Energetska preskrba gospodinjstev

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.336
5.366
113
Verjetno bo vsak nekaj hotel. Ampak ostali imajo bistveno boljse razmerje in najbrz manjse penale. Za Petrol sem nekaj slišala (torej beri kot skrajno nepreverjeno), da bo racunal cca 2€/mesec.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
BORZEN:

Novice​



Spremembe Pravil za delovanje trga z električno energijo prinašajo pravičnejšo porazdelitev odgovornosti dobaviteljev električne energije​

S 1. februarjem 2024 so stopila v veljavo Pravila o spremembah in dopolnitvi Pravil za delovanje trga z električno energijo, s katerimi je bila ob skokovitem porastu aktivnih odjemalcev (samooskrbni odjemalci) in vse večji količini podatkov, zbranih iz naprednih števcev, vzpostavljena pravična in nediskriminatorna obravnava vseh udeležencev elektroenergetskga trga. Način pripisovanja količin dobaviteljem v okviru bilančnega obračuna, ki je veljal do uveljavitve novih pravil, je namreč postal neustrezen za trenutne razmere, bil pa je tudi nepravičen pri razporejanju bremena oskrbe samooskrbnih odjemalcev med dobavitelje.
Po novih pravilih je bilančna odgovornost dobaviteljev razporejena glede na strukturo odjemalcev, ki jih posamezni dobavitelji oskrbujejo. Dobavitelji so z njimi dobili možnost, da vzpostavijo lažje in (še) boljše upravljanje portfeljev svojih odjemalcev, medtem ko jim spremembe ne nalagajo novih obveznosti. Slednje velja tudi za odjemalce, še posebej samooskrbne, ki so vključeni v sistem neto meritev. Obračun njihove porabe in izdaja računov zanjo s strani dobaviteljev nista predmet omenjenih pravil, ki tudi ne posegajo v obračunsko obdobje, ki v primeru neto meritve ostaja koledarsko leto.
Podrobnejša pojasnila objavljamo tukaj.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
"Ptička mi je povedala", da ima E+ interno pravno mnenje, da je zaračunavanje "penalov" strankam odsvetovano, zaradi možnih tožb.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.336
5.366
113
Ki so povsem mozne, ker v pogodbah tega ni. Starih, lahko pa najbrz SC, kot je napovedal, to da v pogodbo novim od februarja dalje. Zaenkrat je dal to pasico s cenikom ven samo za nove. Starih se to (še) ne tiče.

Sicer pa meni ze od starta racuna 1,18€/mesec nadomestila za samooskrbo za neko izravnavanje odstopanj med prevzeto in oddano energijo. Penale ima pa najbrz manjse, tako kot geni, saj sonckarji pri njih diskrepanco med nabavljeno in dobavljeno energijo manjsajo ne vecajo, oziroma pri SC izkljucno slednje pocnejo, ker drugih odjemalcev praktično nimajo
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.927
4.986
113
Iz SC sem sedaj dobil odgovor, da še vsaj 2 meseca tega ne bodo obračunavali, ker se še pogajajo.

Sem pa bil prepričan da z novo obračunsko močjo po blokih, ki so različni med zimo in poletjem, ravno z tem pokrivamo medsezonsko razliko v energiji.
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: Borg
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Tako dolgo ne bodo obračunavali za stare, dokler ne sprejmejo spremembe zakonodaje, da vsak premik starega sončkarja na novo razmerje prinaša nove pogoje. ;)
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Iz SC sem sedaj dobil odgovor, da še vsaj 2 meseca tega ne bodo obračunavali, ker se še pogajajo.

Sem pa bil prepričan da z novo obračunsko močjo po blokih, ki so različni med zimo in poletjem, ravno z tem pokrivamo medsezonsko razliko v energiji.
Bloki so del omrežnine. SC se ta del ravno ne tiče, oni operirajo samo z elektriko.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.927
4.986
113
Bloki so del omrežnine. SC se ta del ravno ne tiče, oni operirajo samo z elektriko.
Vem ja... ampak da država ustvarja obračunske bloke glede na to kdaj se porablja največ elektrike, mi je to v neki vzročni zvezi. Zakaj imamo pa potem te bloke? Bakreni vodnik v zemlji je namreč ves čas enak.
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: Borg

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Vem ja... ampak da država ustvarja obračunske bloke glede na to kdaj se porablja največ elektrike, mi je to v neki vzročni zvezi. Zakaj imamo pa potem te bloke? Bakreni vodnik v zemlji je namreč ves čas enak.
Moje laično mnenje je, da želijo s tem vzpodbuditi ljudi k varčevanju in kaznovati požeruhe.

Ker v osnovi drži kot si napisal - omrežje ni odvisno od letnih časov, razen če ima temperatura bistveni vpliv na kako učinkovitost (transformatorji verjetno delajo bolj učinkovito če so hladnejši?).
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.162
3.088
113
Moje laično mnenje je, da želijo s tem vzpodbuditi ljudi k varčevanju in kaznovati požeruhe.

Ker v osnovi drži kot si napisal - omrežje ni odvisno od letnih časov, razen če ima temperatura bistveni vpliv na kako učinkovitost (transformatorji verjetno delajo bolj učinkovito če so hladnejši?).
Varčevale so ali pa še varčujejo tudi stare mame v blokovskih stanovanjih odkar so uvedli delilnike na radiatorjih. Pa verjetno že prej niso bile ravno potratne. In sedaj plačujejo enako ne glede na "mrzel" radiator.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.922
1.088
113
www.adriamedia.si

Decembra zakon zavrnjen, januarja sprejet, v veljavnost stopi februarja. PLEŠIMO!!!!

Kako je pri drugih operaterjih? To je cenik Suncontracta:

Moč sončne elektrarne [kW]Dnevni strošek za izravnavo finančnih odstopanj brez DDV [€/dan]Dnevni strošek za izravnavo finančnih odstopanj z DDV [€/dan]
0-3,990,49 €0,60 €
4-7,990,99 €1,21 €
8-9,991,25 €1,53 €
10-11,991,49 €1,82 €
12-13,991,74 €2,12 €
14-15,991,99 €2,43 €
16-19,992,49 €3,04 €
20-29,993,74 €4,56 €
30-39,994,99 €6,09 €
Nad 405,49 €6,70 €
Drugi nimajo (in dvomim, da bodo imeli), razen Petrol, ki je imel že leta nazaj dober evro na mesec.
Sicer pa je tole, kolikor razumem, samo za nove člane tržnice SC.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Ki so povsem mozne, ker v pogodbah tega ni. Starih, lahko pa najbrz SC, kot je napovedal, to da v pogodbo novim od februarja dalje. Zaenkrat je dal to pasico s cenikom ven samo za nove. Starih se to (še) ne tiče.

Sicer pa meni ze od starta racuna 1,18€/mesec nadomestila za samooskrbo za neko izravnavanje odstopanj med prevzeto in oddano energijo. Penale ima pa najbrz manjse, tako kot geni, saj sonckarji pri njih diskrepanco med nabavljeno in dobavljeno energijo manjsajo ne vecajo, oziroma pri SC izkljucno slednje pocnejo, ker drugih odjemalcev praktično nimajo
Tudi E+ ima nadomestilo za vodenje samooskrbe = 1,66€ neto
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.113
2.469
113
Pa ravno Bisol so našli za take izjave. A ni ta firma že parkrat "propadla" da so se znebili dolgov preteklosti?

"Predsednik uprave Bisola Uroš Merc poudarja, da so neto meritve v resnici neposrečena praksa. "V energetski sistem vnaša anomalijo. Dobavitelji električne energije z odjemalci z net meteringom ustvarjajo izgubo, kar pomeni, da se jih vse bolj otepajo. Poglejte, po tej metodi je dobavitelj primoran brezplačno (ker se ponetira) dobavljati drago električno energijo v večernih urah, medtem ko mora od odjemalca prevzemati poceni elektriko v opoldanskih urah in koncih tedna, ko je cena lahko celo negativna," je jasen Merc."

Ob taki izjavi je očitno tudi sistem VT/NT anomalija, če je VT čez dan, ko je kot on pravi elektrika poceni, NT pa ponoči, ko se spodbuja rabo in je elektrika očitno draga.
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.162
3.088
113
Odjemalec bo s SE ali brez nje približno enako porabil električne energije. Če je v sistemu netmetering je SE motnja za omrežje. Če se uvede drugačno obračunavanje pa te anomalije več ne bo.
Kot bodoči minister za trošenje električne energije predlagam: vsi odjemalci el. energije bi morali biti v čisto otočnem sistemu t.j. ločeni od omrežja in plačevati obvezen prispevek za trošenje lastne energije.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.922
1.088
113
www.adriamedia.si
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi