Covid-19 Globalna recesija 2020

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
Ja res je..... to je tema ... o recesiji 2020 :sprasujemse:
Jest mislim, da bo glede na leto 2019 v roku enega leta padlo gospodarstvo :
- proizvodnja 1/3
- storitve 1/2
- turizem 2/3
... pa mislim, da sem še optimističen. Pri nas utegne nezaposlenost se najmanj podvojit glede na trenutno, pa kljub temu skoraj noben od njih noče iti pomagat na kmetije ali hmelj okopavat etc ... smo vidli te dni ... žulji pa to ... :oops1: ...
------------------------------------
" ... " Shit Happens" ! ..." :eek:
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.753
113
pri taščici
Samooskbrni smo (se) pri mleku potem se pa najbrž počasi neha.
Vsaj v takih količinah kot sedaj.
Stos je v tem, da najbrž vsaj četrtino hrane zavržemo, četrtino jo pa preveč pojemo.....
Haccap in podobne zadeve pač naredijo svoje
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ja. Pri mleku in pri cvičku. Navadnega hribovskega tri leta starega hrušovca pa noben ne pije. :confused:
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Izdelovalci izdelkov iz plexija si pa v tej krizi manejo roke, saj so se njihova naročila zagotovo za 100x povečala. :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Najbolji

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.754
5.380
113
Ksz....

Hertz se sesuva...
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.151
3.163
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Ksz....

Hertz se sesuva...

Ma, sesuva se tudi Kompas, Intelekta, Palma, Relax, Sonček in ostale agencije... :eek:
Pa da o turističnih prevoznikih (kombi, avtobus, Go Opti...) ne govorim...
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
GoOpti je med lockdownom razvažal hrano po domovih in to ga je malo reševalo, sedaj je pa gotovo res v buli.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.163
-8.273
113
Ma, sesuva se tudi Kompas, Intelekta, Palma, Relax, Sonček in ostale agencije... :eek:
Pa da o turističnih prevoznikih (kombi, avtobus, Go Opti...) ne govorim...
Sesuva se praktično vse v turizmu. Vsak teden se dobi kar nekaj agencijskih mailov z zahvalo za sodelovanje, ker zapirajo vrata. Nekateri popolnoma, drugi pa samo evropske izpostave.
 

roCkY

Majstr
2. sep 2007
2.453
335
83
Jest mislim, da bo glede na leto 2019 v roku enega leta padlo gospodarstvo :
- proizvodnja 1/3
- storitve 1/2
- turizem 2/3
... pa mislim, da sem še optimističen. Pri nas utegne nezaposlenost se najmanj podvojit glede na trenutno, pa kljub temu skoraj noben od njih noče iti pomagat na kmetije ali hmelj okopavat etc ... smo vidli te dni ... žulji pa to ... :oops1: ...
------------------------------------
" ... " Shit Happens" ! ..." :eek:

V kmetijstvu, če bo šlo takole naprej ne bo NIČ dela za zunaje delavce. Še tisti, ki smo v branži bomo ne vem kaj, se umaknili v samoskrbo in v vegetiranje naslednjih nekaj sezon?? Delavci pa? V maju je prodaja sveže zelenjave na nekaterih segmentih 40% normalne. Ne vem ali sploh za jesen še kaj sejat. Drugi val virusa je zelo verjeten. Kdaj bo; v juliju ali v septembru? Bolje vegetirat kot delt iz tedna v teden izgubo. Oskrbovalne poti, ki so špilale pred korono so nekatere povsem sesute. Direktna prodaja je za malo večje obrate (glede na SLO razmere seveda) mizerija. Res pa majhni pridelovalci delajo odlično zadnje tedne glede na svoje povprečje zadnjih let. Ampak tudi ne vsi. Saj centri nekaj poberejo ampak ker ni vrtcev, šol, hotelov, turizma, "obratov javne prehrane" ki pobira določene artkle bolj kot gospodinjstva je ogomen višek, čeprav se je v zadnjih letih tudi v tem obdobju vozilo iz tujine pa ni bil nerešljiv problem kupca najti za količine, ki so konstantne iz sezono v sezono.Trenutno sicer vsi trdijo da uvoza ni. A krizo je sproduciral uvoz, ko je že bila lokalna roba.
Delovna sila pa je itak poglavje zase. Cene so kakršne so in se Slovencem pač ne ljubi za te €, ki se lahko plačajo delat. Bodo že Ganci na jugu IT pripravili paradižnikovo mezgo namesto svežega iz SLO in podobno. Vsak atikel ima svojo zgodbo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

johannes

Tehnološki dinozaver/tabure selektor 1.snl
10. feb 2013
3.215
578
113
Sto kilometrov severneje od Ljubljane je država, v kateri so povprečne plače enkrat višje, kot v Sloveniji, in to za le 8 ur dela dnevno, ne pa za 9, 10, ali več ur dnevno.

Povprečne pokojnine pa so višje še za več, kot za 100%.

So pa zatov Ljubljani najemnine sob, garsonjer in stanovanj višje, kot v Celovcu in bodo mogoče enkrat v bodočnosti ujele Dunaj. :)

V Sloveniji je razlika med doma ležečim socialcem, ter delovno aktivnim, komaj kakih 250, mogoče 350 evrov. Namesto, da bi bila 500 ali 600 evrov.

Pa še pri tej razliki bi nekateri raje ležali doma, kajti eni se na tistih 380€ (ali koliko) navadijo (minimalizem), drugi pa se znajdejo in le z 60 urami dela na črno (tako je poročalo kar nekaj socialcev) po dohodku dohitijo in prehitijo tiste, ki so v službah.

15 ur na teden pa se da zdržati in nekaj delati, ane?
 

Priponke

  • pokojnine_Slovenija_Avstrija.JPG
    pokojnine_Slovenija_Avstrija.JPG
    43 KB · Ogledi: 204
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Cash

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.785
6.069
113
V kmetijstvu, če bo šlo takole naprej ne bo NIČ dela za zunaje delavce. Še tisti, ki smo v branži bomo ne vem kaj, se umaknili v samoskrbo in v vegetiranje naslednjih nekaj sezon?? Delavci pa? V maju je prodaja sveže zelenjave na nekaterih segmentih 40% normalne. Ne vem ali sploh za jesen še kaj sejat. Drugi val virusa je zelo verjeten. Kdaj bo; v juliju ali v septembru? Bolje vegetirat kot delt iz tedna v teden izgubo. Oskrbovalne poti, ki so špilale pred korono so nekatere povsem sesute. Direktna prodaja je za malo večje obrate (glede na SLO razmere seveda) mizerija. Res pa majhni pridelovalci delajo odlično zadnje tedne glede na svoje povprečje zadnjih let. Ampak tudi ne vsi. Saj centri nekaj poberejo ampak ker ni vrtcev, šol, hotelov, turizma, "obratov javne prehrane" ki pobira določene artkle bolj kot gospodinjstva je ogomen višek, čeprav se je v zadnjih letih tudi v tem obdobju vozilo iz tujine pa ni bil nerešljiv problem kupca najti za količine, ki so konstantne iz sezono v sezono.Trenutno sicer vsi trdijo da uvoza ni. A krizo je sproduciral uvoz, ko je že bila lokalna roba.
Delovna sila pa je itak poglavje zase. Cene so kakršne so in se Slovencem pač ne ljubi za te €, ki se lahko plačajo delat. Bodo že Ganci na jugu IT pripravili paradižnikovo mezgo namesto svežega iz SLO in podobno. Vsak atikel ima svojo zgodbo.
Tole mi ni najbolj jasno, oziroma make sens, če se je nekaj korenito spremenilo v glavah ljudi. Slovenija ima cca 2 mio lačnih ust. A ni vseeno če ta usta jedo doma, v šoli, na šihtu ali hotelu? Razlika lahko pride samo v potrošnji tujih turistov. Torej se je prej brezglavo razmetavalo s hrano, ogromno jo je lahko končalo v smeteh. Za kmeta v bistvu vseeno, on je dobil plačano, pa če hrana konča v želodcu ali ne. Zdaj pa se verjetno začelo bolj racionalno obnašat. Če mene vprašaš to niti ne sme biti slabo.
 
19. jul 2007
2.756
1.479
113
Tole mi ni najbolj jasno, oziroma make sens, če se je nekaj korenito spremenilo v glavah ljudi. Slovenija ima cca 2 mio lačnih ust. A ni vseeno če ta usta jedo doma, v šoli, na šihtu ali hotelu? Razlika lahko pride samo v potrošnji tujih turistov. Torej se je prej brezglavo razmetavalo s hrano, ogromno jo je lahko končalo v smeteh. Za kmeta v bistvu vseeno, on je dobil plačano, pa če hrana konča v želodcu ali ne. Zdaj pa se verjetno začelo bolj racionalno obnašat. Če mene vprašaš to niti ne sme biti slabo.
Jaz sem opazil, da doma sedaj kupimo občutno več hrane (štiričlanska družina 2 + 2), kot prej. Bi si mislil, da bo razlika manjša, kot dejansko je. Očitno smo res veliko pojedli zunaj doma, čeprav bi težko rekel, da je bila navada, da smo jedli zunaj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

roCkY

Majstr
2. sep 2007
2.453
335
83
Tole mi ni najbolj jasno, oziroma make sens, če se je nekaj korenito spremenilo v glavah ljudi. Slovenija ima cca 2 mio lačnih ust. A ni vseeno če ta usta jedo doma, v šoli, na šihtu ali hotelu? Razlika lahko pride samo v potrošnji tujih turistov. Torej se je prej brezglavo razmetavalo s hrano, ogromno jo je lahko končalo v smeteh. Za kmeta v bistvu vseeno, on je dobil plačano, pa če hrana konča v želodcu ali ne. Zdaj pa se verjetno začelo bolj racionalno obnašat. Če mene vprašaš to niti ne sme biti slabo.
Dvomim da je bistven upad prodaje zato ker se manj stran zmeče. Trgovski centri so nedavno navajali '30%. Gre bolj za to, da se ne hodi vsak dan v trgovino in se ne kupuje sveže zelenjave recimo, ki ima relativno kratek rok trajanja. Doma se kuha drugače kot se je zunaj. Recimo solata je zunaj vedno del obroka. Doma kakor kje in kakorr kdaj. In ja vpliv vrtov je trenutno, ki je morda nekaj večji kot v preteklih letih. Čas bo pokazal, kako bo z lokalnimi artikli, ki pridejo lokalno v juniju in kasneje. Je pa trenutno veliko pesimizma v branži. Odkupne cene recimo mesa gredo v poden.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.753
113
pri taščici
Odkupne v poden, prodajne pa v višave.
Lokalni mesar je pred kratkim se vzel pol bika po 3,2. Če bi bila ponudba 3 ali nižja bi raje še eno skrinjo šel kupit.
 

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
... Bodo že Ganci na jugu IT pripravili paradižnikovo mezgo ...
Italijani že pripeljali prvo letalsko pošiljko Maročanov (sezoncev) za na polja ... sledijo še nekaj takih charter prevozov :nazdravje: ... saj so tudi pri nas nekateri pripeljali si v lastno karanteno romunske obiralce za na sadovnjake/polja ...
------------------------------------
... " Ali vas je kaj strah negotove prihodnosti ? " ... :eek:
 

johannes

Tehnološki dinozaver/tabure selektor 1.snl
10. feb 2013
3.215
578
113
Italijani že pripeljali prvo letalsko pošiljko Maročanov (sezoncev) za na polja ... sledijo še nekaj takih charter prevozov :nazdravje: ... saj so tudi pri nas nekateri pripeljali si v lastno karanteno romunske obiralce za na sadovnjake/polja ...
------------------------------------
... " Ali vas je kaj strah negotove prihodnosti ? " ... :eek:

Ne boste verjeli (jaz še vedno težko verjamem), ampak Hrvati so se v predkoronskem času dogovarjali z "ministrstvom za delo" Nepala, da pride poleti nekaj tisoč Nepalcev delat na Hrvaško. Najbrž kot pomožne moči v turizmu...

Hrvati (nezaposleni, študentje) očitno nočejo več za 700 evrov neto delati na morju 30 dni mesečno po 12 ali 14 ur dnevno.
Nepalci bi očitno delali...

Argument teh Hrvatov je bil, da kljub temu, da imajo plačano hrano in bivanje, zaradi celodnevnega dela nimajo možnosti sončenja, kopanja...
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.151
3.163
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
johannes

Me spomni na tole vzporedno zgodbo...

Ah, mene pa spomni samo na eno stvar:
-o vseh nezaposlenih v Sloveniji, od katerih noben noče delat, ampak samo vlečejo prispevke...
A bi bilo res grozno, da bi Zavod za zaposlovanje rekel:
- OK, dobite podporo za nezaposlene, če boste xx ur na mesec delali in to vam je čisti dodatek k podpori, neobdavčen...
- če tega ne boste delali, vam brišemo podporo...

Pa bi bilo povsod dovolj delavcev, če bi se nezaposlenim Slovencem dalo obirat grozdje, sadje, zelenjavo, pa da ne naštevam...

Ker pa vse boli tam nekje dol, pa nobenega ne zanima, je pa potrebno uvažat delavce....