Gradnja hiše?

disc

Majstr
4. feb 2011
2.349
458
83
Zanima me, koliko vas je tukaj gradilo novo hišo in za kakšno ste se odločali? Ste pristaš klasične gradnje, montažne ali ytonga (siporeksa)?? Kakšne so prednosti ene ali druge?
Z mojo malce gledava, kako rešiti stanovanjski problem in se čedalje bolj nagibava k gradnji oz montažni hiški. Če pogledaš na nepremičnine.net, za manj kot 200 000€ ne dobiš ničesar (če gledamo lj z okolico). Pa še to kar je, lahko pričakuješ v kratkem že kakšno menjavo strehe ali oken, kar bi bilo pa finančno kar hudo ob kreditu. Tako pa razmišljam o parceli (tukaj se gibamo od 30-40€ na kvadrat), montažna hiša pride pa cca 1000€ na kvadrat. Če bi pa sam zidal, bi bila pa ta številka najbrž lahko še nižja. S tem, da ko enkrat narediš svojo hiso imaš po vsej verjetnosti naslednjih 30let mir. Če pa kupiš rabljeno staro recmo 20.let se pa hitro lhko kaj pokaže...

Kakšne so vaše iskušnje oz mnenja?
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Da ce gledas Lj z okolico, potem parcele za 30-40€/m2 ne bos dobil, ali bo kaj narobe z njo ali pa bo v okolici, ampak zelo daljni.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.361
5.868
113
pri taščici
Za tako ceno bo najbrž tudi toliko stran od Lj (30-40).
Kako pa si predstavljaš sam graditi hišo? Imaš sorodnike ki so včasih naredili kakšno udarniško? Sam kaj fusas iz tega podrocja?
Če imaš službo do 5h potem pozabi da jo boš naredil prej kot v 5 letih. Pa verjetnost da jo boš končal z drugo partnerko kot začel ni majhna.

Midva sva kupila podobnega letnika kot sva sama.
Danes bi šel hišo delat, če bi poznal človeka ki ima orodje. Sam pa bi najbrž pustil službo in tisto leto 12 ur dnevno posvetil gradnji. Seveda pa rabiš imeti finance.
Zakaj bi pusti sluzbo? Zato ker država zahteva svoje. Da pa bom jaz cel teden hodil v službo zato da bom zidarja plačal en dan alidva za vožnjo samokolnice, pa raje sam vozim samokolnico. Je pa res da moraš dobiti takega zidarja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in igi

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.365
5.401
113
Dela sam ali ne, masivna iz opeke pride najceneje in ima po moje več prednosti kot slabosti napram drugim gradnjam. Če se gradi z denarjem ne rokami, si sorazmerno hitro lahko tudi vseljen. Ne v pol leta kot pri montažno / skeletnih variantah, v enem letu pa že. Če bi raje leseno hišo, pa kaj sam postoril, potem je za gledat skeletne variante. Na ytongu pa res skoraj ne vidim nobene prednosti. Če ne maraš svinjarije, je bržkone poroterm z dryfixom ugodnejši. Res pa je, da si lahko dalj časa brez fasade brez težav...
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

disc

Majstr
4. feb 2011
2.349
458
83
damirj - parcele gledam logatec z okolico in tu se nekak dobijo za tako ceno. Je pa res,da nisi ravno v centru :(

Hanzi - Sam nisem ravno iz foha (kvazi štromar :) ), ampak poznam npr vodovodarje, el instalaterje, pa pomojem se da tudi z gradbinci dogovorit okol cene. Pol imaš pa še npr ytong, kjer lahko sam gradiš s pomočjo njihovega mojstra, ki ti od začetka pokaže kako pa kaj...
Če gledaš ytong hišo, sam material niti ni tako drag. Je pa res, da do strehe tudi opečna gradnja cenovno še ni tolk. Ostalo ti nanese pol boga in pol.
https://www.ytonghisa.si/nizkoenergijske-hise/?h=klara-132-m2

Tukaj je pa ena npr marlesova na ključ
https://www.marles.com/hise/h/tradition/viva-134_2
 

disc

Majstr
4. feb 2011
2.349
458
83
Jabe - tudi pri montažnih hišah ni za pričakovati, da boš prej kot v dobrem letu v hiši. Že vsi papirji/soglasja trajajo, da jih dobiš :(
Sodelovc ima ytong hišo in je zelo zadovoln z njo.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.365
5.401
113
Opa, govorim od papirologije dalje. Se pravi zacensi bager na parceli. Koliko časa traja za papirje je pa povsem druga zgodba neodvisna od tipa gradnje in razlicno dolga lahko na dveh sosednjih parcelah...

Pri ytongu je "problem", da ni samo cegel drug, če hočeš vse kot je treba, so tudi ometi taki in taki, pa fasada taka in taka. Beri dražje variante. Radi se je posluzijo pa tisti ki hočejo blowerdoor narediti, ker je treba biti parkrat manj pazljiv kot pri opeki. No, evo ti eno prednost. Radi reda, samo da je...
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
Kje si
Za tako ceno bo najbrž tudi toliko stran od Lj (30-40).
Kako pa si predstavljaš sam graditi hišo? Imaš sorodnike ki so včasih naredili kakšno udarniško? Sam kaj fusas iz tega podrocja?
Če imaš službo do 5h potem pozabi da jo boš naredil prej kot v 5 letih. Pa verjetnost da jo boš končal z drugo partnerko kot začel ni majhna.

Midva sva kupila podobnega letnika kot sva sama.
Danes bi šel hišo delat, če bi poznal človeka ki ima orodje. Sam pa bi najbrž pustil službo in tisto leto 12 ur dnevno posvetil gradnji. Seveda pa rabiš imeti finance.
Zakaj bi pusti sluzbo? Zato ker država zahteva svoje. Da pa bom jaz cel teden hodil v službo zato da bom zidarja plačal en dan alidva za vožnjo samokolnice, pa raje sam vozim samokolnico. Je pa res da moraš dobiti takega zidarja.


Tukaj pa ne razumem tvoje matematike. Sluzbo se splaca pustiti, ce je tvoja placa nizja od place zidarja. Pa se v tem primeru imas rizik, ce se ti kaj zgodi, plus oportunitetna izguba, ker se ti ta cas ne steje v pokojninsko dobo.

Je bolje sluzbo zamenjat, kjer vec zasluzis in placas zidarja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: B81

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.361
5.868
113
pri taščici
Ce poznas ljudi, potem je lazje. Je pa po sluzbi delat hiso tezko in je v enem.letu ne bos naredil, razen ce imas avtobus zlahte ki ti lahko pomaga.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.361
5.868
113
pri taščici
Vojnik
Zasluzit netto moras vsaj 2x toliko kot zidar, ce hoces da bos zidarja uradno placal. Ce hoce zidar imeti jurja netto, moras ti zasluzit 2 jurja. Ce imas siptarje na crno je druga pesem. Samo tustim jaz ne bi zaupal siporex gradnje pa dryfix in podobnih zadev. Oni se spoznajo na ovce, pa nekateri na sladoled in burek, potem pa....
 

disc

Majstr
4. feb 2011
2.349
458
83
Pomojem je bolj problem bratrancev, al pa fušarjev v tem, da če ti kej zaserjejo se nimaš komu kej dost žalit (razen seb). Edino če imaš enga orenk majstra, ostali pa delajo po njegovi komandi. Kar se takega dela tiče, je pomojem ytong najboljš zadeva. Pa še vse napeljave se dosti enostavno speljejo, ker je siporeks bolj mehak od ceglov.

Še zmer se mi zdi montažna najboljš, vse ti dela en izvajalec in to je to. Je pa res, da te pride dražje.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.365
5.401
113
Izberi kar češ imeti. Brez veze zdaj se dati prepričevati in ti nas. Z ytongom ne boš nič falil. Bajta bo stala in ti boš zadovoljen.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Disc, upam, da si na Marlesovi na zgornjem linku kliknil na oranžen vprašaj, kjer je cena na ključ slabih 149.000€
 

disc

Majstr
4. feb 2011
2.349
458
83
Jabe - sej fora je lih v tem,da nisem še čist 100%,kaj hočem met. Zaenkrat se nagibam k montažni. Me pa zanima, če se tukaj kdo ukvarjal s pobonimi vprašanji (kako gradnjo izbrati)?

Cash - ja sem ja, na ključ pride okoli 1000€ na kvadratni meter hiše.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Če imaš precej stvari namen sam narediti, potem se ima smisel odločiti za klasično gradnjo.
Če pa bodo vse izvajalci delali, potem bi se pa jaz za montažno odločil, ker je najmanj problemov in šalabajzerstva pri izvedbi.
 

nejc111

Pripravnik
15. sep 2007
599
11
18
Sam v naslednjem letu začnem gradnjo. Po izobrazbi magister gradbeništva, ukvarjam se pa z žagarstvom in lesenimi terasami.
Ta teden sem kupil parcelo. Za 1100 m2 zazidljive in še 900 nezazidljive sem odštel 19.000 €. Na hribčku nad vasjo z super razgledom.

Hišo bom gradil v samoizvedbi. Osnovne načrte in arhitekturo bom naredil sam. Sam bom sežagal les in naročil lepljence. Skelet bom dal skrojit na CNC, montažo bom izvedel sam. Sledi še streha, zapiranje sten z OSB, izolacijo, itd. Menim, da bom sam naredil bolje kot 90 % obrtnikov, saj bom gradnji namenil kolikor časa bo pač potrebno, brez hitenja in natančno obdelavo detajlov.

Menim, da je možno hišo narediti že za 100.000 € + neomejeno lastnega dela, zgornja meja je pa nebo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: B81 in igi

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.365
5.401
113
Jabe - sej fora je lih v tem,da nisem še čist 100%,kaj hočem met. Zaenkrat se nagibam k montažni. Me pa zanima, če se tukaj kdo ukvarjal s pobonimi vprašanji (kako gradnjo izbrati)?

Pa vsi, ki smo gradili z rokami v žepi, smo se ukvarjali s tem... Karkoli boš izbral, pa ne boš falil.
 
Nazadnje urejeno: