gibanje cen stanovanj v prihodnosti

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
To ne vem ali zahtevajo banke za potres.
Ampak kdo pri hudiču nima zavarovanega za potres? Recimo meni so poplave popolnoma brez veze, pa mi jo je agent turil, za potres pa rekel, to je predrago... WTF? In ja, samo potres je dodatno nekje 50% cene ostalega zavarovanja. Ampak treba je gledat verjetnost dogodka in stroške in potem to dati skupaj s premijo.
Sicer pa, vsak se sam odloči. Samo ne mi potem po TVju jokat in crowdfundat.
In prosim, ne primerjaj parkirišča pri avtu s potresom, ker so to popolnoma druge zadeve. Na parkirišču imaš v skoraj najslabšem primeru le delno škodo, prasko, dve, tri. Pri potresu so večinoma škode ogromne ali pa celo v celoti. Je pa verjetnost dogodka seveda drugačna, ampak vseeno. Avto je kaj 20 jurjev? HIša, stanovanje pa 200, 500? Malo drugačni rangi.
No, razen, če si pravi slovenc z avtom za 100 jurjev v garsonjeri za 70. Ajd, potem je drugo.


V Sloveniji so velik problem večstanovanjske gradnje, kjer je zavarovan požar in elementarne nesreče brez potresa. Problem je, kar za to potrebujše večino etažnih lastnikov. Ti kot lastnik stanovanja že zavaruješ svoje stanovanje prosti potresu, ampak hudič je v tem, ker ostali tega nimajo. Temeljno naćelo zavarovanja - vzpostavitev prvotnega stanje - je tukaj zelo problematična.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.443
5.456
113
hvala in seveda imam... pa potres tudi...

ampak radi firbca... če imam jaz zavarovalno vsoto v tvojem primeru 300k€ in je škode za 100k€, pri postavki, kjer se izplačuje max zavarovalna vsota, zakaj bi dobila zgolj 50 in ne 100?
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
hvala in seveda imam... pa potres tudi...

ampak radi firbca... če imam jaz zavarovalno vsoto v tvojem primeru 300k€ in je škode za 100k€, pri postavki, kjer se izplačuje max zavarovalna vsota, zakaj bi dobila zgolj 50 in ne 100?
Zato, ker ce je nepremicnina vredna 600.000€ in imas ti zavarovano za 300.000€ potem imas podzavarovano za 50%. Potem se to uposteva tudi pri izplacilu skode. Vsak skodni dogodek dobis 50% manj izplacanega, ker je imas za toliko podzavarovano.

Ce pa imas zavarovano npr. za 900.000 EUR pomeni, da imas nadzavarovano. Ce v tem primeru pride do skodnega dogodka pa ne dobis nic vec, ker velja nacelo neobogatitve.

Temeljna stvar pri zavarovalnistvu je povrnitev prvotnega stanja. Naceloma ne smes imeti po sanaciji skode nic manj in nic vec kot pred skodnim dogodkom.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.978
5.070
113
So pa zanimive te zavarovalniške finte. Jaz nimam potresa zavarovanega, je pa bajta zavarovana za ostale škodne dogodke do 250k. Torej zakaj nebi dobil teh 250k če se bajta sesuje?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.443
5.456
113
Zato, ker ce je nepremicnina vredna 600.000€ in imas ti zavarovano za 300.000€ potem imas podzavarovano za 50%. Potem se to uposteva tudi pri izplacilu skode. Vsak skodni dogodek dobis 50% manj izplacanega, ker je imas za toliko podzavarovano.

Ok, to mi je res novo, ostalo naprej sem pa vedela. Ampak ce imam pa zavarovano na novo gradbeno vrednost, premijo dolocil agent glede na tiste njihove parametre, potem ne bi smela imeti takih tezav, ce pride do skode, da bi mi zavarovalnica začela ugotavljati, da imam podzavarovano? Ali pac?

Drugace je pa to totalna natega. Ce je zavarovano na 300k€ in so posamezne postavke zavarovane do te vsote, bi se moglo toliko izplačati. Ce je bajta totalka si pa pac toliko v minusu. Saj vem, za pismene vse pise, ampak nastavljeno je nategunsko. In potem berem, da vsaka 5 nepremicnina ni zavarovana pri nas. Ena taka izkušnja, pa si mislis, saj je brez veze.
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.748
2.102
113
Zato ker trzna vrednost ni enaka strosku gradnje nove in tvoja hisa stoji na neki parceli ki tudi imad delez vrednosti v ceni hise
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.978
5.070
113
Zato, ker ce je nepremicnina vredna 600.000€ in imas ti zavarovano za 300.000€ potem imas podzavarovano za 50%. Potem se to uposteva tudi pri izplacilu skode. Vsak skodni dogodek dobis 50% manj izplacanega, ker je imas za toliko podzavarovano.

Ce pa imas zavarovano npr. za 900.000 EUR pomeni, da imas nadzavarovano. Ce v tem primeru pride do skodnega dogodka pa ne dobis nic vec, ker velja nacelo neobogatitve.

Temeljna stvar pri zavarovalnistvu je povrnitev prvotnega stanja. Naceloma ne smes imeti po sanaciji skode nic manj in nic vec kot pred skodnim dogodkom.
Kar je sicer en velik boolshit. Kje v pogojih pa to piše? Verjamem da bi dober odvetnik to sicer rešil.
Pa če gremo v malo robne peimere. Torej jaz imam bajto zavarovano do višine 250k, moja bajta je vredna 500k (kar sicer v pogodbi ni nikjer navedeno) in se mi zlomi steklo na oknu. Torej dobim povrnjeno škodo samo za pol stekla. Kaj pa vem... prvič je to nelogično, drugič nikjer to ni zavedeno pod pogoji.
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
Ok, to mi je res novo, ostalo naprej sem pa vedela. Ampak ce imam pa zavarovano na novo gradbeno vrednost, premijo dolocil agent glede na tiste njihove parametre, potem ne bi smela imeti takih tezav, ce pride do skode, da bi mi zavarovalnica začela ugotavljati, da imam podzavarovano? Ali pac?

Drugace je pa to totalna natega. Ce je zavarovano na 300k€ in so posamezne postavke zavarovane do te vsote, bi se moglo toliko izplačati. Ce je bajta totalka si pa pac toliko v minusu. Saj vem, za pismene vse pise, ampak nastavljeno je nategunsko. In potem berem, da vsaka 5 nepremicnina ni zavarovana pri nas. Ena taka izkušnja, pa si mislis, saj je brez veze.
Ce imas zavarovano na novo gradbeno vrednost je O.K. Moras pa vedet, da je to nekaj 900€/1.000€ na m2. Se pravi za toliko, kolikor ti zgradijo. Ne toliko, kolikor se neoremicnina trzno prodaja.
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
Kar je sicer en velik boolshit. Kje v pogojih pa to piše? Verjamem da bi dober odvetnik to sicer rešil.
Pa če gremo v malo robne peimere. Torej jaz imam bajto zavarovano do višine 250k, moja bajta je vredna 500k (kar sicer v pogodbi ni nikjer navedeno) in se mi zlomi steklo na oknu. Torej dobim povrnjeno škodo samo za pol stekla. Kaj pa vem... prvič je to nelogično, drugič nikjer to ni zavedeno pod pogoji.
To ni noben boolshit. Pogovori se s kaksnim brokerjem, ne agentom. Steklo je tako; ce imas zavarovan lom stekla posebej in je ustrezno zavarovano, dobis vse. Ce steklo poci zaradi pozara in imas podzavarovanon - beri zgoraj.
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.748
2.102
113
Kar je sicer en velik boolshit. Kje v pogojih pa to piše? Verjamem da bi dober odvetnik to sicer rešil.
Pa če gremo v malo robne peimere. Torej jaz imam bajto zavarovano do višine 250k, moja bajta je vredna 500k (kar sicer v pogodbi ni nikjer navedeno) in se mi zlomi steklo na oknu. Torej dobim povrnjeno škodo samo za pol stekla. Kaj pa vem... prvič je to nelogično, drugič nikjer to ni zavedeno pod pogoji.
Koliko je tvoja bajta vredna ni pidatek, ki je relevanten, vprasanje je koliko stane, da se tvojo bajto povrne v stanje pred skodnim dogodkom. Za tebe je bajta vredna 500000 samo, ce jo zavarovalnica lahko zgradi in opremi za 120000 bo tocno tako tudi naredila.
 
  • Všeč mi je
Reactions: uncle_sam in sad

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.443
5.456
113
Razumem, kaj je gradbena vrednost, seveda. Ker sva hiso gradila in ne kupila, locim vse te postavke. Pride manj kot jurja. Za jurja danes sicer m2 ni. Govorim seveda za gradbeno, ne trzno vrednost neke enostanovanjske hise.

Ampak se eno vprasanje. Polico sem podpisala 4 leta nazaj za 5 let. Klicem agentko zadnjic, da ni zdaj v teh razmerah podzavarovano vse skupaj in mi navrze neko sicer dokaj nizko razliko. Zdaj je 227k€ recimo, potem bi bilo 10k€ vec. Ampak je pa to nova polica in danes niso vec tako simapticno sestavljeni paketi kritja. Zato se odlocim, da ta se to leto ostane. Vprasanje: jaz sem 4 leta nazaj torej za 5 let podpisala tole. Ali imam zdaj po podzavarovano po njihovem mnenju ali ne?

netko
Se enkrat preberi, kaj vojnik pise.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.488
9.216
113
kolk cenilec oceni, če se dobro poznata, oceni več, pa še njemu se doma kakšna usluga naredi. Postrani, kakopak.
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.748
2.102
113
Razumem, kaj je gradbena vrednost, seveda. Ker sva hiso gradila in ne kupila, locim vse te postavke. Pride manj kot jurja. Za jurja danes sicer m2 ni. Govorim seveda za gradbeno, ne trzno vrednost neke enostanovanjske hise.

Ampak se eno vprasanje. Polico sem podpisala 4 leta nazaj za 5 let. Klicem agentko zadnjic, da ni zdaj v teh razmerah podzavarovano vse skupaj in mi navrze neko sicer dokaj nizko razliko. Zdaj je 227k€ recimo, potem bi bilo 10k€ vec. Ampak je pa to nova polica in danes niso vec tako simapticno sestavljeni paketi kritja. Zato se odlocim, da ta se to leto ostane. Vprasanje: jaz sem 4 leta nazaj torej za 5 let podpisala tole. Ali imam zdaj po podzavarovano po njihovem mnenju ali ne?

netko
Se enkrat preberi, kaj vojnik pise.
ni mi jasno zakaj to sprašuješ tukaj... pokliči agenta in ga vprašaj
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
Razumem, kaj je gradbena vrednost, seveda. Ker sva hiso gradila in ne kupila, locim vse te postavke. Pride manj kot jurja. Za jurja danes sicer m2 ni. Govorim seveda za gradbeno, ne trzno vrednost neke enostanovanjske hise.

Ampak se eno vprasanje. Polico sem podpisala 4 leta nazaj za 5 let. Klicem agentko zadnjic, da ni zdaj v teh razmerah podzavarovano vse skupaj in mi navrze neko sicer dokaj nizko razliko. Zdaj je 227k€ recimo, potem bi bilo 10k€ vec. Ampak je pa to nova polica in danes niso vec tako simapticno sestavljeni paketi kritja. Zato se odlocim, da ta se to leto ostane. Vprasanje: jaz sem 4 leta nazaj torej za 5 let podpisala tole. Ali imam zdaj po podzavarovano po njihovem mnenju ali ne?

netko
Se enkrat preberi, kaj vojnik pise.
Nimaš podzavarovano. Mora zavarovalnica revolvarizirat vrednosti in to prilagoditi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Jabe

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.168
2.265
113
In ja, samo potres je dodatno nekje 50% cene ostalega zavarovanja.

Ma ni toliko, vsaj pri nas na Štajerskem ne, ko nismo ravno na potresnem območju.. na moji polici potres predstavlja zgolj dobre 13% kompletne premije. Govorim za opcijo potres z 2% odbitno franšizo. Saj mislim da potresa brez franšize nima nihče.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.168
2.265
113
Sem docakala nov racun in res je vrednost spremenjena. Z 227 je sla na 239k€.

To ni nič in ni realno glede na prejšnje leto. Saj veš da se gradnja tvoje hiše glede na lansko leto ni podražila samo za 5%? Nam se je vrednost po polici zvišala za 30%, kar pa ne pomeni da je premija višja za 30%.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.443
5.456
113
Matr, seveda vem. Jurja po m2, kot sem že gor rekla, je pravljica. Ampak vsi gledate na totalko. Totalka je klinac, to je res, ampak verjetnost delnih škod je bistveno višja. Zdele je v kranju strehe odkrivalo... strošek recimo 40k€. Bom dobila 40k€ ali bodo rekli, da je hiša podzavarovana za 50% in bom dobila zgolj 20k€. kljub temu, da je zavarovano na 239k€. Tu začenjajo te zadeve biti važne. Ko je zavarovalna vsota bistveno višja od škode, izplačilo bo pa mizerija deljeno z 2. Čim ne morejo igrati na karto podzavarovanosti, mi morajo izplačati 40k€. Drugaeče, agentka je rekla, da bi mi dvignila za 33k€ po tistih njenih izračunih, zavarovalnica sama sedaj je 13k€.

kar se tiče pa premij:
stanovanjske nepremičnine 181,65€ + davek
potres z 2% odbitno franšizo 150,77€ + davek

Vse skupaj z ostalimi postavkami sem pa plačala 25€ več. premičnine, pa garaže, pa strojelomi pa taka in onakva odgovoronost.

Koliko imate potem vi po kvadratnem metru. neto ali bruto? Triglav vem, da je 8 let nazaj vsem ubrisal 300k€ in temu primerno premijo so plačevali, kar ne pomeni, da bi toliko dobili, k ne? dasiravno, glede na malo razliko v premiji, bom drugo leto, ko bom na novo sklepala zaprosila za ene par izračunov.
 
Nazadnje urejeno: