Kako je včasih izgledalo služenje vojaškega roka v JNA

I

Izbrisan uporabnik #9334

Ne vem. Največ, kar smo naredili enemu, je da smo mu vzglavnik nafilali s štumfi, ker so mu ti tako ogabno smrdeli.

Mene je vojaška policija lovila samo zato, ker sem nekaj dni po novoletnih počitnicah "zamudil", saj se mi je zelo poškodoval oče. Za kazen sem en teden glancal vojaške sekrete.

Kakšnih pretepov pa ni bilo.

:D , no , obuko sem imel pa v Baru. Bar je tri leta prej doživel grd potres, leta 1978, ko je bil ves porušen v nulo. Ko sem prišel notri, smo imeli novo kasarno v tri štuke. V sosednji četi je kaplar vzel enega na piko in mu zvečer posul VIM (poguglajte kaj je to, to je najboljše čistilo za litoželezne ponve), preko 50 m dolgega hodnika. Po tleh pa 1 x pečen klinker :obesise: !

Fant je ob dveh zjutraj zbudil desetarja, da je fertik, ta čas se je pa ravno zadnja polovica hodnika začela sušit ... vse BELO ! o_O
Eh, ja.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Pa še ena : črna noč, jaz pa na straži. Temno črna noč! Nisem videl dobesedno nič, niti svojega nosu. Zraven sem imel pa psico, Kala ji je bilo ime, enostavno je živela v kasarni in se ti je takole pridružila v tistih smotanih urah. Ne vidiš nič, ne čutiš nič, razen psa zraven sebe (je že 3/4 bolje :D ), ni šans niti, da bi videl na uro, kdaj bo izmena straže.
Potem me je Kala s smrčkom dregnila in takrat sem začutil izmeno.

Pes JE najboljši prijatelj.
 
  • Ljubezen
  • Všeč mi je
Reactions: DOMEK in Runo

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Pa še ena : črna noč, jaz pa na straži. Temno črna noč! Nisem videl dobesedno nič, niti svojega nosu. Zraven sem imel pa psico, Kala ji je bilo ime, enostavno je živela v kasarni in se ti je takole pridružila v tistih smotanih urah. Ne vidiš nič, ne čutiš nič, razen psa zraven sebe (je že 3/4 bolje :D ), ni šans niti, da bi videl na uro, kdaj bo izmena straže.
Potem me je Kala s smrčkom dregnila in takrat sem začutil izmeno.

Pes JE najboljši prijatelj.
Da nisi ti malo nina-nana, pa te je psica še pravi čas zbudila. ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Seba81 in Kamele0N

luciano

Guru
3. okt 2011
1.811
815
113
MB
gr69 ...ti poslužilac, jaz nišanđija na T34 ...VP Pivka
 

Priponke

  • T34.JPG
    T34.JPG
    70,7 KB · Ogledi: 364
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ne, prisežem pri svojih starših, da niti ena moja patrulja ni bila - kakorkoli prespana. So bili kar resni časi takrat, Kosovo je cvetelo in smo imeli povišano bojno pripravljenost. 9 mesecev smo imeli izvidžače na karauli. To so posebne enote. Prosim ! Leta 81 sem imel v rokah aktivni nočni daljnogled, ko sem šele par mesecev prej doma bral v ŽIT, da ima vojska tudi to.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Potem sva pa s poročnikom visela zvečer na ograji pred karaulo in gledala dol na Skadarsko jezero ... bili smo na 900 m nadmorske višine, na samem vrhu hriba.
Pa pravi stari ... "Smo hoteli, da bi razstrelili reko Bojano in ponižali izliv za 1,5 m. Pa albanci niso pustili. Pridobili bi 2/3 površine Skadarskega jezera, mi bi šišali Slovenijo po kmetijskem pridelku! "

Jaz pa : "Ja ! :D , kdo bi vam pa zemljo obračal ?" :valjamse:

Resnično. Na koncu sem jaz dobil 15 dni nagradnega, on pa dodatno zvezdico, postal je kapetan. Major v brigadi (šef brigade za črnogorski granični odsek) v Titogradu pa odličen prijatelj. Jaz pa po činu navaden vojak.

Mene ni do danes še nihče ujel.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Sama stara vojnička jajca ! :p Takrat smo se še s fračami ...
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.104
485
83
kranj
džombe :) ampak, če odmislim političko nastavo....sem se kar precej dobro imel v vojski. žel sem brez pričakovanj, naučil sem se pa tudi kar nekaj stvari. tehničnih. ne, postiljanje postelje in zlaganje obleke NI tehnična stvar :)
tako da...bi rekel, devet od desetih točk. sem bil tuk nor na koncu, da sem hotel podaljšati vojaški rok. me je poveljnik kasarne poklical, da bi preveril, če se enemu slovencu ni skegljalo.
pa so mati rekli ne, pa še hrvati so se začeli obmetavati z minometnimi minami. jest pa razočaran, ker nisem videl artilerijske divizije v akciji :(
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey
I

Izbrisan uporabnik #9334

No,kako je izgledalo, ko sem ajnrikal noter : Kake 4 ali pet dni so nas kaplarji rihtali, treba nas je bilo postričt, naučit zlagat posteljo ... tiste osnovne stvari.

Potem je prišla primopredaja nove vojske, izvedel jo je naš kapetan Adamovič. Kasneje je izpadlo, da je prava duša od človeka, dec okoli 60 let star z brki, velik tričetrt osemdeset, širok pa prav tako. :D Pravi srbski oficir.

Bili smo postrojeni na pisti, spredaj je bila betonska terasa dvignjena za en meter, na njej ti naši oficirji, jaz sem bil pa v čisto zadnji vrsti, kakih 30 metrov nazaj.

Dec je stopil k mikrofonu in rekel : "Slušaj komandu !" Potem je stopil dva koraka nazaj stran od mikrofona in se zadrl : "MIRNO !"

o_Oo_Oo_O , Ljubi Bog nebeški, kot sem dejal, sem bil v čisto zadnji vrsti, za menoj drevje in iz drevja se je listje usulo ! o_O
Zna biti celo, da je zasmrdelo po žveplu, kwa pa vem, ooo, jejžeš kristus ! o_O

Kasneje ko smo ga spoznali, nam je bil kot ata. Je rekel : "Ne meni govort, da si iz Slovenije. Povej iz katere vasi si, ker jaz poznam celo Jugo."
- "Iz Radeč".
- "A je še tisti gams tam gor?"

V Radečah imamo namreč na neki skali nad starim mostom plehnatega gamsa. Kjurba je vedel čisto vse!
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Mene so povabili v oficirsko šolo za aviacijo. Sprašujem se, kakšna bi bila usoda, če bi pristal .. malo mi je žal. Kot pobček nisem bil dovolj zrel.

Zobe so nam pa zrihtali v nulo, čeprav je bolelo za znoret, ko je majster vrtel tisti sveder.
 

luciano

Guru
3. okt 2011
1.811
815
113
MB
T34 je imela Pivka, T34 in T55 Postojna, T72 pa sem videl v Vrhniki. Marcedes proti T34.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Mi smo imeli na poligonu enega takega, prestreljenega z RB-jem. Si lahko šel peš skozi njega.

Zato pa sem od vedno pravil, da je najbolje bit navaden vojak. Yebeš tankiste in tiste konzerve. V boju imaš statistično samo 50 minut življenjske dobe :oops1:.