IR ogrevanje s paneli - izkušnje!!

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Jaz sem to vedel, samo kot receno ni boljse alternative v dani situaciji. Gledal aem se kamin na pelete, samo ne bi pokril vsega. Za marec in november je ok, ostalo pa ne rabim zato sem to izbral. Sicer odsvetujem ce je kaj drugega opcija.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.599
252
113
Jaz sem to vedel, samo kot receno ni boljse alternative v dani situaciji. Gledal aem se kamin na pelete, samo ne bi pokril vsega. Za marec in november je ok, ostalo pa ne rabim zato sem to izbral. Sicer odsvetujem ce je kaj drugega opcija.

kaj pa tisti radiatorji, konvekcijski al kako se rece?

potem je spet treba elektriko imet zraven...
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.499
9.201
113
Vsi radiatorji, paneli, električni grelci v tleh, itd. so podobni. Toliko toplote kot rabiš, toliko jo moraš dovesti. V glavnem požrešni za znoret. Kot je napisal KarEn: če ni druge alternative, potem je to to in pač požreš visok račun. Če je alternativa, pozabi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi in msenjur

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.599
252
113
seveda. zato iscem nekaj, da cimhitreje segreje.

recimo, ir panel 1kw, mi zdele laufa ze 5 ur, pa je temp visja 1 ali 2 stopinje. berem da je ir grelec precej hitrejsi...
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Za čim hitrej segret rabiš nekaj kar ima grelnik (spiralo) in še ventilator, da kroži topel zrak, ala kalorifer. Poraba bo ista, ko tisto kuri neka 2kw pač kuri, boljš je da še razpihava topel zrak. Položnica pač ne bo hvaležna, ampak bo hitro. So potem še neki termostati da izklaplja in vklaplja, ampak to je bolj na približno, pa za silo - ni to permanentna rešitev (ok, je bila ko sem bil še študent v garsonjeri, tam se ni splačalo drugega).
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.342
5.857
113
pri taščici
1kw toplote mrzlem prostoru se bo poznalo sele po enem dnevu in ne po eni uri.
Na temperaturi.
Daj ce bos stal direkt pod IR panelom te bo ze grel. Ampak termometer v prostoru se pa se ne bo dvignil kmalu.
 

Piton

Guru
11. apr 2022
1.679
-205
113
Domnevam da vsaj toliko. Samo je to morski vikend in ti ne znam povedat ker pozimi nisem dol. Sem napisal prej da je drago in odsvetujem ce obstaja dobra alternativa.
drago je zato k dirkt na štrom
tudi talno bi blo drago če šlo direkt iz štekarja
ir paneli so marketinški prepogib na ponk
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: Borg

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
seveda. zato iscem nekaj, da cimhitreje segreje.

recimo, ir panel 1kw, mi zdele laufa ze 5 ur, pa je temp visja 1 ali 2 stopinje. berem da je ir grelec precej hitrejsi...

Jao dec!

Če se ti fula mudi..in vzameš moped...boš pičil kaj..50 km/h? Iz Lj do Kopra 2 uri.

Kako bi lahko šel hitreje? (da se presedeš iz 'avtomatika' na '4.ko'...ali?)


Imaš 1 kW grelec...kako bi lahko ogrel hitreje prostor? (boš vzel 1 kW IR panel...ali?).
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.599
252
113
sej pravim, da ni 1kw...

sej ubistvu ne poznam razlike delovanja med ir panelom in ir grelcem. Vem, da so ir grelci že stara tehnologija, ki sem jo včasih videl v vsaki kopalnici.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
Vseeno je kako je imenuje in kako se dela. Če bi rad da je hitrejši vzameš močnejšega. Torej 2 ali 3 kW.


Odvisno od tvojih želja/potreb in kaj je tebi sprejemljivo.
Ljudje pozabljajo, da je nek neogrevan objekt treba kompletno maso dvigniti (ajde..iz 5 stopinj na 20)...če je govora o hiši, je to cca 100 ton materiala, ki ga je potrebno nagreti za 15 stopinj (in hkrati upoštevat izgube sploh, če je neizoliran objekt), če gre za vikendico je mase za segreti manj a še vedno v tonah....in za kaj takega rabiš enormno energije in tu z 1 kW ali 2 kW grelčki nimaš kaj počet...rabiš nek drug grelec, ki bo v stanju dat 10 do 20 kW moči, ker jih rabiš v kratkem času (to so pa že peči na drva, olje, plin...itd)...za segreti cel objekt. Če maš eno nadstropje bi lahko štukal z močnejšo zunanjo enoto klime (5 kw) in dvema notranjima in še s kakim el. grelcem v kaki sobi...da si spet nekje na 8 do 10 kW.
Če si omisliš klimo (višji začetni strošek a manjši strošek ogrevanja) imaš dandanes tudi opcijo wi.fi.ja in jo lahko vklopiš dan predno prideš na objekt da se zadeva vsaj za silo nagreje.

Če je govora o kaki delavnici, en prostor, praktično neogrevan In izoliran) pa imaš na izbiro...ali zmontiraš nek grelec, ki bo seval vate in te za silo grel (kar imaš v kafičih prek zime zunaj ko piješ kuhančka...in seka vate sevalo, z druge strani te lepo zebe), ali pa boš vrtinčil toliko (toplega) zraka, da bo tistih 10 do 15 stopinj, kolikor ti zadošča za delo...v obeh primerih bo 'grelo' dokler bo zadeva vklopljena, tisti trenutek ko boš izklopil bo mraz.
V teh primerih ne rabiš kaj pretirano močnega. a tu je tvoja odločitev kaj ti je bolj 'prijetno'.
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
1kw toplote mrzlem prostoru se bo poznalo sele po enem dnevu in ne po eni uri.
Na temperaturi.
Daj ce bos stal direkt pod IR panelom te bo ze grel. Ampak termometer v prostoru se pa se ne bo dvignil kmalu.

Točno tako, tisti "prihranek" s paneli je izključno zato, ker imaš ko stojiš kot piščanec pod lučjo občutek toplote samo takrat ko panel seva vate, dejansko pa je prostor na kakšnih 17 stopinjah, zaradi česar so izgube prostora manjše.. Če pa hočeš imeti ves prostor na uporabnih 22 stopinjah, boš s katerimkoli pretvornikom elektrike v toploto porabil isto.
Nimam panela, imam pa ir grelec v kopalnici kar je funkcionalno isto.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

trance0

Fizikalc
13. jan 2013
461
1
28
Slovenija
sej pravim, da ni 1kw...

sej ubistvu ne poznam razlike delovanja med ir panelom in ir grelcem. Vem, da so ir grelci že stara tehnologija, ki sem jo včasih videl v vsaki kopalnici.
Očitno tudi osnovnošolske fizike ne poznaš. En kilovat energije je enak ne glede na način, kako ga dovedeš v prostor. Če imaš eno uro prižgan IR grelec moči en kilovat ali navaden električni radiator iste moči, se bo temperatura zraka v prostoru dvignila enako hitro in za isto stopinj.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.599
252
113
Očitno tudi osnovnošolske fizike ne poznaš. En kilovat energije je enak ne glede na način, kako ga dovedeš v prostor. Če imaš eno uro prižgan IR grelec moči en kilovat ali navaden električni radiator iste moči, se bo temperatura zraka v prostoru dvignila enako hitro in za isto stopinj.

zelo dvomim.

en kalorifer sigurno prej segreje kot pa ir panel.

verjetno si pomesal s porabo.
 

wilburxxx

Guru
29. sep 2010
5.161
1.185
113
Ogrevalni napravi z enakim izkoristkom, ki delujeta z enako močjo, porabita enako količino elektrike in proizvedeta enako količino toplote v istem času.

Ti o tem dvomiš, ker si pozabil osnovnošolsko fiziko. :evil:
To je res, to razliko da kalorifer greje prvenstveno zrak, ir panel pa beton pa preko njega zrak.
Se pravi da kalorifer segreje prostor hitreje, ampak kratkoročno, ir panel pa počasneje pa to dalj drži. V neki časovni točki pa se oba izenačita.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gavran in msenjur

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.599
252
113
Ogrevalni napravi z enakim izkoristkom, ki delujeta z enako močjo, porabita enako količino elektrike in proizvedeta enako količino toplote v istem času.

Ti o tem dvomiš, ker si pozabil osnovnošolsko fiziko. :evil:

jest sem pa pisal o ir panelu in ir grelcu. in dvomim, da oba enako hitro ogrejeta prostor. kalorofer sem dodal za ocitno razliko.