Električna pivovarna

MabundoNagumbe

Zelenc'
17. dec 2014
5
0
1
Tole je pa tudi meni všeč!
Me pa zanima, če je 8500W grelec dovolj, da zavre tako količino (sklepam da okrog 250l)?
 

Wofk

Pripravnik
18. jan 2014
182
0
16
Cenovno takole na pamet:
-cisterne 3 kom. 450€
-fitingi, grelci in vsi priključki: 800€ (inox je drag
smile-1.gif
)
-pumpa (100€)
-PIDi, timer in sonde 380€ (tukaj je bilo 100€ davka in carine, ker je bilo iz amerike naročeno)
-stojalo 100€
-ventilator+inox napa 400€
-elektro material 200€ (omarica, kabli, varovalke, vtičnice, ...)

Skupaj cca. okoli 2500€

Količinsko planiram od 100 do 200L. Grelec mislim da je dovolj za tako količino, bo pa trajalo malo dlje časa.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
U pišuka, tole je pa že resna vsota
shocked-1.gif


Daj ko boš kuhal, malo poštopaj pa objavi, koliko časa greješ vodo do masha, pa koliko časa do boila, pa če boš (valda boš) meril, koliko kWh/l piva porabiš
smile-1.gif


Moja varianta s 50l piskrom, ravno danes sem delal kalibracijo, ker sem vgradil nov grelec (prej sem imel isti sod postavljen na rinko s starega štedilnika). Sicer pa podoben koncept elektronike, tipalo, pumpa, grelec, PID krmilnik
zmaga.gif

2570774-thumb_IMG_5582_1024.jpg
 

Priponke

  • 2570774-thumb_IMG_5582_1024.jpg
    2570774-thumb_IMG_5582_1024.jpg
    126,2 KB · Ogledi: 634

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Koliko se ti pa grelec paca, ko kuhaš eno uro? Kako to sploh spucaš?

Katero pumpo uporabljaš?
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
U pišuka, tole je pa že resna vsota
shocked-1.gif


Daj ko boš kuhal, malo poštopaj pa objavi, koliko časa greješ vodo do masha, pa koliko časa do boila, pa če boš (valda boš) meril, koliko kWh/l piva porabiš
smile-1.gif


Moja varianta s 50l piskrom, ravno danes sem delal kalibracijo, ker sem vgradil nov grelec (prej sem imel isti sod postavljen na rinko s starega štedilnika). Sicer pa podoben koncept elektronike, tipalo, pumpa, grelec, PID krmilnik
zmaga.gif

Men se pa ne zdi... 200 l pivovarna za 2500eu je ka.. ka., kapo dol
wink-1.gif
 

Wofk

Pripravnik
18. jan 2014
182
0
16
200L brewiks ali pa braumeister sta krepko prek 10.000€

Za vikend sem delal prvih 100l za test.
230L vode v HLT-ju se je iz 15 stopinj na 70 segrelo v cirka 2 urah.
V BK sem potem 120L iz tam 60 stopinj do vretja rabil še okoli 30-45 minut da je začelo vreti. kW ure še nisem gledal, imamo pa za vikend tapocen tok pri nas doma
smile-1.gif

Učinkovitost je bila 88%, lahko bi bila pomoje še višja, če bi delal sparge še bolj počasi z bolj priprtimi pipcami na pumpah.
Grelec se je pa najlepše očistil z vročo vodo in pa krtačo, ki jo imam za čiščenje steklenic.


pa omarica bližje

 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Citat:
Uporabnik kadunnc pravi:
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
U pišuka, tole je pa že resna vsota
shocked-1.gif


Daj ko boš kuhal, malo poštopaj pa objavi, koliko časa greješ vodo do masha, pa koliko časa do boila, pa če boš (valda boš) meril, koliko kWh/l piva porabiš
smile-1.gif


Moja varianta s 50l piskrom, ravno danes sem delal kalibracijo, ker sem vgradil nov grelec (prej sem imel isti sod postavljen na rinko s starega štedilnika). Sicer pa podoben koncept elektronike, tipalo, pumpa, grelec, PID krmilnik
zmaga.gif

Men se pa ne zdi... 200 l pivovarna za 2500eu je ka.. ka., kapo dol
wink-1.gif

Narobe si razumel... absolutno postane to kar velika številka, v primerjavi s tistimi nekajsto evri, ki jih povprečni homebrewer želi namenit za opremo. Namenski sistemi so pa itq absolutno predragi za hobi uporabo, tako da jasno, vsaka čast za dobro zapeljano investicijo
smile-1.gif
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Če pa uspeš še kako izolacijo gor dati na cisterne boš pa še zmanjšal čas oz. prihranil na energiji.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Citat:
Uporabnik guliver pravi:
Koliko se ti pa grelec paca, ko kuhaš eno uro? Kako to sploh spucaš?

Katero pumpo uporabljaš?

Da se javim... par dni nazaj sem skuhal prvi batch s temle grelcem v sistemu. Nazivna moč je 3300W, na 100% da od sebe 3150W kar se mi zdi super (prej sem imel "rinko" ki je dala od sebe ~2,2kW). Tole je hkrati mashtun in pisker za boil (notri pride še košara z mrežastim filtrom). Mash je šel super, vmes pri steepingu pač nekaj časa laufa grelec, brez nekih sumljivih vonjav (torej, nič sumljivega da bi se karkoli žgalo), prav tako po izpiranju boil. Ko sem "kuhal" je bil grelec na 70% večino časa, pa je fino vrelo (naprogramirano imam 10% resolucijo). Ko sem vrgel notri potopni hladilnik, sem dal na 100% in ni nehalo vret spljoh
aplauz.gif


Skratka, pri čiščenju se je izkazalo, da je problem edino vodni kamen (enak špas kot pri prejšnji varianti - s tem da prej sem drgnil po dnu (rinka) zdaj pa pač lepo nežno po grelcu. Gobica in voda, pa malo detergenta. Nič drugega, kristalne sode (?) za inox prat še nisem našel v štacuni... Da bi se gor nabirala karamela ali zažgal hmelj, ni bilo videti. Na koncu dneva - po prvi kuhi je grelec tak kot je bil prvi dan
zmaga.gif


Glede pumpe: uporabljam dve, ebay el'cheapo, za moj volumen je dovolj. Črna je "magnetic drive", če ti kaj pomeni to... malo bolj hec je za čistit, (če jo razstaviš) ker ima eno podložko na takem mestu, da če nisi pozoren, jo zgubiš takoj
grin1.gif

2572911-thumb_IMG_5612_1024.jpg
 

Priponke

  • 2572911-thumb_IMG_5612_1024.jpg
    2572911-thumb_IMG_5612_1024.jpg
    195,1 KB · Ogledi: 593

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Update:
Dames kuhal pale ale. Prvic uporabil crno crpalko za cirkulacijo. Toplo odsvetujem, ker se bolj zamasi kot rjava - vsi trije zitki so se ujeli v rotor pumpe. Preprosto je design tak, da dopusca le tekocijo z manj kot 2mm delci.

Prilagam sliko grelca, takoj po tem, ko sem odlil tekocino
smile-1.gif
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Jih imaš priključene na 12v ali na 24v? Moja črna na 12v je bolj jadna ...morem sprobat na 24v ....
 

HudaLiza

Pripravnik
31. avg 2015
94
0
6
Wolf, kake grelce mas ti not? 8,5kw? Jaz razmisljam o 3kw na 130l z moznostjo dodatnega 1,5kw, torej skupno 4,5.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Mimogrede, osnovni setup za 200 litrov je 16kEUR (Brewix), 12kEUR Spiedel (Braumeister) in cca 9kEUTR Zottel.Škrlj in Plevnik sta pač drugačna liga (za katero žal nimamo pagarcev
smile-1.gif
...).
Še enkrat čestitke za setup.

Ali imaš kako informacijo o časih, katere si porabil (da zavreš, da ohladiš, da ... skratka spiješ pir na koncu)?
 
Nazadnje urejeno:

Wofk

Pripravnik
18. jan 2014
182
0
16
2 ure za segrevanje 250l vode od 15 do 70 C za mashing
0,5 ure za pretakanje pa dodatno dogrevanje
1 ura za sam mashing
1 ura sparge (vmes že prižgem grelce za segrevanje v BK
0.5 ure da mi zavre, ko neham s spargom (za 100l piva trenutno)
1 ura vretja
1 ura pretakanja prek protitočnega hladilnika v fermentorje.

6 do 7 ur mi nekje vzame od oka brew dan.
je pa res da tukaj samo nastavim stikala pa lahko grem delat vmes kakšne druge stvari
smile-1.gif
 

TRiK

Fizikalc
20. jan 2009
846
21
28
Citat:
Uporabnik Zmikavt pravi:
4. Faze iz vtičnice gredo na FID, nula na grelce in zemlja na posode (oz. priključno ohišje grelca, priporočam te, ki jih ma brewpi)
Eno neumestno vprašanje: kaj pa če ni nule na voljo? Se pravi je samo štiripolna vtičnica (3 faze in ozemljitev)? Kako izvesti vezavo v tem primeru? Ali sploh ni opcije priklopiti grelce brez nule, in zraven ostati živ?