Se za montažo 230V vodnikov uporabljajo votlice?

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Ker je stari Ariston po 12 letih dokončno spustil dušo bom zamenjal pralno-sušilni stroj.

Ker so v bloku vtičnico zmontirali *direktno* pod pipo si niso upali dati navadnega štekarja pač pa so dali takšnega s pokrovom za močnejše porabnike (kot če bi npr. priklopil termoakumulacijsko peč). Da lahko nanjo priklopiš pralni stroj moraš najprej odščipniti moški konektor štekarja.

(Z vidika porabe za posebno vrsto vtičnice ni potrebe, saj bo max. poraba novega stroja <2000W.)

Kar pa je zanimivo je, da so na vodnike (finožični vodnik, sestavljen iz množice drobnih, mehkih žic)iz kabla starega pralnega stroja ob montaži dali votlice in jih stisnili v čisto ploščat kvader. (Ko smo na šihtu pred 15imi leti montirali 48V opremo, smo prav tako uporabljali votlice, vendar smo imeli specialne klešče, ki so votlico stisnile v osemkotnik.)

Imam pa 2 vprašanji:
a) Se res uporablja votlice pri 230V vodnikih? To zahtevajo predpisi?
b) Je v praksi smiselna uporaba votlice, ker namenskih klešč za stiskanje votlic nimam in ne mislim kupit :), lahko le improviziram s špic cangami? Tudi dobiti votlice v maloprodaji ni tako enostavno, sem pa našel tole (ki bi mi zadostovale za naslednjih 50 let):
c) Kakšen je premer običajnih vodnikov v takšnih kablih? Verjetno 0,75 mm2?

Včasih smo pač v konektorje v dozi porinili olupljeni del vodnika in privili vijak... Delalo je b.p., tudi brez votlic :D
 

Ador

Majstr
7. avg 2019
590
310
63
Ker je stari Ariston po 12 letih dokončno spustil dušo bom zamenjal pralno-sušilni stroj.

Ker so v bloku vtičnico zmontirali *direktno* pod pipo si niso upali dati navadnega štekarja pač pa so dali takšnega s pokrovom za močnejše porabnike (kot če bi npr. priklopil termoakumulacijsko peč). Da lahko nanjo priklopiš pralni stroj moraš najprej odščipniti moški konektor štekarja.

(Z vidika porabe za posebno vrsto vtičnice ni potrebe, saj bo max. poraba novega stroja <2000W.)

Kar pa je zanimivo je, da so na vodnike (finožični vodnik, sestavljen iz množice drobnih, mehkih žic)iz kabla starega pralnega stroja ob montaži dali votlice in jih stisnili v čisto ploščat kvader. (Ko smo na šihtu pred 15imi leti montirali 48V opremo, smo prav tako uporabljali votlice, vendar smo imeli specialne klešče, ki so votlico stisnile v osemkotnik.)

Imam pa 2 vprašanji:
a) Se res uporablja votlice pri 230V vodnikih? To zahtevajo predpisi?
b) Je v praksi smiselna uporaba votlice, ker namenskih klešč za stiskanje votlic nimam in ne mislim kupit :), lahko le improviziram s špic cangami? Tudi dobiti votlice v maloprodaji ni tako enostavno, sem pa našel tole (ki bi mi zadostovale za naslednjih 50 let):
c) Kakšen je premer običajnih vodnikov v takšnih kablih? Verjetno 0,75 mm2?

Včasih smo pač v konektorje v dozi porinili olupljeni del vodnika in privili vijak... Delalo je b.p., tudi brez votlic :D
1. "Vtičnici" v kuhinji se pravilno reče "stalni priključek"
2. Votlice dobiš v Bauhausu res za par centov.
3. Za stisniti votlico ne rabiš nujno za to primerne klešče, stisneš jih z bilo katerimi kleščami, celo z stranskimi ščipalkami (cvik cange), seveda z občutkom.
4. Da pa se izogneš vsem tem kolobocijam si pa raje kupi nadometno vtičnico in jo montiraj namesto stalnega priključka. Zakaj? Zato ko boš ponovno menjal stroj boš imel zopet te silne probleme kot jih imaš sedaj.

Tisto o rinjenju olupljenega dela vodnika pod vijak pa raje pozabi ker je zaradi takih stvari dostikrat prihajalo celo do požarov....
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony in klekej

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Hvala vsem za nasvete.

Nadometna vtičnica žal ne pride v poštev, pipa je nad njo tri cm višje, pa še stanovanje je v najemu. Če je nekdo naredil smrtno nevarno postavitev in za boljši občutek dal stalno vtičnico, se v to ne bom vtikal...

Kabel je pa res ali 1,5 ali 2,5 mm2 (izračun za 1800-1900 W pokaže točno toliko), kupil bom oboje in stisnil s cvik cangami.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Ador

Ador

Majstr
7. avg 2019
590
310
63
Kabel je vsaj 1.5², lahko tudi 2.5²
0,75 je za kaksno 6A varovalko pa se tisto ne vem ce ni premočna
Mislim da rabi votlice za pralni stroj ker bo odrezal vtikač da bo vse skupaj priključil na stalni priključek. Je pa ta licen žica vsaj 1,5mm (kvadrat) če ne 2,5. Današnji proizvajalci raznih električnih aparatov res varčujejo tam kjer ne bi bilo potrebno. Pri hladilniku dodajo kabel dolžine 1m, vtičnica je pa recimo na višini 1,1 m. In že imamo dodan kratek podaljšek. Vsaka vmesna vtičnica je pa samo dodatna šibka točka. Podaljšek pa vržen na tla in če se zgodi nepričakovan iztok vode hitro pride do kakšne nesreče.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Ador

Majstr
7. avg 2019
590
310
63
Hvala vsem za nasvete.

Nadometna vtičnica žal ne pride v poštev, pipa je nad njo tri cm višje, pa še stanovanje je v najemu. Če je nekdo naredil smrtno nevarno postavitev in za boljši občutek dal stalno vtičnico, se v to ne bom vtikal...

Kabel je pa res ali 1,5 ali 2,5 mm2 (izračun za 1800-1900 W pokaže točno toliko), kupil bom oboje in stisnil s cvik cangami.
Previdno, če ti pa slučajno kaj ne bo jasno se pa ne sramuj (naj ti ne bo nerodno) vprašati!
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Hvala, brez skrbi, saj vidiš, da najprej vprašam, preden se lotim zadeve :zmaga:

(Se pa seveda strinjam, nadometna vtičnica bi bila enostavnejša rešitev, pa včasih se ob odščipnjenem vtikaču baje tudi rado komplicira z garancijo...)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Ador

Ador

Majstr
7. avg 2019
590
310
63
Hvala, brez skrbi, saj vidiš, da najprej vprašam, preden se lotim zadeve :zmaga:

(Se pa seveda strinjam, nadometna vtičnica bi bila enostavnejša rešitev, pa včasih se ob odščipnjenem vtikaču baje tudi rado komplicira z garancijo...)
Res je, lahko tudi zgubiš garancijo ker lahko priklopiš žice na napačne kontakte.
 

Ador

Majstr
7. avg 2019
590
310
63
Ti pa predlagam eno stvar da ne bi imel težav z garancijo. Naredi si en mini podaljšek katerega boš vključil na stalni priključek. Na drugi strani naj bo pa primerna vtičnica kamor boš vključil pralni stroj z original vtikačem. Volk sit in koza cela. :) Za mene je pa najbolj pomembna rumeno zelena žica, ta je ozemljitev. Če bo stroj pravilno ozemljen si dosegel svoje in poskrbel za varnost, če pa kaj ne bo delovalo naj pa preveri strokovna oseba.... (Nula, faza, fid stikalo.... KZS... Včasih je kar problem da je vse narejeno in da deluje kot je treba.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen in tony

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Na koncu sem naredil montažo enako kot prej, s stalno vtičnico.

Kar je pa zanimivo je, da so bili kabli preseka 1 mm2. Očitno se špara na fertik. Ker je vnaprej težko vedeti, kakšen je presek kabla in če bo še kdo pred podobno dilemo kot jaz, priporočam kar komplet votlic, da lahko probaš katera je najmanjša, ki še paše na kabel:
(pa jih imaš dovolj do smrti, v SAMu so še nekaj cenejše)

Poceni klešče za votlice pa dobite tu (ker stisnejo samo z ene strani, sem sam votlico z njimi stisnil najprej od spodaj in nato še od zgoraj):

Hvala vsem za pomoč!
 
  • Všeč mi je
Reactions: Ador

Ador

Majstr
7. avg 2019
590
310
63
Na koncu sem naredil montažo enako kot prej, s stalno vtičnico.

Kar je pa zanimivo je, da so bili kabli preseka 1 mm2. Očitno se špara na fertik. Ker je vnaprej težko vedeti, kakšen je presek kabla in če bo še kdo pred podobno dilemo kot jaz, priporočam kar komplet votlic, da lahko probaš katera je najmanjša, ki še paše na kabel:
(pa jih imaš dovolj do smrti, v SAMu so še nekaj cenejše)

Poceni klešče za votlice pa dobite tu (ker stisnejo samo z ene strani, sem sam votlico z njimi stisnil najprej od spodaj in nato še od zgoraj):

Hvala vsem za pomoč!
Kakšne smrti, sedaj bodo preskrbljeni še tvoji vnuki z votlicami in pa kleščami za votlice. :)
Na materijalu se pa res varčuje praktično tako kot da so zlate žice.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony