IR ogrevanje s paneli - izkušnje!!

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
ksz

HVALA za kulturno debato;)!
Se pravi, ni to-to, kar naj bi bilo.

Sem razmišljal, če bi vzel dva, enga, ko sem pred PC-jem, pa enga za pred TV, pa to nanese 300€+elektrika. Za ta dnar pa tudi, če en radiator laufa na full, ne porabim v parih letih:)
 
Citat:
Uporabnik Fusion pravi:
ksz

HVALA za kulturno debato;)!
Se pravi, ni to-to, kar naj bi bilo.


Sem razmišljal, če bi vzel dva, enga, ko sem pred PC-jem, pa enga za pred TV, pa to nanese 300€+elektrika. Za ta dnar pa tudi, če en radiator laufa na full, ne porabim v parih letih:)

(inter)špar ma podobne "panele" s tem da so premični...cenovno so tam ko radiatorji, mislim da so tristar znamka...in če ga seliš s sabo zna biti celo boljše kot radiator
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
Še "ene škatle" ni kam postavit.
Prva idej je bila, da bi en panel na stropu nadomestil radiator.
Potem sem mislil dva manjša, vsakega v svoj kot, ker so omenjali hladne sence oz ozek snop ogrevanja.
Ampak ker ni to niti približno to, kar oglašujejo, se mi tako visoka investicija ne zdi smiselna.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.261
5.819
113
pri taščici
Jaz bom za kasnejsi vzig peci na olje jeseni nabavil zaenkrat enega ali dva grelca v bauhausu. Cen enega je 15 evrov. Mislim da je 800w. Raje dva postavim po 800 kot enega 2kw (kvazi sence....) pa da vidino kaj bo naredil v starem neogrevanem objektu, prostor velikosti priblizno 5x5m. Tiste po 500 evropski v naj pa kar imajo. 300 evrov ne bo ta 800w grelc nikdar stroma pozrl. To je 3000 ur delovanja..... Samo da razliko v nabavni ceni ujamem.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.187
1.797
113
Sicer želiš da se oglasijo samo uporabniki sevala
grims-1.gif
a mogoče si lahko tudi neuporabiki dovolimo komentar.

Moje mišljenje: Sevalo je potrebno jemati kot eden izmed načinov ogrevanja prostora z uporabo el. energije. Zdaj a gre tu za prenos toplote ali sevanje (ali kombinacijo obojega) ni pomembno vsaj z vidika ogrevanja ne. Razlika je v občutku.
Cena ogrevanja je dokaj jasna..za 1 kWh el. energije dobiš 1 kWh toplote.

In dokler jemlješ sevalo kot običjen el grelec si na varni strain. Medvedjo uslogo mu delajo agresivni ponudniki seval, ki obljubljajo čudeže in po drugi strain (naivni) kupci, ki nasedejo tej foram in potem ne dobijo čudeža, ki so ga pričakovali in napišejo da to ni to.

Torej...v kolikor želiš ti z nekim grelnim telesom (nima veze kakim) ogrevat neko sobo moraš vedeti kake so izgube te sobe. Če tega ne veš potem streljaš povsem v prazno in je moč grelca že pod vprašjem. Temu ustrezno bo tudi zadovoljstvo.
A fizika pravi..toliko kot izgubiš toplote, toliko jo moraš nadomestiti. IN če izračun pokaže povprečno moč (Ob 24 urnem delovanju) 1 kW potem mora biti to grelno telo (vsaj) tako močno. In tu nima veze a je to toplota iz klime, iz radiatorja (polnjenega z vodo), el. radiatorja, sevala, kamina... !
In ko enkrat več potreba (izbube) in izbereš grelno telo, se da tudi za silo določit koliko te pride 1 kWh toplote in tega grelnega telesa. In pri grelcih, ki direktno pretvarjajo el. energijo v toploto čisto pri vseh dobiš enako ven! Zato se ne rabiš spraševati kako je stanje pod mizo, za kavčom, 24 cm od stene..20 stopinj je 20 stopinj..razlika je edino v času delovanja kako ti grelec občutiš.

Drugo kar se moraš vrašati je...kaj želiš ti s tem grelcem doseči..ali boš uporabljal kot grelno telo samo njega, ali ti bo to kot sekundarni način dogrevanja, kar pa je običjano posledica nižanja stroškov. V slednjem primeru se električni grelci ne izkažejo kot najbolj poceni in se ti splača nabavit klimo kjer te bo kWh toplote stal cca. 3 x manj kot pri el. grelcu.


Okoli komentarja...da se z 1 kW grelcem (imenovanim sevalo) greje velik proctor, kjer je cel objekt podhlajen..ter da ne opravi svoje naloge...tu gre predvsem za nepoznavanje osnov fizike lastnikov.
Da pričakuješ da bo 1 kW grelček v parih urah segrel nekaj ton podhlajenega zidu je enostavno smešno.


ker omenjaš merilnike toplote...bi ti jaz svetoval da nabavi klimo (tč zrak/zrak) in filaj toploto z njo. Radiatroje pa imej do te mere doprte (preko termostatov) da temperairaš sobe na konstatno temperature - da se ne bo zid podhladil, ker boš fasal plesen.
 

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
Vendar je vseeno razlika ali greješ zrak ali pa ploščice na tleh recimo.
Za primer. Če jaz v kopalnici nažgem klasičen kalorifer za 20 minut (1Kw), bo dovolj toplo da se ob tem 2 z lahkoto stuširata, brez da bi koga zeblo. Če v enakem terminu nažgem 1kw panel..se bo v 20tih minutah šele dobro začelo čutiti ploščice..ne čutiš hlada ko si pod njim, ko pa nisi pod njim je pa bolj tema. Poraba bo v tem takem v trajanju 20 minut enaka ali pa eni uri..s tem da v primeru panela, te bo zeblo, samo da se boš do ogledala/umivalnika/stroja/xy sprehodil
tongue-1.gif
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
Eni pač ne morte iz svoje kože
evil.gif

Ampak ok, naj ti bo
tongue-1.gif


Klime nimam kam montirat... Tudi stroškovno je kar velik vložek, sploh, ker bo upam, da to bolj začasno gnezdo...
Pa sedaj je/bo ta novi zakon okol delilnikov, da se ne bo splačalo preveč šparat...

Je @Pakul tudi lepo dopolnil.

Če potegnem črto, vidim, da so investicije prevelike in da "ne bomo šparal" z alternativam
smirk-1.gif
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.187
1.797
113
evil.gif
...ploščice na tleh.

Če odmislimo objekte, ki se uporabljajo občasno in se tudi občasno grejejo...

in se posvetimo objektom (stanovanja, hiše) kjer živimo v njih je point ogrevanja v enakomerni segretosti objekta. Kar prinaša udobje.
Vsakršno podhlajevanje konstrukcije vpliva tako na počutje kot na probleme kot so vlaga in kasneje plesen.
Tako da vsakršno izklapljanje gretja z vidika prihranka je nepotrebno početje, ker nekih resnih prihrankov ni (so a potegnejo za sabo prej omenjeno udobje in kontrukcijske probleme).

Poskrbet je potrebno za ustrezno izolacijo objekta in nato njegovo enakomerno neprekinjeno ogrevanje. To je to. Stroški minimalni, počutje maksimalno.
 

Pac_Man

⋆Распут&
10. maj 2014
2.211
0
36
Če nočeš klime, kupi oljni radiator za cca 50 €, fizično čim večjega, z čim večjo površino. Če te ne motita hrup & prepih pa najcenejši kalorifer za okrog 10 €, greje hitro in učinkovito.

To je v bistvu to pri gretju na el., ostalo so v glavnem samo lepši paketki.
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
Kolker sem razbral iz vseh odgovorov je to dobro samo, če si direktno pod panelom. Kar je za mene popolnoma ok, ker bi potreboval samo dogret pisalno mizo, ker se dela od doma in kadar se sedi paše imeti mal bolj toplo kot drugače po celi bajti...
Tudi temp. senzor bi dal morda na mizo, zato, da se ne bi panel trudil ogret "cele bajte".
Ima kdo tako zmontirano?

Gledam ko kombinacijo;

Hvala!
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.298
3.408
113
hm
240 eurov imam skoraj za 3/4 leta ogrevanja z TČ.

No jutri bi moral kurilec iti dol pa ga kupi za 100 eur in vklopi peč na malo večje obrate.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.516
265
113
no, jestbi jih uporabil za dogrevanje kopalnice. tam je sam ena lojtrca, in ker TC neha delat ko je v dnevni ok temp, se seveda v kopalnici ohlaja. dal bi panel na strop, tko da mal tla ogreje...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.261
5.819
113
pri taščici
Mi smo odgovarjal smrkcu.
Za tvojo opcijo pa ok, včasih so za tak namen montiral kopalniške grelce, ki stanejo desetino ali dvajsetino sodobnih panelov
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
hm
240 eurov imam skoraj za 3/4 leta ogrevanja z TČ.

No jutri bi moral kurilec iti dol pa ga kupi za 100 eur in vklopi peč na malo večje obrate.
Razumem kaj zelis povedat in se naceloma strinjam... vendar nimam tč niti radiatorjev...
Glavni vir je loncena pec, ki gre ven takoj, ko se situacija umiri, saj drva in toploto dobesedno mecem skozi dimnik. Zamenjal jo bo kamin.
Vendar kljub vsemu, bodo se vedno prehodni dnevi, ali jutra ali veceri, ko je potrebno za sedenje malo pogret delovni prostor.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.298
3.408
113
Razmišljam da bi to sam naredil eno plošča farmacela pa malo grelne ga kabla.

Kaj pravite majstri
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Kolker sem razbral iz vseh odgovorov je to dobro samo, če si direktno pod panelom. Kar je za mene popolnoma ok, ker bi potreboval samo dogret pisalno mizo, ker se dela od doma in kadar se sedi paše imeti mal bolj toplo kot drugače po celi bajti...
Tudi temp. senzor bi dal morda na mizo, zato, da se ne bi panel trudil ogret "cele bajte".
Ima kdo tako zmontirano?

Gledam ko kombinacijo;

Hvala!
Si kdaj recimo pozimi sedel na terasi koče na smučišču? Sonček prijetno greje, da si bundo slečeš, ampak noge pod mizo pa zmrzuješ - enako je z IR grelci!
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi