Kako je včasih izgledalo služenje vojaškega roka v JNA

I

Izbrisan uporabnik #9334

Zakaj makedonče ni izkoristil bojeve municije, ko sta skupaj patruljirala?

Je ni smel. Zaradi mene :fredi: . Je doživel resnico.
:D
Lahko bi jo pa, seveda. Toda tu sem bil jaz , zraven mene pa Luks. Luks je bil pa stara vojaška psetina, tri mesece sem porabil, da sem ga navadil, da je šel ob meni brez povodca.

1590045945581.png


Evo, moj Luks. Fantje, to je pa bil mrcina ! Še danes mi je žal, ker ga nisem vzel domov. So bili starši proti. Imel bi pa podmladek ... vau !
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.859
1.316
113
Vas berem, zanimivo mi je, da ste spletli vezi predvsem z narodi iz juga, malo manj pa z domačimi Janezi.
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.104
485
83
kranj
hm, ne vem...se nisem stepel z nikomer, pa čeprav (po spominu brskam...) bi se morda lahko. pač dolga lajtnga. včasih pride prav. so mi jeb...vse po spisku, pa se nisem kej preveč sekiral. kot nadrejeni (akhm) moraš pač pokazati eno mero (merico) samokontrole. zadnjič sem z enim govoril, da se je trikrat pretepal (pošteno). je pa potem seveda priznal, da ima kratko lajtngo :) tako da...ljudje načeloma kar ne rinemo v nekoga. včasih pa usoda posadi ravno dva norca skupaj in rezultat je znan. je pa res, da v prvi prekomandi (šola) ni bilo ravno časa za bedarije...smo imeli preveč zatrpan urnik, hehe. pa tudi najbolj revnih (in nešolanih) "čobanov" ni bilo tam, tako da so neke osnovne manire že bile prisotne.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gatto

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
Vas berem, zanimivo mi je, da ste spletli vezi predvsem z narodi iz juga, malo manj pa z domačimi Janezi.
To je bil cilj bratstva i jedinstva. Praviloma si imel v isti enoti presneto malo Janezov. Čeprav sem jaz imel znotraj kasarne nekaj časa celo dva sošolca iz srednje šole. Imel si priliko, da se družiš z ljudmi glede na karakter, ki ga ceniš in ne glede na narodnost.
Če je bila ideja imeti skupno državo, potem ideja, da tako organizirajo vojsko, ni bila slaba. JLA je bila verjetno eden izmed bolje delujočih sistemov SFRJ. Tudi, če bi bila SFRJ demokracija, bi JLA lahko ostala enako organizirana. Lahko bi edino dali nekaj več veljave ostalim jezikom.
Bilo je seveda veliko razlik med nami. Iz Slovenije smo prišli v moji generaciji večinoma po končani srednji šoli, z juga pa že mladeniči, ki so že bili pred tem v službah, poročeni, otroci. Nisi enako zrel, če si gulil šolske klopi, ali če moraš preživeti od dela svojih rok in vzdrževati še družino.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Nismo jih spletli, jaz osebno nisem z nikomer ohranil kontakta. To je bila služba, ki je pač spadala v življenje, država bi morala ta čas upoštevati pri delovni dobi. Saj smo delali za državo !

Nekje na sredini vojnega roka se mi je pretrgalo in nisem več hotel klopotati v čefurščini. Govoril sem samo še v slovenščini in nihče mi ni mogel nič. Vedeli so pa tudi, zakaj tako.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
Jaz tudi nisem ohranil nobenega kontakta. Čeprav bi se bil denimo danes pripravljen dobiti z vsemi in se kaj pomeniti. Nič drugače kot s sošolci iz srednje šole.
Vsekakor sem si takrat želel, da to leto čimprej mine.
Nekaj časa je bil z mano en Korošec, ki mu jeziki niti slučajno niso šli. Ni znal povedati nič v jeziku vojske, težava pa je bila, da ni znal (ali res ni hotel) niti v približno pogovornem jeziku Slovenije in ga marsičesa nisem razumel niti jaz. Po vrhu je še imel neko govorno napako.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

To je bil cilj bratstva i jedinstva. Praviloma si imel v isti enoti presneto malo Janezov. Čeprav sem jaz imel znotraj kasarne nekaj časa celo dva sošolca iz srednje šole. Imel si priliko, da se družiš z ljudmi glede na karakter, ki ga ceniš in ne glede na narodnost.
Če je bila ideja imeti skupno državo, potem ideja, da tako organizirajo vojsko, ni bila slaba. JLA je bila verjetno eden izmed bolje delujočih sistemov SFRJ. Tudi, če bi bila SFRJ demokracija, bi JLA lahko ostala enako organizirana. Lahko bi edino dali nekaj več veljave ostalim jezikom.
Bilo je seveda veliko razlik med nami. Iz Slovenije smo prišli v moji generaciji večinoma po končani srednji šoli, z juga pa že mladeniči, ki so že bili pred tem v službah, poročeni, otroci. Nisi enako zrel, če si gulil šolske klopi, ali če moraš preživeti od dela svojih rok in vzdrževati še družino.

Zato je bila JLA močna. Vojska je pa vojska. Še nobena vojska ni bila kulturna. Smisel vojske je vse drugo, samo kulturnost in nežnost ne.

Zato pa zagovarjam, da bi bilo čisto v redu, da bi naši fantje malce služili vojaščino. To je odlična fantovska šola za življenje. Vse šole so pa trde, itak. Saj pa tudi življenje kasneje ni nevemkako mehko ... :oops1:
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.104
485
83
kranj
no, demz...potem si (bil) pa res en egoist...??? da z ljudmi, ki si z njimi celo leto (ali več) nočeš imeti nič. jaz jih imam kar nekaj na fejsu, z vsemi se zastopim. res ne govorimo vsak dan, a vseeno. bili smo skupaj, v dobrem ali slabem, kakorkoli to že razumeš...
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Jaz npr. ravno zaradi teh dejstev nisem hotel imeti kalašnika brez kopita. Dobro, sem ga seveda imel, toda po hitrem postopku mi je potem poročnik priskrbel puško s kopitom.
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.085
3.033
113
Nismo jih spletli, jaz osebno nisem z nikomer ohranil kontakta. To je bila služba, ki je pač spadala v življenje, država bi morala ta čas upoštevati pri delovni dobi. Saj smo delali za državo !

Nekje na sredini vojnega roka se mi je pretrgalo in nisem več hotel klopotati v čefurščini. Govoril sem samo še v slovenščini in nihče mi ni mogel nič. Vedeli so pa tudi, zakaj tako.
Pri nas je tip govoril strogo v prekmurščini. Nihče mu ni mogel nič. Bil je garač in nič drugega. Mene so določili za prevodioca. Včasih je tako izustil, da nekaj časa nisem našel ustrezne slovenske besede, čeprav je bil npr. izraz za predmet, ki je stal pred nama.
 
  • Haha
Reactions: Kamele0N in Matey
I

Izbrisan uporabnik #9334

no, demz...potem si (bil) pa res en egoist...??? da z ljudmi, ki si z njimi celo leto (ali več) nočeš imeti nič. jaz jih imam kar nekaj na fejsu, z vsemi se zastopim. res ne govorimo vsak dan, a vseeno. bili smo skupaj, v dobrem ali slabem, kakorkoli to že razumeš...

Nisem ohranil. Tako kot je tudi Pepe omenil.
Zadnji večer, ko sem šel naslednji dan domov, sem zakuril v gašperju v jedilnici in zmetal tja vsa pisma, od mame, ata, .. bratov, od ljubice. So vsi debelo gledali, jaz sem pa rekel, da za čvekarije bo še vedno čas. Moj čas na karavli se je pa iztekel.
End.

Ja, danes bi se tudi jaz šel srečat s sotrpini. Ampak danes, po toliko letih. Za Luksa mi je pa žal, prav vsa leta mi je žal.
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.104
485
83
kranj
Pri nas je tip govoril strogo v prekmurščini. Nihče mu ni mogel nič. Bil je garač in nič drugega. Mene so določili za prevodioca. Včasih je tako izustil, da nekaj časa nisem našel ustrezne slovenske besede, čeprav je bil npr. izraz za predmet, ki je stal pred nama.

morda ste bili v drugih časih. jaz sem en dan pred odhodom moral na raport na občino, kjer so mi "zabičali", naj ga ne biksam preveč s kakim "nacionalizmom". keep low profile, bi rekli po domače. tako da sem raje upošteval njihov nasvet in sem slovenščino res uporabljal le med "brati". kaj češ...1990...vžigalna vrvica je bila že prižgana...
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Če bi ti res komu stopil za vrat in ga poscal, bi Luksa še isti večer jedel v golažu. :evil:

Sicer pa legendaren post, domišljije ti ne manjka. :cheer:

Mar ti misliš, da bi zmagal, če bi naredil delo samo na pol? Poznaš ti bagro?

Pri bagri se dela samo stoprocentno, ali pa nič. Na karauli je pa delo stoprocentno, ker smo bili pod bojno municijo, v napol vojnem stanju, puškomitraljezec je tovoril v patruljo 600 metkov ! Patrulja pa 5 km in 6 ur dolga !
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Nisem ohranil. Tako kot je tudi Pepe omenil.
Zadnji večer, ko sem šel naslednji dan domov, sem zakuril v gašperju v jedilnici in zmetal tja vsa pisma, od mame, ata, .. bratov, od ljubice. So vsi debelo gledali, jaz sem pa rekel, da za čvekarije bo še vedno čas. Moj čas na karavli se je pa iztekel.
End.

Ja, danes bi se tudi jaz šel srečat s sotrpini. Ampak danes, po toliko letih. Za Luksa mi je pa žal, prav vsa leta mi je žal.
Je velika razlika tu v tem, da v najinih časih ni bilo e-pošte, FB, še interneta ne, smo bili čisto analogni in da bi si ko pičkica dopisoval z enim "burekom" kjerkoli po bivši državi, mi ni na kraj pameti padlo - so bili študentski časi. ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
Jaz sem šel domov prav brez vsega, če se prav spomnim. Vse kar sem imel, sem imel v žepih. Nobene torbe ali vrečke. Vse sem pustil tam. To je bilo za mano. Kot ko službo menjaš, načeloma nisem prav veliko hodil nazaj, čeprav nisem odšel sprt.
Sicer je bil odhod domov svoja štorija. Par tednov prej sem šel sredi peklenske vročine po civilko in sem imel primerno tistemu vremenu. Ko pa sem se skidal, je bilo deževno in precej hladno. Nekaj časa me je zeblo kot psa, potem pa sva na vlaku čez Slavonijo s sotrpinom iz Zagreba pila vse do Zagreba in se je dalo preživeti tudi pot naprej od Zagreba. Sem bil tako nacejen, da sem iz Zagreba klical k enim ljudem, ki so že imeli telefon, da naj me pride brat iskat v en kraj kakih 30 km daleč, kamor sem pač našel javni prevoz in pozabil povedati, kdo sploh sem. Sem vseeno prišel domov.
Spomnim se tudi, da smo imeli idejo, da se bomo vračali skozi Sarajevo. Ampak vojak iz Sarajeva je na tekmovanju bil prvi in dobil toliko nagradnega, da so ga morali dodeliti na neki višji instanci. Jaz sem bil na tekmovanju drugi in sem ga dobil v kasarni. Moji dokumenti so bili urejeni, on pa do mojega odhoda ni dobil tistih dni. Kako se je končalo, nimam pojma. Če je nagradni dopust dobil, je bil v vojski predolgo. Včasih moraš imeti srečo. In tako sem šel v Sarajevo prvič šele pred leti.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Gorovje Prokletije.

Bom še to razložil. Po pravilu službe bi morali imeti vse nabojnike v ... kwa pa vem kako sedaj rečete, torej v "fišeklijah", torej v raznih nahrbtnikih itd, puška pa absolutno prazna in "zakočena".

Ko sem prišel na karaulo, sem imel okoli 14 dni dela sam s seboj, kako živeti ... delovati, če me pa lahko vsak izza grmovja ubije. Potem sem sprejel zadevo.

S poročnikom smo imeli lokalen dogovor, možakar bi bil ob čin in službo, če bi oni bedak iz službe javne varnosti v Titogradu izvedel, torej da imamo v puški poln nabojnik 30 metkov, puška prazna in na avtomatsko. Če bi prišlo do akcije - si samo repetiral.

Itak. Sicer bi bil vmes že hladen :( . Preden bi odklenil puško, nabasal vse skupaj itd ... :obesise:
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.104
485
83
kranj
verjamem, da je bila straža na meji precej drugačna kot pa straža v kasarni. in da si se moral precej sam s sabo pogovoriti...če si bil kje na spodnjih "težavnih" mejah. zanimivo pri tem je, da smo mi v šoli imeli poln nabojnik v torbi in praznega v avtomatu. torej, če si se že zadrl stoj in nadaljeval z drugič stoj...si moral najprej poln nabojnik ven iz torbe, praznega nazaj, polnega v avtomat...in vmes spet tuliti stoj, streljam...in repetirat, da bi potem dejansko lahko ustrelil...(bi bil verjetno že mrtev :) v prekomandi, kjer smo čuvali eno izmed večjih skladišč orožja, pa smo imeli že poln nabojnik v avtomatu. in vse, kar je bilo potrebno, je bilo repetiranje...
zato je verjetno en prestrašen albanček lahko ustrelil proti "duhovom". če bi moral prej še zamenjati okvir...morda bi ga že minilo vmes. no, ko se mi je enkrat ravno en drug albanček povsem bled pojavil pred mano, ko sem vodil stražo...nisem niti preveč spraševal. je imel "slobodno" do konca tedna...
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Mar ti misliš, da bi zmagal, če bi naredil delo samo na pol? Poznaš ti bagro?

Pri bagri se dela samo stoprocentno, ali pa nič. Na karauli je pa delo stoprocentno, ker smo bili pod bojno municijo, v napol vojnem stanju, puškomitraljezec je tovoril v patruljo 600 metkov ! Patrulja pa 5 km in 6 ur dolga !

Ne vem. Največ, kar smo naredili enemu, je da smo mu vzglavnik nafilali s štumfi, ker so mu ti tako ogabno smrdeli.

Mene je vojaška policija lovila samo zato, ker sem nekaj dni po novoletnih počitnicah "zamudil", saj se mi je zelo poškodoval oče. Za kazen sem en teden glancal vojaške sekrete.

Kakšnih pretepov pa ni bilo.