gibanje cen stanovanj v prihodnosti

map

Guru
6. jul 2008
7.793
1.930
113
najrajš na babi
Tak sem jest zastopu. Je pa res, nismo švica ali norveška. Bo še nekaj save pod dravskim mostom preteklo, da bo izvedljivo. Pa neka klavzula bo, da lahko prodaš za kolikor si kupil in nič več. Je pa res zadeva dokaj enostavna. Če se 3 "zrele" stranke najdejo, je lahko hitro fertik.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.736
6.345
113
Mislim da sem na tem forumu ze komentiral to utopicno idejo.

NAmrec v "financni konstrukciji" je idejni vodja navedel npr: evropska sredstva, donacije, zbiranje prispevkov....

TAko idejo ima lahko vsak od nas tu gor. To nic posebnega. Pac napises da bos naredil hise, ki jih bos financiral se z nedolocenimi sredstvi, kupec pa bo participiral s 50.000 eur. Neresno.

Pozdravljam pa pristop obcine.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Ko v to debato pripeljes ZDA je ocitno da enostavno slabo poznas tematiko.

V ZDA je "housing" povsem drugacen kot v evropi ali sloveniji. Od tega kaki so donosi pri flipingu, multiapartment rentanju itd, do stroskov in nacina gradnje. Na koncu je tudi financiranje precej drugacno, zato tam "housing" lahko povzroci svetovno gospodarsko krizo, docim jo v sloveniji ne more.

Namesto da Dunaj forsiras z javnimi najemnimi stanovanji bi lahko kot dobro prakso omenil npr da lahko mlad par v avstriji dobi porostvo drzave za nakup stanovanja in so sta po 15 letih ven iz kredita. Samo so tudi place drugacne itd

Enostavno bo treba dojet da zastonj kosila ni, da drzava denar nekje mora dobit in da tega denarja ni neomejeno.
Sin moje prijateljice upravlja v NY z nekaj tisoč najemniškimi stanovanji. Seveda ne javnimi, temveč privatnimi. Tisti housing.ki je povzročil svetovno krizo, je pa iz neke druge zgodbe.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.736
6.345
113
Sin moje prijateljice upravlja v NY z nekaj tisoč najemniškimi stanovanji. Seveda ne javnimi, temveč privatnimi. Tisti housing.ki je povzročil svetovno krizo, je pa iz neke druge zgodbe.
Odloci se zdej kaj hoces povedat. Al je USA meka javnih najemnih stanovanj al je vecina najemnih stanovanj v privatni lasti? Ker prej si trdil eno, za podkrepit svojo trditev pa si privlekel nekoga ki z javnimi najemnimi stanovanji nima nicesar skupnega.

Housing ki je povzrocil krizo je povezan z nacinom zavarovanja posojil ter posledicno vrednotenjem rizicnosti posojil. A mi bos se o tem kaj razlozil? sam prosim ne z argumentom ki nima nicesar s trditvijo
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Odloci se zdej kaj hoces povedat. Al je USA meka javnih najemnih stanovanj al je vecina najemnih stanovanj v privatni lasti? Ker prej si trdil eno, za podkrepit svojo trditev pa si privlekel nekoga ki z javnimi najemnimi stanovanji nima nicesar skupnega.

Housing ki je povzrocil krizo je povezan z nacinom zavarovanja posojil ter posledicno vrednotenjem rizicnosti posojil. A mi bos se o tem kaj razlozil? sam prosim ne z argumentom ki nima nicesar s trditvijo
Kje sem napisal, da večina najemnih stanovanj javnih?

Posebno v mestih je večina stanovanj najemnih, na Dunaju in verjetno še kje drugje celo javno najemnih.
Housing je pa nastal iz vzrokov, ki si jih napisal, samo to se ni dogajalo v velikih mestih, ker so tam stanovanja za nakup enostavno predraga. Za take kredite se je kupovalo v glavnem tiste zanič grajene hiše v predmestjih, ki jih odnese vsak močnejši veter.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.736
6.345
113
Kje sem napisal, da večina najemnih stanovanj javnih?


Housing je pa nastal iz vzrokov, ki si jih napisal, samo to se ni dogajalo v velikih mestih, ker so tam stanovanja za nakup enostavno predraga. Za take kredite se je kupovalo v glavnem tiste zanič grajene hiše v predmestjih, ki jih odnese vsak močnejši veter.
Ok morda sem pa jaz nejasno napisal: mene najemna stanovanja ne motijo. Sploh glede na to da se ukvarjam z njimi. Mene moti ko se prodaja zgodbo o teh javnih najemnih stanovanjih. Ce ze hocmo resevat to problematiko mormo nova stanovanja zgradit. Pa nima veze a to financiram jaz in gredo vsa v najem al pa folk pokupi in ma lastniska. Ampak samo tako bomo cene (tudi najemnin) naredili vzdrzne. Ce bo dovolj stanovanj bodo tudi cene nizje
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.394
1.356
113
Pa saj je čist simpl. Tole mi je vzelo dve minuti kravžljanja možganov (ustanoviti moram en zajeban Think-thank in ideje drago prodajati tistemu, ki bo naslednji zmagal na volitvah :cheer:):

-država naj subvencionira naše revne banke, ki ne morejo plačevati obresti za depozite ECBju, in naj mejo za ležarine premaknejo vsaj na mio EUR. Še bolje na 5 mio, da bo folk nehal denar namesto v banke nositi v cegle. Če komu to ni všeč: stalo bo manj in veliko več bo koristi kot od zadnje sanacije bank... S tem bi koga tudi spodbudili, da še naprej drži svoj denar na banki. (Peterle, ali kaj so že tisti naši kekci v EPju (zato jih tudi tam imamo!) pa naj začnejo lobirati, da se naj meja 100 jurjev za zajamčeno vlogo in kot meja za ležarino spremeni tudi na nivoju EU. Ko so to številko izumili je bilo to več denarja kot danes.)

-uvede se naj nepremičninski davek za 2. nepremičnino (to pomeni: neobdavčena po ena nepremičnina na vsakega družinskega člana - kar bi moralo biti še za takega nepremičninskega magnata dovolj).
Z nepr. davkom NEOBDAVČENE naj bodo tudi vse nepremičnine, ki se oddajajo (IN se zanje seveda plačuje že zdaj običajni davek na najemnino) - smisel tega bi bil, da ne bi nepr. davka prevalili na najmenike (saj davka ni). Obenem bi na trg najema šlo nekaj stanovanj, ki so zdaj prazna, saj je menda bolje dati flet v najem kot pa zanj plačati nepr. davek...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

sad

Guru
24. avg 2007
20.525
9.218
113
Dobri so kateri si upajo pri takih plačah. Je pa res, da brez nič ni nič. 700 EUR mesečno na 30 let za eno luknjo za 200 jurjev v LJ. Kot prvo, ne veš kaj bodo leta prinesla (bolezen, itd). Stroški za 60 m2 in osalimi mesečnimi stroški (gsm, internet, 2x zdravstveno, elektrika, kurjava, skupna elektrika, itd) je okoli 400 na mesec. Pri skupni plači 2400 mesečno, bo pri enem frocu še okoli 300 jaslic, pa malo manj vrtca. Pa še kak avto je treba met, ali 2, pa kesl za avto je že 70 EUR+. Dobri so, dobri. Ali po domače 3/4 lajfa škrtarijo za cigle.
Definitivno je bolje plačevat najemnino 700 eur in potem ko pride bolezen, itd. samo še spokat na ulico, nje?
Če kredo odplačuješ lahko vsaj stanovanje prodaš in se odseliš v stanovanje v neko zahojeno mesto.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.736
6.345
113
In kako naj cene padejo, ce pa vse pokupijo eni in isti ljudje in jih imajo prazna?
To je ze tokrat ponovljena nebuloza da je vprasanje ce jo je smiselno komentirat.

Po tvoji logiki vse pokupijo eno in isti. Ce je bilo prodanih npr 1000 stanovanj po povprecni ceni 200.000 eur, je torej nekdo (nihce ne vemo kdo) samo na obmocju centra LJ porabil 200 mio denarja da je vse to pokupil.

Ta fiktivni nekdo bi z 200 mio lahko zgradil bistveno vec stanovanj in jih imel. Zakaj bi bil tako neumen?

ni teh fiktivnih ljudi. Premalo stanovanj je, to pa zagotavljajo ravno tisti, ki hkrati vpijejo da je treba mladim ponudit javna najemna stanovanja in hkrati blokirat grde kapitaliste da ne bi kaj zasluzili z nepremicninskimi projekti
 
  • Všeč mi je
Reactions: Vojnik

dufus

Fizikalc
13. okt 2007
1.927
60
48
ni teh fiktivnih ljudi.

Zemljiska knjiga je javna. Poglej lastnistva stanovanj v vecstanovanjskih zgradbah zgrajenih v zadnjih 10 letih, pa bos videl ena in ista imena povsod. Tisto, kar je "prodano" se preden nepremicnina pride na trg, so kot po pravilu vedno investitorji in njihov ozji krog (navadno kolektor in stoja) ter ljudje iz raznoraznih afer iz preteklosti. Prvo in drugo nadstropje pa ponavadi res ostane za jadnike, ampak to ni omembe vredno.

Je slo kar nekaj casa v zadnjem casu v tole, pa verjami, da ne govorim na pamet.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.736
6.345
113
Težko, ker se višina najemnine določa glede na prihodke in premoženje.
Pol ni neprofitna, ker se profit ne doloca glede na gmotno stanje najemnika.
Zemljiska knjiga je javna. Poglej lastnistva stanovanj v vecstanovanjskih zgradbah zgrajenih v zadnjih 10 letih, pa bos videl ena in ista imena povsod. Tisto, kar je "prodano" se preden nepremicnina pride na trg, so kot po pravilu vedno investitorji in njihov ozji krog (navadno kolektor in stoja) ter ljudje iz raznoraznih afer iz preteklosti. Prvo in drugo nadstropje pa ponavadi res ostane za jadnike, ampak to ni omembe vredno.

Je slo kar nekaj casa v zadnjem casu v tole, pa verjami, da ne govorim na pamet.
ok ker ne govoris na pamet.

kar je prodano preden pride na trg se tezko vidi iz ZK

ker pa si vlozil cas v to - na dan z imeni. Pa gremo skupaj analizo narest. Sej so javni podatki - kaj te stane?
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.685
577
113
Težko, ker se višina najemnine določa glede na prihodke in premoženje.
Poglej razna zaslužna stanovanja po večjih občinah in osebke, ki so notri. Npr. Pribac v Ljubljani, univerzitetni profesor ima preslabo plačo za nakup svojega in plačuje "netržno" najemnino...

 

kajn

Guru
5. okt 2007
2.469
1.253
113
Iskajoč brata
A ni za neprofitna tako, da preverjajo premoženje. In če presežejo, morajo začeti plačevati po tržni ceni?

Če je premalo ljudi za pregledovati premoženje, bi pa lahko dodali pogoj, da mora najemnik letno oddati poročilo.
Če nas preverjajo za vrtec, dohodnino,.... Bi lahko še tu bi pogoj, saj s tem pridobiš ugodnosti..

EDIT: Prebral zgornji članek; noro, četrtina cene, kot je na realnem trgu... To bi pa še jaz najemal in ne bi sploh gledal za nakup. S prišparanem kupim sinu stanovanje, ki ga oddaja in krog je zaključen. Eno neprofitno manj + še eno stanovanje manj na trgu, da je cena najemnine višja, zaradi pomanjkanja....
Samo v Slovenistanu
 
Nazadnje urejeno:

dufus

Fizikalc
13. okt 2007
1.927
60
48
Pol ni neprofitna, ker se profit ne doloca glede na gmotno stanje najemnika.

ok ker ne govoris na pamet.

kar je prodano preden pride na trg se tezko vidi iz ZK

ker pa si vlozil cas v to - na dan z imeni. Pa gremo skupaj analizo narest. Sej so javni podatki - kaj te stane?

Ne govorim, da lahko pogledas v naprej preden pride v zemljisko knjigo, ker ne mores. Ampak ker sem zadnje leto in pol iskal stanovanje zase, verjemi, da prekleto dobro vem katera stanovanja so bila v doloceni novogradnji "prodana" prvi dan, ko je nepremicnina prisla na trg, potem pa enostavno pogledas, ko je dokoncano, kdo je lastnik doticnih stanovanj.

ZK je javna, poglej si sam. Ampak ce mislis, da novogradnje v Lj pokupijo "normalni" ljudje, ki iscejo stanovanje za svojo druzino.. si samo naiven.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.736
6.345
113
Ne govorim, da lahko pogledas v naprej preden pride v zemljisko knjigo, ker ne mores. Ampak ker sem zadnje leto in pol iskal stanovanje zase, verjemi, da prekleto dobro vem katera stanovanja so bila v doloceni novogradnji "prodana" prvi dan, ko je nepremicnina prisla na trg, potem pa enostavno pogledas, ko je dokoncano, kdo je lastnik doticnih stanovanj.

ZK je javna, poglej si sam. Ampak ce mislis, da novogradnje v Lj pokupijo "normalni" ljudje, ki iscejo stanovanje za svojo druzino.. si samo naiven.
Ti si tisti, ki je postavil trditev. Napisi 5 novih stavb kjer se kot lastniki pojavljajo eni in isti lastniki pa je stvar resena. A razumes da ce to kar trdis res, da sam napises kere stavbe in mi zapres “gobec”.

zdej pa napisi al pa bo ocitno da govoris nekaj na pamet.

glede na to da za trg dokoncujem stanovanja in vem kdo in kako jih nato prodaja se res veselim tvojih podatkov.