Kako je včasih izgledalo služenje vojaškega roka v JNA

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.528
14.130
113
No, pojdi na balkan malce v vojsko, boš potem poročal glede brihtoliranja, verbalnega napada in učinkovitega kmečkega napada. Potem se bova spet brala in izmenjavala mnenja.

Nea bo šlo to čez čuj :p

Sem pa rasel gor z balkanci od vsepovsod, sem bil eden redkih Slovencev in je bilo vsestranko jebanje mater izjemno pogosto z vseh strani in tudi nesankcionirano. Morda zaradi poznanstev, kaj pa vem. Od enega od teh talentov pa sem enkrat kasneje dobil beretto na sence iz še 3x bolj glupega razloga pa se je tudi to kar srečno končalo.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Prva stvar, ki sem se jo v JLA (in ne JNA!!!) naučil, je da slovenci zelo opletamo z raznimi jebanji matere, boga,... in da je pogosto zelo pametno držat gobec zaprt. Tudi meni je en britev na grlu držal, ker sem mu med umivanjem namesto z dobro jutro, voščil z jebemtimater. ;)

Bosanc pač - kasneje sva bila dobra prijatelja. :cool:

To te čisto prvič naučijo. Mi radi preklinjamo, preklinjamo na splošno in ne zlonamerno. Čefurji pa to vzamejo hudo resno. Ko mu jebeš majčico, si storil smrtno žaljitev. Žalitev je pa na balkanu malce bolj resna, kot pa pri nas.
 

bero1

Fizikalc
2. sep 2007
2.872
92
48
mb+ -20km
Junij 90/91 Bitola pešadijski bataljon punioc na
BST 82MM, prvih 6 mescev sem najebal ko žuti, potem pa preko vez šofer bataljona do konca.
Vozil sem MKŠK ( mala komandna štabni kola).
Užival do konca .

Skidal sem se 28.06.1991, ko je tu na veliko trajala "vojna", komaj prilezel domov po 34 urah zaradi stanja.
Še ena zanimivost glede mesta Bitola,
takrat je bilo najbolj zajebano mesto v Evropi glede klime.
Poleti vse do 40 stopinj, bili smo edina kasarna v jugi, kateri smo lahko šli z zavihanimi rokavi v mesto.
Pozimi pa vse do - 35 ponoči, straža se je menjavala vsako uro, ne vsaki dve .
Lp
 

Priponke

  • Screenshot_20200520-185836_Chrome.jpg
    Screenshot_20200520-185836_Chrome.jpg
    422,1 KB · Ogledi: 264
I

Izbrisan uporabnik #9334

Čakej, imam Diarejo na to temo. Yebem ti yebem da ti yebem in da ti izyebem ... :D

1589994901932.png


... ni taprava. Bom našel.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

...

takrat je bilo najbolj zajebano mesto v Evropi glede klime.
Poleti vse do 40 stopinj, bili smo edina kasarna v jugi, kateri smo lahko šli z zavihanimi rokavi v mesto.
Pozimi pa vse do - 35 ponoči, straža se je menjavala vsako uro, ne vsaki dve .
Lp

Imam prijatelja, ki je na straži zmrznil. Uspeli so ga oživiti, dec je imel potem status 50% invalida, torej polovični delovni čas. Bil je nabavnik v firmi in tako aktivnega človeka težko najdeš. :D . Še danes, ko je v penziji, dela doma v svoji mizarski delavnici.

Pa je zmrznil, nekje v Banatu, na straži.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Košava je zajebana - sem imel obuko v Kovinu - ravnina "dok ti oko segne", bunker pa najvišji hrib daleč okoli.

Ni hujšega ko ti -10° piha 100 km/h. Sem potem na Željavi stražil pri -25° pa ni bilo tako pasje.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Mater, moram it iskat na tastar računalnik. Imam nekje spravljeno Diarejo s srbskimi kletvicami. :confused:
 

bero1

Fizikalc
2. sep 2007
2.872
92
48
mb+ -20km
Imam prijatelja, ki je na straži zmrznil. Uspeli so ga oživiti, dec je imel potem status 50% invalida, torej polovični delovni čas. Bil je nabavnik v firmi in tako aktivnega človeka težko najdeš. :D . Še danes, ko je v penziji, dela doma v svoji mizarski delavnici.

Pa je zmrznil, nekje v Banatu, na straži.

Straža je bila pozimi res zajebana, dve podkapi, dva šinjela, dva puloverja, trojne nogavice...
Si se komaj premikal, stat nisi smel na mestu, nonstop si moral biti v moovingu.
Se spomnim eno noč minus 37, smo imeli v oni utici obešen termometer.
Mejduš Bitolu pa njihovo vreme .
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Košava ... mater ! Tista Donava itd ... Pozimi mraz do amena, ko se pa samo malce odtaja, pa komarji o_O .

Jaz sem, hvalabogu glede tega imel kar dobro srečo. Črna Gora, pa še 900 m nadmorske višine. Status si moraš pa itak sam sebi naredit, potem so zadeve dokaj preproste. Tako kot je tudi v življenju kasneje.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.276
2.378
113
še v SLO - ampak komaj
Jp - bemti Košavu, “malo obučno kasarno” in stražo - in 3. smenu le-te (mislim, da je bla od 3.00 do 5.00 in nato na 6 ur) - se pravi od 01:00 do 03:00 požarstvo, nato 03:00 do 05:00 straža (v komandi - hodnik 15 m dolg in 2 m širok ali pa zunaj na odprtem - kjer te pa je Košava obrila), 05:00 - 07:00 kobajagi spanje, pa opet sve jovo na novo. Tako naklepal 38 dni straže.
Z nobenim nisem ohranil stika (kdo pa se še hoče s takim kot sem jaz družiti) - za VP pa moram pogledati - drugače pa Jakovo - septembarac ‘88. Tankist/poslužioc na starih konzervah (T34) - nato bataljonski ćato (uvedel in položaj zrihtal Aleš G. iz Celja) - svojega naslednika se pa ne spomnem (mislim, da je bil neki Srb, ker od “domačih” je bil samo eno te..., ki ji znal šteti niti do 10, določenih narodnosti pa nisem smel “izbrati” (toliko o bratstvu i jedinstvu).
Aja - pa zaradi “ćatostva” in moje zgodovine (nisem rojen v YU) me je “bezbednjak” skoraj 2 tedna dnevno “maltretiral” (izpraševal), dokler mu “moj” major ni svoje povedal. Potem sem pa imel mir- še celo najbolj zategnjen stažo je bil “moj prijatelj”. Beri - je hotel biti - hebi ga, ipak sem jaz delal razporede. Razen za stražo - tam ni bilo izbora - smo morali stari pokrivati ob smeni generacij plus “terene gušterov”.
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.104
485
83
kranj
skoraj vse, kar se dogaja do nekje četrte minute, slovenci skoraj nismo doživeli. vsaj jaz se ne spomnim, da bi cela vas rajala, ko je nekdo šel v vojsko. ok, vsaj tiste čase (vp 3215, jun 90 - jun 91). ne rečem za južne narode, tam je bilo to še kako živo. pač...tradicija.
drugače pa sem nekako nehal kleti (vsaj po južno), ko sem šel iz jla. sem takrat sam vase kle čisto vsak kamen v okolici kasarne :) pa sonce, pa zaklone (zaklonilnike), pa otrove, pa masko, pa vse po spisku, hehe.
kar se folka tiče...ja, slovenci skorajda najbolj zajeb...v prekomandi sem imel gušterje in najboljši kolega z hrvatom, srbom in albancem :)
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Torej - kako je izgledala vojaščina v tistih časih? :D
Dobil si direkten feedback, kako je Slovenija lepa in organizirana.

Nikoli nisem hotel čina, če se že znajdeš v vojski, je še najbolje biti navaden vojak. Pa so me rinili - pa nisem hotel. Imam svoje cilje.
Pa so me dali na mejo. Pa še zagaman čas je bil, 81. leta. Dejstvo pa ostane, da si pahnjen med bagro, tu se moraš pa sam zase postavit.

Mislim da sem se stepel dvakrat ali morda trikrat. Vsakič je bilo zelo nutzen. :gorjaca: Najbolj delikaten je bil zadnji primer, ko sem orihtal kaplarja. Prišel je na karaulo pol leta za menoj, torej sem bil jaz že stara džomba. Marsikaj smo tudi že skozi dali, tako da - nema !

Torej, tip je bil desetar, makedonec, edini makedonec o katerem imam slabo mnenje. Ker makedonci so zelo častni ljudje, v mojih očeh bolj plemeniti kot mi. Slovenci smo namreč preračunljivi, makedonci pa častni. Sicer pa po naturi izjemno podobni, najbolj podobni od vseh balkanskih narodov.

Tip mi je takoj z nastopom službe na karavli začel slediti in hotel soliti pamet. Dokler ni bilo po kakih dveh tednih dovolj in sem ga na sredi piste vrgel ob tla in pokleknil na vrat. Vsi so gledali. Potem je čivknil, da : "ubiču te !"
Sem ga pograbil za kravateljc in odvlekel 20 m pred karaulo na cesto, mu s šuhom stopil za vrat, vzel tiča ven in ga poscal.

Potem je bil mir. Mislim da so fantje zadevo izčvekali staremu, ker sva bila kasneje morda samo enkrat .. morda dvakrat v patrulji. Držal se je par metrov stran, jaz sem pa že vedel kako in kaj, pa še mojega Luksa sem imel. Tu ni bilo šale, tip je pa tudi vedel zase, da ga je zasral.
 
  • Haha
Reactions: gimi, Runo in Gatto

giovanotti

Fizikalc
20. dec 2012
164
96
28
Junij 90/91 Bitola pešadijski bataljon punioc na
BST 82MM, prvih 6 mescev sem najebal ko žuti, potem pa preko vez šofer bataljona do konca.
Vozil sem MKŠK ( mala komandna štabni kola).
Užival do konca .

Skidal sem se 28.06.1991, ko je tu na veliko trajala "vojna", komaj prilezel domov po 34 urah zaradi stanja.
Še ena zanimivost glede mesta Bitola,
takrat je bilo najbolj zajebano mesto v Evropi glede klime.
Poleti vse do 40 stopinj, bili smo edina kasarna v jugi, kateri smo lahko šli z zavihanimi rokavi v mesto.
Pozimi pa vse do - 35 ponoči, straža se je menjavala vsako uro, ne vsaki dve .
Lp
Leto pred teboj, na karavli na MP Međitlija, južno od Bitole. Potrjujem velika nihanja temperature.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.133
2.208
113
Res, en kup nasilnih primitivcev. Dobro, da smo se razšli. Ampak nasilni primitivci so ponovno vzklili.
Bil pri 'izvidžačih' v Pančevu. Telegrafist. Najboljši so bili čobanini, ljudje, NE piz..e. Eni so se celo telegrafije naučili, strojevega nikoli!
Dobili smo uniforme, pa sem jo takoj 'zamenjal' - guja. Drugi dan v prekomando. Po vrnitvi 6 mes. se srečava in tip prepozna svojo uniformo - imela je poseben flek. Kaj češ, zamenjamo nazaj.
Največje sranje:) je bilo grupisanje Slovencev popoldne pri kantini. Ne grupisanje albencev! Dežurni je debelo gledal gajbe pera pod mizo.
Še enkrat? Ma ne, je bilo pa eno posebno vrste druženja. Prej bi dal + kot pa -!
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Zakaj makedonče ni izkoristil bojeve municije, ko sta skupaj patruljirala?

Je ni smel. Zaradi mene :fredi: . Je doživel resnico.
Lahko bi jo pa, seveda. Toda tu sem bil jaz , zraven mene pa Luks. Luks je bil pa stara vojaška psetina, tri mesece sem porabil, da sem ga navadil, da je šel ob meni brez povodca.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
Pa mu pravi en kolega, Jebe.mti majku, stani nazad v red. Tip se je zakadil vanj, vpil kot žival in ga grizel. Komaj smo ju spravili narazen.
Resen problem glede žaljivk matere je bil po mojem spominu samo s šiptari. Tudi jaz sem se zapletel v en spor zaradi kletvice na katero so občutljivi. Izpadle so mu oči, ampak sem mu lepo rekel, da naj premisli, koliko časa bova v priporu, če se bova zmlatila. In se je umiril. Verjetno, ker naju sonarodnjaki niso slišali in mu ni bilo treba braniti časti. V vojsko sem prišel par tednov po tistem, ko je šiptar ustrelil pet sovojakov in so bili najprej vsi dva dneva na nekih zaslišanjih. Moja izkušnja je bila taka, da so bili kot posameznik precej strahopetni, ampak so držali skupaj. Politika v Jugi pa tudi ni bila ne vem kako pravična do njih.
Pravi pretepač pa je bil v moji klasi en črnogorec, športnik in študent na njihovem difu. Baje občasno tudi prvi v takratnem Titogradu v nekem uličnem "boksu", ki so ga ilegalno imeli ob koncih tedna. Ni se pa tepel brezveze. Si ga moral že zelo ponižati. Potem pa je kot gušter opravil tudi z desetarjem. In se desetarji skupaj niso drznili maščevati.

V glavnem, če si bil v JLA, ni težko razumeti Balkana.