Glede Golobiča in njegovega mnenja o JEK2, po moje večina pomislekov pije vodo.
Dejstva:
- nove JE so bistveno dražje od starih, čeprav v tehnologiji in izvedbi ni nikakršnega preskoka, kar je v direktnem nasprotju s siceršnjo ekonomiko;
- roki izgradenj so se nenormalno podaljšali;
- cenovni zalogaj izgradnje take moči kot bi jo po projekcijah rabila SLO za samozadostnost je blokada razvoja za mnoga leta, če zanemarimo možnost bankrota države;
- tehnika pridobivanja in predvsem hranjenja energije iz OV se razvija precej hitro in čez 20 let, ko naj bi bila najhitreje zgrajena JEK2, bodo verjetno vsi naši današnji pomisleki o nezadostnosti, le slab spomin na neke stare nerazvite čase;
- pri načrtovanju JEK2 se že sedaj manipulira s podatki, saj po tem ko izvemo za (že star) spor z italijanskimi geologi izvemo za zamenjavo francoskih geologov na projektu z ameriškimi, ker prvi niso želeli izdati naročniku prilagojenega mnenja.
Ob tem, da imamo še povsem delujočo - na hladno dano - TEŠ6, pa možnost podaljšanja obratovanja JEK1 do leta 2060, je res potrebno še "stokrat" premisliti v kaj se spuščamo z JEK2!
Posebej me skrbi praktično 100% konsenz vseh slovenskih politik za.