TEM stikalo in lučka?

raners

Majstr
4. mar 2008
2.711
366
83
Hej vsem...

Zadnjič sem kupil stikala od TEM, in sicer ta: https://www.elektrotrgovina.si/tipkalo-enopolno-16a-250v-1m-sm11-u. Ker sem kupil komplet s pokrovčki, sem mislil, da imajo not LED diodico, ampak je ni bilo not, se pa da kupit posebej... No, in sem jih ter probal vgradit, samo je problem, da ko je ta LED dioda priključena, tudi luč v kopalnici rahlo gori, čeprav je stikalo izklopljeno.

Shema stikala od zadaj je taka:
sm11-u4.jpg

LED dioda se lepo vstavi v večji krogec na desni in če povežem, kot kaže naslednja slika:
i.jpg


, potem mi pri ugasnjenem stikalu vseeno tak čist nežno gori luč v kopalnici...

Kaj delam narobe? Imam kaj narobe zvezano ali zakaj pride do tega efekta?
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.711
366
83
Aha, sem že nekaj sam našel na njihovi podpori:

Prikazane imajo naslednje opcije:
luci.png


Očitno sem jaz probal sam sredinsko možnost, ki pa je z zvezdico označena, da je "neprimerno za bremena LED in CFL".

No, kako pa drugače zvežem prvo ali zadnjo možnost? Kaj je že toti element "prečrtan krogec"?
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Prečrtan krogec je luč (žarnica) :)

In ja, pri LED svetilkah in identifikacijskimi lučkami v stikalih je težava, saj te male lučke prepuščajo dovolj toka, da LED-ice na glavni luči rahlo svetijo.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.432
9.173
113
ja to je zanimivo, meni recimo pri INDIKACIJI vklopa, dela vse bp, par stikal po hiši, za kakšne druge vezave pa možno da bi bil problem. Ima enako tudi znanec.
A je možno da kaj prek nule komu tolče?
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.711
366
83
Eh, mi je že jasno, kak povezat... ;)

V bistvu na prvi in zadnji sliki rabim neko klemico, kjer povežem LED diodico direktno z kablom iz stene, drugi kabel od LED diodice pa povežem z stikalom, kajne?
 
I

Izbrisan uporabnik 474

ja to je zanimivo, meni recimo pri INDIKACIJI vklopa, dela vse bp, par stikal po hiši, za kakšne druge vezave pa možno da bi bil problem. Ima enako tudi znanec.
A je možno da kaj prek nule komu tolče?

Problem je edino pri srednji vezavi in teh vezav je največ, saj se lučka nahaja na stikalu, kjer imaš (ponavadi) le prihajajočo fazo in stikalni vod. Za vezavo 1 in 3 pa potrebuješ še nevtralni (N) vodnik.

Obstajajo namenski elementi (ponavadi je to le kondenzator), ki se povežejo vzporedno z indikacijsko LED-ico in preprečijo "parazitni tok"
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Eh, mi je že jasno, kak povezat... ;)

V bistvu na prvi in zadnji sliki rabim neko klemico, kjer povežem LED diodico direktno z kablom iz stene, drugi kabel od LED diodice pa povežem z stikalom, kajne?

Če imaš pri stikalu le dva kabla (torej fazo in stikalni vod), potem ne moreš nič - edina možnost je srednja shema. Če pa imaš v dozi še nevtralni vodnik (N), potem pa imaš možne vse tri vezave.