Kaj je boljše: Bencinar ali diesel

raketa

Pripravnik
25. sep 2007
222
6
18
Gorenjska
www.lomm.si
Pozdravljeni,
zanimam me kaj se sedaj bolj splača. Včasih je bil diesel cenejši pa manj kuri pa je bilo bolje izbrat diesla če se vozi na dolge razadlaje. Sedaj je pa diesel cenejši, bencinarji pa če prav vem ne žrejo prav veliko več kot dizli(govorim za avto tipa fabia polo corsa ...)
Kaj se bolj splača vzeti za nekoga ki dnevno naredi 100km pa te razdalje se delajo od 20km naprej. Niso kratke razdalje. Mesečno se naredi 2500km +/-

Hvala za odgovor

LP
 

CupraR

Majstr
21. sep 2007
5.636
144
63
Ker je govora o majhnih avtih, kjer moči ponavadi ni v izobilju in glede na režim vožnje, bi jst osebno vzel dizla. Pa sm drugače kontra dizlom..

Seveda pa če ti je užitek terat avto, ga žgat čez ovinke itd pa raj bencinarja, bo več prenesel..

Seveda ti pa ostane še kaj drugega kokr si omenil: kšn Punto Grande 1.4T???? nek dobr kompromis, ostale znamke pa mislm da (Peugeot še) lih nimajo preveč malih T bencinarjev v ponudbi
 

Swich

El Presidente
23. jul 2007
4.833
0
36
40
če boš kupu nov avto je bolše kupit dizla v tem primeru. Ker če boš kupu star avto pa se ti začne kvarit pri teh kilometrih ki jih delaš, pa z dizlom ostane sam štrik za vrat
uf-1.gif
 

damek1a

Pripravnik
13. okt 2007
659
0
16
mb
Pri malih avtih bi jaz rajši vzel bencinski motor. Mora pa biti motor novejše izdelave.
Včasih je res bila poraba med bencinskim in dizelskim motorjem velika, dandanes so te razlike minimalne. Kolega ima na cliotu 1.2 porabo pod 6l, foter ima porabo na qashqai-u 1.6 6.7l, kolega na civicu 1.8 pod 6.8l, itd.
Na drugi strani poslušam stokanje kolegov, ki so prisegali na dizle, pa zdaj dosti jamrajo o visokih stroških servisov. Verjetnost, da gre kaj narobe pri dizlu je bistveno večja kot pri bencinaru. Da te enkrat vseka izredni servis za 500eur, ne dobiš not v 2 letih razliko v porabi. Vprašanje je tudi, kako se bo dalo te avte s to sodobno dizelsko tehnologijo prodati čez kakih 5 let (zanesljivost). Mislim, da smo slovenci preveč obsedeni s porabo in je treba stvari gledati bolj celovito kot samo strošek goriva.
V velikih avtih (2.0+) je za moje pojme smiselno vzeti dizla, pri majhnih je zelo vprašljiva ekonomičnost, ker je ponekod razlika v porabi samo kak liter.
Recimo podatki za Fabio 1.4
Gorivo in poraba
Gorivo: bencin diesel
Poraba (zunaj) 5.3 l/100km 4.2 l/100km
Poraba (mestna) 8.6 l/100km 6 l/100km
S tem, da ima dizel 16 konjev manj.
 

brgo

Fizikalc
14. avg 2007
5.783
0
36
Milky way
Jaz lahko povem iz prve roke. Imam cliota 1.2 16v. Letno delam več kot 40kkm, ker v službo in nazaj naredim 160km dnevno. Avto pije manj kot 6l, pa ga ne šparam. Servisi so na 30kkm napram 20kkm pri dizlu. Stroški servisov so jasno pri dizlu večji. Kaj vse lahko gre pri renaultu, če je bolj kompliciran (dizel) je pa tudi vredno debate :D Sem imel sredi zime nadomestnega enakega cliota dizla (je bil moj na rednem servisu), pa ni variante, da bi menjal. Tisto se vse trese in ropota in gretje je začelo delat nekje na pol poti do Ljubljane
uf-1.gif
Osebno pri malih avtih ne vidim nobene računice z dizlom, pri večjih pa se lahko situacija zelo obrne. Sam bom v ne tako daljnji prihodnosti kupil večjega karavana, pa bo skoraj sigurno dizel.
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.670
1.587
113
pri teh malih gajbicah se dizl nikoli ne splača v nobenem primeru! Zakaj? Zato ker za 1.4 tdi bi jaz pričakoval porabo pod 4 litre, ker dobrih 5 oz. slabih 6 popije bencinski brat, ki ima ponavadi večjo konjenico. S tem da je nabavna vrednost dizla precej večja in stroški servisiranja so večji. Z manj kot 1 litrom porabe te razlike nikoli ne spraviš not.
Moja fabia pije okrog 5.3 pri normalni vožnji, malo prehitevanja vmes, večinoma pa so to relacije po min 20 km na dan, vse skupaj prek 100 km dnevno. Meni se to zdi absolutno preveč.
Ti mali dizli so modne muhe nič drugega, samo mene boli kita, ker je itak službeni.
Po drugi strani pa mi 2.0 dizl z 180 km pije na umirjene relacije okrog 6 (rekord 5), ko ga tiščim ko budalo pa med 7 in 8. Tukaj se dizl potem res splača, ker bencinski braæa v tem primeru stegne krepko več.
Jaz bi premislil pri teh malih prdecih okrog dizla in vzel kalkulator v roke in krepko računal
write.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.354
5.866
113
pri taščici
S fabio primerjaj corso in ne astro.
takole npr

Sicer pa bi vzel bencinarja in opla. Njegovi bencinci se mi zdijo boljši kot vw in tudi varčnejši. Že pri podatku ga nese za skoraj liter.
 

coolpower

Fizikalc
17. sep 2007
4.218
0
36
Pri dizlu mora biti res večji motor. Jaz imam 2.0 dizla, 140 KM in mi pije 6 litrov pri normalni vožnji (hitreje, kot je dovoljeno). Pri vožnji po predpisih (kar je s takšnim motorjem nemogoče) pa bi pil še kakšen deci manj. Imel sem tudi 2.0 bencinarja in mi pod 8 litrov ni šel skoraj nikoli, pri bolj agilni vožnji pa 9 litrov.
 

Don_kugla

Pripravnik
17. avg 2007
525
0
16
Maribor
Menjal sm kar nekaj avtomobilov........nafta je lahko še za pol dražja kot benz pa si še vedno na profitu. Če primerjam mercedesa E,motor 2.0 dizel in polota 1.4 benz,katerega imam še zdaj ni primerjave (v prid mečki). Tko da,vsi ki govorite kako ni razlike,kako so dizli dražji za vzdrževat,kako ne grejejo.....itd. To so same buče!!!
Če ne verjamete,bo treba preizkusit kakšnega dizla!
13.gif
 

noker

Pacijent leta 2016
19. sep 2007
4.499
0
36
Ne bom komentiral ostalega, ker imaš prav, ampak nekaj se pa motiš: dizel se RES ogreje preceeeej kasneje kot bencinar.
In ja, sem imel diesla. Dolgo časa in ga bom spet kupil. Se splača.

Noker
 

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.396
485
83
43
Še vedno Rdeči revirji
Hudiča, kakšne dizle vi vozite
confused-1.gif
Letos sem zamenjal konjenico in nabavil dizla, pa moram reč da se ogreva ravno toliko časa kot bencinar ali pa še manj. Jaz ne opazim nobene razlike pri ogrevanju med bencinarjem in dizlom.