JTD alfe in življenska doba motorja

sylver

Fizikalc
21. okt 2008
3.338
27
48
Izola, Ljubljana
Zdravo,

v kratkem (mesece dni) nameravam kupit alfico, verjetno bom vzel model 159, letnik nekje 2007, mašina 1.9 JTD z 120km (88kw).

Glede na to, da jih ima večina, ki se prodaja, okoli 115.000 km me zanima naslednje: kakšna je kej življenska doba takih motorjev in pa kakšni so kej stroški vzdrževanja takega avtomobila naprej?

Slišal sem že marsikaj in sem zaradi tega zelo zmeden
smile-1.gif
Od tega, da so to najslabši motorji, ki jih je človek lako kdar koli naredil, do tega, da so ti motorji narejeni tako, da delajo tudi do pol miljona kilometrov brez večjih posebnosti (seveda, če redno servisiraš avtomobil).

Kar se tiče servisev - sam se ZELO "občutljiv" na te zadeve in VEDNO delam redne servise (nekako se ne počutim varnega, če nisem naredil osnovnega servisa za avto, ki ga imam, pa čeprav je ta strah odveč). Aja in na koliko KM se pri takih motorjih dela servis? Recimo sedaj imam Seat Leon 2.0 TDI 140 km in moram delat servis na vsakih 15.000 km. Velik servis se pri mojmu trenutnemu avtu naredi pri 120.000 km. kdaj pa pri alfah?

Dobil sem tudi info, da je servisiranje VW ceneje kot Alfe/Fiat/Renault/Citroen/Toyota... je to res ali je to relativno?

Za vse info se zahvaljujem.

P.S. prosim, ne mi pisat takih reči kot so recimo te, da so Alfe kraljice odstavnih pasov
cool-1.gif
ker mi to nič ne pomaga pi nakupu. Sam osebno menim, da moraš vsak avto posebej preizkusit nekaj mesecev, da vidiš kvaliteto itd... (poznam kolega, ki je kupil nov avtek in so se težave začele že pri 4. mesecu vožnje, na koncu ga je prodal in zaradi tega še nisem mnenja, da je ta znamka avtomobila za nič...).

Še en krat hvala
grin1.gif
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Glede mnenj o alfi je tak, da eni kupijo Alfo, jo prekolnejo v dno športnega srca in v življenju ne kupijo več italijanskega avta. Drugi pa kupijo alfo in kljub številnim manjšim in večjim okvaram še vedno vztrajajo pri alfi.

Recimo en kolega je kupil 147-ko in toliko okvar, kot je imel ta avto, še v življenju nisem videl. Na koncu je bil krst v žebljo odtrgan jermen klime, ki se je zaril pod zobati jermen in... no ja, sledil je masaker v motornem prostoru.

Drug kolega ima prastaro alfo 155 in čeprav mu med drugim že 2 leti ne dela klima (problem v elektroniki avtomatske klime), kupuje takšno alfo, kot ti - 159 1.9 JTD. O drugi znamki niti slišat noče.

Mnenje glede motorjev - JTD so zelo dobri motorji, malo okvar, vzdržljivi, športni, poraba v mejah normale. Ampak kaj, če elektronika špila svojo melodijo in prižiga lučke kot Bellagio hotel v Vegasu.
 

sylver

Fizikalc
21. okt 2008
3.338
27
48
Izola, Ljubljana
hm, ja to glede elektronike sem bral tudi po drugih forumih, ampak a ni to veljalo bolj za starejše alfe - od leta 2004 dol? ker te novejše od 2005 naprej bi že naj imele poštimano kar se elektronike tiče.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.683
3.567
113
EGR ventili crkujejo, pa kakšna cev okoli intercoolerja rada poči, zaradi česar se potem dpf filter zabaše, mogoče še vztrajnik.... Servis je na 15k. Ko kupuješ se zmeniš še za kakšnega pol leta garancije in veliki servis na njihove stroške in upaš da kar velikega misli crknit crkne v tem času da je pol mir.

Sam se sicer občasno vozim s takšno, samo da je sportwagon (JDTM, l. 2009). Jaz se notri počutim ful utesnjeno, pol gumbov ne dosežem, ven pa se tudi vidi bolj malo. Ampak ok, potegne solidno, problemov tudi ni nekih strašnih, razen da ima pomoje mal zvite diske, ker trese in vleče ko bremzaš, pa števec ene 20 preveč kaže kljub temu da so originalne dimenzije gum gor. Sumasumarum je pa kar lep avto. Enak motor (JTD, 110 kw) imam v saabu 9-5, potem ko smo rešili težave s cevmi in EGR ventilom dela ok, je pa bistveno bolj len kot v alfi.
 

dsf

izbrisani
6. sep 2007
10.019
1
36
Poznam tipa katri vozi JTD-ko samo na Bio dizel, drugega ji sploh ne privošči pa dela kot urca....
 

cresh

Fizikalc
2. sep 2007
1.137
6
38
Litija
kje pa dobiš pri nas bio dizel? Je cenejši? Dražji?

Drugač pa kar se tiče samih jtd motorjev, to je eden od boljših dizel motorjev. Jst z samo mašino nimam nobenih problemov.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.978
9.094
113
39
MB
pa zgolj napotek, 120 konjska se v sloveniji ne prodaja in se ni, tako da je avto ki ga gledaš uvožen
wink-1.gif
 

sylver

Fizikalc
21. okt 2008
3.338
27
48
Izola, Ljubljana
jap, avto in vožnja mi velik pomenita saj sem kar precej v avtu (na leto naredim okol 35.000 km)
smile-1.gif
drugače pa ja vem, 120 konjskih ni pri nas, itak so pa že po "defaultu" skoraj vse alfe uvožene oziroma tako bom reku: vedno več je uvoženih avtov (tudi audi, bmw, vw, ...) in mislim, da s tem načeloma ni nič narobe? Ok morda to, da ne poznaš zgodovine avta, to je res mal tak...

pri uvoženih avtih je ponavadi tudi to, da dobiš dosti več opreme serijske, kot pa recimo pri nas, ki moraš vsako dodatno opremo (v primeru nakupa novega vozila) drago plačat. zato so tudi avti iz tujine občutno cenejši za to kar ponujajo (in pa seveda zaradi tega, ker so km prevrteni nazaj) - spet ne v vseh primerih.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
nevem kje si slišal da so jtd motorji najslabši? to verjetno kak dojčland uber ales fanatik naklada okoli.
 

sylver

Fizikalc
21. okt 2008
3.338
27
48
Izola, Ljubljana
Citat:
Uporabnik luka51 pravi:
nevem kje si slišal da so jtd motorji najslabši? to verjetno kak dojčland uber ales fanatik naklada okoli.

Se mi je kar zdelo ja
smile-1.gif
Ok, ste me kar mal pomiril in sem kar prepričan, da bom kar Alfico vzel.

Hvala
cheer.gif
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
sylver, predlagam, da izbereš kaj drugega. Pa ne zato, ker so JTD motorji dobri, ampak zato, ker vidim kako si zakompliciral glede EVJ kabelskega operaterja...da ne bomo tukaj brali na 30ih straneh kako nekaj škripa pri alfi
smile-1.gif


Pa brez zamere
smile-1.gif
 

sylver

Fizikalc
21. okt 2008
3.338
27
48
Izola, Ljubljana
Citat:
Uporabnik Simon_Vi pravi:
sylver, predlagam, da izbereš kaj drugega. Pa ne zato, ker so JTD motorji dobri, ampak zato, ker vidim kako si zakompliciral glede EVJ kabelskega operaterja...da ne bomo tukaj brali na 30ih straneh kako nekaj škripa pri alfi
smile-1.gif


Pa brez zamere
smile-1.gif

Ni panike, zato pa so forumu, da se razpišemo po njih mar ne?
smile-1.gif
 

ggg

Fizikalc
8. avg 2007
5.698
4
36
JTD so odlicni motorji. Glede vzdrzljivosti (med dizli v osebnih vozilih) nimajo konkurence, skoraj tako dobri so samo se stari TDI motorji skupine VW. Imajo pa slednji eno prednost in eno slabost, slaba stran tdijev je drazje vzdrzevanje, dobra stran pa, da so avtmobili okoli TDI motorja za najmanj en razred bolje izdelani.
Multijet JTD motorje pesti drazje vzdrzevanje in nekoliko bolj obcutljivi so na slabo gorivo. Edina resna napaka, ki te pusti na cesti je, da je dobro preventivno na 100k km menjati senzor odmicne gredi in ze omenjene cevi intercoolerja. Velike servise je potrebno delati na max. 80k km. Potem se pa neha. Dvomasni vztrajnik z lahkoto zdrzi +200k km, ce avto ni "chipan".

Saab nima istih motorjev kot Fiat. SAAB Ima Oplove 1.9 dizle, ki so nastali z joint-venture med GM in Fiatom in jih sestavljajo s svojimi deli v drugih tovarnah. Odtod tudi drugacen obcutek.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Za precej km je alfa slaba izbira, daje jo kronična nezanesljivost tako elektronike kot tudi nekaterih mehanskih delov. Kaj ti pomaga dobra lega pa podvozje če na vsakih 50k km nekaj škripa in moraš popravit (roke), volanska letev dobi luft in je enako kot bi vozil 30 let star avto in jasno slavna elektronika, ki te ne bo pustila na cedilo ko je ne potrebuješ, ampak ko jo potrebuješ (klima poleti, gretje pozimi, danes ne bodo delovali airbagi, jutri abs, ...).

Če pa si pripravljen na te muhe je pa lahko avto super izbira, samo za vsak dan v službo bi sam 5x premislil če hočem tako mulo!
zmaga.gif