izsek državnega gozda - vožnja po naši parceli?

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Hej vsem...

Zraven naše urejene parcele izvajajo kar velik izsek državnega gozda in včeraj sem videl, da so se s temi težkimi traktorji vozili po naši urejeni parceli (travniku, kjer je klanec) in so mi kar precej zruvali ta del travnika. Pred leti smo imeli bagerja na parceli, da smo izravnali ta del travnika ob cesti in ob gozdu in na tem travniku travo kosi robot in imam vgrajene tudi mejne žice na predelih, kjer so se vozili s traktorjem in vitlo.. Ker smo torej vložili kar nekaj svojih financ in dela, da je ta del parcele urejen, mi sedaj ne paše, da se mi vozijo po parceli in delajo luknje in ruvajo parcelo...

Sicer sem šel danes zjutraj do njih in jim lepo razložil situacijo (tudi glede mejne žice) in jih prosil, naj se ne vozijo po parceli, ker nebi rad, da bi potem imel stroške zaradi njih in so mi rekli, da so se samo včeraj peljali tam po parceli (ker jim je eno drevo padlo tako, da niso mogli drugače rešit) in da se ne mislijo več vozit tam. Ampak sumim, da se bodo še vozili po parceli, ker so tudi drevesa blizu parcele označena za posek...

Mogoče si boste nekateri mislili, da kompliciram, ampak res je bilo vloženega dosti truda in tudi kar nekaj financ, da smo uredili tisti del parcele ob gozdu in sedaj gledat, kak ti to en z težkim traktorjem to uničuje, ni prijetno... Pa tudi drugače sosedi vidimo, kak "grdo" delajo z gozdom - gozd je celi "zvožen" od teh težkih strojev, skoraj do vsake dreve je zvoženo, dokaj velike veje ležijo povsod, samo debla ven vlečejo, itd...

Torej, kak je glede tega - ali imam pravico zahtevat, da se mi ne vozijo po naši parceli ali lahko delajo kar hočejo? In če mi naredijo škodo (potrgajo mejne žice), od koga lahko zahtevam, naj mi popravijo nastalo škodo?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N in ales85

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Predvsem ustrezno dokumentiraj celotno zadevo že sproti, ker če bo karkoli narobe potem boš rabil dokaze.
Sicer pa pisno opozori lastnika gozda on je namreč tisti, ki je naročil dela v njegovem gozdu. Jasno preveri kdo je izvajalec in pisno opozori še njega če se bo to ponovno zgodilo. Izvajalcu si itak povedal, tako da če se ne ponovi potem jaz v tej fazi ne bi še pisal.
Lastnika pa obvezno takoj, saj boš v primeru škode, stroške za popravila zhteval od njih v prvi fazi in ne direktno od izvajalca. In če ne bodo nič vedeli se bodo lahko izgovarjali.
Dodatek bilo bi pametno takoj preveriti ali ti povezave za kosilnice še deluje. Sedaj so namreč tipi tam in se vidi kaj so naredili. Ko boš začel kositi čez kak mesec jih morda ne bo in se bodo izgovarjali, da je to nastalo kasneje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: BornSkeptic

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Lastnik gozda je država (REPUBLIKA SLOVENIJA).. Izvajalec pa verjetno ni državni...
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Ja, ampak državni gozdovi so v upravljanju zavoda za gozdove, preveri. Izvajalec dela po naročilu lastnika, zato je prav, da lastnika obvestiš kaj na terenu dela njegov izvajalec, saj bo le tako vedel, da se ti povzroča škoda. Odgovorna za škodo sta v tem primeru oba.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Začni pri revirnem gozdarju. On vrši nadzor in tudi je prva instanca za pritožbe.

Če nastane škoda jo seveda poravnajo. Glede na to da niso zahtevali predhodnega dovoljenja za vožnjo po tvoji parceli so itak že v prekršku, nesreča gor ali dol in si upravičen zahtevat odškodnino. Če bodo še vozili uredi to pogodbeno, ponavadi se vpiše noter vrnitev v obstoječe stanje .. kar pa je pri travniku, sploh urejenem to bolj tako-tako. Skratka raje poberi denar če je le opcija, ker oni bodo samo z kopačem poglihali kar je skopanega pa posejali najbolj poceni travico in boš še 5 let gledal tisto revščino od travnika da se zaraste.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.578
283
113
nič ne kompliciraš.

Kar zmeni se. Naj pride revirni, in se pogovorite kdo bo odgovoren za sanacijo in kako bo ta potekala.

Gozd bojo pa že pospravili. Pridejo kasneje še kakšne ekipe verjetno, ki bojo veje na kup zmetale za sekance itn...
 

endvatri

Guru
2. mar 2018
18.476
3.137
113
Jst sm tudi proti da podivjani blokovci hodijo nabirat jurčke po tujih gozdnih parcelah.
To treba inšpektorje in par tavžnt € kazni če te dobi v gozdu kateri ni tvoj....
Z žicami ograjeno posestvo....je tabla za nevarnost ? Je tabla za zasebno posest ? Bo en podivjan kolesarđija prinorel in se zapletel v žice te bodo slekli do gat...
 
  • Haha
Reactions: Sonny_Chiba

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
Marsikaj se hitro zarase.
Namesto odškodnine pa je zame osebno bolje vztrajati, da povrnejo bolj ali manj v prvotno stanje. Tudi njim je običajno bolj ugodno, ker bodisi imajo sami primerno mehanizacijo ali pa koga poznajo z njo.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.497
9.200
113
Jst sm tudi proti da podivjani blokovci hodijo nabirat jurčke po tujih gozdnih parcelah.
To treba inšpektorje in par tavžnt € kazni če te dobi v gozdu kateri ni tvoj....
Z žicami ograjeno posestvo....je tabla za nevarnost ? Je tabla za zasebno posest ? Bo en podivjan kolesarđija prinorel in se zapletel v žice te bodo slekli do gat...
Žica za robotsko kosilnico V ZEMLJI.
Sedaj si pa tisto peno iz ust in izpred oči pobriši.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Sonny_Chiba

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
Jst sm tudi proti da podivjani blokovci hodijo nabirat jurčke po tujih gozdnih parcelah.
To treba inšpektorje in par tavžnt € kazni če te dobi v gozdu kateri ni tvoj....
Z žicami ograjeno posestvo....je tabla za nevarnost ? Je tabla za zasebno posest ? Bo en podivjan kolesarđija prinorel in se zapletel v žice te bodo slekli do gat...
Lahko si proti temu, ampak moraš poskrbeti za spremembo zakonodaje.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
endvatri , tako kot je sad reko, žica je v zemlji (3-5cm pod površjem).. Ampak ko s tistim traktorjem pelje, se zemlja pod kolesi vdre za par cm in ko vitlo da dol tudi naredi podolgovato luknjo in potem je vsak servis hitro par 10 eur... Zato govorim o žici.. In žica je položena na naši parceli...

Sem danes tudi kamero usmeril tja proti gozdu, da bom videl, če se še bodo kaj vozili...
 

endvatri

Guru
2. mar 2018
18.476
3.137
113
O bemti maš to zakomplicirano.
Sicer ste pa itak že zmenjeni....drevo je pač padlo kamor je padlo, za žico niso vedeli in tud jst ne in oblubili da ne bodo več vozili po tvojem tepihu. Case closed.
Me pa zanima kaj je s to žico ? Je pod napetostjo ali kaj vodi robota da gre ob njej ? Magnet ? Velikost parcele in kuk cajt kosi ?
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Še nekaj bi vprašal glede izseka državnega gozda.. Se pri sečnji gozda strogo gledajo meje med parcelami? Npr. če so posekali kako drevo na naši parceli, lahko zahtevam kakšno odškodnino? In kako se to računa - po preseku drevesa, po sorti drevesa?

Ker po sliki prostora so podrli par dreves, ki so rastle na naši parceli:
1681281901319.png


To sprašujem zato, ker so ob cesti pustili 3 velika drevesa, pri katerih se že lomijo velike veje in so direkt nad cesto, pa sosedje pravijo, da jih niso podrli zato, ker so drevesa na sosedovi parceli...
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.578
283
113
pa zakaj se ne obrneš na izvajalca? tam so ekipe vsak dan, valda ti bojo dal kontakt od odgovornega.

seveda ti pripada odškodnina. Pač ti povrnejo ceno drevesa, ki so ga podrli. Ali pa skompenziraš, ti pripeljejo kakšno hlodovino za drva...

Pa si siguren, da so posekali po vašem? ker tele meje na netu so bolj tako, na približno... V gozdu ni mejnikov/označb parcel?
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Sicer so izvajalci že odšli, pa tudi ko so bili tukaj, so bili bolj "mutavi"... Ampak saj na sidg so kar odzivni in oni so glavni za take stvari... Saj pridejo drug teden pogledat za ono škodo, ko si mi s traktorjem zrili parcelo...

Vem pa ja, da so parcele na netu označene malo z zamikom... Ne najdemo pa ravno najbolj pomembnega mejnika (na sliki spodaj desno), ostali mejniki so... Zato sem ravno to vprašal, da vidim, če grem v investicijo "iskanja mejnika"...