Energetska preskrba gospodinjstev

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
TČ ima nad 45 stopinjami resne probleme. Saj bo pogrela a COp bo nikakvi. Če že..spusti na 45 da imaš še vedno dovolj zaloge, ter hkrati višji COP...ali daj nekje na 43 pa vidiš če bo zaloga zadoščala....če ne bo, če vedno lahko dvigeš na 45.
Sem že nastavil na 45*C in bom pustil par dni, da vidim kako se obnese.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.452
9.187
113
pa manj se umivat....to ne mislim da si zdaj hodeče prase, ampak verjetno 2x na dan ni potrebe po tuširanju, tudi kakšen dan se da preskočit, pač neka zdrava pamet. Tudi otroka se ne rabi vsak dan utapljat itd... imho.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.587
8.919
113
Prišel je neizogibni čas, da nafta končno in dokončno leti ven, pa če moram kurit taborni ogenj sred dnevne gre nafta sam še v avto in kamper. Bi letela že leta nazaj, pa je moja tašča neizmerno čustveno navezana na njo. Sicer smo prejšnjo porabo pred letom 2010 skoraj prepolovili s sodobnim kotlom na olje, novimi okni v spodnjem stanovanju iz prej 4000l na sedaj 2000l do 2500l. Seveda je pa dons cena že prek 1,4 EUR za liter, kar pa nikakor ni več hec.

Ideja je vplinjevalni kotel na polena z možnostjo razširitve na pelete skupaj z ustreznim zalogovnikom in TČ za sanitarno vodo. Tadrage možnosti (Froling in ETA) so mi znane in poznane. Mi je pa padel v oči Seltronov uplinjevalni kotel, pa me zanima, če ima kdo izkušnje z njim. Sedaj imam Seltronov kotel na olje z njihovim regulatorjem WDC 20 in sem zelo zadovoljen. Se bo treba pa kar hitro odločit, da se uspemo prijavit na tanov razpis EKo sklada.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Za ogrevanje sanitarne poglej še malo sončne kolektorje. (Vseeno je sonce ceneje od elektrike.)
Pri mojih tastarih doma jih imamo na strehi že enih 30 let. Sej investicija je bila, ampak najbrž ne ravno veliko ker nismo bli bogataši... Tople vode je bilo pa več kot dovolj za celo družino (6 oseb).
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.411
5.443
113
Si ziher da nimaš obtočne črpalke kje skrite... :p
Zagotovo, sem mojega tako presekirala, da mi je ni pustil dati montirati, da mu je še danes žal, čeprav že nekaj let nisem omenila. V kuhniji me ne moti sicer, ker tople vode praktično ne rabim, v kopalnicah so cevi krajše, ampak tam me pa moti, da moram 10s počakat...

Kakorkoli, tebi odgovarjam glede vode in nje situacije pri nas. Pavšal je za 17m3, sicer gre poleti res v bazen 20-25m3, ne spomnim se točno koliko, ampak še vseeno smo fejst nad vašimi 9m3. Kdaj pa kdaj se malo trave zaliva, avto se pere glih ene 3x na leto, drugače je pralnica za te zadeve, večina vode ki se stoči skozi pipe, je tople.

Bojler je 300L, tipalo od TČ je v spodnji tretjini, kjer mrzla voda priteče notri in zato je naštimano ogrevanje na 40C. Zgoraj, kjer meri T vode v bojlerju in od koder gre naprej v hišo, kaže 48C, nekje v povprečju je najbrž potem 45C. TČ je 5kw riževka.

Poraba v kwh v letu 2021 za teh 17m3/mesec, vode res ne šparamo, je veliko lufta tu:
jan: 273
feb: 212
mar: 221
apr: 178
maj: 142
junij: 124
jul: 104
avg: 53
sep: 106
okt: 152
nov: 196
dec: 240


Stane te previsoka T naštimana v bojlerju, ampak luksuza pri 40C najbrž nimaš, ker je bojler premali in pa seveda obtočna. Kdor jo ima, jo prej ali slej da na urnike, ker so ponavadi navade enake preko dneva. Kdaj se tušira, npr... Roke pa ta zmznjeni pač tudi v tem primeru umivajo tako, da malo počakajo. Kar nekaj energije se po moje tudi pri nas spusti v luft, ker so pipe vedno odrte na vroče in se dostikrat umiva roke, še preden topla priteče ampak se pa pri tem prazni bojler seveda in spet pogreje vodo, da se potem hladi v ceveh. Ampak očitno še vseeno bistveno manj, kot če bi obtočno laufali.
 
Nazadnje urejeno:

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.587
8.919
113
To pride mal kasnej, definitivno mislim vgradit kombinacijo z možnostjo kasnejšega priklopa na kolektorje. Tud obstječi regulator zna to vozit.
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Mimosun? V kuhinji mi brez obtočne traja 2 minuti da priteče topla voda...

Po moje je "panika" zaradi obtoka sanitarne tople vode, sploh pozimi, popolnoma odveč. Toplotna energija itak ostane v zgradbi (razen če so cevi razpeljane po neogrevanih prostorih) in kolikor toplote gre v tgradbo preko sanitarne vode je ni potrebno preko ogrevalnih krogov
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Po moje je "panika" zaradi obtoka sanitarne tople vode, sploh pozimi, popolnoma odveč. Toplotna energija itak ostane v zgradbi (razen če so cevi razpeljane po neogrevanih prostorih) in kolikor toplote gre v tgradbo preko sanitarne vode je ni potrebno preko ogrevalnih krogov
Za pozimi to drži, poleti ti pa obtočna ki dela ves čas, povsem nepotrebno segreva hišo.
In potem porabljaš energijo za konstantno ogrevanje te vode in energijo za toploto spravit ven iz hiše (klima).
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.411
5.443
113
Hja, je pa tudi, da elektriko ima on ceneje kot vodo. Jaz bi na njegovem mestu tole lepo pustila in sele ko in ce bi bilo treba, zacela manjsati in ugašati zadeve. Topla voda takoj je luksus.
 
  • Všeč mi je
Reactions: futuristic

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Hja, je pa tudi, da elektriko ima on ceneje kot vodo. Jaz bi na njegovem mestu tole lepo pustila in sele ko in ce bi bilo treba, zacela manjsati in ugašati zadeve. Topla voda takoj je luksus.
Ja itak. Ok temp ogrevalne vode sem zmanjšal na 45*C. To se bo sigurno poznalo.

Pretočno bom pa v kratkem nastavil na lasten program, ker res ni potrebe, da toliko lavfa, vseeno je pa zvečer fajn, da je topla voda takoj ko tuš odpreš... Lahko bi celo naredil, da zalavfa na komando. Npr vstopiš v kopalnico, pritisneš gumb na steni in čez 5-10min je topla voda v ceveh... Ali pa na telefonu klikneš itd...
 
27. jan 2022
4.801
1.738
113
Ja itak. Ok temp ogrevalne vode sem zmanjšal na 45*C. To se bo sigurno poznalo.

Pretočno bom pa v kratkem nastavil na lasten program, ker res ni potrebe, da toliko lavfa, vseeno je pa zvečer fajn, da je topla voda takoj ko tuš odpreš... Lahko bi celo naredil, da zalavfa na komando. Npr vstopiš v kopalnico, pritisneš gumb na steni in čez 5-10min je topla voda v ceveh... Ali pa na telefonu klikneš itd...
Evo vidiš tega pa jaz ne razumem - odpreš pipo in imaš dve možnosti: malo počakaš ali pa imaš takoj toplo vodo. Da bi prej stiskal nek gumb in čakal ali kaj šele po telefonu tapkal - NFW!

Potencialno na senzor, ko se približaš kopalnici. Pa tisti dve minuti po moje ornk pretiravaš.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.972
814
113
mam obtočno na plinski peči.. laufala je cca dober mesec.. potem sem ugotovil, da segrevam "pol hiše" (iz kurilnice neizolirana/zavita v filc cev v mansardo, po tleh do zgornje kopalnice, od tam nazaj dol v moje nadstropje). Tople so bile tako stene kot tudi tla mansarde.
Potem sem bil "pametn" in sem začel uporabljat uro - skušal ugotovit kdaj imamo v hiši potrebo po topli vodi.. žena me je nekajkrat prepričala, da "nimam pojma.. in kako lahko zmeraj falim".. potem sem vseskupaj ugasnil.. zdej si umijes roke z mrzlo, ko prideš do obraza je že mlačna.. kolk vode zarad tega porabimo več ne vem..

če bi imel TČ v kombinaciji s SE - bi obtočna najbrž spet laufala..
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.411
5.443
113
... Lahko bi celo naredil, da zalavfa na komando. Npr vstopiš v kopalnico, pritisneš gumb na steni in čez 5-10min je topla voda v ceveh... Ali pa na telefonu klikneš itd...

Zakaj za boga milega bi ze 10min prej to stimal, ce te danes stane 10s? Ni fora, da stvari stimas tako, da moras se vec misliti in delati okoli tega. Enostavno, ce greste obicajno ob 7 zvecer pod tus, naj laufa od 6 do 8h. pokrijes se excesne dneve. Ce pa zjutraj, pa zjutraj. Ljudje smo bitja navad in rutine.
 
Nazadnje urejeno:

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.109
3.418
113
In če se bo industriji cena elektrike povečala za 3x bo veliko podjetij propadlo.

Industrija - tisti, ki elektrike za 2022 niso kupili pred septembrom 2021 - že zdaj plačuje 3x ceno napram 2021.
Če bi se zdajle odločil za zakup cene za 2023, pa bi plačal še ca. 50 % več, oz. 4,5x tno ceno iz 2021.
.
Za=bano je.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.528
9.218
113
Če lahko kdo deli z nami koliko kWh porabi za ogrevanje sanitarne vode s TČ bi bil res vesel.
Mi (4 članska družina) porabimo za sanitarano vodo cca 9kWh dnevno, torej okoli 270kWh mesečno.
Žal nimam toplotne in tudi nimam posebej ločeno porabo za sanitarno vodo. Mesečno porabimo 400kWh za vse. Kuhamo na indukcijo, pečica, TV, kup elektronskih naprav in ogrevanje sanitarne vode z bojlerjem. 4 v družini. Smo pa dokaj varčni. Kolikor sem kakih 10 let nazaj meril gre nekje pol te porabe za ogrevanje sanitarne vode.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Mesečna poraba 1MW elektrike, ogrevamo na KO - tudi sanitarno vodo, ogrevanje sanitarne vode za 4 člansko družino (2 mala otroka) + starša je nekje 1-2l KO na dan. 5x TV, straša steklokeramična, mi indukcija, vsak svoj pralni in sušilni stroj ter pomivalec, toplotna črpalka za bazen ter črpalka z klor generatorjem...