Kako je včasih izgledalo služenje vojaškega roka v JNA

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Ksz...

Nimam izkušenj iz prve roke, ker sem bistveno premlad, ampak slišal sem pa že ogromno zgodb iz prve roke. In je bilo odvisno predvsem od tega, kje si služil in s kom (pod kom) si služil. Enim je bil to bolj kot ne enoletni dopust, drugim pa enoletno trpljenje.

Recimo moj foter je bil v Beogradu. In je dobil v celem letu en dan fraj. Moja mati se je z vlakom pripeljala v BG pa mu niso za vikend dovolili izhoda, tako da je spizdil na skrivaj. Sicer je rekel, da je večina tistih, ki je služila z njim, bila normalnih, nadrejeni (poklicni) pa ne.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.292
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
KillaKHAN
Daj ga vprašaj v kateri kasarni v BG in leto - me sam firbec matra.
Je pa tudi tak, da če to “ožigosali” za barabo in/ali če si preveč razmišljal in tega nisi znal za sebe zadržati so se hitro našla orodja za hebanje u živ mozak.
In če drugo ne, te je služenje naučilo, da je včasih bolj pametno uhe in glavo dol, svoje narest in nadrejenag v mislih poslati nekam.
Al pa “ponosno” WCje al hodnik s krtačko drgniti.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.274
2.268
113
Torej po 9 mesecih sem dobil od oficirja čete 'nagradni izhod kući'. To pa za to, ker nisem dobil značke 'primeran vojnik'.
Nekateri iz te skupine so bili doma že tretjič.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
KillaKHAN
Daj ga vprašaj v kateri kasarni v BG in leto - me sam firbec matra.
Je pa tudi tak, da če to “ožigosali” za barabo in/ali če si preveč razmišljal in tega nisi znal za sebe zadržati so se hitro našla orodja za hebanje u živ mozak.
In če drugo ne, te je služenje naučilo, da je včasih bolj pametno uhe in glavo dol, svoje narest in nadrejenag v mislih poslati nekam.
Al pa “ponosno” WCje al hodnik s krtačko drgniti.

Tam nekje med 78-83. Bom vprašal če so ti letnice relevantne.
 

Car

POSTman
4. avg 2007
8.311
1.180
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Ok, bom pa še jaz pristavil lonček.
Tam okrog leta 1968 sem biol poklican v Sombor kot intendant, bil sem "plavc". Prvi trije meseci obuke jebeni, prali smo posodo v letalskem hangarju, kjer je bila jedilnica, saj so pravo kuhinjo in jedilnico prenavljali. V mestu sem bil samo 3x in to v enem tednu. Prvič v nedeljo po zakletvi, drugič že v sredo, kao neka nagradna, potem pa sobota prvo redovno u grad. Smo se ga nažrli, peli slovenske in gazili strojaka sredi ceste v dežju, pa nas je vojna policija dostavila nazaj v kasarno. Sombora več nisem videl.... V prekomando se je šlo tako, da je v to našo ogromno kasarno pripeljal vlak in nas naložil, cilja nismo vedeli do konca, edino to, da je zadnja postaja Kosovo. No, jaz sem prišel na vrsto že v Beogradu, v bistvu Zemunu, kjer so nas odpeljali v majhno kasarno, kjer je bilo poveljstvo RV in PVO (ratno vazduhoplovstvo i protivazdušna obrana). Delal sem v kuhinji, kot na šihtu, ena smena jaz in neki Lazo iz Ljubljane, v drugi pa brača iz Bihača, dvojčka Haso in Huso!!! Bilo je carsko, v mesto lahko vsak dan, hodil po kasarnah na "posete" prijateljem, ki jih je bilo po Beogradu kar nekaj, pa na fuznal Crvene zvezde... Seveda je bilo zudi kar nekaj slabih trenutkov ( šiptarju sem jebal mater v liniji, pa me je eno uro držal za kravateljc, njegov zemo, moj prijatelj, pa mu je nekaj dopovedoval po njihovo, potem je le popustil, pa napad name, ko me je od nekega generala sin napadel, ker ga na liniji v kuhinji nisem jebal 5%, in mi je s čelado v roki razbil glavo, da so me odpeljali v VMA, pa še nekaj takih štorij).
Prve tri mesece sem scal kri, jebanje do konca, potem pa sem 9 mesecev užival. Stikov nimam nič z nobenim, bi bilo pa fino koga videti po toliko letih.
 
  • Všeč mi je
Reactions: DOMEK in Matey

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
demz...me je presenetil tisti podatek...20 procentov folka je odpadlo pri pregledu? četudi si se zmotil...tudi za 10, je to veliko? kako??? oziroma bolje, zakaj? sej včasih pa niste bili glih eni "zavaljenčki"? tudi sam sem bil kar izven jus-a (2m in 130 kg takrat...zdej pa tudi...ok, malo koronskih kil je več :), pa je bil pregled čisto ok. seveda, bil sem pa telesno aktiven. razen če si mislil kake psiho teste?
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.104
3.397
113
Ta DEMZ-ov podatek o 20% zavrnjenih na naboru tudi meni ne gre v glavo.
Z moje generacije, oz. kroga recimo 50 mulcev, ki sem ga takrat poznal, ni bil zavrnjen nihče.
.
Iz zadnjega leta pred odhodom v vojsko, se spominjam, da je bilo eno ključnih opravil iskanje zvez, ki bi ti lahko "zrihtale" služenje kje bližje doma - tam ca. 300 km iz Slovenije je veljalo že za "dober rezultat":evil:.
Tisti, ki ste se zgoraj javili, da ste služili v Sloveniji, ste morali imeti hude veze, so bili vaši tastari očitno "prvorazredni" :evil:.

Običajno se je vsa žlahta vključila v "rihtanje" kje kdo koga pozna, ki bi lahko "zrihtal" služenje kje bližje Sloveniji.
Meni so tudi "rihtali" in to po več kanalih.
Dobil sem Pirot:valjamse:. Matr, če mi nebi "rihtali" bi verjetno služil kar v Bolgariji:valjamse:.
V Bolgariji pa so konec 80-ih služili 2 leti tako, da se mi je res izplačalo imeti "dobre veze":evil::cheer:.
 

kajote

Fizikalc
11. dec 2007
368
162
43
78/88 v Pirotu (pod Nišem), PVO - komandni vod (prenašal motalice), oskrbovali Prage 2x30mm topove in 3x20 mm topove... kasarna nonstop v 2 stopnji bojeve pripravljenosti, 5-6 uzbun na mesec, samo 2 generaciji / leto - pol leta si bil gušter, imela nas je marčevska klasa (vse nepismeni bosanci in črnogorci), znali so se izživljati v nulo. Smo vozili bicikel med spanjem, omarice stalno prazne, postelje postlane na rob, da si se porezal lahko... itd, itd.., Slovenci vedno na udaru, ker se je v Sloveniji mladina izjasnjevala za ukinitev štafete...
vodil nas je vodnik 3 klase / albanec - pravkar iz šole. Se je hudičevo grebel pri poročniku in majorju - Srba.
Na žalost nobenih stikov več.. le za tega vodnika sem enkrat nabasal, da dela na Norveškem kot prometni policist... ;)
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
hm, kar se tiče vez...meni je (pokojni) oče rekel samo, da naj se spokam čimdlje. da imaš malo oziroma nič domotožja :) kar je v bistvu kar veljalo. res pa, da smo imeli 5 mesec neprestano "učenje", tako da skoraj nisi mislil na dom(ače). no, si, seveda, a obuka je bila pestra.
sem se spomnil...z enim slovencem (delal je v nlb) sva se spoznala v dubrovniku (on je šel v čapljino). pol mesta sva prehodila, da sva kupila ključavnico za omarico zame. češ, kaj vse ti pokradejo v prvi noči...no, ko smo po preoblačenju, tuširanju...itd (stari vojaki poznate dril :) prišli v sobo, je bila prva stvar-ni ključavnic! in dejansko mi v vseh 6 mesecih šole niso ukradli (tudi drugemu ne, kot se spomnim) ničesar vrednega. ok..nogavice zadnji teden, preden smo se razkropili po jugi...to je pa tudi vse. ja, šro so bile vseeno malce nad standardom :)
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Tisti podatek okoli 20 % nesposobnih - mislim da bi kar moral biti tu nekje. Zdravniški pregled je bil temeljit in npr. dva moja prijatelja sta tako ostala doma zaradi nekega šuma na srcu.

Imam pa tudi zanimiv primer, v sosednji četi na samem začetku obuke. Očitno je foter na vsak način izsilil, da bi fant služil vojsko, toda - žal je bil idiot. Pri nas je bil ~ 14 dni, ko so ga poslali domov, trajno nesposoben. Niti hodil ni prav, na sredi piste ga je vrglo, ko smo stali v stroju, se je posral ... ne moreš verjeti, če ne doživiš. Oficirji so nekaj časa kričali pa je bilo samo še slabše, potem so ga pa odpustili.

Mislim da je njegov stari forsiral ubogega fanta. Ne moreš, če ne gre :oops1: .
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ali npr. moj dober prijatelj in sošolec iz osnovne šole : ko smo se odločali za poklice, je on presenetil : "Jaz bom pa šel za vojnega pilota v Mostar:"
Seveda je stekla posebna akcija okoli tega, cela šola je pristopila zraven, fant je dejansko bil sprejet v Mostar. Po slabih dveh letih je prišel domov. Mi je rekel, da so mu na zdravniškem pregledu pred prvim poletom ugotovili neko napako na enem očesu : da v točki (fokusu) ne vidi popolnoma čisto, okoli fokusa pa popolnoma v redu.

Dali so mu na razpolago pešadijsko gimnazijo Franc Rozman Stane (Lj), ali pa vrne štipendijo. Eno leto je bil v Ljubljani, potem pa pustil vse skupaj.
Je rekel, da če ne more biti pilot, ga vojska ne zanima. End.

Zelo drago je potem ratalo za njegove starše. :(
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.274
2.268
113
20%. Možno. Fizično so zelo geldal in niso mogl, da potem v kasrni nekoga odpustijo.
Primer. En ni služil vojsko, ker je ime eno oko. Zunaj je bil športni strelec, tekmovalec.
IQ pa ni bil tak problem. Da, vendar ne toliko.
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
demz...maš veliko takih "frajerjev"...še med našo slovensko estrado se nekateri zelo hvalijo, kako so prevarali "veliko" jla. tako da...kjer je volja, je tudi pot. čeprav usrana :)
ne vem, vseeno se mi zdi veliko teh 20 procentov.
 

ginek

Fizikalc
21. sep 2007
545
54
28
Po "obuki" pa sem šel v prekomando v mornariško skladišče v Seget Donji. Tam sem pa res užival kot "čato" Celo skladišče so bili samo podoficirji tehnične stroke, komandat je bil kapetan 1. klase tudi tehnične stroke. Delali od 8 - 16 v skladišču. Popoldne pa "slobodno". Kot čato sem imel 24 urno dovolilnico za izhode do Rijeke na eno stran in do Dubrovnika na drugo stran. Izkoriščal na polno. Komandant je to vedel, jaz pa sem vedel, da ve. Dokler je bilo delo opravljeno bp ni reagiral, še par uslug sem mu naredil pa sem bil "đomba" do konca roka septembra 1985.
Tule pa sem bil:

Na vrhu so bile spalnice za vojsko in dežurnega podoficirja ( ponavadi kak višji vodnik ali pa zastavnik), spodaj dnevni prostori vojske, jedilnica etc.
Tale hiška pa je bila komanda skladišča:

Zanimivo, tule v Segetu je bilo do kakih 4 let nazaj luka za trajekt na Drvenik (Veli in Mali). Potem so prestavili prav v vas, zdaj pa je v Trogirju. Tule na tem mestu pa mislim, da je zdaj nek kompleks za bogate ruske jahtarje.
A ste imeli kaj stika z vojsko na Drveniku?