gibanje cen stanovanj v prihodnosti

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.759
6.358
113
Torej moj “greh”, ki tebi daje pravico da me zalis je ta, da se ukvarjam s stanovanji? No to je domet ocitno.

Z airbnb tipom nastanitve se v Ljubljani dela plus v dveh primerih:
- popolna oddaja na crno kjer se ne placuje nicesar
- popolnoma legalna storitev na nivoju buticnega hotela, ki je cenovno drazja od LJ hotelov in prinasa tudi dodatne zaposlitve.

ce bi se ze danes izvajali zakoni in vse kozne omejitve potem prvih ne bi bilo. Pa se ocitno ne. Drugi so gospodarstvo, ki z davki in dajatvami placuje v malho iz katere crpa sociala. Cisti dobicek airbnb-ja iz druge kategorije je 40% od prometa. Kar nekaj sem jih izdelal, pri nekaterih pomagam s storitvami, nobenega pa nimam v lasti ker mi je to poslovno nezanimivo.

prva kategorija pa gre ob bok tudi vsem dolgorocnim najemom na crno.

tudi ce se sprejme zakonodaja - en lastnik bo dolgorocno oddal najemniku za tri mesece, ta bo fural airbnb, nato se bo zamenjal z drugim najemnikom ki bo naslednje tri mesece fural airbnb itd… ce se bo omejitev naredila na nepremicnine pa se bo samo segmentiral trg pri prodaji nepremicnin.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
10.001
3.750
113
Ljubljana
hmpg.net
"Že bežen pogled na spletno platformo Airbnb pokaže številne zadetke v Sloveniji, oceni pa pritrjujejo tudi podatki ameriškega podjetja AirDNA, ki analizira uporabo različnih spletnih platform za oddajanje.
Po njihovih podatkih se je v prvem četrtletju letošnjega leta na Airbnb samo v slovenski prestolnici oddajalo 1.640 enot, kar v primerjavi z istim obdobjem v letu 2022 predstavlja 25-odsotno rast."
Ocitno se ne splača, ce je rast enot samo 25% letno
Podatek je ocitno zbrala institucija, ki nima interesa pri novi zakonodaji, ne vlada.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.759
6.358
113
Podatek je izbral portal ki prodaja analiticne podatke o airbnb ponudbi za namen raziskave trga. Cena narocnine je 30 eur na mesec. Vem ker imam placan dostop. In ce bos naredil raziskavo bos ugotovil da se ob placilu ze obstojecih pristojbin vecini ne splaca oddaja. Razen ce ne placujejo pristojbin.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
10.001
3.750
113
Ljubljana
hmpg.net
Dajva izračunat:
leta 2023 -1.640 enot
leta 2022- 1.313 enot
To je 25% rast
337 stanovanj samo v Ljubljani
leta 2022 je bilo v Ljubljani zgrajenih cca 900 stanovanjskih enot - malo več kot 1/3 pa je namenjena kratkoročnemu najemu. (ne teh, vendar v resnici je bilo na voljo samo 600 stanovanj, saj so jih 300 porabili za nadomestna)

Očitno so Slovenci (Ljubljančani) same budale, ker ne znajo zračunat, da se AirBnB ne izplača.
Ali pa tvoj portal morda malo vleče politiko na najem stanovanj. Kdo bi vedel.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.759
6.358
113
Tezko bova karkoli izracunala ce niti beres ne kar napisem.

velik del teh stevilk ki jih nastevas se oddaja na crno mimo vseh pravil. Ce bi izvajali in nadzirali ze obstojeca pravila bi bilo tega manj in ne bi bilo potrebe po dodatnih novih pravilih. A sedaj bo slo? Al greva po naslovih? Pa mi ti das naslove, jaz ti dam analizo iz airdna (ki si ga v debato pripeljal ti, ne jaz) in razcleniva stevilke, ugotoviva kak je lredviden donos in oceniva ali se to izplaca ali ne.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
10.001
3.750
113
Ljubljana
hmpg.net
Z airbnb tipom nastanitve se v Ljubljani dela plus v dveh primerih:
- popolna oddaja na crno kjer se ne placuje nicesar
- popolnoma legalna storitev na nivoju buticnega hotela, ki je cenovno drazja od LJ hotelov in prinasa tudi dodatne zaposlitve.

Tezko bova karkoli izracunala ce niti beres ne kar napisem.

velik del teh stevilk ki jih nastevas se oddaja na crno mimo vseh pravil. Ce bi izvajali in nadzirali ze obstojeca pravila bi bilo tega manj in ne bi bilo potrebe po dodatnih novih pravilih. A sedaj bo slo? Al greva po naslovih? Pa mi ti das naslove, jaz ti dam analizo iz airdna (ki si ga v debato pripeljal ti, ne jaz) in razcleniva stevilke, ugotoviva kak je lredviden donos in oceniva ali se to izplaca ali ne.
Torej očitno tvoja prva alineja ni tako zanemarljiva, oziroma morda (tega pa ne trdim, ker nimam dokaza) celo prevlada.

In to črno kratkoročno oddajanje omogoča platforma - ker očitno je porast na platformi 25% letno.

Ne bom trdili, da dolgoročnega črnega ni, seveda je, vendar tu gre potem vseeno za bivalno enoto, čemur je bil namenjen zazidalni načrt mesta, mar ne. V primeru AB je pa turizem, ki ni bilo predvideno v takem obsegu kot je, oziroma je bil predviden na drugih lokacijah.

In - "izvajanje in nadziranje po ze obstojecih pravilih" je podobno, kot da mi trdiš, (pa o tem verjetno veš bistveno več od mene), da boš prodajo ilegalnih drog izkoreninil, če boš lovil ulične preprodajalce, ne pa organizatorja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: bizi

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.759
6.358
113
Torej očitno tvoja prva alineja ni tako zanemarljiva, oziroma morda (tega pa ne trdim, ker nimam dokaza) celo prevlada.

In to črno kratkoročno oddajanje omogoča platforma - ker očitno je porast na platformi 25% letno.

Ne bom trdili, da dolgoročnega črnega ni, seveda je, vendar tu gre potem vseeno za bivalno enoto, čemur je bil namenjen zazidalni načrt mesta, mar ne. V primeru AB je pa turizem, ki ni bilo predvideno v takem obsegu kot je, oziroma je bil predviden na drugih lokacijah.

In - "izvajanje in nadziranje po ze obstojecih pravilih" je podobno, kot da mi trdiš, (pa o tem verjetno veš bistveno več od mene), da boš prodajo ilegalnih drog izkoreninil, če boš lovil ulične preprodajalce, ne pa organizatorja.
Torej sva prisla do tega, da ce bi se preganjalo oddajo na crno, bi preziveli tisti, ki ze sedaj vse legalno pocnejo (in ustvarjajo delovna mesta), ostale pa bi prisilili v dolgorocno oddajo oz prodajo nepremicnin.

In tvoja primerjava je slaba. Airbnb kot tak je prodajni kanal - nicesar ne organizira. Kot a bi ti zelel ukiniti socialna omrezja, ker na njih prodajajo kitajske ponaredke in zato trpijo uveljavljene blagovne znamke.

Point je, da se trenutna leva oblast, po dveh letih laganja in predvolilnih nerealnih obljubah skusa iz dreka izvlect z napadom na kratkorocne najeme. S tem tudi ustvarja meglo, da bi odvrnila pozornost z lastne nesposobnosti. Obljubljali so 30.000 stanovanj, koliko je zgrajenih? A ste res tako zaslepljeni? In sedaj bo spet novo pravilo, za katerega sem ti ze napisal kako ga bodo zaobsli. Tisti, ki delajo legalno. Vecina, ki ze sedaj dela na crno, bo gladko delala naprej. Bo pa se kaka nova agencija, ki jo bomo placevali davkoplacevalci, efekta pa ne bo. AMpak ja plosk plosk, fino fajn, slisi se dobro, da ne bo efekta pa itak kricijo tisti ki jih briga samo za lastno rit (a ne bizi) in podobni.

Zalostno je, res zalostno gledat nek izobrazen in inteligenten flk kako na te puhlice naseda.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Torej sva prisla do tega, da ce bi se preganjalo oddajo na crno, bi preziveli tisti, ki ze sedaj vse legalno pocnejo (in ustvarjajo delovna mesta), ostale pa bi prisilili v dolgorocno oddajo oz prodajo nepremicnin.

In tvoja primerjava je slaba. Airbnb kot tak je prodajni kanal - nicesar ne organizira. Kot a bi ti zelel ukiniti socialna omrezja, ker na njih prodajajo kitajske ponaredke in zato trpijo uveljavljene blagovne znamke.

Point je, da se trenutna leva oblast, po dveh letih laganja in predvolilnih nerealnih obljubah skusa iz dreka izvlect z napadom na kratkorocne najeme. S tem tudi ustvarja meglo, da bi odvrnila pozornost z lastne nesposobnosti. Obljubljali so 30.000 stanovanj, koliko je zgrajenih? A ste res tako zaslepljeni? In sedaj bo spet novo pravilo, za katerega sem ti ze napisal kako ga bodo zaobsli. Tisti, ki delajo legalno. Vecina, ki ze sedaj dela na crno, bo gladko delala naprej. Bo pa se kaka nova agencija, ki jo bomo placevali davkoplacevalci, efekta pa ne bo. AMpak ja plosk plosk, fino fajn, slisi se dobro, da ne bo efekta pa itak kricijo tisti ki jih briga samo za lastno rit (a ne bizi) in podobni.

Zalostno je, res zalostno gledat nek izobrazen in inteligenten flk kako na te puhlice naseda.
Kratkoročne najeme želijo omejiti v točno določenih krajih in ne recimo v Gornjem Dupleku.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
10.001
3.750
113
Ljubljana
hmpg.net
"Airbnb kot tak je prodajni kanal - nicesar ne organizira"
Tule se ne strinjava in ne boš verjel, s tvojo trditvijo se ne strinja marsikdo, ki dela v turizmu.
"No, Airbnb is not a channel manager. A channel manager is a software platform used by hospitality businesses to manage their online distribution channels, including online travel agencies (OTAs), global distribution systems (GDS), and direct bookings from their own website."
Kratkoročni najem pred AirBnb je obstajal v kakem obsegu? AirBnB ga je omogočil, načeloma to ni slabo, saj je s tem odprl veliko možnosti, vensdar je na žalost ostal popolnoma nereguliran (ne v Slovenij, v svetu), do trenutka, ko so (ne v Slovenij, v svetu) spoznali, da zadeva škodi. Škodi družbi, ne posameznikom.

Sedaj - AirBnb nima veze z obljubami vlade, o tem nisem govoril niti trdil, da so realne, zakaj vlačiš sem. Ker se spoznam na številke, meni bučke teško prodajajo, žal volilci nasedajo. Ampak, ovce so zato, da se strižejo.

In kot policaj (tako pravijo) trdiš - pustimo chief dealerja pri miru, ker če ga zapremo, pride novi, dajmo kontroliral ulične prodajalce,
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.748
2.102
113
moje mnenje o da so spoznali oz se upirajo samo tista mesta, ki imajo res polno kapo turistov in v sloveniji smo še daleč od tega zato bi bilo ubijat ta del, ki nam prinaša tretnuno strel v koleno... no ampak to nas oz vas še nikoli ni ustavilo
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.386
5.898
113
pri taščici
Slovenci ploskamo non stop če se streljamo v koleno.
Lani smo dobili neke odlocbe/police o dolgotrajni oskrbi.
V vasi je zivel starejsi par, nekako samostojno dokler ni pred dvemi meseci umrl mož.
Vdova ni vec sposobna sama za sebe skrbeti.
Prostega mesta v domovih za upokojence za njo ni.
Kje so sedaj kaksne pravice iz tistih gornjih odlocb?
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.759
6.358
113
"Airbnb kot tak je prodajni kanal - nicesar ne organizira"
Tule se ne strinjava in ne boš verjel, s tvojo trditvijo se ne strinja marsikdo, ki dela v turizmu.
"No, Airbnb is not a channel manager. A channel manager is a software platform used by hospitality businesses to manage their online distribution channels, including online travel agencies (OTAs), global distribution systems (GDS), and direct bookings from their own website."
Kratkoročni najem pred AirBnb je obstajal v kakem obsegu? AirBnB ga je omogočil, načeloma to ni slabo, saj je s tem odprl veliko možnosti, vensdar je na žalost ostal popolnoma nereguliran (ne v Slovenij, v svetu), do trenutka, ko so (ne v Slovenij, v svetu) spoznali, da zadeva škodi. Škodi družbi, ne posameznikom.

Sedaj - AirBnb nima veze z obljubami vlade, o tem nisem govoril niti trdil, da so realne, zakaj vlačiš sem. Ker se spoznam na številke, meni bučke teško prodajajo, žal volilci nasedajo. Ampak, ovce so zato, da se strižejo.

In kot policaj (tako pravijo) trdiš - pustimo chief dealerja pri miru, ker če ga zapremo, pride novi, dajmo kontroliral ulične prodajalce,
Ful lepo da si se malo pogooglal…ampak channel manager ne pomeni “prodajni kanal” ampak upravljalec kanalov. Channel manager ti sinhronizira upravljanje oglasevanja vzporedno na airbnb, bookingu in ostalih prodajnih kanalih.

Seveda je kratkorocni najem obstajal ze prej - hoteli so najbolj klasicna oblika tega. In kdor danes v sloveniji oddaja nepremicnino preko airbnb in spostuje veljavne predpise se ne razlikuje bistveno od hotelo - nekateri se zajtrke nudijo.

Pa da nasloviva se te obupane poskuse zvlect neko policijsko tematiko v to temo: ocitno je da tako o kratkorocnih najemih kot o dilerjih vem vec od tebe in tematiko bolje poznam. Zato ni potrebe da kratkorocne najeme primerjas s preprodajo droge ker s tem nikomur v temi ne koristis. Ce pa je tebi droga blizje in to pocnes zaradi sebe pa ti lahko povem da pri boju zoper drogo ni bistveno koga lovis (sefa, poulicne preprodajalce) ker gre za zelo donosen posel in se bodo ponudniki pojavljali dokler bo potreba na trgu. Analogija s turisti bi bila da jih moramo izobrazevat in zdravit da ne bodo uporabljali airbnb. Neposrecena primerjava. Se pa ne bom cudil ce se kaj takega zacnes zagovarjat.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.759
6.358
113
Pa ce bi nehal tok intenzivno google in AI uporabljat bi bilo fino ker se vidi da nekriticno prilepis vsako bedarijo ki ti jo sproducira - zadnja je tale o channel managerju. Z aviona se vidi da pojma nimas kaj to je, tule pa kot argument prodajas.
 
  • Všeč mi je
Reactions: BornSkeptic in tomi

B81

22. jul 2007
34.593
9.028
113
Slovenci ploskamo non stop če se streljamo v koleno.
Lani smo dobili neke odlocbe/police o dolgotrajni oskrbi.
V vasi je zivel starejsi par, nekako samostojno dokler ni pred dvemi meseci umrl mož.
Vdova ni vec sposobna sama za sebe skrbeti.
Prostega mesta v domovih za upokojence za njo ni.
Kje so sedaj kaksne pravice iz tistih gornjih odlocb?
2025
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.386
5.898
113
pri taščici
Iz linka
V ZDOsk-1 določene pravice iz dolgotrajne oskrbe se uvajajo postopno do leta 2025:

pravica do oskrbovalca družinskega člana se začne uporabljati 1. 1. 2024,


Kaj pomeni ta oskrbovalec, kako priti do njega?
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.594
2.439
113
1710267238153.png