GU 10 LED žarnice?!

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.396
4.393
113
49
Na sončni strani ALP
Juh...

Po stanovanju imam nekaj GU 10 žarnic in vsaka kuri 50W, pa še crkujejo kot za šalo...
jezen.gif

Kakšen je ekvivalent po moči pri LED žarnicah? Bolj kot brskam po netu, manj mi je jasno.
17758-icon_confused.gif


Ima kdo kakšno idejo
sprasujem se.gif
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Ni ekvivalenta v LEDikah (po svetilnosti), vsaj po mojih izkušnjah. Žal.
Sam imam LEDike (ne vem koliko jih je notre, verjetno kakšnih dvajset), kurijo en cel wat
aplauz.gif
), pa no go.
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.396
4.393
113
49
Na sončni strani ALP
Saj ravno v tem je hec. V dnevni kjer si največ časa je luster z 4 žarnicami. To je 200W!!!
stupid-1.gif

Cene LED žarnic so pa tudi pregrešno drage. Do 30€.
rolleyes-1.gif
Zato me pa zanima kako je s svetilnostjo.
Če vsaj približno sveti, bom požrl tistih 30€ pa bekslal, drugače pa gre luster dol in na smetišče...
crazy1.gif
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Jaz sem dal za svoje nekje 10 EUR po kosu. Po moje bo najbolje luster zamenjat. Pa po ceni bo tudi nekje primerljivo.
 

_jolly_

Fizikalc
3. sep 2007
2.141
2
38
a to 230v? če jih predelaš preko trafota na 12v, ti bodo držale mnogo dlje. 12v žarnice seveda
tongue-1.gif
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.396
4.393
113
49
Na sončni strani ALP
Ne.. Je na 230V. Bi moral potem trafo nekam skrit...
rolleyes-1.gif


Bom uzel za štih probo ene LED žarnice, da vidim kaj bo,
potem pa verjetno navaden luster pa varčne žarnice not.
 

ginekolog

1.300. registrirani uporabnik
1. okt 2007
585
7
18
jaz imam luster z 4x40W, vendar sem 2 žarnici deaktiviral (malo odviješ) in je ok.
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Jaz imam mislim da 22 kosov 50w gu10 žarnic, pa ene 20 led-ic gu10. V dnevni sobi, kuhinji, spalnici in otroški sobi so navadne žarnice - ledice so premalo. Za hodnike, wc, stopnišče pa imam LEDice. Vse skupaj že 3 leta. Moj nasvet: pozabi na tiste LEDice ki imajo 16, 20, 24 ali 32 malih led-ic. Premalo svetijo (sicer je poraba cca 1w), pa lahko da sem imel jaz smolo. Od 24 kupljenih sem v enem letu imel 20 takih, ki jim je crknilo več ledic - pa kao 60.000 ur svetenja so obljubljali. Po enem letu sem se s prodajalcem zmenil za zamenjavo z doplačilom (ja, drage so ko pes), pa sem vzel take ki imajo samo 3 led-ice gor, pa nad njimi polkrogla za razpršitev svetlobe. Tukaj ena taka porabi cca. 3w, ampak svetijo neprimerno boljše od tistik 16-20-24 ali 32 ledic v enem. Torej na hodniku kjer so 4 take LEDice na enem reflektorskem nosilcu je zadeva čisto uporabna. Ni pa za branje in ostalo, npr. v delovnem prostoru kot je dnevna soba.
Pa še nekaj: prej sem imel tiste tamale ledice s toplo belo svetlobo - kao bolj zdrava, pa bolj naravna barva, ampak če se mene vpraša bullshit. Vse je nekam na rumeno potegnilo, skratka nič naravnega. Te tanove imam pa non-warm white in so imho boljše.
Bottomline: LED-ice pozabi v dnevni sobi (razen za dekoracijo na kaki stenski lučki kot imam jaz), delovni sobi, kuhinji ipd. Za wc, kopalnico, hodnike, stopnišča ipd. so idealne. Nujno te 3w zadeve (2x 1w ledice so gor, ostalo je prešvoh). Od teh mi je samo ena šla v začetku (mislim da je bila že od začetka defektna, ker mi je svetila točno 2 dni), ostalih 20 mi jih zdajle dela že eno leto normalno.
Če te zanima še kaj kar vprašaj, mislim da imam z GU10 grlom in ledicami doma bogate izkušnje (skupaj imam ene 60 gu10 grl v bajti).
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.396
4.393
113
49
Na sončni strani ALP
Juhu... TNX za feedback!
zmaga.gif


Torej za WC, hodnik in spalnico so LED čist OK.
Povej samo, če si tvoje našel na inetu al v kakšni šrtarcuni in kje?

pozdrav.gif
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.396
4.393
113
49
Na sončni strani ALP
TNX
zmaga.gif


Sicer sem bil včeraj pri lokalnem štromarju. Ima take na 3 ledike po cca. 18€.
rolleyes-1.gif

Mislim, da bo ceneje, če odšraubam te reflektorje in prišraubam nove lustre...

lp.-
 

ziggy

Fizikalc
8. nov 2007
1.133
2
36
Zakaj na hodnik in WC tlačit LED, ki so drage in niso nič bolj varčne od varčnih žarnic?
confused-1.gif
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Citat:
Uporabnik ziggy pravi:
Zakaj na hodnik in WC tlačit LED, ki so drage in niso nič bolj varčne od varčnih žarnic?
confused-1.gif

Ker varčne s pogostim prižiganjem/ugašanjem hitreje izgubljajo na življenjski dobi in kar naenkrat niso več varčne - ker moraš prepogosto kupovati nove.
 

ziggy

Fizikalc
8. nov 2007
1.133
2
36
Citat:
Uporabnik Numy pravi:
Citat:
Uporabnik ziggy pravi:
Zakaj na hodnik in WC tlačit LED, ki so drage in niso nič bolj varčne od varčnih žarnic?
confused-1.gif

Ker varčne s pogostim prižiganjem/ugašanjem hitreje izgubljajo na življenjski dobi in kar naenkrat niso več varčne - ker moraš prepogosto kupovati nove.

Izkoristek LED je šele zadnje čase prišel na nivo varčnih žarnic, s tem, da tu niso upoštevane izgube switcherja (ki so v rangu 10-15%). Potem je tu še nabavna cena in dejstvo, da v GU10 LED žarnicah niso ravno vrhunske LEDice z bajnim izkoristkom.
Ja, vem, je pa stvar zadnja leta zelo "in". Šparovna pač ni (zaenkrat).
Cena dobrih LED je visoka - cca. 6 € za 4W Seoulko. Kitajske LEDice ti bodo crknile veliko prej kot kitajske varčne žarnice!

Sicer pa LED ne izgubljajo svetilnosti, kajneda? Poleg tega tudi switcherji v njihovih podnožnih niso večni
grims-1.gif


Jaz se ne obremenjujem s šparovnimi in ne vem kakšnimi še žarnicami. Za delo imam halogenko, ker ne prenesem varčnih žarnic, ostale žarnice po stanovanju pa so ugasnjene. Glede na to, da sem notri večinoma v zimskih mesecih toplotnih izgub žarnic niti ne štejem v izgube - pač porabim malo manj nafte za centralno...