Energetska preskrba gospodinjstev

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
Ko bo mrk bomo vsi na mrzlem..razen par kremenčkovih, ki so si pustili neko 'kurišče' ki za delovanje rabi zrak, drva in dimnik (a jih ni dosti, ker so veljali za frike vredne posmeha).
Mojih 200W, kolikor rabi centralna, lahko goni tamal hondin agregatek. Ene par kilovatne TČ žal ne.
 

first1

Fizikalc
19. mar 2018
288
132
43
Kam naprej pa? Daj razsvetli me...plin, štrom, kaj? Pri sodobnih pečeh na biomaso se nič dimniki ne užigajo, nič ne smrdi in podobne traparije, ki jih tule omenjaš. Mogoče pa ti živiš v preteklosti.

Aha, črpalkar vidim. Če tebi črpalka paše, bodi vesel in naj te ne mrazi za druge, v mojo računico ta hip pač ne gre in ni šla že po prejšnjih cenah štroma. Če bi pa delal novo sodobno bajto, bi pa definitivno imel črpalko, ampak tisto edino res pravo in to je geotermalna. Dizel bo pa še lep, lep čas poganjal ta svet in alternativa definitivno niso baterije, tko da zaenkrat je kr Golf dizl še vedno zakon.
No tudi jst nimam nove sodobne bajte, pač pa 40 let staro s samo 5cm izolacije (290m2, ogrevano 220 m2), pa je računica s TČ. Ubistvu je še dosti boljša računica kot s novo sodobno bajto...

Ahaaa, ja seveda sodobne peči na biomaso praviš, to je treba kupit, da ne smrdi, ja logično.. Sam amm koliko pa stane kej to? To dela na gumb potem? Al ne? Al to so tisti peleti s polžom verjetno, za drve še ni takega sistema? Dimnikarčka pol ne rabiš ane, z to sodobno pečjo? Ti država verjame, da ga ne potrebuješ? Zgleda res v preteklosti živim, no kr cela vas tle. In pol se jezim, ko mi dimijo, pa ne samo pozimi, še poleti ne morem cunj zunaj sušit, da je topla voda ane... No jst sm dal za mojo TČ 670€, en dan dela za priklop 4 leta nazaj in pokuri teh ~400€ na sezono. Tolk je če slučajno ne režejo omrežnin, kot letos, pol je 3xx € na sezono. Zdej bo res dražje in zna prilest celo na 500€ na sezono.

Ampak ok, ta TČ za 670€ je bila, pa je šla. Izolacijo maš, vsaj malo? To je fino imet, to mora biti prioriteta... Klimo maš? Ti je kaj vroče zdej? Ker jst bi nabavil 3-4, tudi 5 če je treba ok klim, ki ne počepnejo v mrazu. Maš za ~2k 4x ok klime, ki ne počepnejo do -20. Drva mej, sem tut jst kurilca obdržal, za backup sigurno pametno.
 
  • Haha
Reactions: sandra

Generik

Guru
14. maj 2011
3.859
1.251
113
No tudi jst nimam nove sodobne bajte, pač pa 40 let staro s samo 5cm izolacije (290m2, ogrevano 220 m2), pa je računica s TČ. Ubistvu je še dosti boljša računica kot s novo sodobno bajto...
Lahko to pojasniš prosim?
Ti imaš 5cm izolacije in rabiš manj ogrevanja kot sodobne hiše z 20cm izolacije pa po možnosti z RAL montažo oken s trojno zasteklitvijo?
Ne štekam.
 

first1

Fizikalc
19. mar 2018
288
132
43
5cm je fasade, 20cm izolacije pod streho. Sodobne NEH porabijo še ene 40% manj ali tam 250€ na sezono, kolikor je meni znano.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
No tudi jst nimam nove sodobne bajte, pač pa 40 let staro s samo 5cm izolacije (290m2, ogrevano 220 m2), pa je računica s TČ. Ubistvu je še dosti boljša računica kot s novo sodobno bajto...

Ahaaa, ja seveda sodobne peči na biomaso praviš, to je treba kupit, da ne smrdi, ja logično.. Sam amm koliko pa stane kej to? To dela na gumb potem? Al ne? Al to so tisti peleti s polžom verjetno, za drve še ni takega sistema? Dimnikarčka pol ne rabiš ane, z to sodobno pečjo? Ti država verjame, da ga ne potrebuješ? Zgleda res v preteklosti živim, no kr cela vas tle. In pol se jezim, ko mi dimijo, pa ne samo pozimi, še poleti ne morem cunj zunaj sušit, da je topla voda ane... No jst sm dal za mojo TČ 670€, en dan dela za priklop 4 leta nazaj in pokuri teh ~400€ na sezono. Tolk je če slučajno ne režejo omrežnin, kot letos, pol je 3xx € na sezono. Zdej bo res dražje in zna prilest celo na 500€ na sezono.

Ampak ok, ta TČ za 670€ je bila, pa je šla. Izolacijo maš, vsaj malo? To je fino imet, to mora biti prioriteta... Klimo maš? Ti je kaj vroče zdej? Ker jst bi nabavil 3-4, tudi 5 če je treba ok klim, ki ne počepnejo v mrazu. Maš za ~2k 4x ok klime, ki ne počepnejo do -20. Drva mej, sem tut jst kurilca obdržal, za backup sigurno pametno.
Pa ga mamo pravljičarja :valjamse: Kurilca ti je šlo pa kok...1200l?
 
Nazadnje urejeno:

first1

Fizikalc
19. mar 2018
288
132
43
Pa ga mamo pravljičarja :valjamse:Kurilca ti je šlo pa kok...1200l?
10 letno povprečje je bilo 1400L, brez tople vode. Weishaupt peč, gorilec na modri plamen,.. Kr ok kvalitetna peč. V 4ih letih odkar je TČ pa je šlo nekje 10L kurilca, zakuril sem 1 meglen dan, da sem videl če peč še dela. Vsako sezono pa parkrat obrnem ventile, da se ne zapikajo, ampak zakurim ne.

No sej zato pa eni še kr dimite, iščete akcije za 1,5k € za drva in ko se ne rolate po tleh, zlagate drva za sledečo sezono, čistite pepel, se dogovarjate z dimnikarčki in se prepričujete kako nič ne smrdi... Sej je večina sosedov tle takšnih, no en se je spametoval pa dal TČ + SE, a ostali se ne premaknejo, ne cenijo svojega časa, čistega lokalnega okolja in predvsem €.

Pa vseeno, da se ne boš preveč umazal, ko se valjaš... povej kaj rabiš, račune za štrom, imam dostop do moj elektro, lahko dobiš grafe za celo zimo, posamezen mrzel dan ali celo 15 min odčitke. Mogoče račun za TČ, ker ti je verjetno 670€ za TČ nepredstavljivo? Imam dva, rezervo je fino imet... Ne rečem, če gre vse v k., pomanjkanje štroma itd,... bom tudi jst imel cmok v grlu in takrat se boš lahko upravičeno posmehoval, ker agregat in kurilca imam mogoče za eno sezono, pa še to ne, ampak do takrat bo pa TČ pela. Mogoče vržem še SE na streho, če pride nazaj subvencija in to bo to.
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.220
3.374
113
A to si zdele eno uro študiru, kaj si boš zmislu, da boš še vedno pameten izpadel? Rajši priznej, da si preteral in si bil mal al pa kr orenk preveč brihten, kot po navadi. Jih ne bo nč sosed Janez prpelu, ker je cena za dostavo 5 EUR po kubiku kr OK. Prpelu jih bo kmet, ki se kr na veliko ukvarja z drvi cca 15 kilometrov stran. In takih je v moji okolici kolikor hočeš in to sem ti tudi povedal takrat, ko si se norčeval in mi limal cene palet od Horizonta in limal bebave režajoče se smajlije. Dec, pač si izpadel budalo, če pa pomislim, da si mi rekel, da je na olje praktično ista cena, si pa izpadel tele ne sam budalo in skregan z realnostjo. Zdej lohk pa zaključiš s podjebavanjem.
Evo bom s tvojimi besedami: Tele in budalo si ti, ker ne dojameš, da nimajo vsi kmeta na dosegu roke. Ne pomaga ti, če so drva zastojn, če nimaš prevoza oz, če ti kmet reče zrihtaj si prevoz. Včasih si znal malo širše pogledat, ampak zgleda, da si res tele.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
Evo bom s tvojimi besedami: Tele in budalo si ti, ker ne dojameš, da nimajo vsi kmeta na dosegu roke. Ne pomaga ti, če so drva zastojn, če nimaš prevoza oz, če ti kmet reče zrihtaj si prevoz. Včasih si znal malo širše pogledat, ampak zgleda, da si res tele.
Ti si začel s podjebavanji in v začetku sem ti rekel, da mam kmete na dosegu roke, ti pa še kr goniš svoje.
 

endvatri

Guru
2. mar 2018
18.476
3.137
113
Odkupna cena bukove hlodovine ležeče ob kamionski cesti je čez 80€/m3.
Koliko ven dobiš pa tabela...
Posnetek zaslona 2022-07-07 165829.png
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.351
5.858
113
pri taščici
Na gorivo ki ga recimo nebo ? Kolk porabi goriva agregat v 3 meaecih 24/7
Jaz rabim dobrih 100w nekaj ur dnevno, da sem za silo na toplem. Gold instalacija s padci in 5/4" cevmi v kurilnici, gre vroca voda sama v mansardo. Samo by pas mimo mesalnega odprem. Ce bo za avto nafta, potem bo tudi za centrlano (inverter pod havbo zatlacim!)
Sicer pa me hlajenje skrinj bolj skrbi kot ogrevanie bajte!