Električna pivovarna

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Brez nule je priklop namenjen furanju medfazne napetosti (trikot) ... tako da lahko uporabiš grelce ki so namenjene delovanju v takem režimu. Ozmeljitev imaš še vedno vezano klasično in potem dalje ustrezno zaščito (v konkretnem primeru rabiš 3f fid).
 

TRiK

Fizikalc
20. jan 2009
846
21
28
Ravno nabavljam grelec (3 x 2kW) in mi proizvajalec pove, da je trofazna vezava v zvezdo, tako da lahko uporabim nevtralni vodnik ali pa brez njega, mora pa biti ozemljeno, tako da se na prirobnici nekje vreže navoj. Bo tako ok? Sem mislil, da zvezda nujno rabi nulo...
Glede na moje slabo poznavanje elektrike bom za priklop sigurno prosil kakšnega električarja, te stvari sprašujem predvsem zato, da ne kupim česa neuporabnega.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Odgovor je da in ne. Če imaš vezavo v zvezdo imaš sredinski potencial načeloma na 0 in imaš tako plavajočo nulo (ter 230V na krakih). Problem se zgodi če ti odnese eno od faz (ali pa zaradi obremenitev na eni fazi pade napetost), ker se potencial napram ostalim fazam kar naenkrat spremeni in ni več nula temveč medfazna napetost, kar bo vodilo v to da ti bo (najbrž) skurilo grelec. Tako da vezava nule pri zvezdi je "klasika", v idealnih pogojih bo delalo pa tudi brez.

Tako da ti priporočam da od nekje povlečeš nulo oz. če boš klical električarja naj ti preveri kako bi bilo najbolj elegantno tole rešit.
 

TRiK

Fizikalc
20. jan 2009
846
21
28
Ali da najdem grelec s priklopom v trikot (v tem primeru nule sploh ne rabim), če prav razumem?
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Jp pri trikotu nimaš nule ker gre za potencial/napetost med fazami.

Pri grelcih dejansko so trikot/zvezda vezave itak "fejk", važno je samo ali grelec oz. posamezni element dela na 230V ali na 400V. Če dela na 400V ga vežeš med dva fazna vodnika in ne rabiš nule. Trifazni grelci imajo ponavadi sicer 3 grelne elemente zato pa se uporablja klasične "motorske" vezave, čeprav kot rečeno je vsak element neodvisen od ostalih in lahko dela ločeno (230V grelce lahko poganjaš samo z eno fazo in 400V grelce lahko poganjaš s samo dvema fazama [če ne upoštevamo pri tem porušitve oz. nebalansiranosti simetrije med fazami]).

Pod črto se večina grelcev uporablja na 230V in zanje dobiš tudi dokaj poceni SCRje .. pri 400V se pa začenja "redkost" oz. grelce že še dobiš, problem so potem regulacije. Tako da ti ne priporočam 400V grelcev oz. delta/trikot vezave.

Ena opcija glede na to da imaš na voljo "zemljo" je da bi fural nulo preko zemlje oz. mogoče gre itak za ničenje in imaš na ozemljitvi dejansko nulo ter kompiciraš na napačnem koncu!
grims-1.gif
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Tisti, ki uporabljate PIDe, imate original sonde ali katere druge?
Kam in kako jih nataknete na lonec?
Vprašujem zaradi pomivanja lonca, da ne vlačite kabla po vodi...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Uporabiš "thermowell" in sondo noter vstaviš ko rabiš, drugače lonec veselo nosiš naokoli. tole recimo (notranji premer cevke naj bo čimbolj podoben premeru sonde (uporabiš samo termalo pasto za boljši kontakt, sicer če je večji zatlačiš pa malo alu folje da objame sondo)!
 

Dukc

Zelenc'
4. dec 2017
14
1
3
Živjo.
Spravljam se k projektu sestave električne pivovarne.
Plan je nekako takšen:
Inox sod za vino 50 litrov
Grelno telo http://www.thermal-heater.com/...18115402298.jpg
20 cm 2800w
Pumpa
Konzola od grainfatherja https://cdn1.homebrewsupply.co...10190__2_-b.jpg
Zanima pa me, če je kozola dovolj da reguliram temperaturo (glede na to da ima konzola senzor za tempreaturo), ali rabim glede tega še kaj.
Seveda zraven pridejo še cevi in pretočna košara za drozgat
Hvala za pomoč
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik Dukc pravi:
Živjo.
Spravljam se k projektu sestave električne pivovarne.
Plan je nekako takšen:
Inox sod za vino 50 litrov
Grelno telo http://www.thermal-heater.com/...18115402298.jpg
20 cm 2800w
Pumpa
Konzola od grainfatherja https://cdn1.homebrewsupply.co...10190__2_-b.jpg
Zanima pa me, če je kozola dovolj da reguliram temperaturo (glede na to da ima konzola senzor za tempreaturo), ali rabim glede tega še kaj.
Seveda zraven pridejo še cevi in pretočna košara za drozgat
Hvala za pomoč

Malo preveri kakšni so izhodi za grelec na Controlerju. Se mi zdi da samo 10A....
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Koliko misliš pa količinsko vret? Ker 2800W za recimo 40l ne vem če bo dajalo ustrezen boil, sploh pri indirektnem gretju kjer so še izgube malo večje kot pri potopnih grelcih v loncu.
 

Dukc

Zelenc'
4. dec 2017
14
1
3
Mislim da podobne grelce z podobno močjo uporabljajo razni Gutenbraui in Klarstein kotli za 50 l, sem mislil da bo dovolj. Je blo v planiranih 40 l
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Tisti kitajci imajo 3kw, 50l braumaister ima pa 3.2kw. Sicer bo kdo drug povedal kako uporabno je tole pri vretju 40l sladice, ampak po izkušnjah je tisti boil bolj za silo pa še počasno segrevanje je. Če imaš na sobni temperaturi v zaprtem prostoru (da ni prepiha) bi sicer moralo bit ok.

Ampak če greš delat custom sistem bi sam šel na največ kar se da dobit za klasično šuko vtičnico (samo mora bit kvalitetna) je torej to omejitev 16A ... tako da bi sam vzel 3.5kW grelec. Grelec ni skoraj nič dražji, elektrike porabiš enako, samo vse stvari se ti pohitrijo in boil je bolj agresiven.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.165
-8.273
113
Kolikor sem testiral 35l dobro vre. 40l bi lahko bolje, ma vseeno ni tako slabo. Vsaj čez ti ne šprica
grin1.gif
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.716
113
Za BM v soboto povem kakšen boil je. Ima pa zdaj omogočen boil brez regulacije, tko da bi znal bit OK, sploh ker mam izolacijo gor.
 
Nazadnje urejeno:

Harloc

Zelenc'
16. dec 2014
26
3
3
Jaz imam 2 grelca, vsak 2 kw, vsak na svoji fazi. Pri boilu 60l+ znižam SSR na 80-90%, ker je boil sicer preveč energičen.
 

Harloc

Zelenc'
16. dec 2014
26
3
3
Evo, prilagam še par slikc, če že nisem kaj pošiljal.
Sicer se oproščam za smetenje. slike so pa malo bolj meglene:), druge trenutno nimam.
Tako nekako zgleda:





 
Nazadnje urejeno: