Ali donirate na spletu?

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Pa ne mislim, kakšnim virtualnim ''klošarjem''.
Na spletu avtorji precej stvari dajo brezplačno na voljo, hkrati pa dajo zraven možnost donacije, običajno kar preko PayPal-a. Recimo različni programi za pametne telefone, nasveti na spletu, video posnetki na YouTube-u (tutoriali) kako kakšno stvar popravit, izboljšat, itd.
Moje vprašanje je ali in kolikokrat/koliko ste že prostovoljno donirali avtorju kakšne takšne zadeve?

Še moj odgovor:
- velikokrat doniram za kakšen brezplačen program, ki se izkaže kot zelo koristen in uporaben (recimo nazadnje sem doniral za program Twilight na Androidu); večinoma doniram znesek okrog 5 EUR
- velikokrat doniram za kakšne dobre video posnetke: nazadnje sem za natančen prikaz menjave ekrana na GSM-ju - tudi tukaj je ''tarifa'' okrog 5 EUR
- doniral za razširjene, poglobljene ter kvalitetno obdelane tematike: tarifa 10-30 EUR

Glede na moje izkušnje je kultura doniranja bolj razvita v ZDA, morda tudi na zahodu. Bolj ko greš proti vzhodu, manj je tega. V Sloveniji se mi zdi, da tega praktično ni, ker je nekako veljavna dogma, da če je na spletu je brezplačno in ''ka si ti ja nor, da bom plačeval''.

Moj razmislek: doniram iz dveh razlogov:
- da avtorju podam priznanje
- da avtorja s tem spodbudim, da bo še kaj dobrega ustvaril: ni nujno, da bo to meni koristilo, ampak se nekako ravnam po načelu: everything comes around...

PS: ''Donacije'', da se rešiš nadležnih oglasov v brezplačni aplikaciji, nekako ne smatram kot prostovoljno donacijo, zato te zaenkrat pustimo ob strani.
wink-1.gif
 

johannes

Tehnološki dinozaver/tabure selektor 1.snl
10. feb 2013
3.215
578
113
Bravo!
Ampak si, kot si nakazal, mogoče zgolj eden na10.000 Slovencev.

Kajti Slovenci smo glede priznanj drugim über racionalni, da ne rečem - skopi:

- Avtor nima z deli in z ustvarjanjem del a ma baš NIKARŠNIH stroškov.
- Položnice mu plačuje sveti duh.

- In še NABOLJ POGOSTO slovensko razmišljanje: avtor mora biti pravzaprav vesel, če ga sploh kdo šmirgla/poklika.
Po logiki velike večine Slovencev bi moral AVTOR celo plačati tistemu, ki klikne na njegovo glasbo, fotografijo,video, na navodila za uporabo, na njegovo uporabniško izkušnjo...

Sicer pa mora biti avtor pravzaprav srečen, da kaj komu podeli. DA sploh imato možnost.
Kajti ravno sreča je tista gonilna sila, ki žene človeka naprej, da se razdaja in razdaja. Če je sam pri tem (ne tako redko) lačen, je to pač kolateralna škoda tega trenutka...
 
Nazadnje urejeno:

Notranjc

Marco Polo
6. sep 2007
11.976
11
38
Za programe etc ne nakazujem, sem pa na google play in sem kupil ze par meni kultnih filmov, v bistvu si delam zbirko meni legendarnih filmov za katere mi ni zal placat in so mi kadarkoli na voljo v HQ. Choen brothers, Tarantino, itd..
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
Ksz
Mislim da dvakrat (en je z alterja in upam da mu je se kdo kaj doniral, ker si zasluži) Tudi sam se sucem okoli tvojih zneskov. Bom pa poskusal izboljsati statistiko, saj si lepo obrazlozil cemu je namenjeno in se z strinjam.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Par open source (ali privat github) projektov imam na "mesečni trajnik", vsakič ko najdem kakšno uporabno stvar ki ima tudi donate gumb doniram. Zneski pa odvisno, za kakšne kvalitetne zadeve dam tudi konkretno dvomestno število sicer pa 5$.

Glede donacij odvisno od primarnega izdelka. Za razne programčiče, skripte in knjižice ki jih delajo posamezniki sam razumem to kot podporo avtorju za njegov trud, vedet je pa treba da se temu v geekovskemu žargonu pravi "buy beer/coffee" donacija. Torej sam produkt je itak "ničvreden" oz. za 1000 vrstic kode tudi "komercialno" ne bi dobil več kot par 10$, avtorji to ponavadi objavijo ker pač rešijo probleme drugim oz. zaradi samopromocije. Zato je tudi taka donacija na mestu, je nekako v stilu "stari rešil si moj problemček, častim ti pivo", kaj hočeš boljšega.

Večji projekti ki so bolj v domeni neke skupnosti imajo pa ponavadi ogromno nekega časa in dela vloženega in to s strani več ljudi. Če je projek popularen lahko tudi od 5$ donacij nekako pokrivaš stroške, ampak če je projekt bolj na začetku poti potem tudi 10 donacij mesečno po 5$ ne pokrije niti stroškov telefona neki ekipi! Če vidim da je projekt dober oz. ima potencial in zdrav razvoj potem doniram malce več, najboljše pa kot rečeno podpiram mesečno.

Aja za donacije (take in drugačne) imam nekako mesečni fond določen, večina pa gre prav za zgoraj opisane namene (v ta sklop recimo spadajo tudi donacije za avtorje kvalitetnih člankov iz različnih [večinoma tehničnih] področji).

Še zanimivost, prva donacija je bila opravljena preko "papirnatega" bančnega nakazila skoraj 20 let nazaj. Dobil jo je pa IrfanView (še danes aktiven)!
zmaga.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
A za donacijo? Si me nasmejal ze zjutraj
Namig:nisem doniral za objavo na yt
Glede na mnenje na alterju (o njem) pa upam da mu je se kdo kaj doniral. Nekaj časa ni imel alter plače,
redface-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

TGV

Fizikalc
2. okt 2007
726
106
43
ksz

Letno dam cca 100. Polovica za domeno in gostovanje enega foruma, ostalo pa po navdihu. V tem letu npr. za wikipedijo, mozillo in nekaj za pustolovske popotnike.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Kupim shareware programe, ki so mi v pomoč. Pri Total Commanderju imam recimo licenco s številko 834.
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.560
2.414
113
Kaj te zadeve so obdavčljive?


Če si prejemnik... ali se šteje pod delo na črno, ali je tole še sivo polje?
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Kakor je meni uspelo ugotovit... bi moral to samoiniciativno prijavit kot drugi dohodek in bi ti dacarji to všteli v dohodnino.

Če pa imaš keš na paypalu (razen če kasiraš miljone, ga boš že nekako zapravil), še vedno čakam primer da koga dobijo s tem
tongue-1.gif
paypal (menda?) ni zavezan k poročanju kaj imaš ti na računu pri njih.
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.560
2.414
113
A ni ena omejitev, da moraš prijavit paypal, če imaš prometa več kot 2k€ na leto.

Ostane pa res še poročanje.