Enopolno stikalo pralnega stroja

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
V 7 let starem stanovanju je crknil stikalni blok za vklop pralnega stroja.

Pretirano se nisem sekiral (TEM Čatež očitno ni nekaj vesoljska kvaliteta), me je pa razpizdilo, ko sem ugotovil, da je stikalo enopolno (slika v priponki), torej takšno, ki odklopi samo fazo, ničle pa ne.

Sam nimam nobene elektrotehnične izobrazbe, ampak a ni to proti predpisom? (Hm, očitno je tudi tisti, ki je delal napeljavo ni imel :rolleyes:)

Je pa zanimivo naslednje, za porabnike v kopalnici sta v elektro omarici vgrajeni dve enaki 30 mA dvopolni varovalki (slika v priponki), moči 16A in hitrosti C (je res potrebna C za klinčev pralni stroj?):
-prva varuje pralni stroj, vse luči in vse vtičnice v kopalnici (a je to pravilno?). Za vklop pralnega stroja je vgrajeno enopolno stensko stikalo, ki odklopi samo fazo.
-druga varuje enoto rekuperacije, ki je vgrajena v stopu kopalnice. Za vklop višje hitrosti ventilatorja je prav tako vgrajeno samo enopolno stensko stikalo.

In še tole vprašanje: ali to pomeni, da je do vtičnice pralnega stroja ničla itak pripeljana direktno in tega ne morem urediti enostavno samo z menjavo tipa stikala?

Bi morali obe stikali praviloma biti dvopolni glede na to, da sta varovalki dvopolni?

stikalo pralnega stroja.jpg varovalka levo spodaj.jpg
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Malo sem preveril stanje in v bistvu je tako, da je varovalka F8 namenjena za vso kopalnico (na načrtu sicer piše pralni stroj), varovalka F9 varuje luči in vtičnice, F10 pa plinsko peč. Torej posebne varovalke za pralni stroj ni.
 

klekej

Majstr
26. jul 2007
5.366
269
83
34
Klasicna stromarska, pri roki je imel SM10 (16A), pralni stroj pa rabi SM12 (20A). Tem Catez je pa zelo kvaliteten, tle je bil samo stromar lenuh. Zakaj tocno bi pa ti nulo izklapljal? Kaj bi pa ti dal namesto C varovalke? B? Da bi ven metalo? F8 ni varovalka.
 
Nazadnje urejeno:

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Štekam, F8 je po domače ločen avtomat za kopalnico, zato sta tudi varovalki za vtičnice kopalnice in plinsko peč vezana za njim.

Glede kvalitete: stikalni blok je bil na sredini zažgan in napihnjen, vse LED diode v stikalih pa so crknile že v nekaj letih. Spomnilo me je na kopalniška stikala od doma, ki so stara 30 let, pa še vsa delujejo (s tlivkami vred).

Zakaj bi rabil pralni stroj 20A varovalko? Saj nima nič debelejših žic pripeljanih do svoje doze... 16 A * 230 V = 3680 W, kar je čez glavo dovolj. Prav tako ne vidim potrebe po C hitrosti, za klinčev pralni stroj? Res kdo to počne?

Pravzaprav me zanimajo predpisi: se danes za kopalniške vtičnice zahteva stikala, ki prekinejo tako fazo kot nulo, ali ne?
 

yamahafazer

Fizikalc
15. mar 2010
1.597
68
48
Odklopna stikala (po domace varovalke) varujejo zice (kable, vodnike) pred prevelikim tokom. FID pa varuje tebe pred elektricnim udarom, seveda ce je ustrezno naprava ozemljena. Tisto stvar, ki jo imenujes 30mA varovalka je dejansko FID. In ponavadi se, da posebej FID za kopalnico in posebej za ostale naprave. 30 mA pa pomeni odklopni tok, pri katerem izklopi FID. Za kopalnice se daje 30 mA FID, za ostalo stanovanje je lahko vecji
 

klekej

Majstr
26. jul 2007
5.366
269
83
34
Stara kopalniska stikala so 20A, zato delajo 30 let. B bi ti znalo vem metat, ce strom ni 100%, D pa ni namenjen za gospodinjstvo.
 

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
Zakaj bi nulo odklapljal ?

Jaz imam vse nule fiksne, izklaplja se le faze.
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Imam varovalko 16A za pralni stroj 30 let brez enega nepotrebnega izklopa.
Izklop nule je nepotreben, zelo redka so dvopolna stikala
 

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
Imam varovalko 16A za pralni stroj 30 let brez enega nepotrebnega izklopa.
Izklop nule je nepotreben, zelo redka so dvopolna stikala

Mi imamo en štuk na 3 varovalkah 16A , pa imamo kar nekaj porabnikov, indukcija, klima, pralni, susilni, pomivalni, hladilnik, PC, električno talno, ... vse deluje, tako da za en pralni stroj je 16A 3x vrh glave dovolj.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Najprej hvala vsem za odogovore. Drži, varovalka levo spodaj je 30 mA FID.

A je običajno, da pralni stroj za njim nima svoje varovalke?

Stara kopalniska stikala so 20A, zato delajo 30 let. B bi ti znalo vem metat, ce strom ni 100%, D pa ni namenjen za gospodinjstvo.

Hitrost varovalk ni odvisna od kvalitete štroma (kar lahko pomeni marsikaj) ampak od zagonskega toka porabnika, ki bi lahko bil dovolj velik, da bi avt. odklopnik razreda B vrglo ven (s taljivimi varovalkami teh problemov ni bilo). Je pralni stroj res tak porabnik?

Zakaj bi nulo odklapljal ?

Jaz imam vse nule fiksne, izklaplja se le faze.

Ker sem nekje pobral, da se naj bi na kopalniških vtičnicah to počelo. Štekam, da se v praksi to očitno ne počne pogosto (kopalnica izpred 30ih let, npr., sploh ni imela vtičnic na stikalih). Zanima pa me, če je to v skladu s predpisi?

To naj bi se počelo za zaščito pred el. udarom zaradi okvare napeljave (naprave?), v kateri je voda (tak je npr. še el. bojler). V kakšnih robnih primerih bi tako lahko 100% preprečil, da napetost ne pride do ničle ali vode. Danes imamo za to FID (oz. v kopalnici še dodatno ločen FID) in ozemljitev, ki ni ničlana. Se zato dvopolnih stikal več ne vgrajuje?

V informacijski varnosti poznamo koncept obrambe v globino, kjer se vzpostavlja več zaporednih varnostnih mehanizmov, ki varujejo uporabnika, tudi če eden od njih odpove. Takšno zaporedje bi lahko v primeru kopalnice bila ozemljitev, 30 mA FID in dvopolno stikalo. Ali elektrotehnika takšnih ukrepov v stanovanjskih napeljavah ne pozna?
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.840
3.865
113
Ta stikala so itak narejena po nekem JUS standardu in vedno pregorijo. Recimo če imaš bojler na njemu ki kuri 2500W (<10A) bo 16A stikalo pregorelo v roku enega leta. Glede na to da je bojler čisti uporovni porabnik ki nima špic ipd. bi stikalo moralo zdržat če je narejeno za 16A pa temu ni tako. Zato pa so potem 20A stikala standard, čeprav pomojem so realno po neki industrijskem standardu narejena za max. 10A.

Pri nas se je tudi 20A TEM stikalo zapikalo na vtičnici od pralnega stroja/sušilca v par mesecih od montaže pa se ni nikoli uporabljalo za namene vklopa ali izklopa (beri: vključeno od prvega dne). Sam sumim sušilec na toplotno črpalko, ki ob zagonu kompresorja potegne velik tok in enostavno stikala niso temu namenjena. Sem odprl stikalo in je kontakte privarilo da jih ne dobiš več narazen, tako da sem pustil kot je ker je itak brezveze da je sploh vezano na stikalo.

Sodobni pralni stroji danes zahtevajo po večini 10A varovalke ker so "eko" in šparajo z vodo in posledično imajo manjše grelce kot včasih, poleg tega imajo inverterski elektromotorji lepše zagonske krivulje. Tako da 16A stikalo bi moralo delovat če gremo gledat po tehnični plati.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Točno to je problem: pralni stroj je pravzaprav kombiniran sušilni (s toplotno) in pralni. ;)
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Živjo!

Da malo razjasnim sem se odločil par stvari napisati dodatno:

Najprej hvala vsem za odogovore. Drži, varovalka levo spodaj je 30 mA FID.

Na sliki levo spodaj ni 30mA fid, ampak 30mA KZS (kopalniško zaščitno stikalo bi se mu lahko reklo). To je all in one zadeva, ki se obnaša kot FID in varovalka. V primeru okvarnega toka med 15 in 30mA izklopi kot fid, v primeru prevelikega toka izklopi kot varovalka (gor je napis tudi C16, ne samo 30mA)

A je običajno, da pralni stroj za njim nima svoje varovalke?

Odgovor je zgoraj.



Hitrost varovalk ni odvisna od kvalitete štroma (kar lahko pomeni marsikaj) ampak od zagonskega toka porabnika, ki bi lahko bil dovolj velik, da bi avt. odklopnik razreda B vrglo ven (s taljivimi varovalkami teh problemov ni bilo). Je pralni stroj res tak porabnik?

PS ni tak porabnik in tudi "hitrost" varovalk je odvisna od varovalke (njene karakteristike), ne porabnika ali "štroma". Res pa je, da določeni porabniki lahko zaradi zagonskega toka izklapljajo "hitrejše" varovalke, recimo karakteristike B. Talilna varovalka ima približno podobno karakteristiko kot C avtomatska.
Ker se pa večkrat pojavljajo debate ali je za privat hišo bolje vzeti B ali C, še tole - večinoma imajo privat hiše vse vgrajena FID stikala. To pomeni, da v primeru okvare izklopijo glede na nazivni diferenčni tok - 30, 300 ali 500mA (izklop mora biti med polovico in nazivno vrednostjo). To pa se zgodi mnooogo prej, kot pri katerikoli varovalki (pogoj je, da avtomatska varovalka izklopi prej kot v 200ms pri 5x nazivnem toku za razred B in 10x nazivnem toku za razred C). Se pravi, FId bo v najslabšem primeru izklopil pri 0,5A okvarnega toka, 16 amperska B varovalka pri 80A okvarnega toka in C varovalka pri 160A okvarnega toka. Za takšno inštalacijo je tako popolnoma vseeno katera karakteristika se vgradi, ker je zgolj namenjena varovanju vodnika pred preobremenitvijo in vodnika nič ne zanima karakteristika varovalke, ampak samo tok, ki teče po njem.




Ker sem nekje pobral, da se naj bi na kopalniških vtičnicah to počelo. Štekam, da se v praksi to očitno ne počne pogosto (kopalnica izpred 30ih let, npr., sploh ni imela vtičnic na stikalih). Zanima pa me, če je to v skladu s predpisi?

Nule ni treba izklapljat. Izklopi se le faza. V določenih primerih je to lahko celo boljše (ni fino če ti stikalo zataji in vklopi samo fazo, nule pa ne). Sicer če je vse po predpisih, je vse ok. Lahko se celo izkaplja samo nula, vendar je pogoj da je tokokrog varovan z 30mA fid stikalom.

To naj bi se počelo za zaščito pred el. udarom zaradi okvare napeljave (naprave?), v kateri je voda (tak je npr. še el. bojler). V kakšnih robnih primerih bi tako lahko 100% preprečil, da napetost ne pride do ničle ali vode. Danes imamo za to FID (oz. v kopalnici še dodatno ločen FID) in ozemljitev, ki ni ničlana. Se zato dvopolnih stikal več ne vgrajuje?

Odgovor je zgoraj, dodatno pa - če izklopiš L vodnik, "napetost " ne more več priti nikamor, ne glede na N ali PE vodnike.

V informacijski varnosti poznamo koncept obrambe v globino, kjer se vzpostavlja več zaporednih varnostnih mehanizmov, ki varujejo uporabnika, tudi če eden od njih odpove. Takšno zaporedje bi lahko v primeru kopalnice bila ozemljitev, 30 mA FID in dvopolno stikalo. Ali elektrotehnika takšnih ukrepov v stanovanjskih napeljavah ne pozna?

Poleg FID je npr za kopalnice obvezno izebačevanje potencialov (po domače ozemljitev kovinskih delov). To je lahko neje vrste varovanje v "globino". Štos je med drugim tudi v tem, da če že pride do preboja, imaš vse zadeve na istem potencialu, pa četudi je to 230V. Če stojiš v kadi, ki je na 230V in se dotakneš pipe, ki je zaradi povezave tudi na 230V, ni razlike napetosti -> ni toka in se ne zgodi nič. Nevaren je tok, ne napetost kot taka. Tok pa poganja razlika napetosti. To je ves štos zaradi katerega ptič lahko čepi na žici daljnovoda, pa ga ne speče :) .
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony