Fullhd na dvd ali?

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.396
5.901
113
pri taščici
Imam cca 4 ure posnetka v fullhd. Rad bil ga spravil na dobro uro ali uro in pol . V kater format naj spravim posnetek da bo šel na klasični dvd plošček pa da bo uporabno za pogledati tudi čez nekaj let.
Ali je bolje da posnamem na nek drug (trajen) medij z večjo kapaciteto? Blueraya nimam, bojim se da se tudi množično ne bo sprejel tako da....
Kater program za urejanje videa bo še funkcioniral na 4 leta starem laptopu pa da je tudi za telebane.
Nekoč sem nek video urejal na videoeditor pred cca 6 leti na nekem starem pc) pa sem kar nekaj skupaj spravil (rezanje,prehodi, tekst, glasbena podlaga, ...). Je pa res da je trajalooo.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.771
626
113
Bolj te naj skrbi obstojnost optičnih medijev. Načeloma je njihova življenska doba ~5 let.

Sicer pa x264 kodek in AAC audio, kontainer pa MP4 ali pa MKV. Boš pa moral zelo znižati kvaliteto, če boš želel spraviti 4 ure na 4,7GB DVD. Na dvoplastnem bo situacija že malo bolj znosna, še vedno pa ne bo na nivoju Blu-ray ripov, kjer je ~2-urni film ~8-10GB. Je pa tudi res, da tam 7.1 DTS zvok zasede ogromno prostora - tega pa dvomim da boš ti imel
grin1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.396
5.901
113
pri taščici
Snemano je s fotkičem (rx100) tako da 7.1 zagotov ne rabim.
Radi bi spravil dobro uro ali uro in pol na DVD.
Celotna dolžina posnetkov je cca 4 ure. vendar bo šlo vsaj polovico stran... Kdo bo pa sedel cel dan pred tv...

Kaj pa predlagaš za dolgoročno obstojnost?

Ko so CD množično ven prišli pred 20 leti so govorili da so v primerjavi s kasetami večni. pa se je hitro pokazalo da to ni res. VHS še kar laufa po dve ali treh desetletjih.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.771
626
113
Magnetni trak je zelo obstojna oblika shranjevanja podatkov. "Originalni" CD/DVDji imajo tudi relativno dolgo življensko dobo, doma "spečeni" pa so praktično neuporabni za dolgoročno hrambo.

Ena varianta je M-disk, ampak s tem pa res nimam nobenih izkušenj, niti ne poznam nobenega z njimi
grin1.gif

http://www.mdisc.com/
 

Group_Therapy

Dvojček št. 2
18. jul 2007
7.339
1
38
Če boš imel zadevo velikosti DVDja si naredi kopijo in jo vsakih par let prekopiraj DVD.

Po mojih izkušnjah je tako, da CD/DVD, ki so shranjeni nekje na temnem delajo še zdaj po kar nekaj letih. Tisti, ki so bili pa večkrat v uporabi in izpostavljeni svetlobi se pa hitreje uničijo. Važnja je pa tudi kvaliteta/cena medija.

A bomo čez 5, 10 let še imeli DVD enote doma? Moje mnenje je, da ne
smile-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.396
5.901
113
pri taščici
prekleti formati in codeci....
posneto je v avchd hd pa sedaj iščem nek program kjer bi urejal posnetek, movie maker od MS dvomim da mi bo dovolj, ker sem nekoč na neki stari kišti delal z nekim video editor2 ali nekaj takega.
AVS video editor: ne znam delat prehodov zvoka dodane glasbe in zvoka iz filma
camtasia studio pa ne podpre avchd (missing DirectShow)

S čim se naj igram (s posnetkom poroke sorodnika) v neko uzitno obliko
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.396
5.901
113
pri taščici
Zakaj se ob premikanju kamere kadri po obdelavi ne premikajo več "gladko" ampak kot bi "skakali" čez sliko?

Na posnetku ki ga posnel fotkič je posnetek "gladek"
Kje sem ga vsral?
posneto je v avchd, potem nekaj obdelano v corelu video studio x7 nekaj v WMM. POtem pa shranjeno v "predlagani" format z VMM(1280x720)
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.396
5.901
113
pri taščici
Sem preletel. Nekaj osnov je napisanih, pomemben pa je prvi stavek. Vsau meni se zdi. Zadeva je stara 13 let. Takrat se n bilo fullhd in podobnih naprav in formatov.
Wrong filed order je bilo namenjeno meni?

Sicer a je zadeva posneta na usb kljuce v mp4 formate. Tezava nastane ker polovica starih naprav ne propozna mp4 formatov.
 

S57BMU

Pripravnik
7. sep 2007
643
10
18
Ja, ja bilo.
Za težavo je tudi ta možnost da gre kaj narobe, ni pa izključeno da je kaj narobe z kodeki.
Velja pa isto za hd ali sd tako da tu ni razlike, le ločjivost je večja...

Lp.
 

Podobne teme

I
Odgovori
3
Ogledi
4.578