, bolecine v hrbu, pa se kdo si kaj sposodi.
Sem pa v zadnjih letih prav opazovala, kaj vse mi sprozi glavobol: klima v avtu (ce je nastimana na sipo), veter, da sem zunaj brez kape ko je mraz, celodnevne gorske ture, kaksni laserji (ala disko in podobno) ...

Aja, se to: pred let sem poskusila s kiropraktikom (imam skoliozo, v zadnjem casu pa posledicno se celga vraga drugih tezav, pa pustmo to) in mi je takrat tistih 10 obiskov precej omililo glavobole. Bi se kdaj sla, pa se je decko odselil, za druge zanesljive pa nisem slisala ...
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.278
3.687
113
davorinm.wordpress.com
Če imam navaden glavobol, največkrat ne vzamem nič. Če pa imam zajeban tenzijski glavobol, ki se začne v zadnjem delu glave, potem mi pa samo ketonal pomaga.
 

Konec

Guru
Izključen uporabnik
22. avg 2007
1.924
753
113
GO rica
@ Jernej kako pa je glede vecjih kolicin Saridona ? Denis pravi da je scistil v dveh letih 500 lekadolov, jaz sem jih ravno entoliko saridonov,lekadol pri meni nima nobenega ucinka cetudi spijem 3 hkratiglavobol ne popusti,Saridon pa mi kar pomaga.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

To lahko prevedeš na 250 Lekadolov in 250 ekspreso kav.
smirk-1.gif


500 tablet v 2 letih je praktično vsak dan ena (oz. 5-6 na teden). O stranskih učinkih ne bi sodil, je pa to vsekakor pogosto jemanje nekega over-the-counter zdravila (s tem mislim predvsem, da ga ni predpisal zdravnik).
 

Anamarija

Pripravnik
23. jul 2007
799
0
16
37
Jernej, ko si ravno tu...
smile-1.gif


Kakšne so še ''normalne'' količine triptanov na leto? Jemljem Zomig in sem zračunala, da jih gre nekje 70 na leto (s tem, da ponavadi vzamem polovico)
d055.gif
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Žal ne bi vedel.

Verjetno so pri vseh zdravilih neke mejne maksimalne doze, so pa raziskave na tem področju precej težavne, ker zelo malo ljudi zaužije neke enormne količine zdravil.

Pri paracetamolu (Lekadol) npr. se tveganje za odpoved ledvic poveča (ampak še vedno ni 100%, da boš zbolel) šele pri nekaj kilogramih učinkovine!

Ti letno poješ 70 x 2,5mg = 175mg. V 50 letih bi tako pojedla ravno za slabih 10 gramov zdravila. To so že skoraj homeopatske doze.
smirk-1.gif