Izpoved enega tridesetletnika

asko

Fizikalc
22. jul 2007
2.565
3
38
Ko sem bil jaz se otrok in so me starši dolgočasili s svojimi zgodbicami do solza, kako so imeli oni težko življenje, ko so oni
odraščali.Kako so oni hodili 20 km daleč v šolo z eno samo sobo. In je učitelj poznal edino oceno zadostno 2 povprečna. Kako so hodili v dežju, snegu in viharjih in prenašali ob tem se svoje mlajše brate na svojih hrbtih.
Kljub temu, da so hodili v šolo so poleg tega se doma pomagali svojem staršem, da so sploh lahko preživeli in se niso izstradali do smrti.In spominjam se še, da sem si med odraščanjem obljubil, da nikoli ne bom težil z vsemi temi bučami svojim otrokom, kako težko je bilo meni in kako lahko je njim danes.

Ampak sedaj, ko sem dosegel rob svoje mladosti kurčevih 30 let. Si ne morem pomagati, da ne bi povedal nekaj tej današnji mladini. Tako vam je na tem svetu!Mislim, v primerjavi z mojim življenjem, živite v utopiji! Ko sem bil jaz otrok nismo imeli Interneta! Ko smo želeli nekaj zvedeti, smo morali iti v knjižnico in si poiskati sami! In tudi e-maila ni bilo! Dejansko si moral na roke napisati pismo s pisalom! In potem si moral ******* znamko jo nalepiti na pismo in pismo si potem moral odnesti v nabiralnik. In ponavadi je trajalo tedne,da si dobil odgovor. Niti ni bilo MP3-jev ali Napster-ja! Če si hotel krasti muzko si moral iti v prodajalno plat in jo tam dobesedno ukrasti. Ali pa si cel dan sedel in cakal ob radiu, da si ujel svoj komad na kaseto pa se takrat je kakšen DJ nekaj gobcal ali na začetku ali na koncu in si bil gladko ob tvoj posnetek. Ce te je zanimalo kaj o kakšni kurbariji! Si nisi mogel zdownloadati, kot to lahko počnete sedaj. Ali si fotru sunil kakšno staro Erotiko ali pa si jo sunil v trgovini. Nismo imeli finega sranja kot je recimo Call Waiting, ce si bil na telefonu in te je klical nekdo drug si imel pač zasedeno! Ravno tako ni bilo klinčevih Caller ID Box-ov! Ko ti je zvonil telefon si se oglasil pa čeprav nisi vedel ali te klice mama, tvoj diler, tvoj prijatelj, ljubica, punca, itd. Preprosto nisi vedel in si se moral oglasiti,gospodič! Ravno tako niti ni bilo Sony Playstation videogamov z high-resolution 3-D grafiko! Imeli smo Atarije 2600 mogoce kaksen ZX Spectrum! Z igricami kot so Asteroidi kakšni Space invadeji so bili se vmes grafika pa je bila nagravžna 2d! Vas igralec na monitorju je bil malo vecja pika. Moral si uporabljati domišljijo! In tam ni bilo tako imenovanih multiple levels! Samo en level vedno hitrejši in težji dokler nisi guznil! In ko si sel v kino ni bilo stadion sedežev, vsi so bili enako visoki. In če si imel vsaj malo sreče potem se je pred tabo nalimala ponavadi ena omara in potem si videl le njegov hrbet za katerega si posteno plačal. Razvajeni ste do podtalnice, prisežem pri Bogu! Danes ne bi preživeli niti 5 minut v času leta 1985...kaj šele leta prej!!!

Dobil tole na mail, pa je kar velik resnice v njem...
 

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.205
679
113
je pa ni. Meni je bolj neumno razmišljanje trideset letnika o tem, da se od leta 85 ne bo nič spremenilo. Minilo je četrt stolejtaj, smo v informacijski dobi. Meni se današnja mladina kvečjem bolj smili kot ne, ker bo večina postala sužnja kapitalizma. Sej jst tud vidim mladino tko kot ta starček, ampak vseeno poskušam to razumet in se iz tega nekaj naučit. Ne pa govort, da je to brezveze. Tko kot bi reku, da noben ne zna zdej nč več cepit drv. Zakaj bi pa to moral znat? Danes nimamo samo drva pa olje, ampak tudi plin, sončno energijo, toplotne črpalke, itd... Ja valda, da ne bom cepil drvu, če mi pa tega ni treba. Seveda pa je vse po mal dobr znat. Vojna itak bo, samo vprašanje časa je.

lp
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Tak razmišljaš, ko si star 30 let. Starši so enako razmišljali ko so bili stari 50 let. Tvoji otroci si bodo to mislili pri 20-tih.

Tako to je, svet se spreminja vse hitreje. Mlajše generacije bodo to folgale, ampak bodo vse prej izpadli iz vsega. Tudi sam sem okoli 30 in že opažam, da se pojavlja toliko novih tehnologij, naprav, standardov, da nekaj kar je recimo lani obstajajo kot prototip, danes mladina množično uporablja, meni pa se niti sanja ne o tem.

Kako dolgo bomo ta tempo zdržali ne vem, meni se ne smilijo samo moji starši ampak se počasi smilim tudi že sam sebi, ker ko bom star 40, bom zastarel kot NMT telefon.

Gledam svojega nečaka, star je 3 leta in si na računalniku odpre brskalnik, poišče youtube ali mojvideo, poišče risanke (nodi, pujsa pepa...), jo odpre, da na fullscreen... Ko se naveliča brskalnik zapre, zažene Moorhuhn in strelja kure, izbere nivo itd.

Skratka ko bo v OŠ bo že mene učil o novih tehnologijah, pa čeprav sebe štejem kot človeka, ki spremlja dogajanje in trende okoli sebe. Ampak počasi ti zmanjka volje spremljat vse, kar si vsakodnevno izmislijo.
 

gasdopodna

Fizikalc
22. jul 2007
3.608
94
48
Jaz bi se z veseljem vrnil v 80'. Nekje 1984-1987. Plate so zakon
smile-1.gif
Pa spet bi povsod pisalo Jugoton in podobno.

Pa naši izdelki bi prevladoli. Ne bi mi bilo treba prenašat tega bednega Hoferja pa Lidla. Naj se poberejo od koder so prišli.
bonk.gif
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.300
2.398
113
še v SLO - ampak komaj
Citat:
Uporabnik gasdopodna pravi:
Jaz bi se z veseljem vrnil v 80'. Nekje 1984-1987. Plate so zakon
smile-1.gif
Pa spet bi povsod pisalo Jugoton in podobno.

Aha - samo da bi imel "pamet", ki jo imam sedaj.
tongue-1.gif


Drugače pa ima SouthPark prav - vse se prehitro razvija in bomo kar hitro za "na odpad" (v kolikor že nismo
crazy1.gif
) - ampak bogi tisti, ki prihajajo za nami - za njih se še hitreje vse skupaj vrti.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Tudi jaz bi se dost dost dost raje vrnil v 80eta leta kot pa da morem živet v tem sodobnem hitro razvijajočem sranju. A misliš da so razni MP3ji, 3D 4D 5D TVji ter ultra igre kakšno darilo za ljudi? Da ne omenjam interneta? Vse je samo in le stvar navade. GSM aparat? Hvala! A ni bilo to včasih super ko si šel nekam npr. iz vasi v mesto in te ni vsakih 8 minut nekdo klical? Idi tja ter poišči tega pa tega ti bo za mene dal to in to, pol zopet cingla, daj se še tam pa tam ustavit pa bla bla bla bla bla... Skratka res je da je bilo včasih vsega dost dost manj ampak fora je v tem da ni bilo potrebe po več ker smo imeli vsi relativno enako, današnji materjalizem ter dobrine pa so samo stvar marketinga ter navade. Ker imajo pač vsi moraš še ti imeti.. Tak je to veš!
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.701
113
Obstaja en resen problem z današnjimi otroci: imajo manj domišljije, kot so je imele generacije pred njimi. Daj tri otroke na kup brez elektronike na travnik in ne bodo vedeli, kaj bi počeli. Možgani so očitno nekako drugače razviti. Vidim, ko organiziram kak dogodek na kmetiji staršev. Izredno brihtni otroci kolegov so naenkrat v malo tujem okolju invalidi. Ne znajdejo se, nimajo domišljije, kaj je neka reč vse lahko. Kaj vse je igrača. Imajo samo servirana znanja. Na računalniku se znajdejo samo zato, ker je vse na pladnju.
Prav tako se mi zdi, da mladina ne prinaša več ideje, kaj je lahko v družbi drugače. Niso več sposobni voditi "revolucije", kar je bila tisočletja pred njimi mladina zmožna. Nekdaj so mladi gledali, kaj je narobe v svetu staršev in so hoteli ustvariti "nov svet". Sedaj se mi zdi, da te ideje več nimajo. Imajo idejo, kako bi svet staršev obrnili v svojo korist, ampak to ni enako. Prilagajajo se sami, namesto da bi z novimi idejami zamajali sedanje "resnice".
Ključen problem je najbrž, da je starih ljudi v Evropi več kot kdajkoli prej, generacija med letom 1948 in 196X je bila izredno številčna in vse vajeti drži v svojih starih šapah brez resnih novih idej.
Dobro, mogoče ne bi sploh smel pisati v temo, ker nisem več tridesetletnik
grin1.gif
.
 

Kasius

Hugo Boss Opanæiæ
15. dec 2007
4.061
0
36
Pri tvoji
Citat:
Uporabnik gasdopodna pravi:
Jaz bi se z veseljem vrnil v 80'. Nekje 1984-1987. Plate so zakon
smile-1.gif
Pa spet bi povsod pisalo Jugoton in podobno.

Zakaj ne kar v 1927?

Kakšna patetika, tisti, ki vas moti napredek, se preselite v Severno Korejo.
 

Tjasa

Fizikalc
10. dec 2007
4.403
0
36
Js še nisem 30... pa bi včasih se prav rada vrnila v to obdobje brez računalnikov, igric, telefonov,.. Muska je bla itak najboljša v 80's, žural so boljš k zdej, marsikej si si lahko privoščil..

Dons pa vidim tam 10 let stare ko sedijo pri trgovini in se pogovarjajo sam še o igricah pa fejsbuku (kaj za boga milega dela 10-12 letnik na fejsbuku??) pa zadnjič sem celo ujela eno punčko ko je rekla, da "morm it kupt še kondome k jih moj noče, hihi, jih bom najbrž kr naročila prek netaaaa, tuki me vsi poznajo že".. ma priznam, js sm kr otrpnila. Dvomim da je punca imela vsaj 14 let, pomoje nekje 13.. ker tam se itak zbirajo samo osemletkarji oz. devetletkarji.

Ni.. ne znajo več.. js sm prou ponosna, da sem bila en tak otrok s polno domišljije ki se je znal igrat s kolebnico in jo pretvoriti v konja, ko sem brala 5 prijateljev, sem vsak gozd poimenovala v Krakovskega in se igrala da iščem Simmyjevo prikolico (s prijatelji, kajpak), če smo naletel na kakšn potok, smo itak celi mokri pršli domov ker smo spuščal ladjice in tekmoval, kera bo dlje zdržala... kolesarili smo v naravo in pekl jabolka pa narabutano koruzo ob jezeru, pogovarjal smo se, hecal,.. damn kr vrnila bi se v ta čas.

Moji otroc, če jih bom kdaj mela, bodo UPAM da imeli kaj smisla za preživljanje časa kot sem ga js, poskusila jih bom pač navadit da gredo v naravo, se dobi s svojimi prijatelji in kakšno lažjo ušpičijo zunaj na zraku, da grejo kam s kolesi, se dobijo na igrišču in se tam pogovarjajo, igrajo košarko, fuzbal, karkoli,... samo da mi ne bo doma visel za računalnikom 10 ur ker bo nabijal igrice.

Pa ne, da sem zdej neki proti računalnikom, itak da mora dons otrok že skor pri 5ih letih vedet vse, ampak v mejah normale, za otroka je 30 min na računalniku še preveč...
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Citat:
Uporabnik Tjasa pravi:
Muska je bla itak najboljša v 80's, žural so boljš k zdej, marsikej si si lahko privoščil..
Kaj že?

Se moram delno strinjat s Kasiusom. Če hočeš primerjat 80-ta z dandanes, upoštevaj tako dobro IN slabo, oboje seštej, potem pa še enkrat primerjaj.

Recimo, kam ste šli takrat na dopust pa kam greste sedaj (naj se ne javljajo tisti, ki imajo že 30 let isto prikolico). Pa če je tako fajn bilo takrat, zakaj se tudi zdaj ne vozite v stoenki ali jugotu, saj so še na trgu.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.701
113
Problem današnjega časa nikakor v tehničnem napredku. Stroji so dobrodošli, ne pa krivci.
Problem je, kako smo kot družba organizirani. Kako ljudje izkoriščamo svojo sposobnost, da smo družabna bitja. Kako verjamemo v svoje sposobnosti, da lahko naredimo nekaj, kar še noben ni. Dobro, na youtube se vidi nekaj takih podvigov, ampak tam gre bolj za boleče neumnosti. Malo pa je tega, da bi si mladec zapičil v glavo, da bo naredil to in to in zato porabil eno leto svojega časa.
Danes v resnici v vsakdanjem življenju ni prostora za inovacije, ker te en kup pravil omejuje. Ne smeš avtu malo drugače ogledala obrniti, ker rabiš homologacijo. Ne smeš v firmi malo predelati stroja, ker si ga najebal, če bo kaka nesreča, pa četudi bo kdo samomor delal. Postali smo družba pravil, ki so napisana in skoraj nespremenljiva.
 

kdosemjaz

Fizikalc
1. avg 2007
1.654
0
36
ksz
Sodobna družba daje iluzijo svobode, a je vse prej kot to. Instant dosegljivost vsega otrokom je kvečjemu zavora njihove ustvarjalnosti.
 

Maxi25

Fizikalc
4. maj 2009
2.341
0
36
Še bolj žalostno pa je to, da pravila piše 10 izbranih oseb, ki se jih tko al tko ne drži, ostali pa cepljamo za temi pravili kot ovce.

Tudi moje otroštvo je bilo podobno kot je opisala Tjaša. Narava, igre... bilo je super.
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Temu v psihologiji pravijo sindrom dobrih starih časov.
Spominjaš se dobrih stvari, slabe pa pozabiš in potem imaš občutek, da je prej bilo bolje. Pa ni. Suxalo je. (razen za nekaj tajkunov, samo njim je tudi danes še boljše)
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.665
1.584
113
Citat:
Uporabnik Kasius pravi:
Citat:
Uporabnik softi pravi:
a tebe ne moti?

Ne. Hvala bogu za internet, da lahko gledam vsak film, kadar hočem, da lahko po mili volji poslušam muziko, ki jo tisti trenutek hočem..

ja imaš prav, razvoj je prava stvar, samo zanimivo da ne opaziš tukaj svojega zaostanka v razvoju na drugih področjih
17758-icon_confused.gif

hint