"Inflacija", podražitve in izkoriščanje situacije za dvig marž

Generik

Guru
14. maj 2011
3.859
1.252
113
Ne vem s kom sodeluješ ampak cene so šle žnj gor sam pa še vedno delam po enakih cenah kot pred leti. Pa delam za bogate, za reveže, za učenjake in za tiste brez šol. Dela ogromno, stranke zadovoljne, če pa ti nabavljaš šiptarje ali čefurje pa je tvoj problem. Uni so na začetku poceni potem pa te ocurijo. Sam ponavadi takim učenim šele potem ko je končano pride v piskru, da šiptarji in čefurji niso oh in sploh. Napake pa delamo vsi, samo eni smo sposobni priznati in popraviti uni zgoraj našteti pa uidejo in jih ne dobiš več.
Verjemi, da če lahko izbiram, izberem raje nekoga domačega.
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.109
3.418
113
Pa da ne začnem s tem, da je to, da država dela neka doplačila do minimalne plače totalni absurd.
Ne mi reči, da si tudi ti eden tistih (ki jih ob splošni ekonomski neizobraženosti pri nas žal sploh ni malo), ki misli, da država(!?!?) vsem doplačuje "dodatek do minimalne plače"?
Se ti ne zdi, da bi po taki logiki vsi delodajalci zaposlenim na minimalcu(on ostalim), ki jih je ogromno dali plačo 1 EUR (z besedo: en evro), država bi jim pa doplačala razliko do minimalca :valjamse::bonk:.
Volivec Levice?
.
Fora tega "dodatka do minimalne plače" je v tem, da imajo firme postavljam plačni sistem z npr. 15-imi plačilnimi razredi po npr. +5%.
Z višanjem minimalne plače, več razpoložljivega denarja za plače pa z vladnim dekretom o dvigu minimalne plače pač ne nastane, gredo plačni razredi bolj skupaj, oz. imajo spodnji 3-je, 4-je (5, 6, 7...) plačni razredi vsi enako, minimalno, plačo.
Kako to vpliva na motivacijo zaposlenih, ki bodo kmalu vsi imeli enake plače, si boš menda znal predstavljati.
Slabo.
Tako pač to je v socializmu.
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.859
1.252
113
Ne mi reči, da si tudi ti eden tistih (ki jih ob splošni ekonomski neizobraženosti pri nas žal sploh ni malo), ki misli, da država(!?!?) vsem doplačuje "dodatek do minimalne plače"?
Se ti ne zdi, da bi po taki logiki vsi delodajalci zaposlenim na minimalcu(on ostalim), ki jih je ogromno dali plačo 1 EUR (z besedo: en evro), država bi jim pa doplačala razliko do minimalca :valjamse::bonk:.
Volivec Levice?
.
Fora tega "dodatka do minimalne plače" je v tem, da imajo firme postavljam plačni sistem z npr. 15-imi plačilnimi razredi po npr. +5%.
Z višanjem minimalne plače, več razpoložljivega denarja za plače pa z vladnim dekretom o dvigu minimalne plače pač ne nastane, gredo plačni razredi bolj skupaj, oz. imajo spodnji 3-je, 4-je (5, 6, 7...) plačni razredi vsi enako, minimalno, plačo.
Kako to vpliva na motivacijo zaposlenih, ki bodo kmalu vsi imeli enake plače, si boš menda znal predstavljati.
Slabo.
Tako pač to je v socializmu.
Smo že obdelali tekom dneva tole. Malo si z branjem v zaostanku :)
 

wilburxxx

Guru
29. sep 2010
5.173
1.175
113
Poznam razmere v večjem podjetju (1000+ zaposlenih), kjer so imeli težave z pridobivanjem kadrov, pa tudi z zadrževanjem in efektivnostjo obstoječih.
Zavestno so se odločili, da bodo zaposlenim nudili več pri plači, pri raznih dodatkih...
In sedaj, vsi si želijo delati pri njih, efektivnost in zavest zaposlenih se je povečal, težav z kadri nimajo, imajo kvaliteten kader...
Win win situacija.
Je pa pri njih tudi razmerje med najnižjo in najvišjo plačo cca1:4 - 1:5
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in ales85

tomi

Guru
1. sep 2007
18.000
9.129
113
40
MB
to je pot k napredku, ker konec koncev samo zadovoljni zaposleni lahko dobro ustvarjajo.

ampak dokler se bo našel folk, ki bo zavedno rinil k slabim delodajalcem, sprejemal denar na roko, delal 400 ur z 20 ur na teden pogodbo itd, država pa delala nič kot vedno, bo pač tak.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.167
2.260
113
Da te dopolnim: Ni... za ponujeno plačilo/obseg dela/...

Naj ponudijo več €.

No no, malo se je vseeno treba spustiti na realna tla, sicer pa časi "realnih tal" kmalu pridejo. Malo še počakat, še se bo prosilo za delo. Veš tako ti bom povedal, da ne moreš dobit kelnarce ki ti bo delala za 15€/uro neto. Kaj pa bi ti ponudil? 25€? 30€? Najbolj zanimivo je to da najbolj pametujejo tisti ki v življenju niso imeli podjetja, takšni znajo najbolj določat ceno dela. Ne rečem da kje ne izkoriščajo delavcev ampak da z srednjo šolo in za delo brez odgovornosti ni 1500€ dovolj potem pa ne vem. Potem pa nekdo ki je končal fakulteto, ima za seboj izobraževanja, obvlada jezike, "rihta" posel ter ima odgovornost, potem za takšnega človeka ni dovolj 3000€ plače?
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.167
2.260
113
to je pot k napredku, ker konec koncev samo zadovoljni zaposleni lahko dobro ustvarjajo.

ampak dokler se bo našel folk, ki bo zavedno rinil k slabim delodajalcem, sprejemal denar na roko, delal 400 ur z 20 ur na teden pogodbo itd, država pa delala nič kot vedno, bo pač tak.

Drži, pozabljaš pa nekaj, lahko ti dobro ali zelo dobro plačuješ kader in konec leta deliš dodatke in nagrade če ustvarjaš dodano vrednost, veliko dodano vrednost. Vsi pa velike dodane vrednosti ne ustvarjajo. Vsi mečejo kot referenco razne Pipistrele in Dewesofte kar je neumno. Žal se povsod ne cedita med in mleko in določene dejavnosti pač niso visoko donosne, nekdo pa jih vseeno mora opravljati. Seveda se bo sedaj našel pametnjakovič iz JU ki bo veleumno ugotovil da če zadeva ne laufa polni program da je bolje dol zapret. Ni tako. Pa ne govorim da je treba ljudi slabo plačat, ne more pa vsak za vsako najbolj osnovno delo dobit 1500€+ izplačila. Sicer pa tudi to ni problem, lahko imamo vsi 3000€ plače, kavico v lokalu dvignemo na 5€, kilo kruha na 6€ itd... pa bomo počasi zopet na istem. Saj to se že dogaja. Ljudje ne razumejo da vsa ta izsiljevanja s plačami vodijo v podražitve ki jih potem posledično občutijo ravno ti ljudje.

Pa ne me narobe razumet, želim da je vsak dobro plačan, pomembno pa je da vseeno ostanemo realni.
 

wilburxxx

Guru
29. sep 2010
5.173
1.175
113
Od kje pa te cifre vlečeš?
Npr kelnerca 15€ neto/h kar je cca 2600 neto na mesec. Čudn pr nas kelnerce bežijo iz fora v proizvodnjo za cca 1000€/mesec.
Nekaj ne špila.
 
  • Všeč mi je
Reactions: novaa in krko

wilburxxx

Guru
29. sep 2010
5.173
1.175
113
Greš iz a v b firmo kjer delaš isto za isti dnar. Sam ker si nov v firmi delaš najslabša dela in delovnik je najslabsi kar ga lahko dajo.

Kelnarce, ni vsaka za kelnarco.
Greš iz a v b. Samo zakaj za isti denar? Pač greš tja kjer dajo nekaj več, al je to v denarju al pa v pogojih.
Pa da ti nekaj povem iz izkušenj, v firmi ima skor vsak nov zaposleni višjo plačo kot stari delavec na enakem delovnem mestu.

Razmišljanje, ja ni vsak za razmišljat.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85
22. jul 2007
12.819
1.318
113
123
Ja vsi bi bili turbokapitalisti in služili nahitro, pri tem pa pozabljajo da za njih delajo ljude in ne sužnji-cifre.Zato ni čudno, da ne dobijo delavcev.
Če ne dobiš ljudi je nekaj narobe s tvojimi pogoji dela in temu primernemu plačilu. ;)
 

tomi

Guru
1. sep 2007
18.000
9.129
113
40
MB
Drži, pozabljaš pa nekaj, lahko ti dobro ali zelo dobro plačuješ kader in konec leta deliš dodatke in nagrade če ustvarjaš dodano vrednost, veliko dodano vrednost. Vsi pa velike dodane vrednosti ne ustvarjajo. Vsi mečejo kot referenco razne Pipistrele in Dewesofte kar je neumno. Žal se povsod ne cedita med in mleko in določene dejavnosti pač niso visoko donosne, nekdo pa jih vseeno mora opravljati. Seveda se bo sedaj našel pametnjakovič iz JU ki bo veleumno ugotovil da če zadeva ne laufa polni program da je bolje dol zapret. Ni tako. Pa ne govorim da je treba ljudi slabo plačat, ne more pa vsak za vsako najbolj osnovno delo dobit 1500€+ izplačila. Sicer pa tudi to ni problem, lahko imamo vsi 3000€ plače, kavico v lokalu dvignemo na 5€, kilo kruha na 6€ itd... pa bomo počasi zopet na istem. Saj to se že dogaja. Ljudje ne razumejo da vsa ta izsiljevanja s plačami vodijo v podražitve ki jih potem posledično občutijo ravno ti ljudje.

Pa ne me narobe razumet, želim da je vsak dobro plačan, pomembno pa je da vseeno ostanemo realni.

ne pozabljam, se strinjam.

vseeno pa problem ostaja, da imaš slabe delodajalce, pogosto jim pa štango drži celo zakonodajalec.

in dokler bo folk dovolj neumen pa šel delat k takim. ne bo drugače.
 

BuDi

Guru
6. sep 2007
6.967
3.260
113
Žal se povsod ne cedita med in mleko in določene dejavnosti pač niso visoko donosne, nekdo pa jih vseeno mora opravljati.

Pa ne me narobe razumet, želim da je vsak dobro plačan, pomembno pa je da vseeno ostanemo realni.
Lahko bi bil tudi ti realen, zaposleni niso dobrodelneži, ki bi tebe za drobiž podpirali pri ustvarjanju, če delavec nekje dobi višjo plačo ga res prav malo briga da ti nimaš višje dodane vrednosti. V bistvu ga sploh ne briga oz. mu je res vseeno - tako nekako kot je tebi vseeno če nekdo v bangladešu za šivanje majic plačuje samo 50 centov na uro, ker z višjo plačo ne bi bil konkurenčen.

Ponudba povpraševanje. Če ne moreš ustvarit in plačat ni naša stvar ali boš zaprl ali ne boš, ampak dokler je izbira ljudje pač pri tebi delali ne bodo, ker nimajo razloga da bi - razen, če so samaritani ali mazohisti. -

"Delam skoraj zastonj, da podpiram šefa, ker ne more ustvarit višje dodane vrednosti... saj bi šel delat drugam... ampak bodimo realni... konkurenca mi ponuja odločno previsoko plačo, ne zaslužim si tega".
 

vogel

Majstr
1. sep 2007
1.470
228
63
Cena zeleza in izdelkov je na popolnoma enakem nivoju, kot leta 2021, aprila! Napovedi pa so, da gre midterm dol.

Vrh je bil maja 2021 in ne 2022. Maja cca 60$, zdaj je na 40$.
No ja, tole ne vem če bo držalo. Sicer je spodnji graf za aluminij, ampak se da jasno videti kam so šle cene od 2020 do danes... Vrh je torej bil Marca 2022, trenutno smo na +15% v primerjavi z lani, v primerjavi z 2020 pa na +70%. Max v primerjavi z 2020 je bil +150% marca letos. Da sedaj ni šlo še nižje, je vpliv tudi USD/EUR vrednoti. Delam v industriji, kjer mesečno porabimo med 250 in 300 ton aluminija in je bilo tole nihanje precej boleče.

1659090314968.png
 
  • Všeč mi je
Reactions: tofsy

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.167
2.260
113
Od kje pa te cifre vlečeš?
Npr kelnerca 15€ neto/h kar je cca 2600 neto na mesec. Čudn pr nas kelnerce bežijo iz fora v proizvodnjo za cca 1000€/mesec.
Nekaj ne špila.

Kolega je iskal v lokalu, sicer malo bolj frkventnem tako da pretegne se malo, seveda mora biti urejena, luštna, primernih let. Da ne boš mislil da je dobil. Je rekel da kaj takega pred 3-4 leti ne bi bilo vprašanje. Je pa od nekdaj dobro plačeval. Aja pa nobena malo boljša ne dela v proizvodnji :)
 

wilburxxx

Guru
29. sep 2010
5.173
1.175
113
A ti celoten trg posplošuješ po kolegu?
Pa misliš da ti je kolega vse do potankosti iskreno povedal?
Imam tudi jaz takega kolega z enakimi težavami. Pol se pa mal z okolico menim pa vidim da mi kolega rožice sadi.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.167
2.260
113
A ti celoten trg posplošuješ po kolegu?
Pa misliš da ti je kolega vse do potankosti iskreno povedal?
Imam tudi jaz takega kolega z enakimi težavami. Pol se pa mal z okolico menim pa vidim da mi kolega rožice sadi.

Ne posplošujem, povem ti pač realen primer. Kaj mi ni povedal? Da mu mora kelnarca za 15€/uro neto še dat? Hja, to je pa stvar dogovora :valjamse: Ne bodi zdaj prizadet, realni časi prihajajo, sedaj po koroni smo malo zaživeli v oblakih in v balkončku. Streznitev pride.
 
  • Všeč mi je
Reactions: alkoholik