Energetska preskrba gospodinjstev

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.452
9.188
113
mi porabimo na mesec popvrečno cca 85 kwh za ogrevanje sanitarne vode (TČ). Smo 3je, grejem pa 2 x 200litrov na 43° (imam dve ločeni vodi), porabniki vode smo mali cca 6,5 m3 na mesec.
Če ti to kaj pomaga.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
mi porabimo na mesec popvrečno cca 85 kwh za ogrevanje sanitarne vode (TČ). Smo 3je, grejem pa 2 x 200litrov na 43° (imam dve ločeni vodi), porabniki vode smo mali cca 6,5 m3 na mesec.
Če ti to kaj pomaga.
Hvala mi pomaga za referenco... Pri nas je bojler 180l. Temp je pa nastavljena na 49*C. Se bojim, da če bi to znižal na npr 40*C, da bi bilo premalo tople vode za bano (ko npr zvečer kopava otroka), pa da lahko greva še pod tuš, čeprav poleti paše bolj hladna voda, tako da mogoče bi šlo...
Porabimo pa okoli 9m3 mesečno, samo ne morem vedet koliko te vode se je ogrelo in koliko porabilo hladne...
 
Nazadnje urejeno:

first1

Fizikalc
19. mar 2018
288
132
43
40 bo vsekakor premalo pri 180l bojlerju - kje pa imaš senzor temp? Na zgornji tretini bojlerja? Že nekaj stopinj manj od 49 se bo pozalo, saj poraba TČ ne narašča linearno s temperaturo. Zadnjih nekaj stopinj traja najdlje in tudi največ štroma gre takrat. Probaj dat na 45 za začetek in opazuj zmanjšanje porabe in če to vpliva na komoditeto...
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Če lahko kdo deli z nami koliko kWh porabi za ogrevanje sanitarne vode s TČ bi bil res vesel.
Mi (4 članska družina) porabimo za sanitarano vodo cca 9kWh dnevno, torej okoli 270kWh mesečno.

Sumim, da k temu precej prispeva tudi obtočna črpalka ker stem, ko šiba vodo po hiši, se ta voda ohlaja in jo je potrebno pogosteje dogrevati, kot če bi samo stala v bojlerju (ki je del notranje enote TČ).

Na vseh 4 fazah TČ imam merilce porabe in na vseh ceveh TČ imam toplotne senzorje, ker me zanima če se da kaj zoptimizairati:
Jaz imam TČ preko modbus povezano v HA, tako da iz nje pobiram vse kar se da. Kolikor sem raziskoval na mojelektro, kuri kompresor za toplo vodo ~500W električne moči. Imam namreč še ločen kompresor za talno gretje (geosonda), tisti je pa variabilen 0,5-3kW in ga ne morem uporabljati za toplo vodo.

Zalogovnik je 180L, vodo grejem na 50 stopinj (ko pade na 45 se spet vklopi). Graf temperature za zadnji dan izgleda takole:
1653989201638.png


Kot lahko vidiš na sredini anomalijo, kroženje tople vode porabi _OGROMNO_ energije. Čez noč imam izklopljeno cirkulacijo in temperatura (zgoraj) pade za manj kot stopinjo. Čez dan ko pa deluje cirkulacija, pa se non-stop vklaplja (en cikel gor/dol je trenutno 4,5h - pozimi je seveda slabše, saj ne zagreje tako hitro nazaj).

Kompresor za toplo vodo je v povprečju vklopljen ~12h na dan, kar pomeni 6kWh na dan in 180kWh na mesec.

Če imaš možnost, izklopi cirkulacijo ko je ne potrebuješ (vsaj čez noč).

EDIT: jaz že imam kupljen en Shelly 1 za kontroliranje obtočne črpalke, tako da bom na podlagi presence detection tudi čez dan izklopil cirkulacijo ko ni nikogar doma. Tako da ti je to optimizacija št. 2 :cool:
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Tnx za vse info...
Sem imel že pred časom idejo da bi programsko vklapljal obtočno črpalko ampak ker sem šele ta teden dodal temp sensorje na cevi TČ nisem mogel vedet, koliko časa naj obtočna deluje. Zdaj iz grafov vidim da rabi 10min da v ceveh hladno vodo zamenja s toplo...
Pa tudi moja obtočna črpalka je čisto prepametna za svoje dobro. :jok:

Namreč deluje tako, da spremlja porabo tople vode in poskuša v naprej predvideti kdaj naj deluje. V teoriji super.
V praksi pa deluje takole. Vsakič ko zmanjka elektrike pozabi ves "koledar" in posledično potem 14dni skupaj deluje neprenehoma. Po 14dneh, ko se je spet naučila ritualov, pa začne delati samo še zelo pogosto namesto ves čas... Ima še Temperature control mode, ki tudi dela praktično ves čas in in pa "100% mode" ki ga do zdaj še nisem testiral.
Ampak zdaj pa resno razmišljam da bom to pametno vtičnico, ki meri porabo črpalke uporabil še za vklapljanje in izklapljanje črpalke, glede na ure ki jih bom jaz definiral v HA.

1653994522850.png
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.452
9.188
113
obtočno imaš za kaj? to da ti takoj priteče topla kao?
mimosun, sploh stroškovni.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Tnx za vse info...
Sem imel že pred časom idejo da bi programsko vklapljal obtočno črpalko ampak ker sem šele ta teden dodal temp sensorje na cevi TČ nisem mogel vedet, koliko časa naj obtočna deluje. Zdaj iz grafov vidim da rabi 10min da v ceveh hladno vodo zamenja s toplo...
Pa tudi moja obtočna črpalka je čisto prepametna za svoje dobro. :jok:

Namreč deluje tako, da spremlja porabo tople vode in poskuša v naprej predvideti kdaj naj deluje. V teoriji super.
V praksi pa deluje takole. Vsakič ko zmanjka elektrike pozabi ves "koledar" in posledično potem 14dni skupaj deluje neprenehoma. Po 14dneh, ko se je spet naučila ritualov, pa začne delati samo še zelo pogosto namesto ves čas... Ima še Temperature control mode, ki tudi dela praktično ves čas in in pa "100% mode" ki ga do zdaj še nisem testiral.
Ampak zdaj pa resno razmišljam da bom to pametno vtičnico, ki meri porabo črpalke uporabil še za vklapljanje in izklapljanje črpalke, glede na ure ki jih bom jaz definiral v HA.

Poglej priponko 56370
Glede na sliko ti priporočam da pumpo daš v "temperature control mode" in potem jo dalje izklapljaš preko HA. V teoriji bi potem na začetku delovala na 100%, potem pa bi vzdrževala nek pretok za ohranjanje temperature.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.452
9.188
113
Mimosun? V kuhinji mi brez obtočne traja 2 minuti da priteče topla voda...
veš kaj to pomeni, problem osnovne konstrukcije in razvodov. Meni je sicer žena tudi med inštalacijo prestavla lokacijo kuhinje a vseeno je še vedno hitro priteče, cca 6-7 m dolžine, ..drugače pa vse vire vode imam direkt nad zalogvnikom in ni nekega problema.. šparanje vode...je dvorezen meč, odpreš z mrzlo si kakšne roke umiješ in potem čez par sekund ko topla priteče še faco, recimo. Drugače pa voda ne gre v nič, sej jo dalje v vrsti tudi rabijo ;)

Sem sicer tudi razmišljal o povratnem vodu in tole kar imate zdaj vi energetski problem, in ni bilo osnovne računice, plus dodatni možni zapleti. Tisti par 10 litrov vode na mesec več ...

sej vem, tudi sam sem se šel, šparat pa naj stane kolikor hoče...pa imam 8 kubični za deževnico, pa ločene lajtnge za tuš/bano itd češ bomo z deževnico, ker je bolj pa še prišparali bomo vodo pa take fore.... ko začneš računat, da še rabiš eno pumpo pa te fore, si 500€ v štartu pa še potem zapleti s čiščenjem...verjetno nikol ne bom tole vkomponiral. Se pa deževnica vredu obnese pri zalivanju, pa v bazen jo počim pa je. (zato tudi manj pitne vode ponucamo).
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe in ales85

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.750
2.362
113
Pomurje
Kakšna pomoč pri "neumni" TČ. Ker se zjutraj tuširajo tj. med 6 in 7, začne TČ delovati, ko SE še nima viškov. Ima jih od cca 10 ure naprej.

Se pravi, želim zamaknit vklop TČ za cca 4 ure.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.200
1.818
113
Temp je pa nastavljena na 49*C. Se bojim, da če bi to znižal na npr 40*C, da bi bilo premalo tople vode za bano ..

TČ ima nad 45 stopinjami resne probleme. Saj bo pogrela a COp bo nikakvi. Če že..spusti na 45 da imaš še vedno dovolj zaloge, ter hkrati višji COP...ali daj nekje na 43 pa vidiš če bo zaloga zadoščala....če ne bo, če vedno lahko dvigeš na 45.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek