gibanje cen stanovanj v prihodnosti

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
60m2 za 90k noben ne išče....zakaj ne ....ker ne obstaja. Tudi luknje v kleti iz 1910 brez oken ne boš dobil za 60m2 za 90 k€
Nismo se razumeli: če država ima/financira zemljišče (njen vložek v stanovanjsko problematiko), ni vrag da ne bi mogla sprojektirat večstanovanjsko stavbo s stroškovno ceno 1500 na m2, in to ceno ponudit mladim družinam ali posameznikom, ki bi želeli biti na svojem (al pa za 150.000, ok.). Drgač jaz dobro vem kakšne so cene na trgu, verjetno bolje kot marsikdo tukaj. Tudi vem da trg ne bo ponudil niti shithole-a ne za 1500/m2. Bi pa lahko država v okviru reševanja stanovanjske problematike, o tem sem govoril.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.322
5.842
113
pri taščici
60m2 za 90k noben ne išče....zakaj ne ....ker ne obstaja. Tudi luknje v kleti iz 1910 brez oken ne boš dobil za 60m2 za 90 k€
Tocno tole je znanec pred novim letom kupil.
Dobre pol ure iz Ljubljane, blok letnik 82, v centru mesta, nasproti občine, UE, zdravstvenega doma, avtobusne postaje, do zeleznice kaksnih 20 minut peš.....
Je pa res da je bolj ali manj v prvotnem stanju. Ampak si ga vsaj lahko po svoje uredis.
Pac das se toliko v njega kolikor imas in srecno.
Nisem ga se videl, sem pa preprican da je ta blok boljša gradnja od tiste iz 1910 in se bojim da tudi boljsa od kaksnega iz 2010.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in tony

Floki

Guru
6. sep 2007
9.893
3.020
113
Tocno tole je znanec pred novim letom kupil.
Dobre pol ure iz Ljubljane, blok letnik 82, v centru mesta, nasproti občine, UE, zdravstvenega doma, avtobusne postaje, do zeleznice kaksnih 20 minut peš.....
Je pa res da je bolj ali manj v prvotnem stanju. Ampak si ga vsaj lahko po svoje uredis.
Pac das se toliko v njega kolikor imas in srecno.
Nisem ga se videl, sem pa preprican da je ta blok boljša gradnja od tiste iz 1910 in se bojim da tudi boljsa od kaksnega iz 2010.
Zadnje stanovanje za 90k € v okolici Ljubljane sem našel v Borovnici 62m2 za 92k dobri 2 leti nazaj. Je pa bilo prodano še isti dan. Ja verjamem pa da ga najdeš na Jesenicah, Postojni, Litiji ampak ne govorimo o tem.
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.893
3.020
113
Jah, ce ti Postojna, Litija ali Zasavje ne paše, potem pa kar v 5k€/m2 pa v Ljubljano.
Zasavje in Litija mi res ne paše jo ker sem v tistih koncih živel kot otrok. V Ljubljani pa tudi ne bi kupil ker zame ni toliko vredno. Osebno 50km iz Lj. Ljubljana je za mlade potem pa od nje nimaš nič razen stroškov in slabega zraka. Vse kar rabiš je šola, ZD, in trgovina. Vse ostalo je nepotrebno ker ne uporabljaš dnevno.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.680
6.239
113
Nismo se razumeli: če država ima/financira zemljišče (njen vložek v stanovanjsko problematiko), ni vrag da ne bi mogla sprojektirat večstanovanjsko stavbo s stroškovno ceno 1500 na m2, in to ceno ponudit mladim družinam ali posameznikom, ki bi želeli biti na svojem (al pa za 150.000, ok.). Drgač jaz dobro vem kakšne so cene na trgu, verjetno bolje kot marsikdo tukaj. Tudi vem da trg ne bo ponudil niti shithole-a ne za 1500/m2. Bi pa lahko država v okviru reševanja stanovanjske problematike, o tem sem govoril.
Cenim tvoj dober namen pri resevanju problematike, vseeno pa ne morem mino tega, da so parcele v lasti drzave/obcine preko davkov financirane s strani vseh. In sit sem ze stalnega iskanja resitev, da bi doloceni skupini ljudi pomagali da pridejo na podoben nivo kvalitete zivljenja kot ostali.
Ker ena odnresitev je tudi, da ce imas denar za eno stanovanje pac kupi dve, enega bomo dali tistemu ki nima.

osebno vidim resitev v liberalizaciji OPPNjev innse bo hitro nasla zemlja za gradit. S tem investitorji, stevilo stanovanj bo poskocilo in cene padle
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony in KarEn

kajn

Guru
5. okt 2007
2.468
1.251
113
Iskajoč brata
Po eni strani se strinjam s tabo, zakaj rešujemo samo eno skupino ljudi...
Na drugi strani pa imam občutek, da tisti ki gradijo, kupujejo in služijo umetno vzdržujejo tako stanje in ne dovolijo sprememb. Bogati še bolj bogatijo, revni še bolj revni, srednji sloj pa izginja.... Na koncu so mladi v situaciji, kjer plačuje več za najemnino, kot bi za kredit. Krede pa ne dobijo zaradi težkih pogojev
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in bizi

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.680
6.239
113
Po eni strani se strinjam s tabo, zakaj rešujemo samo eno skupino ljudi...
Na drugi strani pa imam občutek, da tisti ki gradijo, kupujejo in služijo umetno vzdržujejo tako stanje in ne dovolijo sprememb. Bogati še bolj bogatijo, revni še bolj revni, srednji sloj pa izginja.... Na koncu so mladi v situaciji, kjer plačuje več za najemnino, kot bi za kredit. Krede pa ne dobijo zaradi težkih pogojev
Oprosti ampak to karnsi napisal ni res. In da ne bo izpadlo kot da se kregam ti bom argumentiral. Trenutno je denar poceni (smo pa mislim da na prelomu in gre krivulja pocasi navzdol) in tudi “bogat” folk ima denar ki bi ga radi nekam dali. Sodelujem z nekaj posamezniki ki brez vecjih tezav financirajo gradnjo bloka v LJ. Eden od njih ima tudi parcelo in pravnomocno gradbeno dovoljenje za cca 200 stanovanj. Pa je ob postavitvi ograje dobil ene par inspekcij. Ker dela mimo zupana. Za tak projekt rabis cca 70mio eur projektnega kredita. Ki se sicer dobi ampak zahtevajo v zavarovanje tudi vse premozenje lastnika podjetja. Kar je neumno, ker jr point doo ravno to da ima omejeno odgovornost. In zato marsikdo odlasa s takim projektom, ker te lahko potopi. Ko pa ga izvedes pa si zelis da bi bilo hitro prodano, to drzanje cen se gredo razni skladi, ko management mal gamblea s tujim denarjem.
Za konec pa: kredit komot dobis. Sam v sluzbo je treba hodit. Lahko se pa o konkretnem primeru pogovarjava, ce obstaja nekdo ki je kreditno sposoben in ne dobi kredita ga osebno peljem na banko zadevo uredit. Sam apetite je treba brzdat.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Za konec pa: kredit komot dobis. Sam v sluzbo je treba hodit. Lahko se pa o konkretnem primeru pogovarjava, ce obstaja nekdo ki je kreditno sposoben in ne dobi kredita ga osebno peljem na banko zadevo uredit. Sam apetite je treba brzdat.
To ravno ne bo res. Se vse banke pritožujejo, da zaradi pogojev BS ne morejo kreditirati čisto kreditno sposobne stranke.
 

kajn

Guru
5. okt 2007
2.468
1.251
113
Iskajoč brata
To je zaradi spremenjenih pogojev kredita, da ostane minimalna plača. Prej si bil kreditno sposoben, sedaj pa nisi več.

Meni je bolj skregano z logiko, da za najemnino lahko dam vsak mesec 600, 700€, da bi pa dobil toliko kredita, to pa ne gre.....
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.680
6.239
113
To je zaradi spremenjenih pogojev kredita, da ostane minimalna plača. Prej si bil kreditno sposoben, sedaj pa nisi več.

Meni je bolj skregano z logiko, da za najemnino lahko dam vsak mesec 600, 700€, da bi pa dobil toliko kredita, to pa ne gre.....
Nekatere banke upostevajo to (da mas ze sedaj stroske z najemnino). Tudi mene so nazadnje to sprasevali (ce jo imam)
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.680
6.239
113
A potem neupoštevajo pravila minimalne plače pri kreditu?
Ne vem kako to sprovedejo, ampak ko sem vprasal kje je point tega vprasanja na vprasalniku, mi je odgovorila da upostevajo to pri izracunu kreditne sposobnosti. Verjetno pa to ne pri folku ki ga omejuje minimalna placa ampak razni vzdrzevani druzinski clani itd.

je pa absurdno da se spet o minimalnih olacah pogovarjamo. Tud novga bmw-ja pa mercedesa si z minimalno placo ne mores kupit. In? Vsi vsega ne moremo imeti. Danes je tako pomanjkanje delovne sile da komot dobis siht ki je precej bolje placan od minimalca.

in minimalc je 800 neto. Jaz ne verjamem da nekdo od tega da 700 za najemnino, ker mu tud za stroske ne ostane.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.329
5.362
113
Banke zaprosijo tudi za izpiske, da vidijo kam denar gre. Lahko imaš 700€ za najemnino in 300€ za avto. To je jurja stroškov, ki se jim morebiti ne moreš ogniti. In to upoštevajo, če moraš poleg tega se kredo plačevati.

Če pa potem najemnine več ni (kupiš stanovanje in se takoj seliš) avto bo pa v 2 mesecih odplacan ali to namignejo, da bi bilo fajn, če bi bil, ker ti kreda/lizing niza kreditno sposobnost... Imaš pa takoj jurja več. Krede pa najbrž še kaj manj kot to.

Njih ipak zanima ne samo zakonski minimum, ampak ali upravičeno lahko pričakujejo, da bos lahko plačeval ali ne. Zaenkrat se jim hvala bogu se ne da kaj dosti zafrkavati z nepremičninami.
 
Nazadnje urejeno:

kajn

Guru
5. okt 2007
2.468
1.251
113
Iskajoč brata
ehh

preprost izračun: 2x 1000€ plače lahko skupaj plačujeta 700€ najemnine. Kredita pa bi dobila samo 400€.. . To je meni nelogično...

Sem pa mnenja, da bi država morala več narediti za mlade pri stanovanjskem problemu. Ne da jim šenjka stanovanja po nizki ceni, vendar bi morala malo regulirati, da se ne gradi samega luksuza..

Čestitam tebi, ker predvidevam, da si se rešil stanovanjskega problema in si tudi garal, da si prišel do tja. Sedaj pa imam občutek, da je tvoja naloga, da skrbiš, da morajo tudi ostali toliko prigarat... Ali naj potem tudi ostali vrnejo stanovanja, ki so jih kupili poceni v 90 letih? Ker so imeli srečo in so bili ob pravem času s kešom na voljo?

Sam imam tudi rešen stanovanjski problem... je pa težko gledati trg, ki je narejen za močno bogate ter najemodajalce....


Če sem udaril mimo, pa brez zamere.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe in bizi

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.680
6.239
113
ehh

preprost izračun: 2x 1000€ plače lahko skupaj plačujeta 700€ najemnine. Kredita pa bi dobila samo 400€.. . To je meni nelogično...

Sem pa mnenja, da bi država morala več narediti za mlade pri stanovanjskem problemu. Ne da jim šenjka stanovanja po nizki ceni, vendar bi morala malo regulirati, da se ne gradi samega luksuza..

Čestitam tebi, ker predvidevam, da si se rešil stanovanjskega problema in si tudi garal, da si prišel do tja. Sedaj pa imam občutek, da je tvoja naloga, da skrbiš, da morajo tudi ostali toliko prigarat... Ali naj potem tudi ostali vrnejo stanovanja, ki so jih kupili poceni v 90 letih? Ker so imeli srečo in so bili ob pravem času s kešom na voljo?

Sam imam tudi rešen stanovanjski problem... je pa težko gledati trg, ki je narejen za močno bogate ter najemodajalce....


Če sem udaril mimo, pa brez zamere.
Se strinjam da dva lahko placujeta 700.

in dalec od tega da jaz zelim da nekdo drug gara itd… ker ce bi to drzalo bi me motili ljudje ki podedujejo, ljudje ki imajo bogate starse itd… pa me ne.

in strinjam se s teboj da je potrebno regulirati do te mere da so stanovanja dostopna sirsemu krogu prebivalstva. Sem pa proti da se gradi javna najemna stanovanja. Ker je to bullshit. Bolje folku omogocit dostopna stanovanja za nakup.

veliko najemodajalcev je teh ki so v 90ih poceni kupili stanovanja. Ta anomalija se danes vpliva na trg stanovanj, ker nekdo, ki je stanovanje (gledano na danasnje razmere) dobil prakticno zastonj, nima nobene tezave ga praznega “sparat” za otroke. Itd…

kar se tice pa nakupa… ce imata dva vsak 1200 neto, je to skupaj dovolj da tud 700 obroka dobita. In to ni neka ogromna placa.

ni zamer
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

map

Guru
6. jul 2008
7.789
1.927
113
najrajš na babi
Dobri so kateri si upajo pri takih plačah. Je pa res, da brez nič ni nič. 700 EUR mesečno na 30 let za eno luknjo za 200 jurjev v LJ. Kot prvo, ne veš kaj bodo leta prinesla (bolezen, itd). Stroški za 60 m2 in osalimi mesečnimi stroški (gsm, internet, 2x zdravstveno, elektrika, kurjava, skupna elektrika, itd) je okoli 400 na mesec. Pri skupni plači 2400 mesečno, bo pri enem frocu še okoli 300 jaslic, pa malo manj vrtca. Pa še kak avto je treba met, ali 2, pa kesl za avto je že 70 EUR+. Dobri so, dobri. Ali po domače 3/4 lajfa škrtarijo za cigle.